Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Donbazil » 10 Aug 2011, 23:14

Sal'tare!
Nu mai frate Gica, nu mi s-a facut si nici n-o sa mi se faca, asa-s io, prefer sa predic ca Moise in pustiu, doar doar m-o asculta cineva......
Eu sa fiu cu sufletul impacat ca mi-am facut treaba, ca le-am spus dar de mana nu duc pe nimeni.
Oamenii stiu ca Dumnezeu iti da, da' nu-ti baga-n traista, si totusi multi inca asteapta sa le pice para malaiatza....
Cel mult le arat ca daca eu am putut, pot si ei, dar cati ma asculta?......
Eu sunt un optimist asa ca ......merg mai departe.... :idea:
Te salut cu drag....
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Aug 2011, 23:35

ce bine ar fi daca macar 50 +1 ar gandi ca dumneata , Donbazil !!! si eu cred cu tarie ca pana la urma va fi in regula cu natia asta a noastra pe care o iubesc asa cum este !!! si daca noi nu mai apucam , nici o problema !!! pregatim terenul si cei care vin dupa noi vor continua ce am inceput noi !!! nici sa nu ne gandim la lehamite !!! daca 99 fac un lucru cum nu trebuie fac tot ce pot sa nu fiu cel cu numarul 100 si sa fac la fel ca ei !!! vreau sa fiu nr. 100 care face mai bine , mai frumos , mai constiincios etc. etc . .......
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde cristi_vidican » 11 Aug 2011, 07:52

Donbazil scrie:Sal'tare!
Mai Cristi, eu sunt presedintele unui cerc apicol care are in evidenta peste 100 de membrii, dar anul asta nici jumatate nu si-au platit cotizatia.
Eu fac toata toamna si iarna pana primavara intalniri saptamanale dar cati dintre stupari crezi ca vin?.....\

Va salut cu respect domnule Donbazil!
Nu cunosc situatia din alte zone. Cunosc doar o comparatie intre 2 asociatii apicole din Bihor, una care-si da silinta si-i suna pe toti membrii (cam 150) si alta despre care nu prea stiu, dar am colegi stupari care mai dau pe la asociatie, dar nu prea sunt informati. Nu intru in detalii prea multe pt ca nu le cunosc. Stiu ca la asociatia unde sunt inscris eu apiinvertul nu s-a ajuns la toata lumea.
Lucrez si eu cu oamenii, in alt domeniu, si cel mai mult ma doare indiferenta lor, in aspecte ce-i priveste pe ei si sunt spre beneficiul lor.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde gascu » 24 Sep 2011, 07:41

Inregistrarea asta este oblgatorie? Nu gasesc nicaieri specificarea asta, un termen...
gascu
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Sep 2011, 07:16

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde iosca » 24 Sep 2011, 09:28

Exista apicultori care sunt membrii ai mai multor asociatii (la 2 in general). Oamenii cotizeaza corect la ambele asociatiile si NU CRED ca fac ceva incorect. Ma intreb prin care asociatie o sa-si crotalieze stupii ?
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde gascu » 25 Sep 2011, 07:46

Acest sistem de identificare este obligatoriu? Stie cineva care este termenul pana la care trebuie sa ne conformam?
gascu
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Sep 2011, 07:16

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde proapis13 » 03 Oct 2011, 21:30

Sunt interest daca au aparut pe piata firme ce comercializeaza
acele placute unde si la ce pret daca se poate date de contact
Pana la urma urmei trebuie sa ne conformam

iosca scrie:Exista apicultori care sunt membrii ai mai multor asociatii (la 2 in general). Oamenii cotizeaza corect la ambele asociatiile si NU CRED ca fac ceva incorect. Ma intreb prin care asociatie o sa-si crotalieze stupii ?


Problemele or sa apara atunci cand se v-a face cererea de finantare pt anul 4 si 5
la cei ce au plecat la drum cu o asociatie si s-au trezit la alta deoarece nu au citit
cand au dat cu batzul ca pleaca de bunavoie dincolo
II rog pe aceasta cale pe cei ce au facut acest pas sa mai citeasca inca o data
Masura 141
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde valter » 16 Oct 2011, 19:43

Ordinul privind crotalirea e tipic romanesc...cu dedesupturi, interpretari si ferestre '''larg deschise golanelii''.

Uite cum as fi vazut eu treaba asta. Ca un neamt.

Crotalierea este : obligatorie tuturor detinatorilor de stupi din Romania;
responsabilitatea crotalierii se imparte intre Asociatiile profesionale si Consiliile locale pentru neasociati;
cine nu crotaliaza pana la data x se supune rigorilor legii si propuneam xooo ron amenda.
Si atunci aveam o situatie clara de ansamblu a efectivelor din Romania apropiata de realitatea din teren.
Mai mult , taiam toate posibilitatile de a se continua, perpetua si amplifica matrapazlacurile din pna si masuri.

E clar insa ca atat MAPDR cat si anarz sunt duse cu presul de ''masonii'' apiculturii romanesti.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde alin m » 16 Oct 2011, 20:04

iosca scrie:Exista apicultori care sunt membrii ai mai multor asociatii (la 2 in general). Oamenii cotizeaza corect la ambele asociatiile si NU CRED ca fac ceva incorect. Ma intreb prin care asociatie o sa-si crotalieze stupii ?


"""
Problemele or sa apara atunci cand se v-a face cererea de finantare pt anul 4 si 5
la cei ce au plecat la drum cu o asociatie si s-au trezit la alta deoarece nu au citit
cand au dat cu batzul ca pleaca de bunavoie dincolo
II rog pe aceasta cale pe cei ce au facut acest pas sa mai citeasca inca o data
Masura 141
salve :D
"""

nu e voie sa fii in 2 asociatii ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde viorel55 » 16 Oct 2011, 21:09

alin m scrie:
iosca scrie:Exista apicultori care sunt membrii ai mai multor asociatii (la 2 in general). Oamenii cotizeaza corect la ambele asociatiile si NU CRED ca fac ceva incorect. Ma intreb prin care asociatie o sa-si crotalieze stupii ?


"""
Problemele or sa apara atunci cand se v-a face cererea de finantare pt anul 4 si 5
la cei ce au plecat la drum cu o asociatie si s-au trezit la alta deoarece nu au citit
cand au dat cu batzul ca pleaca de bunavoie dincolo
II rog pe aceasta cale pe cei ce au facut acest pas sa mai citeasca inca o data
Masura 141
salve :D
"""

nu e voie sa fii in 2 asociatii ?


De ce sa fac parte din doua asociatii ????
Mi se pare ceva imoral....e ca si cum ai avea doua neveste...ca si cum ai juca la doua capete...etc....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Liviu Sarbu » 26 Oct 2011, 15:13

Este corect, legal si moral sa fii inscris in oricate asociatii vrei, chiar daca singurele albine pe care le ai sunt cele care iti viziteaza florile din gradina. Daca insa aplici pentru PNA sau o masura europeana, atunci normal ca vei cere numar de inregistrare prin asociatia prin care vei face si aplicatia.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde apilia » 15 Ian 2012, 10:26

am o intrebare, mai ales pentru cei care se ocupa din partea asociatiilor, de obtinerea de numere de la ANARZ/OARZ:
banuiesc ca marea majoritate a asociatiilor, au ca si membrii atat persoane autorizate/inregistrate la DSV, cat si albinari simpli, care nu au aceste documente (si care, teoretic, de anul acesta nu vor beneficia de nici un fel de ajutor din partea statului).
cei din urma (cei fara autorizatie/inregistrare DSV) trebuie sa aiba stupii numerotati?
in anexa 2 (care se depune la ANARZ/OARZ) nu se cere acest document. in anexa 4 (de folosinta interna, sa zicem) are rublica separata si pt acest document.
deci?
pana acuma, noi am cerut (si deja am si primit) doar pt cei autorizati/inregistrati, dar personal, mi se pare logic sa cerem pentru toti. cei de la OARZ nu mi-au dat un raspuns pe care sa ma pot baza.
s-a lovit cineva de aceasta problema?
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde viorel55 » 15 Ian 2012, 17:05

Art.2 aln.2 din Ordinul 119/2011:
" Forma asociativa legal constituita completeaza cererea de solicitare a codului formei asociative si de acordare a numerelor de ordine ale stupilor pentru membrii sai, conform modelului prevayut in anex nr. 1 ....."
Dupa cum rezulta din prevederea legala,se solicita ,de la ANARZ numere pentru TOTI MEMBRII ASOCIATIEI.
Nu conteaza ca sunt sau nu autorizati DSV,ca acceseaza sau nu PNA ori fonduri europene.....
Dupa ce a primit certificatul de atestare prin care i s-a repartizat numerele solicitate,asociatia nu poate obliga pe nici un membru sa -si inregistreze stupii. Dar fara stupi inregistrati nimeni nu va primi subventii prin PNA sau Masurile 141 si 112.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde apilia » 15 Ian 2012, 17:16

viorel55 scrie:Art.2 aln.2 din Ordinul 119/2011:
" Forma asociativa legal constituita completeaza cererea de solicitare a codului formei asociative si de acordare a numerelor de ordine ale stupilor pentru membrii sai, conform modelului prevayut in anex nr. 1 ....."
Dupa cum rezulta din prevederea legala,se solicita ,de la ANARZ numere pentru TOTI MEMBRII ASOCIATIEI.
Nu conteaza ca sunt sau nu autorizati DSV,ca acceseaza sau nu PNA ori fonduri europene.....
Dupa ce a primit certificatul de atestare prin care i s-a repartizat numerele solicitate,asociatia nu poate obliga pe nici un membru sa -si inregistreze stupii. Dar fara stupi inregistrati nimeni nu va primi subventii prin PNA sau Masurile 141 si 112.

pana aici si eu am inteles la fel.
dar, de ce apare in anexa 4 si rubrica cu DSV-ul? e optionala?
as prefera un raspuns cat de cat bazat pe ceva.
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde apilia » 15 Ian 2012, 17:19

Liviu Sarbu scrie:Este corect, legal si moral sa fii inscris in oricate asociatii vrei, chiar daca singurele albine pe care le ai sunt cele care iti viziteaza florile din gradina. Daca insa aplici pentru PNA sau o masura europeana, atunci normal ca vei cere numar de inregistrare prin asociatia prin care vei face si aplicatia.


unde scrie acest lucru?
la noi in asoc sunt si membrii ACA, care au primit "din oficiu" la ei in judet numerele. ACA de la ei a cerut numerele pt toata lumea, asa dupa cum am spus, "din oficiu".
dar si pana acuma, si in anul acesta, tot prin noi vor cere subventiile.
eu nu am gasit in nici un act normativ o interdictie in acest sens.
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Ioan Guist » 15 Ian 2012, 17:26

Prieteni
Astazi 15 ianuarie, forumul Stuparitul este in doliu.
Va rugam sa nu mai postati mesaje in subforumuri.
Singurul subiect unde se poate posta este cel dedicat prietenului nostru, GICA. Adica aici : viewtopic.php?f=60&t=1453

Sa ne cinstim prietenul cum se cuvine !

PS Din tot forumul asta numai tu "incalci " doliul.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 83 vizitatori