Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

schita camera extraxtie

Mesajde Crysty » 02 Noi 2012, 12:32

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Am hotarat sa fac actele necesare pentru detinerea stupilor.
Am mers la asociatia de unde apartin si am intrebat ce trebuie sa fac sa fiu in legalitate cu stupina. Am primit o lista verbala si valea.... printre randuri zicea "adeverinta de la DSV" cum ca fetele sunt sanatoase.
Merg la DSV si belea, sare unu pe mine si ma intreaba ce proiect fac, am zis " nu fac proiect, vreau doar sa intru in legalitate", se stranba la mine si zice "asa ziceti toti", si ma instinteaza incruntat ca vine sa vada camera de extractie!!!! Stiam eu ceva , dar se pare ca nu stiam tot.
Ma pune sa adun gramada de acte ,si sa ma intorc la el; zi si facut.Ma intorc a doua zi , si ce sa vezi, ma ia mai tare in primire, ca vine sa vada ,sa constate , ca numara albinele, ca numara stupii, ca vine sa vada dotarile din camera de extractie si multe altele sub forma de amenintare.
Acuma,..... eu aveam nevoie de "adeverinta DSV" ca sa o duc la ACA, ca ei mi-au cerut-o, ....asta ma ia in primire ca pt. ce am nevoie de adeverinta si tot asa o tine intr-o amenitare.Am zis ca imi trebuie pt.ACA. A zis sa ii arat hartie de la ACA cum ca mi-au cerut ei adeverinta DSV.Ce tre sa fac?
Ok ,am inteles , cine are albine , obligatoriu trebuie sa aiba camere aia de extractie? Ok, da cine imi zice cum trebuie sa arate acea camera si ce trebuie sa contina , ca sa o fac si sa nu mai am belele cu nebunii.
Ma intriga faptul ca s-a purtat foarte murdar si lasa sa se intelaga ca o sa vad eu cat o sa pierd daca nu ma rezolva el...
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii ce tre sa fac cu camera minune?
Crysty

schita camera extraxtie

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: schita camera extraxtie

Mesajde jiji » 02 Noi 2012, 19:03

mi a zis cineva ca poti sa faci un contract cu cineva care are camera de extractie asa ca sai scoti ochi lu ala de la dsv, vezi si tu cine are pe langa tine . sant destui din gorj
jiji

Mesajde jiji » 02 Noi 2012, 19:05

vrea sa ii dai ceva da l in cacao ca asa s au invatat aproape toti functionarii sa le dai ceva
jiji

Mesajde dorindafi » 02 Noi 2012, 19:15

dao la pace shi nu te pune rau cu cine nu trebue
fai shi tu pe neshtiutorul , ca ai fost informat greshit de altzii ,,,,,,,,,, baga shi tu din top

la ACA duci adeverintza de la medicul veterinar de care apartzii nu de la dsv
daca nu faci niciun proect stai pe treaba ta ori n-ai pe ce cheltui banii
dorindafi

Mesajde Mircea_63 » 02 Noi 2012, 19:46

Stai ca nu e asa simplu:
Vei sustine ca nu vinzi miere ci albine! Ei sa certifice ca albinele sunt sanatoase. Asa ca nu-i musai sa te fitilesca cu camera de extractie, dar daca vrei sa te dezvolti...va trebui sa o faci si pe aia candva.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde proapi » 02 Noi 2012, 19:59

Citeste ghidu', vezi la legislatie.....
proapi

Mesajde Dila Daniel » 02 Noi 2012, 20:07

Crysty scrie:Ok, da cine imi zice cum trebuie sa arate acea camera si ce trebuie sa contina , ca sa o fac si sa nu mai am belele cu nebunii.
Ma intriga faptul ca s-a purtat foarte murdar si lasa sa se intelaga ca o sa vad eu cat o sa pierd daca nu ma rezolva el...

o camera de extras,presupune o incapere cu pereti si podea -lavabile(sa poti spala cu furtunul),si dotata cu apa si scurgere.
Marimea nu stiu sa fie specificata....
Utilajele sa fie de inox,dar nu spune ce fel de utilaje.Este de ajuns sa ai centrifuga.
Vasele folosite,din plastic alimentar si/sau inox.
... cam asta este ce vor.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde Jean Valjean » 02 Noi 2012, 20:39

Crysty scrie:Am mers la asociatia de unde apartin si am intrebat ce trebuie sa fac sa fiu in legalitate cu stupina. Am primit o lista verbala si valea.... printre randuri zicea "adeverinta de la DSV" cum ca fetele sunt sanatoase.

Stai putin ca eu nu inteleg, lamureste-ma te rog: ce inseamna pentru tine a fi in legalitate cu stupina? Adica eu daca nu am adeverinta aia de la DSV sunt in ilegalitate?

Crysty scrie:Acuma,..... eu aveam nevoie de "adeverinta DSV" ca sa o duc la ACA, ca ei mi-au cerut-o, ....asta ma ia in primire ca pt. ce am nevoie de adeverinta si tot asa o tine intr-o amenitare.Am zis ca imi trebuie pt.ACA. A zis sa ii arat hartie de la ACA cum ca mi-au cerut ei adeverinta DSV.Ce tre sa fac?

Din cate inteleg eu tu esti deja membru ACA. Deci ai stupina declarata.
Pentru ce iti cer cei de la ACA acea adeverinta daca tu nu vrei sa faci niciun proiect?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

Mesajde Crysty » 04 Noi 2012, 20:44

pi buna intrebare!!! am fost si am platit cotizatia de membru , plus banutii pt placutele de identificare, dupa ce am platit si am luat placutele ma instinatat tipu de la ACA , ca in curand incepe anul apicol 2013, (sustinea ceva de suventie de medicamente fra tva, sau cam asa ceva), bineinteles ca am intrebat ce acte imi trebuie si omu mi-a zis;
- buletin,
-diploma de absolvire curs apicol,
-certificat producator de la primarie,
-adeverinta de la DSV
presupun ca nici ala de la ACA nu e nebun, ca ala de la DSV sigur e dus cu capu.
Crysty

Mesajde Crysty » 04 Noi 2012, 20:46

Jean Valjean scrie:
Crysty scrie:Am mers la asociatia de unde apartin si am intrebat ce trebuie sa fac sa fiu in legalitate cu stupina. Am primit o lista verbala si valea.... printre randuri zicea "adeverinta de la DSV" cum ca fetele sunt sanatoase.

Stai putin ca eu nu inteleg, lamureste-ma te rog: ce inseamna pentru tine a fi in legalitate cu stupina? Adica eu daca nu am adeverinta aia de la DSV sunt in ilegalitate?

Crysty scrie:Acuma,..... eu aveam nevoie de "adeverinta DSV" ca sa o duc la ACA, ca ei mi-au cerut-o, ....asta ma ia in primire ca pt. ce am nevoie de adeverinta si tot asa o tine intr-o amenitare.Am zis ca imi trebuie pt.ACA. A zis sa ii arat hartie de la ACA cum ca mi-au cerut ei adeverinta DSV.Ce tre sa fac?

Din cate inteleg eu tu esti deja membru ACA. Deci ai stupina declarata.
Pentru ce iti cer cei de la ACA acea adeverinta daca tu nu vrei sa faci niciun proiect?

pai nush daca eu pot sa lamuresc asta dar imi dau cu parerea,
daca eu am intrebat ce acte trebuie sa detin daca am stupi in ograda, si am primit o lista intreaga printre care si adeverinta de la DSV,... presupun ca daca nu ai adeverinta esti in regula? sau pote ca nu esti?.. sincer nush.....
Crysty

Mesajde Crysty » 04 Noi 2012, 20:55

Dila Daniel scrie:
Crysty scrie:Ok, da cine imi zice cum trebuie sa arate acea camera si ce trebuie sa contina , ca sa o fac si sa nu mai am belele cu nebunii.

o camera de extras,presupune o incapere cu pereti si podea -lavabile(sa poti spala cu furtunul),si dotata cu apa si scurgere.
Marimea nu stiu sa fie specificata....
Utilajele sa fie de inox,dar nu spune ce fel de utilaje.Este de ajuns sa ai centrifuga.
Vasele folosite,din plastic alimentar si/sau inox.
... cam asta este ce vor.

Domnul Daniel, va multumesc pentru ajutor,sa stiti ca in acest moment camera mea se prezinta cam asa:

am facut o anexa in prelungirea garajului, o camera care are 3,75 lungime pe 3,55 latime, am reusit sa podesc tavanul cu scandura de 3,5 cm, pe jos am reusit sa torn o placa de ciment, acoperisul era existent, ma costa 700 ron usa de termopan pe care am gandit-o (o usa de 90 cm si un usor de 50cm), fac eforturi sa o dau in lucru saptamana aceasta,ieri am facut instalatia electrica, marti imi fine omul sa tencuiasca la interior.Am bagat 3000 ron in 3 saptamani/ ciment, boltari,capriori brad, blana brad, cuie,nisip, si mai este o gramada de bagat.Problema este ca aia m-au amenintat ca o sa ma sune si vin sa vada camera si sa numere albinele, si eu inca nu am reusit sa cumpar centriguga si momentan nici nu am posibilitatea sa trag apa curenta acolo si nici sa pun gresie si fainta, este prea mult intr-un termen atat de scurt. Plus de asta centriufuga era planificata sa fie achizitionata undeva in aprilie 2013, si astia vor sa-mi dea planurile peste cap.
Crysty

Mesajde tomy81 » 05 Noi 2012, 19:26

a nu se confunda "Act de inregistrare la DSV" cu "Autorizare DSV"
pentru ACA se poate si inregistrare DSV, nu te cota nimic doar de l medic veterinar
autorizarea e altceva

printre randuri zicea "adeverinta de la DSV" cum ca fetele sunt sanatoase. trebuie doar de la medicul veterinar sau act de la DSv care se obtine foarte usor
spunele ca te inregistrezi de autorizat dupa ce esti PFA
tomy81

Mesajde Dila Daniel » 05 Noi 2012, 19:52

Crysty,intradevar,pentru a beneficia de PNA,trebuie sa fi autorizat sanitar veterinar.Deci adeverinta ca esti autorizat sanitar-veterinar,si nu ca ai albine sanatoase.(aia iti trebuie eventual pentru deplasari in pastoral sau alte situatii-si se obtine fara atata alergatura ...)
Sun lucruri care se pot rezolva.
Apa,poti sa o asiguri cu rezervor de perete si robinet.Nu trebuie sa fi bransat la hidrofor sau retea nationala.
Cu centrifuga si finalizarea camere...in privat am sa iti spun rezolvarea.Iauzi...700 termopanul... :)
Nu este dracu' atat de negru.
0765417697...suna daca vrei.
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde Crysty » 05 Noi 2012, 22:27

Dl Dila Daniel va multumesc mult pentru amabiliatatea si bunavointa pe care mi-ati aratat-o. Multumesc de asemenea pentru sfaturi, si pentru informatiile pretioase.Va doresc multa sanatate si toate cele bune.
Crysty

Mesajde catalin.profiri » 08 Noi 2012, 19:37

Dl. Daniel... dar vrem si noi sa stim raspunsul... Nu cred ca este singurul in situatia asta.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri

Mesajde Dila Daniel » 08 Noi 2012, 19:58

Nu este nici singurul care are telefon si poate suna! :) Tu ai?
acum fara gluma,discutiile sunt mai lungi,si difera de la caz la caz.Si suntem si off topic
Legislatia este aceeasi pentru toti.
Interpretarea difera...
Dar ca si idee:
Ca persoana fizica,centrifuga o poti cumpara cu chitantza de mana ,second -hand...de la oricine.
Usa,se poate face din schelet de lemn, imbracata in lambriuri de plastic
Inainte de a te autoriza,mergi la DSV si daca "simti exces de zel ", "cere sa fi ajutat" in scris oficial , cu ce trebuie sa indeplinesti.
Apoi faci,si nimeni nu se mai poate opune...
Ti se da un formular,ii dai nr de inregistrare,mergi la inspectorul de zona(nu medicul veterinar din sat),iti intocmeste proces verbal,da ok-ul,te duci la DSV cu dosarul,apoi te pot verifica in teren sau nu,platesti(era100 lei),si iti elibereaza documentul de inregistrare sanitar-veterinara.
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA