Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 21 Dec 2011, 13:46

Vorbim de cheltuieli si alte aspecte legate de motorina dar nu vorbim de cum poate fi accesata.

Cei care au PFA(si alte categorii stipulate de legislatie), in cazul nostru, apicultorii, au dreptul legal de subventie pentru 18 l motorina pe familie.H.G. nr. 408/2010
Pentru detalii se intra pe site-il APIA si mai sunt si altele, si se descarca Ghidul solicitantului ajutorului de stat pentru motorina utilizata in agricultura.
Ca un sumar:
Se pun intr-un dosar de plastic urmatoarele documente si va prezentati la APIA judeteana:
1-cerere de acord prealabil finantare motorina adica Anexa 1
2-calculul cantitatii de motorina pentru sectorul zootehnic, adica Anexa 5
3-declaratie pe proprie raspundere, adica Anexa 7
4-adeverinta de la primarie cu nr de stupi detinuti pe PFA
5-copie dupa Carte de Identitate
6-copie dupa Certificatul de inregistrare la Registrul comertului a PFA
7-copie dupa inscrisul la Registrul Fermierilor a PFA (inscrierea se face la APIA teritoriala de care apartineti)
8-copie dupa Autorizatia sanitar veterinara pe PFA
9-copie dupa adeverinta de la trezoreria de care apartineti cu dvada existentei contului (pastrati originalul-va va trebui copie in fiecare trimestu cand veti face cererea de rambursare a accizei, adica Anexa 3)
Pe toate documentele care sunt copii, se scrie ,,conform cu originalul'' se pune stampila PFA si se semneaza
Nu ar trebui sa fie o problema adunatul actelor.Toti cei care au accesat Masura 141 deja le au.E posibil sa fie doar la Directia sanitar veterinara unde trebuie reobtinuta autorizatia, daca nu este pe PFA.

Daca nu aveti posibilitatea de a descarca Anexele si Ghidul, adunati toate documentele pomenite + dosarul + stampila si va prezentati la APIA judeteana de care apartineti.Au acolo Anexele, le completati pe loc, le stampilati si le semnati.
Poate ca nu pare mult sa primesti 1,1 lei pe litru, bani inapoi, dar se discuta deja de o suma mai mare.
Un calcul, daca aveti 50 stupi x 18l/familie=900litri. Un leu pe litru consumat=900 lei. Adica 9 milioane vechi bani inapoi.

Atentie!
Actele se depun pana pe 31 decembrie.
http://www.lapar.org/GHID%20MOTORINA.doc
Nota
Dupa ce intrati pe adresa de mai sus veti vedea ca anexele sunt varza, nu pot fi folosite asa cum apar fiind scrise pe cate doua pagini etc.Sunt pe ,,read only'', adica doar le puteti citi.
Procedati asa:
sus in stanga apasati File sau Fisier, cum apare si dati ,,save as'' sau salvare ca''. Dati un nume jos unde va apare Ghidul solicitantului, adaugand PFA spre exemplu, dupa care salvati.
Acum documentul fiind in calculatorul Dvs, il manevrati cum vreti si adunati Anexele cum trebuie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 13:02

Dle Akmm, ceea de ati postat dvs s-a mai discutat anul trecut pe forumul vechi stuparitul, acolo s-a discutat si rediscutat problema. Oricum e bine ca le avem si aici.
Subventia pe motorina nu e noua. Intr-un post mai jos am pus in discutie cum evidentiem facturile din contabilitatea PFA, mergand pe ideea ca pasii au fost deja parcursi.
Cu stima
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 22 Dec 2011, 13:25

pab scrie:Dle Akmm, ceea de ati postat dvs s-a mai discutat anul trecut pe forumul vechi stuparitul, acolo s-a discutat si rediscutat problema. Oricum e bine ca le avem si aici.
Subventia pe motorina nu e noua. Intr-un post mai jos am pus in discutie cum evidentiem facturile din contabilitatea PFA, mergand pe ideea ca pasii au fost deja parcursi.
Cu stima

Eu unul am aflat de cele necesare de la un apicultor si nu de pe forum.M-am gandit ca e bine sa fie prinse unitar.Ca poate mai vin noi apicultori care nici nu stiu ca ar fi existat vreodata un forum stuparit vechi.
Daca deranjeaza ca oricine citeste postarea poate face un dosar, atunci sterg.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 13:34

Ce am zis eu si ce ati inteles Dvs...nuca-n perete. Cum sa stergeti? Dar decat atata munca, era suficient un link. Ca doar nu a intrebat nimeni si nu aprimit raspuns.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Adi Hodis » 22 Dec 2011, 14:11

akmm scrie:...
Daca deranjeaza ca oricine citeste postarea poate face un dosar, atunci sterg.....

Poate sinteti putin grabit si nu ati sesizat ca NU deranjeaza.
Si eu sustin parerea d-lui Pab.
pab scrie:... Oricum e bine ca le avem si aici.
...
Cu stima
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 22 Dec 2011, 15:41

Adi Hodis scrie:
akmm scrie:...
Daca deranjeaza ca oricine citeste postarea poate face un dosar, atunci sterg.....

Poate sinteti putin grabit si nu ati sesizat ca NU deranjeaza.
Si eu sustin parerea d-lui Pab.
pab scrie:... Oricum e bine ca le avem si aici.
...
Cu stima

Oricum eu nu-mi aduc aminte sa fi participat la acele discutii.Si cred ca cine cunoaste acele discutii, ar fi bine sa posteze un link.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 16:28

Dle Akmm da-o incolo de treaba, n-ai de lucru pe langa porc?
Cine are nevoie sa caute, si va gasi. Sunt vreo 3 topicuri pe forumul vechi, unde s-a discutat problema subventionarii motorinei, vechi de mai bine de 1,5 ani.
Uite, unul din ele gasit la repezeala:
http://stuparitul.3xforum.ro/post/6455/ ... _motorina/
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde marians » 23 Dec 2011, 11:59

domnule Akmm autorizatia sanitar veterinara o aveti ptr. cresterea albinelor s-au vanzarea de miere, polen?
La Dambovita mi-au cerut autorizatia sanitar veterinara ptr. cresterea albinelor, altfel nu pot beneficia avind doar ptr. vanzare produse apicole.
Mai este cineva intr-o asfel de situatie?
marians
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Sep 2011, 17:48
Localitate: Targoviste

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 24 Dec 2011, 00:45

Hai sa ne gandim un pic.Motorina subventionata se acorda pentru activitatea din agricultura.Comercializarea este sau nu activitate agricola? Cresterea da.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2011, 01:00

marians scrie:domnule Akmm autorizatia sanitar veterinara o aveti ptr. cresterea albinelor s-au vanzarea de miere, polen?
La Dambovita mi-au cerut autorizatia sanitar veterinara ptr. cresterea albinelor, altfel nu pot beneficia avind doar ptr. vanzare produse apicole.
Mai este cineva intr-o asfel de situatie?

Ai inteles gresit,cu siguranta
Ai nevoie de autorizare sanitar-veterinara pe P.F.A.
Diferenta intre cele doua este ca la prima trebuie sa ai peste 50 fam iar a doua sub 50
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 11 Noi 2013, 23:28

Sal'tare!

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează potenţialii beneficiari că s-a aprobat acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură. Cererile de acord prealabil se depun după 20 de zile de la data intrării în vigoare a H.G. nr. 763/2013, dar nu mai târziu de 13 decembrie 2013.

http://www.agroinfo.ro/vegetal/crestere ... -decembrie

HG nr. 763/2013 poate fi consultată integral pe Lege5.ro – noul serviciu online de documentare legislativă realizat de Indaco Systems.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde ACR » 14 Noi 2013, 17:34

Ce am retinut eu mai important pt anul acesta :
"Ajutorul prevăzut prin HG 763/9.10.2013 se acordă pentru ultimele 3 luni din 2013 "
ACR
 
Mesaje: 14
Membru din: 08 Mai 2013, 13:38

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde mircea.costache » 18 Noi 2013, 18:47

Buna Seara.
Domnule AKMM eu ma numar printre cei care va MULTUMESC pentru gindul si fapta buna asternuta pe forum.In continuarea dumneavoastra le MULTUMESC tuturor care v-au urmat cu completari.Cu respect.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 18 Dec 2013, 10:08

Sa mai facem completarile de final de an.
Intr-adevar ordonanta in cauza reglementeaza explicit posibilitatea de a incasa acciza pe motorina si pentru anul 2013, trim IV.In mod normal pentru a fi beneficiat de acest ajutor, documentatia ar fi trebuit depusa pana in 31 Dec 2012.
Ce este de spus.Pentru cei ce inca nu au depus cererea de acord prealabil trebuie sa stie ca mai au aceasta posibilitate pana la 31 dec 2013 sa o faca.Au pierdut trim IV al acestu an spre decontare.Ramane in schimb de decontat anul 2014, trim I, II si III.
Cererea de acord prealabil si calculul cantitatii de motorina are format nou si o gasiti tot la APIA.Restul de documente de depus raman valabile.Cele de la inceputul Topicului.Nu lasati pe maine ce puteti face AZI.
Eu am depus cererea pe 17 dec. 2013.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde romikele » 18 Dec 2013, 12:21

La APIA Buzau se primesc cereri pentru 2014 pana pe 30 decembrie inclusiv, fata de documentele de la inceputul topicului, nu e obligatoriu acum documentul cu contul de la trezorerie.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 18 Dec 2013, 13:28

romikele scrie:La APIA Buzau se primesc cereri pentru 2014 pana pe 30 decembrie inclusiv, fata de documentele de la inceputul topicului, nu e obligatoriu acum documentul cu contul de la trezorerie.

Sa nu lasam impresia ca nu mai trebuie cont la trezorerie.
Dovada contului nu trebuie depusa deoarece pe moment nu aveti bani de luat.Insa va trebui acest cont la depunerea cererii de rambursare, adica de la 1 aprilie, pana la 30 aprilie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori