Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde Dragos2006 » 22 Ian 2013, 15:18

Voi cand vorbiti de apicultura va ganditi doar la albine . In primul rand trebuie sa ai un teren si o cladire complet utilata .
Ai idee cat costa numai gardul la un teren de 40 pe 60 metri ? Cat costa un foraj de apa , un bransament electric , o fosa septica ? sa mai dau exemple ?
Cat costa 1000 de nuclee de imperechere ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde filip » 22 Ian 2013, 15:22

Dragos,am mai vazut filmul asta.Ridici o pensiune pe bani UE apoi iti ramane in proprietate ca nu-i rentabila
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde Dragos2006 » 22 Ian 2013, 15:42

E perfect legal , contractul de finantare te obliga sa tii afacerea 5 ani. In cazul meu eu fac finantarea fara alte ajutoare, doar banii mei.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde adytza » 22 Ian 2013, 15:45

de geangu » Astăzi, , 13:04

"1. cei particulari cu stupine mari ori le vor diviza ori nu vor declara tot efectivul
2. cei cu pfa uri vor trebui sa bage cheltuieli la greu incat profitul sa fi spre zero.
PS. norma de 102 mi se pare mare, dar cand vezi peste tot cum se prezinta ce profituri uriase aduc stupii ce mai poti sa zici. vezi reclama cu 1800 euro/luna, vezi stupul on line, vezi OTV etc.
geangu Mesaje: 91Membru din: 27 Mar 2012, 14:41"


La pct.2 mai este o portita pt. PFA ca sa fie tratata la fel ca pers.fizice adica sa nu plateasca pana-n 100 familii. Insa vazand ca de cand s-a deschis acest topic unii se bucura de impozitare(eu cred ca este doar inceputul deoarece conditiile vor fi si mai drastice) precum si reclamele de care pomenesti privind "marile venituri din apicultura" nu voi mai posta public cum sa te folosesti legal de legislatie pt. a da impozite cat mai mici. Posibil sa fie si sifonari printre utilizatorii/cititorii acestui forum care se vor duce repede la autoritati sau la sefi ca sa arate ei cum sa mai ne puna inca un bir.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde Dragos2006 » 22 Ian 2013, 16:03

Acum daca stam putin linistiti si analizam situatia la rece vedem ca sunt mai multe variante de lucru ;
1) daca eram greci mergeam in fata la guvern si aprindeam strazile .
2) daca eram evrei mergeam la masa negocierilor
3) daca suntem romani tacem si inghitim.

Cinstit vorbind asa e peste tot . Hobby - pana la 100 (cazul nostru) - scapa de impozit , restul deja sunt oameni de afaceri.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde kamy » 22 Ian 2013, 16:19

ei lasa ca nu-i nici ala chiar atat de negru,legile intr-o tara le fac oamenii de afaceri(sau le influenteaza)la orice lege este o portita,exista solutii doar trebuie cautate aplecat pe lege fiindca vorba din batrani legea e ,,o poarta peste care sar dulaii,pe sub care trec cateii dar la care se opresc toti......apicultorii!io de-aia va recomand de-un darab de vreme sa va faceti srl-uri acolo e plaja mai lunga nu de alta,la cifra de afaceri de peste 50 000 pe an devine rentabil.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde kamy » 22 Ian 2013, 16:54

Dragos2006 scrie:E perfect legal , contractul de finantare te obliga sa tii afacerea 5 ani. In cazul meu eu fac finantarea fara alte ajutoare, doar banii mei.

e o singura deferentie,tu ai in contract un plan de afaceri care neindeplinit duce la returnarea gologanilor!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde ALBINEL 1984 » 22 Ian 2013, 19:17

Adi Hodis scrie:
a_costy scrie:
Dragos2006 scrie:daca esti simplu taran si pana intr-o 100 de colonii de albine nu platesti nimic ! tot e bine

sa vad eu care PFA mai taie facturi pe banda rulanta pt. PNA ! :D

Nu va mai certati pe PNA ca vor ramane banii necheltuiti !



Eu am 100 de familii. Voi fi impozitat?

Sigur ca vei plati impozit ... pt. ca ai 100 ( inregistrate la primarie ? ) . Vinde o familie si ai scapat ... pina la next step !. :mrgreen:


sau 100 nu inseamna 99 de la 1o1 platesti
ALBINEL 1984
 
Mesaje: 51
Membru din: 23 Iul 2011, 18:38
Localitate: BRAILA

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde filip » 22 Ian 2013, 19:20

In Curierul National am citit ca nu mai e optional impozitul pe profit ori pe venit.De la 1 februarie se plateste impozit pe VENIT.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde so-ri-pan » 22 Ian 2013, 19:24

eugen. scrie:Cred ca imediat ce a aparut stirea atat SAN cat si ACA si celelalte asociatii trebuiau sa iasa pe sticla , in presa cu un punctde vedere...


Domnilor, regret ca nu am fost acasa sa pot sa iau cunostinta de acest aspect. A trebuit sa am si eu grije sa pun turte la "fetite"!!
Chiar daca multi credeti ca Sindicatul este intre "ghilimele", sau ca sta "ascuns", nu-i chiar asa.

Am avut o discutie cu juristul AGROSTAR. I-am expus punctele voastre de vedere. I-am citat urmatoarele din legea apiculturii in vigoare:

:
Capitolul 4 - Stimularea producatorilor agricoli


Art. 14
Asociatia Crescatorilor de Albine din Romania, prin Societatea Comerciala "Complexul Apicol" - S.A., precum si alte societati comerciale de profil autorizate asigura aprovizionarea crescatorilor de albine cu material biologic, stupi, subansambluri, unelte si utilaje, biostimulatori, medicamente de uz apicol, faguri artificiali, precum si achizitionarea de la producatori a produselor apicole oferite.

Art. 15
Mierea de albine destinata comertului intern si exportului este scutita de taxa pe valoarea adaugata.

Art. 16
Producatorii apicoli beneficiaza, totodata, si de urmatoarele facilitati:
a) acordarea de credite cu dobanda subventionata de la bugetul de stat pentru procurarea de stupi si familii de albine, unelte si utilaje apicole, precum si pentru retehnologizarea capacitatilor de productie existente;
b) scutirea de la plata impozitului pentru mijloacele de transport specializate in transportul stupilor;
c) asigurarea, pentru familiile de albine inscrise in registrul agricol, de biostimulatori furajeri si medicamentosi la nivelul a 5 kg zahar/familie de albine, pe baza unor recepturi autorizate, subventionate in proportie de 50% de la bugetul de stat;
d) in fondul forestier, amplasarea gratuita a stupilor in pastoral pentru valorificarea surselor nectaro-polenifere.

Art. 17
Veniturile realizate din practicarea apiculturii sunt scutite de impozit.
"

Concluzie:
1- Ordonanta privind CODUL FISCAL nu poate sa incalce prevederile unei legi organice, in speta Art.15 si 17 din legea 89.
2- In cazul in care acest fapt se va intampla, este nevoie sa actionam in CONTENCIOS ADMINISTRATIV.

Fac apel la toti membrii SAN, la forumistii de buna credinta, si nu in ultimul rand la toata obstea apicola din Romania, sa fie alaturi de urmatoarele actiuni ale sindicatului. Daca stam PITITI acum in spatele "LEPTOPULUI" fara sa avem o reactie VIZIBILA, sa nu ne mai plangem ulterior.
Acum are loc sedinta de guvern. Agrostar a depus diligenta necesara in acest sens. Ramane sa vedem ce se intampla.

In cazul in care art.17 din legea Apiculturii este ignorat, ramane sa ne asumam actiuni in consecinta.

"Daca nu ne luam ce ni se cuvine, nimeni nu ne da MOCA"!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 22 Ian 2013, 19:28

eu zic PREZENT :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde so-ri-pan » 22 Ian 2013, 19:36

Si inca ceva!
Ca-i AFACERE, ca-i HOBI, ca-i TRADITIONALA, APICULTURA comform legii ORGANICE este NEIMPOZABILA. Cel putin in acest moment.
Amintiti-va ca la mometele in care LEGILE APICULTURII au aparut, a fost un "gentelmen agrement" intre IMPOZITARE si intre PLATA POLENIZARII.

Daca se incalca aceasta cutuma, nu ne ramane decat sa NE ADUNAM si sa le administram un "HAI SICTIR" CELOR CU 70% !!!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde kissi » 22 Ian 2013, 19:40

Domnule so-ri-pan, de acord cu dvs, dar din care lege sunt articolele citate? Nu cred ca din legea in vigoare. Stima
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde cantemir » 22 Ian 2013, 19:58

Impozitarea stuparilor, mie mi se pare o masura disperata , a unui guvern disperat, ce sta sa piarda situatia financiara a tarii de sub control!
O imagine jalnica a unui amarat ce-si pune toata ziua vaca la jug, iar seara o mulge sa-si plateasca datoriile ! De mancare nu-i da, ca se descurca singura- evazionista naibii!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde so-ri-pan » 22 Ian 2013, 20:01

Asta este situatia! Priviti:
"Ideea este un impozit mai mic de la toată lumea, decât un impozit foarte mare de la puţini", a declarat luni Sorin Minea, preşedintele Romalimenta, după o întâlnire dintre miniştrii Economiei şi Agriculturii, Daniel Chiţoiu şi Daniel Constantin, cu reprezentanţii patronatelor din agricultură."

Vedeti acum, aici, de ce-i nevoie de un sindicat puternic? "OAMENII" AU STAT DE VORBA CU PATRONATELE!!!! Cu Sorin Minea!! Unde sunt "patronatele" din APICULTURA, in speta ASOCIATIILE!!?? Vdeti de ce-i nevoie de ASOCIATII PUTERNICE!?? De O.I.P.A.? (organizatie interprofesionala).

Stam si ne "frecam" pe nimicuri. Nu ne gandim ca, pentru o cotizatie pe an in echivalentul a doua borcane de miere, in situatii limita, putem sa avem un sprijin. Nici Sorin, nici Eugen, nici D.D. sau Valter, sau Don`Bazil, sau oricare dintre noi(ma scuzati ca nu mai citez), NU CONTAM decat daca suntem UN TOT UNITAR numit APICULTORI. In rest suntem de "calcat in picioare"! Face din noi FIECARE CE VREA, vezi actualul COD FISCAL!!!

"Nu ne da nimeni ce meritam, trebuie sa ne luam singuri"!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde filip » 22 Ian 2013, 20:06

In MONEY.ro.E un articol interesant.La sediul APIA exista un organ fiscal care retine impozitul de 15%plus sanatatea 5,5%.Bani retinuti din subventie.Cum apicultura nu are subventie pe fam de albine.Din ce retine agentul de la APIA :?:
Ultima oară modificat de filip pe 22 Ian 2013, 20:08, modificat 1 dată în total.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori