Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kiloz » 31 Mar 2016, 07:00

Intrebati-l pe Dan Puisorul,ca el sa plimbat saptamina trecuta prin coridoarele de pe la ANARZ.Sursa sigura!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde geangu » 31 Mar 2016, 08:33

Deocamdata nimic nu este sigur, ce se vorbeste pe la colturi este una ce va fi in realitate o sa vedem.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Neafiliatul » 18 Noi 2016, 17:33

4.La art. 6, după litera f) se introduce o nouă literă, litera g), cu
următorul cuprins:“g) Implementează programul informatic naţional pentru întreaga activitate
de reproducţie şi ameliorare, precum şi pentru toate speciile de animale de interes
economic, inclusiv pentru albine.”


http://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde proapi » 18 Noi 2016, 18:40

pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr.1185/2014
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde feederman » 30 Noi 2016, 09:30

geangu scrie:
proapis13 scrie:Apicultorii cer modificarea sistemului de inregistrare a stupilor.
Identificarea trebuie sa se faca la nivel de stupina

http://www.stiriagricole.ro/apicultorii ... 33463.html

Se pare ca ANZ ul ne mai pregateste o surpriza, pe langa faptul ca inregistrarea stupilor va deveni un chin mai ales pt. cei care se afla cu resedinta la distanta mare fata de capitala de judet, incepand de anul acesta va autoriza o singura stupina de multiplicare, in asa fel incat apicultorii care vor sa cumpere material biologic sa nu mai aiba de unde sa aleaga iar cei care vor sa-si dezvolte o afacere in domeniul cresterii matcilor sau al multiplicarii sa-si ia adio.
PS. Nu mai suparati ANZ ul ca se poate si mai rau !

In ce stadiu se afla nazbatia?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde proapis13 » 30 Noi 2016, 11:28

Baietii s-au documentat si acum ramane sa modifice ...modificarea...
http://www.lumeasatului.ro/articole-rev ... vetia.html
Deocamdata s-a sistat acoedarea de placute de identificare pana la 1 martie,datorita legislatiei
Tot legislatia in vigoare imi permite sa achizitionez fam de albine cu obligativitatea de a le declara in termen de 5 zile si de a solicita crotalii...din pacate,daca le cumpar,sunt in ilegalitate pana la 1 martie,data la care,oficial pot solicita crotalii pentru noile familii...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde viorel55 » 30 Noi 2016, 12:37

Comfirm cele expuse de d-l Iordache in articolul din revista Lumea satului,ca participant la aceasta excursie (la care au luat parte 30 apicultori din toata tara).
Ca initiator al memoriului prin care solicitam abrogarea Ordinului MADR 119/2011,semnat de formele asociative prezente la sediul ministerului in ziua de 26 ian. 2016 si depus la registratura sub nr.255197/26-01-2016 ,va informez ca pana in prezent NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS.
. Singura "consecinta" a acestui memoriu este renuntarea TACITA,fara explicatii,la proiectul noului ordin care complica si mai mult sistemul de identificare a stupilor.
Am avut incredere in d-l ministru Irimescu dar....pentru noi nu a facut absolut nimic : nu ajutor de minimis, nu anulare ordin identificare stupi,....,.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde viorel55 » 30 Noi 2016, 19:39

Tot despre excursia din vestul Europei:

http://www.lumeasatului.ro/articole-rev ... opean.html
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde florin_albinutza » 01 Dec 2016, 20:10

Buna seara , as vrea sa stiu de ce noi romanii in ultimul timp trebuie sa facem numai ce fac altii (austrieci, francezi, germani,......). Oare noi nu putem, nu vrem sau suntem cumva dirijati sa ajungem unde vor ,,unii". Referitor la distanta dintre stupine, care in Elvetia este de 600 de metri, cum ar trebui procedat la mine unde pe aceeasi strada intr-un cerc cu raza de 200 de metri sunt 4 stupine cu 35, 65, 150 si 300 familii de albine. Care pleaca si care ramane desi pana acum nu a fost nici-o problema intre noi?
Cum ar trebui sa facem in pastoral, in special la culesul de salcam sau tei, daca respectam distantele, incarcatura la hectar, si nu au loc toti? Cine ramane si unde pleaca ceilalti? De ce nu lasam ,,piata" sa faca regulile. Decat sa culeaga putini tot mai bine sa culega toti cate putin.
Ultima oară modificat de florin_albinutza pe 01 Dec 2016, 20:32, modificat de 2 ori în total.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kiloz » 01 Dec 2016, 20:15

Na fost ,dar o sa fie!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 01 Dec 2016, 20:48

Cine o sa aiba prioritate localnicii care traiesc in armonie pastrand un echilibru intre ce poate oferi zona si cati stupi suporta,ori cei care vin in pastoral fara sa-i intereseze de apicultorii locali si cata incarcatura suporta zona?
Sigur ca unii au angajamente luate sa ajunga la un numar de fam de albine,dar asta nu inseamna sa invadezi un teritoriu unde alte sute de fam trebuie sa dispara.Lucrurile se complica tot mai mult...
Problema e ca unii cand termina accesarea Fondurilor UE nu o sa mai aiba albine,dar intre timp au facut pe multi sa renunte la albine.
Distrugerea sistemului apicol e bine gandita.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde florin_albinutza » 01 Dec 2016, 21:18

Cred ca corect ar fi sa lasam ,, piata" sa regleze incarcatura la hectar si distanta. Referitor la identificarea stupinelor ar trebui facuta numai pe stupina cu raportarea familiilor de albine la registrul agricol primavara cand se numara ,,bobocii' dupa iarna. Actualul sistem este unul care nu are nici-o legatura cu apicultura. Sunt curios cati apicultori care au pierdut o familie de albine din diferite motive au mers repede la ANARZ sa radieze numarul atribuit si sa ia altul peste putin timp cand a facut alta familie!!!!!!
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 01 Dec 2016, 21:24

florin_albinutza scrie:Cred ca corect ar fi sa lasam ,, piata" sa regleze incarcatura la hectar si distanta. Referitor la identificarea stupinelor ar trebui facuta numai pe stupina cu raportarea familiilor de albine la registrul agricol primavara cand se numara ,,bobocii' dupa iarna. Actualul sistem este unul care nu are nici-o legatura cu apicultura. Sunt curios cati apicultori care au pierdut o familie de albine din diferite motive au mers repede la ANARZ sa radieze numarul atribuit si sa ia altul peste putin timp cand a facut alta familie!!!!!!

Care ”piata”?
Suntem egali sa poata functiona piata?
Eu am investit in apicultura zeci de ani.Altii au accesat Fonduri UE si daca nu li se da ,tipa ca apicultura nu-i rentabila.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde florin_albinutza » 01 Dec 2016, 21:35

Nu cred ca conteaza cum a investit fiecare cat ca nectarul este intr-o anume cantitate si trebuie sa culeaga toti.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 01 Dec 2016, 21:41

florin_albinutza scrie:Nu cred ca conteaza cum a investit fiecare cat ca nectarul este intr-o anume cantitate si trebuie sa culeaga toti.

Ba conteaza,pentru ca eu sper sa am albine si dupa nebunia asta de inhultire haotica.
Eu nu-mi permit sa-mi bat joc de banii investiti,pe cand altii care nu sunt banii lor in joc putin le pasa.
Razboiul asta se va acutiza in viitor......
Sa te trezesti cu 800 de fam venite in zona peste noapte pe o informatie ca intr-o zi a fost 3kg /fam la cantarul de control.
Media pe fam productie a fost putin peste cele 3 kg.
Din nebunia asta am pierdut toti,atat stupii locali cat si cei aflati in pastoral.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde florin_albinutza » 01 Dec 2016, 22:25

Intr- adevar inmultirea nu a fost naturala , a fost fortata de fonduri sau oameni cu bani care au crezut ca o sa castige 3000 de euro pe luna dar cum au aparut asa o sa dispara pentru ca tehnologia de crestere a albinei nu este usoara si pe intelesul tuturor.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori