Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2015, 18:21

Duc stupii în extravilan dar nu am pază, nu am voie să fac gard, nu am drum de acces, nu am voie să construiesc, nu am energie electrică, nu am apă potabilă.......
Au murit oameni muşcaţi (înţepaţi ) de viespi ...dar ele sunt protejate de lege
Alţii atacaţi de urşi, alţii de vipere, mai mulţi de copita calului şi nu s-a întâmplat nimic..... dar albinele sunt un pericol şi trabuie exterminate nu ? :oops:
ALO MEDIU ALO MINISTERUL MEDIULUI VOI DE CE P....A MEA LUAŢI SALARII CUM PROTEJAŢI MEDIU DACĂ LĂSAŢI VIEŢUITOARELE SĂ MOARĂ OTRĂVITE ?
Ultima oară modificat de peterneamt pe 25 Ian 2015, 18:27, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde lucky5strike » 25 Ian 2015, 18:24

Noi nu traim in Germania.

Colcaie de probleme in mediul rural. Oameni imbatraniti, case pustii, constructii alandala, lipsa de viziune. Comuna mea cu satele, de la 7000 are acuma 4800 insi. In ton cu trendul din judet. Supraevaluarea artificiala a terenului agricol e ultima gogorita.

Astia sunt niste rataciti cu modificarea in cauza, daca persista, trebuie aruncati in tomberon.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde danielmihai » 25 Ian 2015, 18:32

La o intalnire un apicultor sas,plecat in Germania spunea ca avea o stupina in Franta.La ei se anunta unde sunt stupii amplasati, sunt asigurati,politia merge regulat si verifica daca sunt bine.El spunea ca a fost sunat de politie deoarece niste tineri fara ocupatie i-au trantit vreo 7-8 stupi.Politia a gasit un alt apicultor care a pus stupii pe picioare si a primit parca un act ca sa dovedeasca la firma de asigurari patania.Zicea ca firma de asigurari a calculat paguba asa de bine incat i-a parut rau ca n-au fost trantiti si ceilalti! Cand o sa fie ca afara atunci o sa ma mut si eu cu ei :lol: Vise,vise....
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde tudorascu » 25 Ian 2015, 18:35

Daca analizam bine e posibil ca aceasta lege sa fie intr-o strinsa legatura cu pnadr-ul. Spre exemplu faci proiect si 130 de stupi apoi trebuie sa ai dezvoltare. Daca ai luat 50 000 de euro trebuie sa faci 7-900 de stupi. Unde ti aproape 1000 de stupi? Si legea nu o pot da numai pentru cei care o sa ia fonduri.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Florin Dobre » 25 Ian 2015, 18:37

Evident nimic nu e intamplator. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde cucubau » 25 Ian 2015, 18:38

Predecesorii actualilor guvernanti canva puneau mana de la mana pentru distrugerea a tot ce mergea in aceasta tara .
Astazi cu o lacomie inimaginabila, daca tinem cont de tot ce au papat , se multumesc cu faramituri, gen alocatia copiilor, economiile celor ce muncesc afara si ce-o pica din apicultura .
Ne mai miram de inechitatea unor legi cand mai marele guvernului "dotore" in drept joaca de-a alba neagra cu rabdarea poporului
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2015, 18:45

Cucubau, colega. Nu distrug nimica. Doar ca vor fi stupari putini si acelasi numar de stupi, adica stupari cu stupine foarte mari. Usor de controlat si impozitat. Cam asta ar putea fi tendinta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2015, 19:03

Mircea_63 scrie:Cucubau, colega. Nu distrug nimica. Doar ca vor fi stupari putini si acelasi numar de stupi, adica stupari cu stupine foarte mari. Usor de controlat si impozitat. Cam asta ar putea fi tendinta.

Cine va avea 1000 de stupi va da faliment în următorii 3 ani pentru că veniturile vor fi mult mai mici decât cheltuielile cu menţinerea efectivelor !
Ce şi de unde culeg polenul şi nectarul.....cine amenajează vetrele, cine le păzeşte........etc. Un lucru e sigur repede, repede, în câţiva ani.... vor începe să scoată bani pentru polenizare ca în SUA . Ne vor ruga să aducem stupii în livezi şi în sate......şi noi apicultorii de azi nu îi vom mai putea ajuta .......polenizarea au făcuto gratis albinele şi a fost ceva firec ca şi lumina soarelui sau ploaia nu trebuia să faci nimic că polenizarea se făcea pur şi simplu...... :evil:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 25 Ian 2015, 19:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde dorindafi » 25 Ian 2015, 19:07

in mintea lor e simpla treaba
asha cum se importa produse alimentare de tot felul tot asha va fi shi cu mierea
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde LUCIAN AVRAM » 25 Ian 2015, 19:13

un mic exemplu , un coleg are 30 fam albine , si conform acestei modificari legislative , omul trebuie sa-si mute stupina in extravilan , ce presupune asta :
1. terenul - daca il are e bine , daca nu trebuie sa-l cumpere , in ziua de azi ca sa cumperi un teren costa f mult si dureaza si mai mult , dupa noua lege a terenurilor
2. imprejmuirea terenului , indiferent din ce materiale faci un gard costa destul de mult + forta de munca
3. paravan pentru vant , materiale + forta munca
4. constructie de locuit (paza ) :lol: , aici e beleaua , dureaza si costa ffffffffffffffffffffffffffffffffffff mult , sunt o caruta de avize de scos , trebuie sa vina la fata locului cateva agentii ale statului , care trebuie sa vizioneze terenul si sa elibereze avizul de constructie (ATENTIE , avizul si NU autorizatia de constructie ) , + ca proprietarul mai are el de alergat si pe la alte institutii tot pentru avize , faza naspa e ca sunt legate una de alta , nu poti sa depui toate cererile intr-o zi si sa astepti 30 de zile sa primesti raspunsul la toate , trebuie luate una cate una , pe rand , basca ca la toate trebuie depusa o documentare despre ce vrei tu sa faci in extravilan :D
5. proiect de constructie , cu toate avizele necesare , altele decat cele necesare pentru autorizatia de constructie
6. dupa cateva luni si dupa cheful Presedintelui Consiliului Judetean de care apartine stuparul nostru , iese autorizatia de constructie :P , dar imediat dupa eliberarea autorizatiei trebuie notificat Inspectoratul de Stat in Constructii , inspectorat care te taxeaza cu 1% din valoarea de constructie + controale pe santier :lol:
7.cand termina stuparul nostru de construit , trebuie sa anunte autoritatile locale si judetene pentru receptia lucrarii

8. curentul electric , aici e beleaua si mai mare si mai costisitoare , depinde de fiecare in parte ce vrea sa faca , daca vrei curent din reteaua nationala , te costa cat juma de cartier intr-un oras de provincie , daca nu ai nevoie de forta prea mare si doar de iluminat + tv + frigider , sunt disponibile pe piata panouri voltaice + eoliene de capacitate mica , 2-3 kw sunt suficienti , dar costa destul de mult , aprox 15.000 euroi (posibil sa gasesti si mai ieftin )

INTREBARE : cati din stuparii cu un numar de pana intr-o suta sau doua sute de familii sunt dispusi sa faca aceasta cheltuiala si acest efort ?
oare se merita ? :x
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde cucubau » 25 Ian 2015, 19:16

peterneamt scrie:
Mircea_63 scrie:Cucubau, colega. Nu distrug nimica. Doar ca vor fi stupari putini si acelasi numar de stupi, adica stupari cu stupine foarte mari. Usor de controlat si impozitat. Cam asta ar putea fi tendinta.

Cine va avea 1000 de stupi va da faliment în următorii 3 ani pentru că veniturile vor fi mult mai mici decât cheltuielile cu menţinerea efectivelor !
Ce şi de unde culeg polenul şi nectarul.....cine amenajează vetrele, cine le păzeşte........etc. Un lucru e sigur repede, repede, în câţiva ani.... vor începe să scoată bani pentru polenizare ca în SUA . Ne vor ruga să aducem stupii în livezi şi în sate......şi noi apicultorii de azi nu îi vom mai putea ajuta .......polenizarea au făcuto gratis albinele şi a fost ceva firec ca şi lumina soarelui sau ploaia nu trebuia să faci nimic că polenizarea se făcea pur şi simplu...... :evil:

Si aceasta nu inseamna prabusirea apiculturii romanesti?
Chestia cu ferme cu foarte multi stupi nu tine , la noi nu exista baza melifera pentru un cules continuu ,pentru posibilitatea exploatarii stupinelor in regim industrial .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2015, 19:20

peterneamt scrie:
Mircea_63 scrie:Cucubau, colega. Nu distrug nimica. Doar ca vor fi stupari putini si acelasi numar de stupi, adica stupari cu stupine foarte mari. Usor de controlat si impozitat. Cam asta ar putea fi tendinta.

Cine va avea 1000 de stupi va da faliment în următorii 3 ani pentru că veniturile vor fi mult mai mici decât cheltuielile cu menţinerea efectivelor !
Ce şi de unde culeg polenul şi nectarul.....cine amenajează vetrele, cine le păzeşte........etc. Un lucru e sigur repede, repede, în câţiva ani.... vor începe să scoată bani pentru polenizare ca în SUA . Ne vor ruga să aducem stupii în livezi şi în sate......şi noi apicultorii de azi nu îi vom mai putea ajuta .......polenizarea au făcuto gratis albinele şi a fost ceva firec ca şi lumina soarelui sau ploaia nu trebuia să faci nimic că polenizarea se făcea pur şi simplu...... :evil:


Sunt si la ora actuala stupine ce bat spre mia de stupi si nu cred ca sunt chiar asa falimentare.

Nu spune nimeni ca se vor duce in pastoral cu 1000 de stupi in acelasi loc, desi am vazut locuri unde este perfect posibil. Fie la salcam, fie la rapita sau FS, doar ca nu asezati gramada.

Cine vrea polenizare... primeste oferte din partea apicultorului, ba mai mult, acesta vine si cu galeata de miere. Cand vor fi albinele in mana unui grup restrans, altfel stai de vorba. N-ar fi exclus sa fie solicitati pentru polenizare.

M-as bucura sa nu inteleaga cineva ca tin cu ursul. In situatia ca exista o "parte adversa", ma pun in locul si mintea partii adverse pentru a intelege ce urmeaza. O mica paralela: la ora de Romana, romanul "Ion". Copii se impart in doua tabere. Unii sunt avocatii lui Ion, altii ai Floricai sau pur si simplu acuzatorii lui Ion. Pentru proful de romana e o mina de aur acest joc. Antreneaza copii la citit si gandit. Clasa progreseaza.
In cazul nostru progresul inseamna sa intelegem realist ce ne poate astepta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2015, 19:24

cucubau scrie: Si aceasta nu inseamna prabusirea apiculturii romanesti?
Chestia cu ferme cu foarte multi stupi nu tine , la noi nu exista baza melifera pentru un cules continuu ,pentru posibilitatea exploatarii stupinelor in regim industrial .


Esti sigur ca apicultura nu ar progresa? Cine s-ar mai calca pe bombeuri in pastoral?

"Pentru industrial nu exista cules continuu". OK si daca ramane faramitat exista? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2015, 19:32

Din discuţiile avute cu doi fraţi apicultori din Braşov ce deţin împreună peste 1000 de stupi ( camioane şi pavilioane ) e din ce în ce mai greu să fi rentabil ...... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde LUCIAN AVRAM » 25 Ian 2015, 19:33

la un moment dat s-a dat o lege ( nu stiu exact care ) , care impunea tuturor detinatorilor de oi respectiv stane sa aiba obligatoriu :
ciobanii cu analizele la zi :lol:
sala de muls
instalatie de muls
tanc de racire a laptelui
apa curenta , etc

cate stani sunt astazi in Romania care indeplinesc criteriile astea ? :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde cucubau » 25 Ian 2015, 19:33

O stupina de mari dimensiuni presupune personal angajat , cele care sunt acum de dimensiuni impresionante sunt exploatate de membrii aceleiasi familii .
O stupina ca sa poata fi exploatata de una sau doua persoane poate fi pana la 3-400 stupi buni.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator