Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde octav79 » 11 Feb 2013, 19:53

[quote="balasbebe"]Astia dau bani doar la cei care fac copii si sunt handicapati. quote]

Aici nu aveti dreptate. Nu se mai dau bani pentru copii. A poate pentru cei ce nu au venit sau venitul minim sa le convina sa stea acasa pe banii astia. Restul..... desi ne ia impozit pentru 6000 pe luna mie si sotiei, ne da..... vant, si ne ia impozitele. Iar copii sa faca aia care-i tin prin magazii sau care umplu caminele cu ei ca nu au cu ce-i creste. Aici e o problema la care m-ati atins si sunt foarte sucarit pe sistemul nostru de indemnizatii de cresterea copilului.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79

Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde proapi » 13 Feb 2013, 21:57

Documentar, scurt metraj, incepand de saptamana viitoare:

http://www.rue89.com/rue89-planete/2013 ... sse-239565
proapi

Mesajde Gudas Valentin » 13 Feb 2013, 23:22

Educativa intrebare la final. mda
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Gudas Valentin

Mesajde Adi Hodis » 14 Feb 2013, 00:46

Gudas Valentin scrie:Educativa intrebare la final. mda

De cand am devenit membru pe forumul vechi, mi-am dorit ca intr-o buna zi sa conteze cuvintele din semnatura ce am ales sa-mi apara sub fiecare postare.
Din pacate, acei ce trebuie sa acorde cea mai mare importanta, dau lege care dovedeste ca pentru ei, albina NU CONTEAZA, DECAT O SURSA DE BANI IN PLUS ... cica la buget. :(

CE VINA ARE ABLINA ?.
E MAI VECHE DECAT NOI PE ACEST PAMANT !.
NU MERITA DECAT OMG-uri, NEONICOTINOIDE ?, CCD, SUBSTANTE CHIMICE SI IMPOZIT ?.

Sper ca intr-o zi, aceia care "lovesc" in albina din toate partile si fac adevaratii BANI de pe urma albinei ( adica NU apicultorii ) si cei ce fac legi, sa-si dea seama ca, NICI EI NU SE HRANESC CU BANI !.
SE HRANESC CU PRODUSE !.
Dar atunci cand asi vor da seama ... ma tem ca va fi prea tarziu ... desi au fost avertizati !. :evil:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde so-ri-pan » 14 Feb 2013, 00:54

Adi Hodis scrie:
Gudas Valentin scrie:Educativa intrebare la final. mda

De cand am devenit membru pe forumul vechi, mi-am dorit ca intr-o buna zi sa conteze cuvintele din semnatura ce am ales sa-mi apara sub fiecare postare.
Din pacate, acei ce trebuie sa acorde cea mai mare importanta, dau lege care dovedeste ca pentru ei, albina NU CONTEAZA, DECAT O SURSA DE BANI IN PLUS ... cica la buget. :(

CE VINA ARE ABLINA ?.
E MAI VECHE DECAT NOI PE ACEST PAMANT !.
NU MERITA DECAT OMG-uri, NEONICOTINOIDE ?, CCD, SUBSTANTE CHIMICE SI IMPOZIT ?.

Sper ca intr-o zi, aceia care "lovesc" in albina din toate partile si fac adevaratii BANI de pe urma albinei ( adica NU apicultorii ) si cei ce fac legi, sa-si dea seama ca, NICI EI NU SE HRANESC CU BANI !.
SE HRANESC CU PRODUSE !.
Dar atunci cand asi vor da seama ... ma tem ca va fi prea tarziu ... desi au fost avertizati !. :evil:

Ba sa sti Adi ca doua din postarile tale au facut parte din materialul prezentat de SAN drpt justificarea protestului. Asa ca uite, cuvintele tale au contat!! Si asta probabil, gratie unuia la care n-ai fi sperat niciodata. Acum am camera plina de hartii. Daca gasesc o copie ti-o trimit. Fi mandru ca ai contribuit si tu la protest.
Numai bine!
so-ri-pan

Mesajde Adi Hodis » 14 Feb 2013, 01:22

so-ri-pan scrie:Ba sa sti Adi ca doua din postarile tale au facut parte din materialul prezentat de SAN drpt justificarea protestului. Asa ca uite, cuvintele tale au contat!! Si asta probabil, gratie unuia la care n-ai fi sperat niciodata. Acum am camera plina de hartii. Daca gasesc o copie ti-o trimit. Fi mandru ca ai contribuit si tu la protest.
Numai bine!

Nu sint mandru domnule Panait, deoarece presimt ca nu vor apleca urechea la spusele apicultorilor.
Sint cat se poate de intristat de felul in care decurge situatia si viitorul apiculturii.
Am obosit sa mai sper la viata care mi-am dorit-o ... sa traiesc indraznind sa prosper ( ce vise ! ) din munca mea, apicultura.

M-ati invitat sa particip la intalnire. Am spus ca nu vin. Acum va spun si motivul.
De patru ori am avut parte de pagube crunte ... da' crunte !.
Nu vroiam sa ma pierd cu firea in fatza lor. Pentru mine, a cincea oara ... stiu ca nu as fi suportat.
E de ajuns atit ... o familie ( de oameni ) poate sa traiasca de pe urma a 50 de familii de albine.
O familie de albine produce 300 de lei. ... ca asa au aflat ei de la colegii care au stupi.
Asta chiar si cu seceta din vara si toamna anului trecut. :mrgreen:

PS
Primavara 2012 ... rapita si salcam au fost fara productii in zona unde am avut stupii.
Mai lipsea impozitul ... nu-i asa ? :mrgreen:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde so-ri-pan » 14 Feb 2013, 02:09

Ba nu Adi,
Daca eu la 60 de ani am sperate, nu inteleg ca tu sa fi trantit in deziluzie. Daca renunti, cum o sa justifici copiilor tai? Daca renunti, pe lumea cealalta cum o sa justifici bunicilor tai? Nu poti fi un om slab. Au murit multi in puscarii insa nu au abandonat nici dupa moarte. Memoria lor prezenta prin ideea pierzaniei lor, ii face sa fie vii prin urmasii care-i venereaza. Asa trebuie sa fi si tu pentru copii tai, nepotii tai. Un EXEMPLU de daruire.
Numai de bine, FI BARBAT!!
so-ri-pan

Mesajde kiloz » 14 Feb 2013, 20:19

Comentarii pe treaba asta:

NOU!

Propunerea legislativa <Legea Apiculturii> BP13/2013, initiata de Camera Deputatilor - Comisia de Agricultura:

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... ?idp=13028
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde justy » 14 Feb 2013, 21:21

Am retinut din expunerea de motive 2 lucruri importante: scutire de impozit pe masini apicole si scutire tahograf.
Ar mai fi si alte noutati ??? Spune acolo ceva despre contraventii!!!
Albina e cuminte cât ai minte
justy

Mesajde justy » 14 Feb 2013, 21:26

Am citit legea si m-am lamurit! Sa vezi ce bucurii o sa avem in pastoral, mai ales din partea primarilor care au stupi....
Albina e cuminte cât ai minte
justy

Mesajde so-ri-pan » 14 Feb 2013, 21:33

kiloz scrie:http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=13028

Omule, :o , traim intr-o lume nebuna de legat!!!! :shock:
Cum pastele masii au inceput sa-i fu.a grija pe de`al`de Netoiu et Co. de albine!!!?? Pe la finante-i grije mare de albine...taman acum...TOTI!
Toti...calare pe noi. Eram singurii care ne mai vedeam de treba in tara asta. VOR SA NE FACA SI PE NOI PRAF!!

Ajung la disperare. Ajung sa le dau foc!!! INEBUNESC.

Cred ca singura solutie, daca nu ne lasa sa ne rezollvam singuri problema asa cum am inceput, cu comisia de redactare a legii, ESTE SA "POLENIZAM BUCURESTIUL" Sa le dam la fiecare semnatar de proiect legislativ o ..."RAMA"-N MANA!!!

Cu fiecare astfel de situatii ne fac sa "NE DEPLASAM"!!! Din 65.000 de stupari or fi in stare sa vina macar 6000!! Voi ce ziceti?
so-ri-pan

Mesajde Aurel1959 » 14 Feb 2013, 21:56

Promit ca voi fi prezent la orce manifestare ,cu astia nu se mai poate.Emit numai aberatii lucru care ma irita cel mai mult.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959

Mesajde kiloz » 14 Feb 2013, 22:05

Proiect inaintat fara cea mai elementare consultari!Amintitiva de emisiunea " viata satului de duminica"-va trebuie o noua lege a apiculturii-facem o noua lege!
kiloz

Mesajde stupul » 16 Feb 2013, 23:08

Ati citit proiectul de lege care a fost introdus in Parlament? La " forma initiatorului"?
Daca ati citit-o de ce va enervati? Ca mie mi se pare ca nu suna rau!
stupul

Mesajde cucubau » 16 Feb 2013, 23:30

Iata si ceva bun , pentru apicultura ,in noul proiect al legii apiculturii .
Art.12.- (1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/203 privind codul fiscal , cu modificarile si complectarile ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie , care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Mijloacele de transport , prevazute la alin. (1), nu vor avea in dotare tahografe.

Este demn de remarcat faptul ca nici in proietul propus de SAN , nici in cel inaintat la MADR de catre trantorii din apicultura nu se facea vre-o referire la acest aspect . Se vede clar , cum cei care ar trebuii sa militeze pentru binele apiculturii si implicit al apicultorilor urmaresc de fapt interese personale .
........
cucubau

Mesajde kiloz » 16 Feb 2013, 23:59

O greseala mare ! Iar se fac doua categorii de stupari, de ce sa aiba unii privilegii fata de altii. Sint de acord cu limitare pe o anumita perioada,dar acest articol nu are ce cauta in lege.Daca nu se introduce scutirea totala de la impozitare a apiculturii, sa nu arunce cu momeli de genul asta.Articolul respectiv oricind se poate abroga,si atunci ? cu ce mai ramanem.
kiloz

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA