Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde eugen. » 17 Feb 2013, 00:24

kiloz scrie:O greseala mare ! Iar se fac doua categorii de stupari, de ce sa aiba unii privilegii fata de altii. Sint de acord cu limitare pe o anumita perioada,dar acest articol nu are ce cauta in lege.Daca nu se introduce scutirea totala de la impozitare a apiculturii, sa nu arunce cu momeli de genul asta.Articolul respectiv oricind se poate abroga,si atunci ? cu ce mai ramanem.

Ai dreptate. Asta i praf in ochii ! poate disparea oricand..... nu pot spune ca articollul in sine e rau, dar nu i deajuns !
eugen.

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cucubau » 17 Feb 2013, 00:33

Mi se pare mie sau pavilionul nu mai este de actualitate pentru mai marii apiculturii? De abrogat ori ce poate fi abrogat chiar si daca ar fi prevazuta scutirea totala de impozit a apiculturii . Haide-ti sa vedem si partea plina a paharului , sa vedem si ce este bun pentru apicultura nu numai pentru buzunarul unora.
........
cucubau

Mesajde dorin » 19 Feb 2013, 09:21

Un reportajinteligent - edificator despre albine http://www.primatv.ro/stiri-focus/miere ... ricol.html
Ultima oară modificat de dorin pe 19 Feb 2013, 11:17, modificat 1 dată în total.
dorin

Mesajde filip » 19 Feb 2013, 09:37

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Co ... 13.htm#a72
Voi cum intelegeti articolul asta din CODUL Fiscal?
ART. 72 Venituri neimpozabile

(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile obţinute de persoanele fizice din valorificarea în stare naturală a produselor culese sau capturate din flora şi fauna sălbatică

Ori MIEREA e culeasa sau capturata din flora.
filip

Mesajde ignatov andrei » 19 Feb 2013, 09:56

filip scrie:http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_fiscal_norme_2013.htm#a72
Voi cum intelegeti articolul asta din CODUL Fiscal?
ART. 72 Venituri neimpozabile

(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile obţinute de persoanele fizice din valorificarea în stare naturală a produselor culese sau capturate din flora şi fauna sălbatică

Ori MIEREA e culeasa sau capturata din flora.

Se refera la persoane fizice, nu la albine! Albinele "captureaza" nectarul, nu noi! Referirea se face la plante medicinale, fructe, flori etc.
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 19 Feb 2013, 10:52

ghitacusman scrie:
ignatov andrei scrie: Albinele "captureaza" nectarul

oare isi gaseste locul potrivit cuvantul capureaza in formularea artticolului din lege ?

Repet: referirea se face la persoane fizice (vezi ghilimelele). Da, isi are locul pentru ca se spune si de FAUNA, iar din fauna CAPTURAM, nu culegem!
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 19 Feb 2013, 11:13

ghitacusman scrie:
ignatov andrei scrie:din fauna CAPTURAM, nu culegem!

ca sa fim pe aceeas lungime de unda ,va rog ,explicati ce inseamna a captura ?

FAUNA reprezinta tot ce misca, iar ce se misca intr-un anumit habitat, este CAPTURAT (prins) si scos din acel habitat, sau consumat (mancat) in cadrul habitatului respectiv! Vanatorii platesc "biletul de intrare la vanatoare", dar nu impozit. Colectionarii de fluturi, pasari etc. obtin aprobari, dar nu platesc impozit. Exemplele pot continua.
ignatov andrei

Mesajde alt stupar » 19 Feb 2013, 15:43

Nenea Ghita, a culege/a captura
culegem din ce semanam ( adica "roadele" culturilor agricole )
capturam din ce creste spontan, flora si fauna salbatica
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde lucky5strike » 19 Feb 2013, 23:55

Zic sa terminam cu giratia si sa continuam pe sensul practic.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde lucky5strike » 20 Feb 2013, 00:07

Forma de acum a legii este digerabila, comparativ cu versiunea precedenta.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde filip » 20 Feb 2013, 12:08

8.

http://www.lafamiliapicola.blogspot.com ... e-los.html
Există o legătură puternică între produsele alimentare și insectele polenizatoare, în special albinele performante. Un nou studiu realizat de un grup de francezi și germani, sub protecția proiectului ALARM al Uniunii Europene, a estimat valoarea economică a muncii lor cu insectele polenizatoare din aproximativ 153,000 de milioane de euro pe an.
Acest lucru ar fi echivalent cu o zecime din valoarea totală a produselor alimentare agricole, care apar pe planeta noastră, care este dovedit pe larg relația între produsele alimentare și insectele polenizatoare. Fără a polenizării ar fi imposibil pentru a satisface cererea actuală pentru produse, cum ar fi fructe, legume, cafea, etc. Trebuie adăugat că, în acest studiu nu a luat în considerare faptul că polenizarea are loc în culturile cultivate pentru hrana animalelor pentru a produce flori ornamentale sau pentru a produce biocombustibil, astfel încât cifra ar putea fi mult mai mare.
Studiul este combinat cu moartea a milioane de albine în ultimii doi ani, postul este redus producția de miere în țările europene, am arătat că situația a fost îngrijorătoare și că mai multe țări au redus drastic populația acestor insecte diverse cauze, desabejamiento sindrom, o boala cauzata de virusul cunoscut IAPV și responsabil pentru reducerea drastică în stupi din SUA, pesticide si insecticide, schimbările climatice, etc.
Insectele polenizatoare sunt în declin, până la punctul că unii fermieri trebuie să importe albinele pentru a poleniza culturile lor și de a dezvolta. În Europa, 84% din culturile depind de polenizarea de către insecte și la nivel mondial, până la 70% din culturi sunt total dependente de activitatea de albine și insecte polenizatoare, care necesită măsuri irgentes pentru a încerca să prevină reducerea continuă a populației sale.
Dispariția albinelor ar avea un impact economic major, este destul de simplu pentru a deduce, în cazul în care nu produc suficiente alimente pentru a satisface cererea, prețurile ar crește exorbitant și, eventual, creșterea foametei în lume. Nici nu ar putea dezvolta alte culturi și a întreprinderilor, menționate anterior, plante ornamentale și produse alimentare de origine animală a anumitor.
Studiul are un scop, avertizând cu privire la riscurile care ar reprezenta pentru economia alimentară mondială și dispariția polenizatori. Fructe și legume vor întâlni în temeiul minim, mânca o portocală ar fi un lux.
Se pare că pentru a lua o mulțime de acțiune pe ea, populația de albine continuă să scadă și singura preocupare este aceea că pare a fi reducerea producției de miere și pierderile economice aferente.

Cred ar trebuii tinut cont la NOUA lege a APICULTURII si CODUL FISCAL de acest studiu.
filip

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 01:34

Astazi la Campina s-au reunit 7 din cei 11 membrii ai comisiei insarcinate cu elaborarea textului noii Legi a Apiculturii. in urmatoarea componenta:
1-Chilom Aurelian
2-Togan Ionel
3- Prahoveanu Mihai
4-Panait Sorin
5-Baciu Octavian
6-Chirila Aurelia
7-Apostolescu Mihai
Doamna Chirila a fost persoana care a monitorizat si a imbinat propunerile membrilor comisiei intr-un text de lege. A avut si consultanta din partea a doi juristi. Dupa dezbateri care au durat 4 ore, au fost cateva obiectii care au urmat sa fie stipulate in textul final care urmeaza ca Doamna Chirila sa-l faca public si sa-l prezinte MADR.

Este posibil ca acest text sa nu fie pe placul tuturor. Eu unul i-mi asum eventualele "injuraturi". Am avut, in baza apelurilor unor membrii de sindicat, o singura pretentie, si anume: Legea sa specifice CLAR ca exista APICULTURA "DE HOBI" si ca acesti apicultori nu sunt supusi tuturor pretentiilor cerute PROFESIONISTILOR. In acest sens textul va oblga "hobistii" la inscrierea stupilor la primarie si la Veterinar.

Textul v-a fi aici in momentul in care-l vom avea in forma finala(1-3zile).
so-ri-pan

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 15:43

Aici am primit si eu textul propus de comisie:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid= ... YLWGA4_p0g
so-ri-pan

Mesajde Mircea_63 » 23 Feb 2013, 15:55

so-ri-pan, te rog explica-mi ce trebuie sa fac ca sa vad documentul.

Poate sunt si altii in situatia mea, cu simplu click, nu merge. Sunt logat pe google!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 16:12

Mircea_63 scrie:so-ri-pan, te rog explica-mi ce trebuie sa fac ca sa vad documentul.

Poate sunt si altii in situatia mea, cu simplu click, nu merge. Sunt logat pe google!

Mircea, nu stiu ce sa-ti zic ca nu sunt un "as" in calculatoare. Documentul e mare si nu-l primeste o postare asa ca am pus lincul ala crezand ca merge.
Dar hai sa facem o alta miscare. Da-mi nu mail pe rinso54@gmail.com , eu pun atasul catre tine, iar tu poate reusesti sa-l pui aici.
so-ri-pan

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 16:14

Mircea, vad ca mie i-mi deschide!!!
so-ri-pan

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA