Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 02 Dec 2016, 16:32

Sa pun altfel intrebarea. Sa presupunem ca in Romania sunt 1000 de familii de albine si baza melifera suporta 750, cum facem? Obligam apicultorii sa renunte la 250 de familii? Schimbam reglementarile? Ce facem cu cei care vor sa devina apicultori? Asteptam pana renunta cineva din diferite motive si- l facem apicultor pe primul de pe lista de asteptare?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 16:37

florin_albinutza scrie:Sa pun altfel intrebarea. Sa presupunem ca in Romania sunt 1000 de familii de albine si baza melifera suporta 750, cum facem? Obligam apicultorii sa renunte la 250 de familii? Schimbam reglementarile? Ce facem cu cei care vor sa devina apicultori? Asteptam pana renunta cineva din diferite motive si- l facem apicultor pe primul de pe lista de asteptare?

Da,pentru tine care ai 1000 fam de albine si o baza melifera care suporta 750 de familii ideal ar fi sa dispara 250 fam din zona,dar nu a tale.
Daca nu ar fi fost Fondurile UE si ai fi trait din ce produce albina ai mai fi facut 1000 fam de albine cand zona nu suporta atat?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde zip2006 » 02 Dec 2016, 16:43

In Romania de dupa 1989 incet cu pasi marunti unii care isi urmaresc doar propriile interese in toate domeniile de activitate fac interventii ;cit mai sus ;pentru ca ei sau un grup restrins sa beneficieze de anumite facilitati doar pentru ei ..vezi cazul nostru....daca s-ar face un experiment ,o localitate cu 700 fam si baza melifera medie spre buna intrun an bun cit se scoate media pe fam ,ca in alt an sa vina inca 700 fam in pastoral in acea locatie tot an bun si sa vedem media pe fam eu zic ca nu va fi diferente de 1kg pe fam ....eu zic ca nu avem noi fam pregatite de cules in ultimul timp (depopulari, timp, nefavorabil etc)si cei care vin unii plimba cutii goale asa ca nu ne trebuiesc legi ,reglementari si alte bazaconii de care sa profite smecherii ...poate ca miine se trezeste careva din statiunile de odihna si tratament ca vor o lege sa nu mai vina in zona pensionari, copii, oamenii muncii cu probleme de sanatate ca se suprapopuleaza zona ,sa auzim numai de bine.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 16:54

zip2006 scrie:In Romania de dupa 1989 incet cu pasi marunti unii care isi urmaresc doar propriile interese in toate domeniile de activitate fac interventii ;cit mai sus ;pentru ca ei sau un grup restrins sa beneficieze de anumite facilitati doar pentru ei ..vezi cazul nostru....daca s-ar face un experiment ,o localitate cu 700 fam si baza melifera medie spre buna intrun an bun cit se scoate media pe fam ,ca in alt an sa vina inca 700 fam in pastoral in acea locatie tot an bun si sa vedem media pe fam eu zic ca nu va fi diferente de 1kg pe fam ....eu zic ca nu avem noi fam pregatite de cules in ultimul timp (depopulari, timp, nefavorabil etc)si cei care vin unii plimba cutii goale asa ca nu ne trebuiesc legi ,reglementari si alte bazaconii de care sa profite smecherii ...poate ca miine se trezeste careva din statiunile de odihna si tratament ca vor o lege sa nu mai vina in zona pensionari, copii, oamenii muncii cu probleme de sanatate ca se suprapopuleaza zona ,sa auzim numai de bine.

Nu e asa:
Eu am mai multe vetre de stupina pe aria in acelasi sat.
Cum cresti numarul de fam pe vatra ,scade productia pe fam.O fam pentru consumul propriu ii trebuie peste 100 kg miere+polen.
Ori nu are cum sa fie diferenta de 1 Kg daca anul acesta culeg 700 fam si la anul la fel de bun avem 1400 fam.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 02 Dec 2016, 16:56

D- l Filip nu cred ca a- ti inteles intrebarea. Era o situatie ipotetica. Eu nu am decat 65 de familii
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 02 Dec 2016, 17:14

zip2006 scrie:In Romania de dupa 1989 incet cu pasi marunti unii care isi urmaresc doar propriile interese in toate domeniile de activitate fac interventii ;cit mai sus ;pentru ca ei sau un grup restrins sa beneficieze de anumite facilitati doar pentru ei ..vezi cazul nostru....daca s-ar face un experiment ,o localitate cu 700 fam si baza melifera medie spre buna intrun an bun cit se scoate media pe fam ,ca in alt an sa vina inca 700 fam in pastoral in acea locatie tot an bun si sa vedem media pe fam eu zic ca nu va fi diferente de 1kg pe fam ....eu zic ca nu avem noi fam pregatite de cules in ultimul timp (depopulari, timp, nefavorabil etc)si cei care vin unii plimba cutii goale asa ca nu ne trebuiesc legi ,reglementari si alte bazaconii de care sa profite smecherii ...poate ca miine se trezeste careva din statiunile de odihna si tratament ca vor o lege sa nu mai vina in zona pensionari, copii, oamenii muncii cu probleme de sanatate ca se suprapopuleaza zona ,sa auzim numai de bine.



Aveti dreptate
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 17:17

florin_albinutza scrie:D- l Filip nu cred ca a- ti inteles intrebarea. Era o situatie ipotetica. Eu nu am decat 65 de familii

Am inteles foarte bine si inainte de Fondurile veneau in pastoral si in zona mea dar erau sub 100 fam de albine.
Acum peste noapte apar sute aproape de o mie.
Ori cand un areal nu poate sa suporte decat stupii localnicilor dozati astfel incat sa se suprapuna putin albinele in cules in anii buni.Cum poate sa suporte aproape 1000 de fam in plus intr-un an mediocru sa nu spun slab?
De fapt ce se obtine ?
In loc de miere marfa curata cei veniti in pastoral au si butoaie cu sirop.
Concluzia o tragi singur.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde zip2006 » 02 Dec 2016, 17:39

Sint unii care merg in pastoral doar pentru a justifica oarecum cantitatea de miere scoasa pe fam ,dar de fapt ei baga ;la greu ; maglavaisuri seara in stupi si la final se lauda cu 20-25 kg miere pe fam cind cei corecti scot abia 9-10 kg pe fam tras de par dar se pare ca vremea lor a inceput sa apuna incet dar sigur mai vedem peste 2-3 ani .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 02 Dec 2016, 18:04

Numarul de familii la mine in localitate s-a dublat daca nu chiar triplat. Mai vin si altii la tei sau cultura de camp. Cum ar trebui reglementat? Nu ar fi corect ca unii sa ramana si ceilalti sa plece pe niste reglementari cand acum nu e nici- o problema.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 18:09

florin_albinutza scrie:Numarul de familii la mine in localitate s-a dublat daca nu chiar triplat. Mai vin si altii la tei sau cultura de camp. Cum ar trebui reglementat? Nu ar fi corect ca unii sa ramana si ceilalti sa plece pe niste reglementari cand acum nu e nici- o problema.

Am sa fiu direct.
Ai obligatii privind Fondurile UE?
Daca ,Da ,te pot intelege trebuie sa ajungi la un anumit numar de fam albine.
Daca nu ,ramane calculul strict cel economic.Nu iti permiti mai multe fam de albine decat numarul care te tine pe profit.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde feederman » 02 Dec 2016, 18:39

cornelioandanciu scrie:, este suficienta legea de baza a economiei de piata, cea a cererii si a ofertei. Cit mai mare libertate si cat mai putine oprelisti, pentru asta trebuie sa lupte ACA.

In aceasta lege este o asimilare perversa si abuziva a pietei libere si a competitiei bazate pe calitate si cantitate, obtinute prin munca, cu accesul la niste resursele limitate. Libertatea fara oprelisti inseamna legea bunului plac si a nesimtirii. Resursele sunt un drept de proprietate. Fiecare comunitate trebuie sa aiba drept de decizie asupra resurselor sale. Aceste probleme au fost rezolvate in Europa civilizata , prin aparitia breslelor, inca cu 1000 de ani in urma. Pe topicul alaturat, "identificarea si ..." un coleg ne trimite aici: http://www.lumeasatului.ro/articole-rev ... vetia.html. Legislatia si practica prezentate sunt un model de civilizatie. In Romania functioneaza legea celui mai tare si mai nesimtit.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 18:52

filip scrie:
florin_albinutza scrie:D- l Filip nu cred ca a- ti inteles intrebarea. Era o situatie ipotetica. Eu nu am decat 65 de familii

Am inteles foarte bine si inainte de Fondurile veneau in pastoral si in zona mea dar erau sub 100 fam de albine.
Acum peste noapte apar sute aproape de o mie.
Ori cand un areal nu poate sa suporte decat stupii localnicilor dozati astfel incat sa se suprapuna putin albinele in cules in anii buni.Cum poate sa suporte aproape 1000 de fam in plus intr-un an mediocru sa nu spun slab?
De fapt ce se obtine ?
In loc de miere marfa curata cei veniti in pastoral au si butoaie cu sirop.
Concluzia o tragi singur.


Daca vin 1000 de familii in pastoral trebuie sa aveti langa localitate salcam, sau tei.
Ori daca aceasta este cazul nu cred ca se poate interzice pastoralul la aceste masive...

Am fost in situatia in care localnicii au facut circ, chiar amenintari ca sa nu vina nimeni acolo. (padure salcam)
Au pus table la fiecare copac, au smuls cele puse de noi, au arat toate locurile de acces etc.

Si eu tin albinele, le pregatesc pt cules, ori sa nu ma duc la salcam nu accept.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 19:05

Nu e un masiv cu tei ori salcam dar sunt petece razlete care asigura un cules bun pentru configuratia actuala asa cum sunt raspandite stupinele localnicilor.
Nebunia a inceput de cand nu se mai respecta inflorirea plurianuala a salcamului.
Multi raman pana pleaca la tei......deci si poliflora e compromisa prin numarul mare de stupi.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde feederman » 02 Dec 2016, 19:27

Haosul a inceput o data cu tranzitia asta nesfarsita care a generat o multime de someri care si-au cautat o sursa de venit. Cel mai grav este ca in el au intrat o multime de tineri atrasi de mirajul unui trai comod si sigur pe toata durata vietii, miraj intretinut de fel de fel de profitori si paraziti ai domeniului. Realitatea ultimilor cinci ani, cu deosebire a celui curent, arata capcana in care au intrat visatorii. Apicultura ramane un domeniu placut , dar care in general nu poate asigura un trai decent si sigur. Cel mult, in anumite perioade, poate asigura o completare a veniturilor. Pierderile masive de familii de anul acesta sunt cauzate in primul rand de bolile raspandite prin amplasari si transferuri egoiste de efective. Iar natura care stie cat poate duce s-a razbunat si se va mai razbuna. Iar sperantele neimplinite duc la adevarate drame.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 19:43

Iata si poze cu araturile facute de apicultorii locali. Precizez ca este o padure de salcam 1, una din cele doua accesibile ca si distanta din Cluj N.
Celalalt era Valea l Mihai, unde salcamul era inghetat 90% anul acesta.
Fişiere ataşate
WP_20160506_002.jpg
WP_20160505_003.jpg
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 19:45

Si astea
Fişiere ataşate
WP_20160506_006.jpg
WP_20160506_005.jpg
Ultima oară modificat de kovacslg pe 02 Dec 2016, 19:50, modificat 1 dată în total.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori