Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde Dragos2006 » 01 Ian 2013, 21:20

Cand se va impozita fiecare cap de vaca , porc , oaie , gaina vom putea discuta si de albine . Pana atunci asteptam noul Cod Fiscal care se pare ca va ramane la fel.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Ian 2013, 21:33

pai in acest cod fiscal , scrie ca se impoziteaza ORICE forma de venit , :(
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde proapis13 » 01 Ian 2013, 21:34

LUCIAN AVRAM scrie:pai in acest cod fiscal , scrie ca se impoziteaza ORICE forma de venit , :(

In care cod fiscal ?? :o
salve :)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Ian 2013, 21:41

hai sa va spun ce am patit eu , am primit acasa o tidula ca am de platit CAS 14000 ron , asta pe PFA -ul cu albinele , am mers la casa de asigurari si am cerut explicatii , cei de acolo mi-au spus ca ei au toate datele de la finante , am mers la finante , cei de acolo au verificat si mi-au zis ca in 2010 am avut un profit de 150000 ron si ca atare trebuie sa platesc 5,5% impozit CAS , asta in conditiile in care eu sunt angajat :shock:

deci daca ai 5 surse de venit , platesti CAS de ........................5 ori , asta mi se pare cea mai mare jignire posibila ..........

intradevar nu prea are legatura cu titlul topicului , dar care a mai intalnit aceasta situatie ?
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde proapis13 » 01 Ian 2013, 21:51

Veniturile din apicultura,in cazul de fata din banii europeni NU se considera venit
Veniturile din activitatile legate de apicultura,vinzarea mierii,roiurilor,fam de albine
si a altor produse apicole se numeste venit si se taxeaza conf legii
Lege care dealtfel e prost inteleasa si interpretata de diferitele administratii fiscale din tarisoara noastra draga
Calculatorul te scoate ca platitor de taxe si impozite chiar daca ai declarat ca ai codul CAEN 0149
Acolo trebuie umblat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde DoruAN2 » 01 Ian 2013, 22:01

Lucian,pai daca ai avut 1,5 miliarde vechi profit(!!!!) inseamna ca ai avut activitate fff buna.
Ca la acest profit trebuie platit 140mil deasemenea este de discutat.Probabil ca ai folosit oameni sa te ajute la munca, transpoarte,etc.de unde fiscul a dedus si alte cheltieli cu forta de munca. Stiu ca la PFA se plateste pana in 40mil.ptr.titularul PFA-ului. Toate cele bune! LA MULTI ANI!
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Ian 2013, 22:25

DoruAN2 scrie:Lucian,pai daca ai avut 1,5 miliarde vechi profit(!!!!) inseamna ca ai avut activitate fff buna.
Ca la acest profit trebuie platit 140mil deasemenea este de discutat.Probabil ca ai folosit oameni sa te ajute la munca, transpoarte,etc.de unde fiscul a dedus si alte cheltieli cu forta de munca. Stiu ca la PFA se plateste pana in 40mil.ptr.titularul PFA-ului. Toate cele bune! LA MULTI ANI!



treaba-i un pic mai complicata , si ce nu-mi convine e asta cu CAS-ul , daca am 5 surse de venit platesc CAS de 5 ori , nu prea este in regula , cel care sta in carciuma toata ziua si nu munceste nicaieri , nu plateste nimic , daca are nevoie de spitalizare se duce la nenea primaru ii da o adeverinta ca este PERSOANA FARA VENITURI , si nu plateste nimic pe nicaieri :shock: , eu daca muncesc de dimineata pana seara , sunt numai bun de impozitat , de mai multe ori

i-am spus functionarului de la finate ca sunt angajat si platesc CAS-ul , din salariul pe care-l am , raspunsul a fost ca daca mai am si alte surse de venit se impoziteaza cu 5,5% ( adica CAS ) ,si acele surse :shock:

nu cred ca este corect si echitabil si cred ca se face un pic de discriminare , altii sunt pusi la plata , altii sunt SCUTITI de la plata :shock:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde proapis13 » 01 Ian 2013, 22:29

LUCIAN AVRAM scrie:nu cred ca este corect si echitabil si cred ca se face un pic de discriminare , altii sunt pusi la plata , altii sunt SCUTITI de la plata :shock:


Lucica,ai zis ca dai de baut cind ma intorc pe forum....
Dupa ce vizionezi filmuletul de mai jos dai de baut????
Legile din Romania sunt pt toate administratiile financiare aceleasi
Uite ce frumos glasuieste doamna din imagini :!:
Copiezi adresa si scrii legile expuse de doamna si mai departe stii unde sa mergi.Bafta
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde kamy » 02 Ian 2013, 07:28

Stati oleaca sa va spui,pfa-urile sant cea mai proasta afacere pentru ca in cazul pfa-ului se impoziteaza cu 16% venitul,in cazul unui srl se plateste 16% impozit pe profit dupa deducerea cheltuielilor care in apicultura nu sant de loc neglijabile,iar ca sa devina bani de buzunar se mai plateste impozit pe dividende.
Dezavantaju srl ului e ca e mai complicata nitel contabilitatea da exista un program de contabilitate,saga se numeste se gaseste in varianta libera pe internet fara actualizari,sau se plateste un abonament anual de 230 ron si-ti trimit ei actualizarile pe e-mil.
In momentu in care tai factura din program se face exportu automat de date,in conturi,registru de casa,jurnal de vanzari cumparari,declaratii fiscale care se emit tot din program,balanta bilant.
A NU SE CONSIDERA RECLAMA,E UN PROGRAM PE CARE-L FOLOSESC CU SUCCESE DE 4 ANI!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde balasbebe » 02 Ian 2013, 08:22

Trebuie putin explicat si modul de lucru, deoarece la prima vedere, este mai greu, dar nu imposibil.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde lucky5strike » 02 Ian 2013, 19:28

Praf ati facut ideea din titlu!

De la titlu si pana la ce discutati voi, e cale lunga!

Iar ideea din titlu, oricine ar promova-o, e chiar imbecila, scuzati de termen.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde lucky5strike » 02 Ian 2013, 19:33

kamy scrie:Stati oleaca sa va spui,pfa-urile sant cea mai proasta afacere pentru ca in cazul pfa-ului se impoziteaza cu 16% venitul,in cazul unui srl se plateste 16% impozit pe profit dupa deducerea cheltuielilor care in apicultura nu sant de loc neglijabile,iar ca sa devina bani de buzunar se mai plateste impozit pe dividende.


Kami, fii atent, si la PFA se ia tot 16%, din venitul impozabil, adica din ce ramane scazand din venitul total CASS-ul, eventual CAS-ul, si cheltuielile deductibile!

Apicultura insa e ramura de productie, agricola, nu se incadreaza total regulii de mai sus..
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde cantemir » 02 Ian 2013, 20:30

lucky5strike scrie:
Apicultura insa e ramura de productie, agricola, nu se incadreaza total regulii de mai sus..


Ba nu:
Legea apiculturii:
Art. 2. Definiţii:
În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele definiţii:
a) apicultura - ştiinţa care se ocupă cu creşterea şi îngrijirea raţională a albinelor...

Pai daca apicultura e o stiinta...n-ar trebui sa se numeasca: Apiologie !
160% impozit ar fi cel mai bine, pana i se va shimba definitia!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde lucky5strike » 02 Ian 2013, 20:38

Stiinta... nu are cum sa fie numai atat, ar suna prost sau hai sa zic, incomplet.

PS: inca meditez la ce titlu s-ar potrivi cu ceea ce scriem noi pe aici :?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 00:52

Profesore io am spus in eventualitatea in care........samd.concluzia tot in aceeasi eventualitatie pfa-ul devine mai pagubos decat srl-ul,demonstrat cand vrei cu creion pe hartie.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Impozitarea familiilor de Albine ?

Mesajde adytza » 04 Ian 2013, 14:54

S-a publicat noul cod fiscal valabil pe 2013 si normele din care reiese clar ca veniturile din apicultura sunt in continuare neimpozabile. La fel si sprijinul financiar pe mas 141 si 112.
Linkul http://contabilul.manager.ro/a/8115/ana ... icare.html
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori