Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Neafiliatul » 04 Dec 2016, 21:50

Shrek scrie:Nu in buza padurii si neaparat pe culoarul de zbor al celor din sat. Parerea mea!

Părerea dvs.este pertinentă și de bun simț . Toată stima ! Același lucru se întâmplă și în cazul culturilor agricole lângă localități , când se instalează la marginea localității , între localitate și lan . Dacă s-ar instala în partea cealaltă a
lanului , nu ar fi nicio problemă .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 04 Dec 2016, 22:24

In vara asta am pus un cauciuc si o scandura in capatul sirului de stupi .Ma asez pe ea si-mi place sa privesc in lungul stupilor.
In momentul cand ma asez automat albinele de la ultimul stup sunt dezorientate,se indreapta spre mine,Apoi se intorc catre stup.
Albinele nu inceteaza sa ne surprinda.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Donbazil » 04 Dec 2016, 23:04

Salut!

Cu domnul Filip degeaba incercati!....Doar el are dreptate!...Doar ideile dumnealui sunt valabile!.....Restul..... :cry: .
Intamplator cunosc personal cateva persoane de pe-acolo si stiu ca apicultura este mai bine organizata decat in alte parti. Am si exemple.....
http://www.melidava.ro/reflector/de-la- ... un-om.html

http://agapis.ro/index.php?cmd=categorie

Personal am vizitat stupina unui preot de pe vale si mi-a placut ce-am vazut. Asa ca.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Hunbee » 05 Dec 2016, 09:12

Pai na. Parintele are ajutor de sus. Mai da cu busuioc, mai cu apa sfintita, oua matca domnului mai cu spor.
Plus ca nu e stres. Daca nu se face miere nu-i bai, salariul vine la timp, si intregim cu un parastas, nunta, ingropare, etc.
Doamne ajuta.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde teinegru64 » 09 Dec 2016, 21:05

Donbazil scrie:Salut!

Cu domnul Filip degeaba incercati!....Doar el are dreptate!...Doar ideile dumnealui sunt valabile!.....Restul..... :cry: .
Intamplator cunosc personal cateva persoane de pe-acolo si stiu ca apicultura este mai bine organizata decat in alte parti. Am si exemple.....
http://www.melidava.ro/reflector/de-la- ... un-om.html

http://agapis.ro/index.php?cmd=categorie

Personal am vizitat stupina unui preot de pe vale si mi-a placut ce-am vazut. Asa ca.....

Mda...spre disperarea multora....domnul Filip este imuabil.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 09 Dec 2016, 22:23

Unii au plecat dintre noi lasand oful sub forma de testament.Nu sunt adeptul publicarii unor mesaje private,dar am un mesaj la care ma gandesc mereu.
Se implinesc 3 ani in curand de cand a plecat.Nu am avut placerea sa-l cunosc personal ,nu cunosc familia .Deci eu un ”nimeni” am aflat niste lucruri ingrozitoare.Ce temeri are un om corect si ce compromisuri trebuie sa faca.........

pastoralu
Dată expediere: 25 Noi 2012, 13:04
Expeditor: kamy
Destinatar: filip

hai sa-ti spun o poveste patita;am plecat anu trecut cu stupii si ajungla dulcesti la pompe vorbit cu nea irimia presedintele asociatiei,de servici nepotusu,raspuns pune-le unde vrei!io le-am lasat acolo si cu cotetu pe plaja.
mare scandal raja,primarie,ca nu se poate lucra la pompe s.a.m.d!
il trimit pe nea irimia la primarie ,io vorbesc cu baietii,ma stati blanzi ca ce-i al vostru e-al vostru!le-am dat aproape la fiecare cate 4-5 litri de miere si erau vo 5!mi se impute branza pe asigurari si tre sa plec acasa de urgente unde raman 2 saptamani!cand am plecat am sunat soferu de la filomera sa ia cele 3 butoaie de miere sa le duca la depozit lucru transmis celui care era de servici cand am pleca.
pe cand am mers inapoi lipsa vre-o 200 kg de miere!nu aveam ce zice,da in scurt timp aflu ca de fapt vulpea era paza la gaini,e asta e taxa pe prostie, ma fac ca ploua,mai fac pe prostu in ideea ca daca vorbesc prea multe si scapa careva un chibrit raman doar cu fiarele.
anu asta ma duc in acelasi loc ca doar platisem anu trecut taxa cu varf,intreb pot aseza stupii?sigur ne cunoastem.acelasi episod ma suna vicele mut stupii la mangalia,pentru ca auzisera baietii ca stiam ca ei sant autorii si nu ma mai suportau!
kamy

Mesaje: 1880
Membru din: 18 Dec 2011, 14:30
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde proapis13 » 09 Dec 2016, 22:30

filip scrie:Unii au plecat dintre noi lasand oful sub forma de testament.
Expeditor: kamy

Stiu povestea,mi-a narat-o la telefon,ne facusem planuri de pastoral...
din pacate a plecat in pastoral pe Campiile Alizee...Dumnezeu sa-l ierte.. :|
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori