Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 01 Aug 2015, 01:03

Multi dorm cu stupii pe camp vara de vara... si habar n-au. Ajutoare de genul ar insemna ceva pentru ei. Multi trec cu luna pe la stupi si depun.

Un prieten care are sere de 1200 mp, depune. "Ce motorina papi tu, ma?", i-am zis...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 02 Aug 2015, 17:53

sant inscris intr o asociatie, am cod ro la apia,am ordin de pastoral am autorizatie dsv, am stupii crotaliati,cerere la comisia de atribuire a vetrelor nu am pentru ca in martie cand se depune nu prea stiu pe unde ajung cu stupii .
am vb cu presedintele de asociatie si anul urmator trimitem cerere pentru atribuire vetra pentru aprox 3000 de stupi cat are asociatia la toate primariile posibile unde am putea merge.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 02 Aug 2015, 23:42

Sal'tare!

Colega, n-ai inteles nimic!....
Citeste inca o data LEGEA!....
Forma asociativa iti elibereaza doar autorizatiile pentru pastoral si ordinul de deplasare inregistrat, stampilat si semnat de conducatorul asociatiei iar dumneata treci locurile unde te deplasezi si unde ai depus adrse catre primarii in care doar ANUNTI prezenta ....Numai in caz ca intri in padurea statului faci CERERE catre Ocolul Silvic - ca asa cere Codul Silvic. La fiecare hartie depusa la primarii sau ocoale primesti numar de inregistrare si soliciti o copie a hartiei depuse de tine iar pe ordinul de deplasare ti se trece acelasi numar de inregistrare si stampila unitatii...Treaba dureaza exact 5 minute la orice primarie sau ocol silvic.....Ordinul de deplasare cu toate stampilele si numerele de inregistrare si copiile actelor depuse de tine sunt dovezi ca ai facut pastoral - pe bune- si ca meriti decontarea unei parti din cheltuiala cu motorina. Celelalte acte dovedesc ca tu esti tu si ca esti stupar iar facturile dovedesc faptul ca ai cumparat motorina.....Nu-i greu doar ca unii se fac ca nu pricep si vor sa o ia pe scurtatura - sau si mai rau, sa fenteze dar nu mai prea se poate.....Regulile sunt facute sa fie respectate iar cine plateste pune conditii. Iti convine iei nu-ti convine.....Te vaiti si sudui si zici ca-i rau in tara..... :!: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 03 Aug 2015, 10:10

Donbazil scrie:Sal'tare!

Colega, n-ai inteles nimic!....
Citeste inca o data LEGEA!....

LEGEA de pe vremea lui Boc nu cerea sa dovedesti ca umbli pe coclauri.Spunea doar sa ai albine si inca cate ceva.
E drept ca daca esti baiat destept si ai toate hartiile nici nu mai e nevoie sa te tii de albine.
Dupa paererea mea eu as cere si vizita reprezentantului primariei sau ocolului silvic la fata locului cu pozele de rigoare.Sau macat dovada ca ai masina personala pe motorina.Si daca este aceasta in regula, verificare ITP,Rovigneta si asigurare.Si daca ai carnet pe masina pe care ceri subventie.Hai s-o lasam balta, macar sa ai ochii albastri si... ai trecut testul!!!
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde yulian » 03 Aug 2015, 13:29

Donbazil scrie:Sal'tare!
La fiecare hartie depusa la primarii sau ocoale primesti numar de inregistrare si soliciti o copie a hartiei depuse de tine iar pe ordinul de deplasare ti se trece acelasi numar de inregistrare si stampila unitatii...Treaba dureaza exact 5 minute la orice primarie sau ocol silvic.....Ordinul de deplasare cu toate stampilele si numerele de inregistrare si copiile actelor depuse de tine sunt dovezi ca ai facut pastoral - pe bune- si ca meriti decontarea unei parti din cheltuiala cu motorina. Celelalte acte dovedesc ca tu esti tu si ca esti stupar iar facturile dovedesc faptul ca ai cumparat motorina.....Nu-i greu doar ca unii se fac ca nu pricep si vor sa o ia pe scurtatura - sau si mai rau, sa fenteze dar nu mai prea se poate.....


Aceleasi metehne cu sute de hartii de pe vremea lu'. Daca chiar se vrea sa nu se mai fenteze se gandeste un registru electronic, altfel...doar hartii, pentru gloata de birocrati cu mintea odihnita care de-abia asteapta sa mai inventeze o hartiuta ceva, o plecaciune a apicultorului in fata primarului, secretarei...etc... :x
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 03 Aug 2015, 14:31

Nu are nici o treaba fentarea.Eu ma intreb de ce ala in stationar sa nu beneficieze;ca LEGEA (sic!)nu a fost data pentru pastoral ci pe familia de albine.Eu chiar spun ca 9 litri e acoperitor, si se putea spune ca cel ce nu aduce hartii doveditoare ia numai jumate din repartitie.Dar nu, la noi este sa eliminam parazitii, astia care nu-s de-ai nostri, iar cota ramasa sa o dam la smecheri.Sunt de parere ca inca mai are DNA-ul de lucru pe cel putin 10-15 ani.Adica pana se ingroapa generatia noastraa de ra(t, h)ati, frustrati.Puneti ce litera vreti.
PS
Cand am depus am depus cantitatea consumata in real.Prea putin ma interesa ca aveam cota cat in luna si in stele.Sunt de moda veche si cred ca asa ar trebui sa gandim toti.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde yulian » 03 Aug 2015, 15:59

Donbazil scrie:Sal'tare!
Nu-i greu doar ca unii se fac ca nu pricep si vor sa o ia pe scurtatura - sau si mai rau, sa fenteze dar nu mai prea se poate.....


akmm scrie:Nu are nici o treaba fentarea.


Raspunsul era pentru Donbazil deoarece multi ca si dansul vad doar oameni care vor sa fenteze/fure statul...si da este corect sa se dea pentru familiile de albine cu care esti inregistrat la primarie deoarece pe raza acelei primarii aduci un beneficiu prin polenizare. De exemplu eu fac pana la stupina 6km la fiecare doua zile...dar intradevar nu merg in pastoral la roiuri...desi pe saptamana fac 20km cel putin, asta daca nu uit ceva acasa si mai fac 6km in aceeasi zi :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 03 Aug 2015, 16:18

NU inteleg de ce ar trebui sa se acorde cota de motorina apicultorilor care NU fac pastoral...si fara acte...????
LEGEA permite PFA-urilor sa deconteze motorina arsa in deplasarile la si catre vetre,numai ca e putin de scris...
NU stii,platesti un contabil si se rezolva,in statiile peco/petrom ti se elibereaza bon fiscal cu CUI. si pentru 1L de motorina.
Adevarul este ca strugurii la care nu poti ajunge,sunt....acrii.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 03 Aug 2015, 20:54

don bazil m ati inteles gresit ca vreau sa fentez legea , ca am si eu, cam atatea hartii cat aveti si dv mai putin cererea care de acordare vatra care se face in martie (de curiozitate dv a ti fost in martie si a ti depus o ?).
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 04 Aug 2015, 08:43

proapis13 scrie:NU inteleg de ce ar trebui sa se acorde cota de motorina apicultorilor care NU fac pastoral...si fara acte...????
LEGEA permite PFA-urilor sa deconteze motorina arsa in deplasarile la si catre vetre,numai ca e putin de scris...
NU stii,platesti un contabil si se rezolva,in statiile peco/petrom ti se elibereaza bon fiscal cu CUI. si pentru 1L de motorina.
Adevarul este ca strugurii la care nu poti ajunge,sunt....acrii.... :lol:

Hai sa nu batem campii pe net.Am depus trei ani dosarul, anul asta nu, si cred ca nici nu mai depun.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 04 Aug 2015, 09:31

akmm scrie:
proapis13 scrie:NU inteleg de ce ar trebui sa se acorde cota de motorina apicultorilor care NU fac pastoral...si fara acte...????
LEGEA permite PFA-urilor sa deconteze motorina arsa in deplasarile la si catre vetre,numai ca e putin de scris...
NU stii,platesti un contabil si se rezolva,in statiile peco/petrom ti se elibereaza bon fiscal cu CUI. si pentru 1L de motorina.
Adevarul este ca strugurii la care nu poti ajunge,sunt....acrii.... :lol:

Hai sa nu batem campii pe net.Am depus trei ani dosarul, anul asta nu, si cred ca nici nu mai depun.

Putin bun simt nu ti-ar strica...si o tragere de urechi....pacat daca ai ajuns la anii astia doar jignind...sa iti fie rusine ...
Posibil ca TU ai batut campii...nu la usa institutiilor cu dosarele complete....
Postarea mea se adresa tantalailor si pomanagiilor...daca te-ai simtit...este de apreciat...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 05 Aug 2015, 00:46

Sal'tare!
Vad ca domnu Cernagor de-o vreme incearca sa-l inlocuiasca pe Filip in postura de " gica-contra"....Aia nu-i bine asa, aialalta ar trebui asa, EU as face asa, , etc, etc, etc.....Oameni buni, acestea sunt DREPTURI!.....Fiecare, are dreptul sa le acceseze, daca indeplineste CONDITIILE impuse de cei care platesc....Nimerni nu-i OBLIGAT sa ia niste bani....
Asocierea este un drept, autorizarea stupinei este un drept, si toate celelalte .....Pastoralul este un drept, dar ca orice drept are si niste reguli si cine nu le respecta, pierde drepturile.....Panimaiesh?.....
Eu nu doresc sa jugnesc pe nimeni, incerc sa explic , arat ca se poate, ca eu am facut cutare sau cutare lucru....Nu zic la nimeni sa faca la fel ca mine, fiecare are dreptul sa procedeze cum doreste, dar de aici si pana la a ajunge sa scriem prostii pe forum, sa citeasca toti stuparii si sa-i descurajam pe cei care poate anul urmator ar fi interesati, mi se pare o chestie mizerabila.....Si asta doar de dragul de a ne da noi mari anti-contra a tot ce e in tara asta, asa cum e ea cu bune si cu rele....
Sal'tare!
Donbazil

P.S. Da JIJI am depus la asociatia Crescatorilor de Albine Timis, cerere in care am solicitat autorizatii pentru pastoral la rapita in comuna X, la salcam 1 in comuna Y , salcam 2 in comuna Z, amorfa in comuna W, tei in comuna V si le-am primit. Totodata am primit si un formular in alb al modelului declaratiei catre primarii si Ordinul de Deplasare in Pastoral, inregistrat semnat si stamilat.... Asta denota si faptul ca asociatia din care eu fac parte este o forma asociativa serioasa si conducerea se preocupa de solicitarile membrilor. :idea: :!:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 05 Aug 2015, 08:33

Toata lumea are dreptate, si tu, si eu, si ala... dar cel mai mult are dreptate Regulamentul! :D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 05 Aug 2015, 08:49

Ca sa patrunzi logica legii si normei de aplicare in Romania, iti trebuie deseori fler si experienta. Si ambitia sa te impinga de la spate... ori nu toata lumea are talent la astea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 05 Aug 2015, 09:22

proapis13 scrie:..........
Postarea mea se adresa tantalailor si pomanagiilor...daca te-ai simtit...este de apreciat...

Fara comentarii.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 06 Aug 2015, 10:40

anul asta e invatare de minte pt anul urmator
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori