Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 06 Aug 2015, 14:36

jiji scrie:anul asta e invatare de minte pt anul urmator

Nu, ca la anul o sa ceara sa faci dovada ca ai pantofii maro.
Sau mai bine copia de pe foaia de parsurs completata la zi, cu numar de Km si consum conform uzantelor pe km.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 08 Aug 2015, 23:59

Sal'tare!

Haideti sa nu fim carcotasi!....
N-o sa ceara nimeni decat aceea ce trebuie cerut, dupa norme si legi....Daca o sa respectam ce e scris, o sa primim ce ni se cuvine, - daca nu... :shock: ...Continuam sa lansam povesti de speriat apicultorii... ;)
Eu deja m-am plictisit sa-i tot aud pe post de "bocitoare de serviciu" pe cativa de pe forumuri, care vad totdeauna doar partea goala a paharului..... :idea:
Sfatul meu este sa va faceti toti actele necesare si sa solicitati tot la ce va da legea dreptul.....Si lasati-i pe carcotasi sa carcoteasca, pe cei "in afara legii" sa se vaite - si voi, respectand legea sa va vedetri de treaba....Ca nu-i cum vor ei....Este cum vor cei care platesc - si asta trebuie sa intelegem toti!... :idea:
Nimeni nu ne obliga sa primim niste bani.....Este dreptul nostru sa-i solicitam si sa-i primim!....DACA INDEPLINIM CONDITIILE!.... :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Gheară Tăinuită » 21 Oct 2015, 20:39

lucky5strike scrie:Multi dorm cu stupii pe camp vara de vara...


se aude că pentru trim.IV din 2015 nu se va mai deconta motorină în apicultură.....
ministerul agriculturii trebuie să comunice un punct de vedere către apia.....
să se pronunţe cu privire la lucrările din acest sezon .....
ce ar presupune consum de motorină...
ţinând cont că stupinele sunt pe vetrele de iernare.
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 21 Oct 2015, 20:46

Eu zic ca se va deconta, dar mai tarziu, gen asta-vara.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Dragos2006 » 21 Oct 2015, 21:05

In trim 4 stuparul se deplaseaza frecvent la stupina pentru lucrari specifice.
In aceiasi perioada stuparul se deplaseaza pentru informare si aprovizionare , eventual valorificarea productiei.
Se mai deplaseaza in bazine melifere pt. recunoasterea necesara in anul viitor.
Iar pana la ”lasata secului ” valorifica culesurile tarzii din lunca Dunarii.
Eu personal voi folosi motorina la un sistem de incalzire al stupilor. :idea:
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 21 Oct 2015, 21:11

In Romania dai mai des pe la stupina, paza e si ea un motiv. Noi nu ne permitem sa ambalam stupul cum fac canadienii si ... hop martie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 21 Oct 2015, 23:39

Sal'tare!

Nu cred ca se va da nimic pentru trim IV pentru ca se deconteaza doar motorina utilizata pentru transportul stupilor in pastoral.....
Am depus documentatia pe primul semestru si ulterior am fost anuntat sa merg la APIA sa modific actele....A trebuit sa scot facturile de pe trim I, si sa refac opisul cu facturile de carburant, - adica s-a acceptat doar din data primei deplasari in pastoral inscrisa in carnetul de stupina si dovedita cu ordinul de deplasare si numarul de inregistrare de pe instiintarea depusa la primaria pe raza careia m-am deplasat si dupa care am solicitat o copie dupa ce mi-a fost inregistrata....
Acuma asteptam sa vedem cand o sa depunem actele pentru trimestrul III - adica lunile iulie - august si septembrie - pana la deplasarea de la ultimul cules, la vatra de iernare.
Deci se plateste doar transportul in pastoral nu si alte transporturi tehnologice ca in anii anteriori.... :cry:
Sal'tare!
Donbazil
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 22 Oct 2015, 00:32

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 22 Oct 2015, 10:20

Donbazil scrie:Sal'tare!

Nu cred ca se va da nimic pentru trim IV pentru ca se deconteaza doar motorina utilizata pentru transportul stupilor in pastoral.....


in primii ani, aia grei, de pe vremea odiosului Boc, ti se cerea explicit sa repartizezi motorina echilibrat pe trimestre.E de inteles, ca atunci eram mai nepregatiti si nu stiam ca albinele stau pe loc iarna.Nu si stuparul, dar asta nu conteaza.
Ce vreau eu sa spun, si-mi cer scuzer ca nu sunt atat de clar in exprimare, este ca anumite profesiuni pur si simplu sunt taxate.Iar, si mai dureros, aceste practici sunt ,,specifice''.
E bine ca la noi exista o autoselectie severa.Din pacate in urma selectiei nu raman cei mai buni.Acestia pleaca din tara.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde teinegru64 » 22 Oct 2015, 11:17

Astai viata.De ce nu au acces la ,,dedicatii" ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Marinescu_Cornel » 23 Oct 2015, 10:06

Stimati colegi,

Va supun atentiei urmatoarea situatie aparuta recent referitor la sprijinul acordat pentru motorina utilizata in agricultura:
Pana in trim II 2015 au fost acceptate ca documente de achizitie si bonurile de casa de la statiile de carburanti .
In tr. III,doar facturi .Mi s-a explicat de la APIA Bucuresti ca a fost decizia Guvernului,iar la MADR, ca problema este de competenta domnului George Turtoi ,secretar de stat.
Am trimis la cabinetul Domniei sale urmatorul maill:

"Domnule Secretar de Stat,
Ma numesc Marinescu Cornel din Lugoj str. Closca 50 si as vrea sa va rog ,cu toata deferenta ,sa facilitati utilizarea bonurilor fiscale cu CUI-ul trecut pe ele in dosarele de plata a sprijinului pentru
motorina utilizata in agricultura macar pentru trimestrul III 2015,iar ,in caz afirmativ,sa se permita depunerea dosarelor si dupa 01.11.2015.
Eliminarea acestei modalitati de plata ,acceptata pana in trim. II ,dar si specificul activitatii din apicultura cu deplasari in pastoral ,la distante mari de sediul social,situatie in care nu pot achizitiona cantitati mari de motorina deodata ,pentru a depasi plafonul de 100 euro,de la care ,in principiu ,se elibereaza factura fiscala, au determinat pe multi apicultori ,inclusiv pe mine ,sa nu mai fie eligibili.
In acelasi context,v-as ruga sa analizati discrepanta ,datorata suprareglementarii, intre numarul de apicultori autorizati ca PFA,etc si numarul mic de beneficiari ai acestui sprijin-in jud. Timis,doi pe trim II si,se pare, cel mult unul ,pe trim III.
Va multumesc,
C.Marinescu
Domnului George Turtoi,secretar de stat in MADR"

Daca sunteti intr-o situatie asemanatoare si vi se pare util,va sugerez sa trimitati un mesaj asemanator, pentru a maximiza efectul.
Va multumesc,
Marinescu
În stupărit, ce n-ai făcut toamna , greu mai îndrepți primăvara. (F.Ruttner -Creșterea mătcilor)

La descoperirea celebrei teoreme , Pitagora ar fi sacrificat 400 de boi.
De atunci, de fiecare dată cand se descoperă un mare adevăr, Boii tremură.
Marinescu_Cornel
 
Mesaje: 40
Membru din: 13 Iul 2011, 14:04
Localitate: LUGOJ-TIMIS

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde balanciprian » 28 Oct 2015, 13:02

Astazi am fost si noi la APIA Sibiu si au spus ca sanse sa ne primeasca bonurile sunt de 1%. Descurajare in toata regula ca si pentru trim 1 si 2 cand am avut doua zile pt depunerea dosarului.
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Dragos2006 » 28 Oct 2015, 20:21

Mi se pare corect sa se primeasca doar bonuri cu factura fiscala.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde geangu » 28 Oct 2015, 21:18

problema este ca unele benzinarii dau factura doar de la 400 lei in sus si nu accepta sa se faca o singura factura pentru mai multe bonuri.
Daca legea spune ca pana la 400 lei sunt bune ca si document justificativ bonurile cu RO pe ele nu stiu de ce APIA nu le accepta.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Marinescu_Cornel » 29 Oct 2015, 14:41

1)Mi se pare corect sa nu se schimbe regulile in timpul jocului-pana in trim II 2015 s-au acceptat bonuri
si din trim III ,nu.
2)Mi se pare corect ca noile reguli sa fi fost comunicate celor interesati.
3)Nu mi se pare corect sa tin cu ursul.

In rest,toate bune.
Marinescu
În stupărit, ce n-ai făcut toamna , greu mai îndrepți primăvara. (F.Ruttner -Creșterea mătcilor)

La descoperirea celebrei teoreme , Pitagora ar fi sacrificat 400 de boi.
De atunci, de fiecare dată cand se descoperă un mare adevăr, Boii tremură.
Marinescu_Cornel
 
Mesaje: 40
Membru din: 13 Iul 2011, 14:04
Localitate: LUGOJ-TIMIS

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 22 Dec 2015, 21:14

In perioada asta se depun la Apia (doar PFA) acordurile prealabile pentru subventia la motorina 2016.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 57 vizitatori


cron