Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 24 Ian 2015, 23:15

In primul rand ar trebui sa vedem cine sunt beneficiarii modificarii articolului de lege. In nici un caz apicultorii. Dupa parea mea ar fi:
-clasa politica locala si implicit cea nationala(trebue mers la primarie ca sa aprobe in intravilan, si in urma aprobarii se poate obtine voturi)
-vecinii rai si invidiosi care nu stiu decat sa tina socoteala altora
-vecinii cu fite si bani care au parvenit in zona si sunt ,,deranjati' ca o albina vine la paharul lor cu suc atunci cand sunt in natura chiar daca sunt la 2-3 case distanta
-bugetul local sau national in cazul aplicarii amenzilor
-agricultura Romaniei cred unii ,,experti" nationali si europeni deoarece prin scoaterea apicultorilor in extravilan ar fi fortata asocierea acestora in cooperative pentru ,,eficientizarea" productiei
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 24 Ian 2015, 23:26

Sefii de asociatii apicole ar trebui sa convoace de urgenta o sedinta cu membrii si sa stabileasca care ar fi etapele de urmat pentru combatere acestei modificari. Dupa sedinte ar trebui facuta o intalnire intre sefii de asociatii indiferent care sunt pentru stabilirea unui front comun de actiune. Sefii de asociatii ar trebui sa fie constienti ca fara noi apicultorii nu ar mai exista asociatii si nici ei sefi
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde adytza » 24 Ian 2015, 23:32

E clar, astia vor sa ne scoata din curtile noastre, din intravilan. Atentie! noul articol se refera exclusiv la intravilan, deci NU mai este valabil nici articolul (2) care iti permitea sa nu respecti distanta daca faci un obstacol de 2m inaltime.
Cititi si expunerea de motive a initiativei PSD-stilor. Cica "au aparut suficiente cazuri de oameni atacati de albine,unele soldandu-se cu decese,soc anafilactic,spitalizari de lunga durata" bla,bla . Unde ,in legislatie, se specifica cate inseamna "suficiente" si care sunt cazurile acelea? De ce nu le precizeaza?
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 24 Ian 2015, 23:33

Sa nu uitam ca suntem multi dar vorba unui securist batran daca un roman primeste o palma se intoarce sa primeasca si un sut in fund. O avea dreptate????
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde valter » 25 Ian 2015, 00:55

Am festelito, sa ma iertati.
In doi ani de cand mi-am luat curte am bagat o baba in spital si am excitat un cal de ziceai ca-i la 380V.
Vecinasii au avut grija sa ma parasca la primarie...da' cum legea ne apara(indeplineam ambele conditii -anuntat la Consiliul local si gard de minim 2 m) am scaldat-o.

Un prieten a ajuns atat in civil cat si in penal...ca era vecin cu un gabor.

Cumpar toate casele din sat :lol: .
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde adytza » 25 Ian 2015, 01:22

Cititi si avizul consiliului legislativ(care din pacate este favorabil) ca sa va dati seama cat de "competenti" sunt distinsii PSD-isti: https://www.senat.ro/legis/PDF/2014/14b620LG.pdf Au initiat ceva care creeaza confuzie. Dupa ce ca ne-au impozitat veniturile inclusiv la sanatate(nici macar Ceausescu nu a facut-o, ala merita respect pentru ca stia sa aiba grija de cei care aduceau valuta forte in tara) astia din parlament in loc sa ne ajute sa producem pentru ca ei sa ia salariile alea babane din veniturile noastre, se intrec cum sa ne puna bête in roate. Si ce este mai grav, UNII DINTRE NOI DIN ASTA NE CASTIGAM EXISTENTA. In plus,stim foarte bine ca sunt la moda furturile de stupi chiar si acum cand le avem in curtea noastra, dar cand om ajunge cu ei pe pustiuri?
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde bio » 25 Ian 2015, 12:18

adytza scrie:Cititi si expunerea de motive a initiativei PSD-stilor. Cica "au aparut suficiente cazuri de oameni atacati de albine,unele soldandu-se cu decese,soc anafilactic,spitalizari de lunga durata" bla,bla . Unde ,in legislatie, se specifica cate inseamna "suficiente" si care sunt cazurile acelea? De ce nu le precizeaza?


Marea majoritate a cazurilor mai grave de oameni intepati de albine s-au petrecut in general afara localitatilor. ..nu cred ca se poate folosii aceasta motivatie pentru motivarea initiativei.

Daca tot doreau sa se faca ca muncesc acei parlamentari, de ce nu fac ceva in privinta ciinilor vagabonzi sau cu stapin, care umbla pe strazi si care fac mult mai mult prapad decit albinele..??.
...la albine... in afara de tiganii aia care au fost la furat pe cimp si parca i-a omorit albinele mai sunt cazuri cu victime decedate din cauza albinelor..??..

..Nu trece 2 saptamini sa nu auzim de victime din cauza ciinilor ... ciini sunt mai periculosi atit prin agresivitate cit si datorita faptului ca sunt purtatoti de boli.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde dorindafi » 25 Ian 2015, 13:32

probabil ca deshteptzii din parlament au auzit ca LOCA se trateaza numai cu foc
shi le este frica sa nu ramina fara locuintze

pt ei e mai periculoasa albina decit DNA-ul :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde lucky5strike » 25 Ian 2015, 13:44

Pai atunci sa iesim si noi in strada sa propunem scoaterea imunitatii parlamentare.

Ca tot imi sta in gat chestia asta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde lucky5strike » 25 Ian 2015, 13:47

Art. 16 - Egalitatea în drepturi

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege. [...]

Art. 72 – Imunitatea parlamentară
(1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.
(2) Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
(3) În caz de infracţiune flagrantă, deputaţii sau senatorii pot fi reţinuţi şi supuşi percheziţiei. Ministrul justiţiei îl va informa neîntârziat pe preşedintele Camerei asupra reţinerii şi a percheziţiei. În cazul în care Camera sesizată constată că nu există temei pentru reţinere, va dispune imediat revocarea acestei măsuri.

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde dorindafi » 25 Ian 2015, 13:56

lucky5strike scrie:Pai atunci sa iesim si noi in strada sa propunem scoaterea imunitatii parlamentare.

Ca tot imi sta in gat chestia asta.

:o nu se poate asha ceva , va creshte numarul shomerilor :D
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Closcutz » 25 Ian 2015, 14:05

Eu chiar ma gandeam sa fac un fel de ,,saivan" cum au David Nick sau Dragos Gavrila...ceva de genul... Bine ca nu m-am apucat de asa ceva ca apoi sa trebuiasca sa-l mut sau sa nu fie de niciun folos daca in cele din urma se va impune treaba cu stupii in extravilan( totusi ma gandesc si la vecinii mei care tin stupii numai in curte tot anul)...Idioata propunere de lege!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde LUCIAN AVRAM » 25 Ian 2015, 14:17

eu cred ca este o aberatie care nu o sa poata fi pusa NICIODATA in aplicare , de ce ?
1 . 99% din stupinele din Romania sunt in intravilan :P
2. cum poti sa scoti in afara satelor cateva milioane de familii :lol:
3. sa presupunem ca sunt scoase (familiile de albine ) in extravilan , normal ca fiecare stupar ,sau majoritatea o sa-si duca stupina pe terenul proprietate sau pe unde gaseste , atunci ce facem cu oamenii care ies la munca campului :lol: , nu tot or sa fie intepati ?
ce facem cu carutele care or sa treaca pe langa stupinele noastre din extravilan ? cai intepati , oameni intepati , accidente , etc :o
eu cred ca aceasta initiativa (aberatie ) o sa faca mai mult rau decat bine

cred ca ar trebui informat si Arafat sa pregateasca niste elicoptere si pentru extravilan :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2015, 14:27

Acum e momentul ca forumistii apicultori prin alte tari sa ne spuna cum e pe acolo in aceasta privinta. Daca vreti sa stiti cum e viitorul ca legislatie si impozitare, uitati-va la Europa. Cand va ajunge si nivelul de tari... nu se stie, dar astealalte urmeaza cat de curand.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Closcutz » 25 Ian 2015, 14:40

Pai nu-i nimeni care sa stie cum sta treaba prin alte tari, mai ales din UE...sa stim si noi la ce sa ne asteptam. Am facut eforturi insemnate(sa nu spun disperate) sa cumpar gradina linga mine pt stupi si acum sa descopar ca a fost asa ,,de amorul artei". :?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde LUCIAN AVRAM » 25 Ian 2015, 14:41

exemplu :
in jud Vaslui , com Tanacu , sat Tanacu
in acest sat aprox 80% din familii AU STUPI :P
tare as vrea sa vad autoritatile cum umbla din poarta in poarta , explicand oamenilor ca trebuie sa scoata albinele din sat :lol: :lol: :lol:
chiar daca acesta aberatie va fi adoptata , punerea ei in aplicare va fi UN ESEC TOTAL :D
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron