Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 11 Oct 2012, 23:34

george_nicolau scrie:Mircea, ma deranjeaza ca UE da banii cu o mana si ii ia cu doua.
Bine ca ii da. Nimeni nu te obliga sa-i iei.Nici n-am auzit pana acuma concret sa-i fi luat ceva cuiva care a luat fonduri. Eu n-am luat si n-am accesat nimic.

Daca lucrurile ar fi in acceptul lui Dumnezeu, cred ca nu ar fi atatea piedici si din cate vad (probabil din pricina sensibilitatii pe care o am) cineva isi baga coada in viata noastra invrajbindu-ne prin diferite metode .
Fie-va dupa credinta voastra! Eu nu cred ca-si baga nimeni coada ci doar am gasit noi pe cine sa dam vina. Bietul Lucifer! Iar D-zeu a spus ca nu se amesteca in treaba Cezarului, asa ca ce accept sa-si dea?
De bani am nevoie ,cine nu are ? ..SI PT. EI SUNT PREGATIT SA MUNCESC. Dar nu-mi spune asta sub forma ca banii da la UE iti vin pe tava ,doar trebuie sa intinzi mana sa-i iei ,pt. ca nu este asa .

George, dracu fuge de oamenii care zambesc!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 12 Oct 2012, 16:49

UE vegheaza.
Da bani dar conditioneaza.Cine produce siropul Api...............o firma germana.
Atat timp cat cumperi de la ei sirop ,sunt gata sa accepte orice schema de ajutor pentru apicultor.
Dar pentru apicultorii ce nu baga siropuri in stup,exista subventie?
Singura cale de supravietuire e sa-si vanda mierea fara intermediari.Daca reusesc acest lucru au viitor.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapi » 12 Oct 2012, 17:13

Nu conditioneaza, e o lista de 32 de substituenti si de la noi, la alegere:
http://www.apia.org.ro/masuri_piata/api ... uz.vet.pdf
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 12 Oct 2012, 17:45

Reconciliere intre cele doua tabere de apicultori nu exista.
Cei care trag toata mierea din stup si statul ii subventioneaza la sirop,ba chiar produc miere stimuland cu sirop.
Si cei care lasa miere suficienta albinelor pentru iarna si nu primesc nimic.
Unde apare conflictul?
Cei care fac pastoral de regula vizeaza acele locatii unde stupii pot fi tinuti si fara siropuri.
Existand aceasta inechitate,exista tot timpul un posibil conflict.
Albina are todeauna doar de pierdut.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 12 Oct 2012, 18:10

Filip, nu inteleg ...de buna seama ca sunt unele lucruri pe care nu le stiu.
Stiam ca sunt unele fonduri UE, pa care daca le accesezi, primesti niste bani si indeplinesti un plan de dezvoltare la care te angajezi.
Despre subventionari nu stiu mai nimic. Fii bun, macar pentru curiozitatea mea, lumineaza-ma, sau da-mi un indiciu unde sa citesc. Multumesc!

2 Sunteti acel Filip...doamna e profa de fizica in Timisoara?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapi » 12 Oct 2012, 18:11

Exista subventii si pentru apicultorii care NU baga siropuri, adica nu conditioneaza cumpararea siropului ci doar a medicamentelor.
Sunt masuri ale PNA-ului in vigoare cu subventii la medicamente, stupi, albine, analize de laborator.

Toata agricultura trebuie sustinuta, de ce apicultura NU? Siropul, ca hrana generala a albinei, substituie aportul deficitar din natura, pe timp de seceta, de intemperii meteo, de zona defavorizata, etc....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapi » 12 Oct 2012, 18:55

filip scrie:Si cei care lasa miere suficienta albinelor pentru iarna si nu primesc nimic.

Primesc daca cer.
Cred ca vreti sa intrebati altceva, de ce sa primeasca toti siropuri (in genere hrana pentru albine), au sau nu nevoie de ce sa se risipeasca banii pe lenea unor apicultori?
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 12 Oct 2012, 20:28

Sa fim corecti ! se subventioneaza in limita a 12 kg. pe familia de albine. Cu 12 kg de apimaclavais nu te imbogatesti , hai sa fim seriosi si sa avem simtul masurii . Anul acesta subventia a fost de 1, 45 lei/kg.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 13 Oct 2012, 15:08

proapi scrie:
filip scrie:Si cei care lasa miere suficienta albinelor pentru iarna si nu primesc nimic.

Primesc daca cer.
Cred ca vreti sa intrebati altceva, de ce sa primeasca toti siropuri (in genere hrana pentru albine), au sau nu nevoie de ce sa se risipeasca banii pe lenea unor apicultori?

Eu am treaba cu cei care transforma SIROPUL in MIERE si strica piata apicultorilor de buna credinta.Ba in plus statul ii si subventioneaza.Procesatorii ii tin in brata fiind-ca de fapt ei vand siropuri si cumpara miere.
Eu pot discuta liber fiind-ca am asigurata vanzarea la clienti persoane fizice.

Mircea_63
Nu sunt doamna ,toata viata am fost palmas la intreprindere de stat,actual pensionar dedicat albinei.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 13 Oct 2012, 17:27

Filipe daca ai ceva cu capul du-te tata si lasa-ne , poate ai treaba si noi te retinem ! tu traiesti pe alta lume , habar nu ai cu se se mananca apicultura mare . Ciocul mic ca te faci de cacao.
Ultima oară modificat de Dragos2006 pe 13 Oct 2012, 19:43, modificat 1 dată în total.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 17:31

Domnu Filip, precis trebuie sa fie ceva adevar in ce spuneti d-voastra.
Ia uite cum sar cei ce vand siropuri :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 13 Oct 2012, 17:37

Vanzarea de siropuri prin PNA a fost mica , undeva la 500 de tone . In conditile in care in 2012 s-au vandut 3900 de tone.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 17:40

Mda, daca a fost vanzarea mica e deplin justificat sa-i vorbesti asa omului.
Sa traiesti do`n doctor, nu te dezminti!
Dragos2006 scrie:Filipe daca ai ceva cu capul du-te tata si lasa-ne , poate ai treaba si noi te retinem ! tu traiesti pe alta lume , habar nu ai cu se se mananca apicultura mare . Ciocul mic ca te faci de cacao.
Stai pe forumul tau si fa acolo gargara , poate te crede romoele.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapi » 13 Oct 2012, 17:46

filip scrie:
proapi scrie:
filip scrie:Si cei care lasa miere suficienta albinelor pentru iarna si nu primesc nimic.

Primesc daca cer.
Cred ca vreti sa intrebati altceva, de ce sa primeasca toti siropuri (in genere hrana pentru albine), au sau nu nevoie de ce sa se risipeasca banii pe lenea unor apicultori?

Eu am treaba cu cei care transforma SIROPUL in MIERE si strica piata apicultorilor de buna credinta.Ba in plus statul ii si subventioneaza.Procesatorii ii tin in brata fiind-ca de fapt ei vand siropuri si cumpara miere.
Eu pot discuta liber fiind-ca am asigurata vanzarea la clienti persoane fizice.

Mircea_63
Nu sunt doamna ,toata viata am fost palmas la intreprindere de stat,actual pensionar dedicat albinei.

Nu procesatorii raspund de siguranta alimentara, asa ca nu au nicio treaba, ei fac afacere. Ca au puterea sa-i tina in brate e altceva.
Felipe las-o asa cum e, ca altfel iti scade vanzarea :)
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 18:05

Dragos2006 scrie:Filipe daca ai ceva cu capul du-te tata si lasa-ne , poate ai treaba si noi te retinem ! tu traiesti pe alta lume , habar nu ai cu se se mananca apicultura mare . Ciocul mic ca te faci de cacao.
Stai pe forumul tau si fa acolo gargara , poate te crede romoele.

Dragoselu' da' ti-a cumparat mamica forum ? Sau ti-a vandut actiuni ... Mircea Bog ?
Ai mare grija ! Atentie la ... neatentie !!!
Mie chiar imi place ... Filip ! Este tipul apicultorului clasic !
Dragoselu' tu esti prototipul afaceristului veros care ar fi in stare s-o vanda si pe ma-sa (cu cratima) pentru bani ... :evil:
Prefer sa-l citesc pe ... Filip !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 13 Oct 2012, 18:13

paul scrie: Dragoselu' tu esti prototipul afaceristului veros care ar fi in stare s-o vanda si pe ma-sa pentru bani



Domnul Mircea Bog ati spus ca veti lua masuri severe fata de cei care se leaga de mama altora , va rog sa va tineti de cuvant !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 81 vizitatori