Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea Cod

Mesajde Adi Hodis » 01 Feb 2013, 13:11

Acum e momentul sa ne exprimam.
Calm si cu intelepciune sa ne alegem cuvintele. :idea:
http://www.amosnews.ro/anaf-asteapta-su ... 2013-02-01
Sa speram ca dupa ANAF o sa urmeze si domnii care intocmesc legile.
Omul face legea si nu legea pe om.

Actuala impozitare o gasiti aici,
http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... ficial.htm
Pentru a elimina eventuale interpretari eronate ale celor care inca nu au citit legea, tin sa mentinoez urmatoarele;
1. impozitul este fixat la 16%.
2. 16% se aplica fiecarei norme de venit, pe fiecare familie de albine.
3. exista doua norme de venit per an/ 1 familie de albine.
a) - de la 50 pina la 100 de familii, norma este de 70 lei. La acesti 70 lei se calculeaza 16%. Impozitul rezultat este de 11,2 lei pe fiecare familie.
b) - de la 100 de familii in sus, norma de venit este de 98 lei. La acesti 98 se calculeaza 16%. Impozitul rezultat este de 15,68 lei pe fiecare familie.
4. La impozitare nu se incadreaza apicultorii care detin sub 50 de familii de albine.
5. NU exista in lege specificatie de limita neimpozabila pentru 50 de familii de albine in cazul celor care se incadreaza in cele doua categorii de impozitare.
Limita neimpozabila se refera la acei apicultori care au pina la 50 de familii. Adica delimiteaza platitorii de impozit fatza de neplatitori.
Astfel ca cel ce are 51 de familii, va plati pentru toate 51, nu doar pt. una, a 51-a familie, iar cel ce are 101 familii va plati pt. toate 101, asa cum va plati si cel ce are 200 s-au 300 de fam-ii.
Cifre stabilite fara a se tine cont ca natura influenteaza prin seceta veniturile pina la echivalent de zero si chiar cu minusuri in unii ani, de ex. 2012.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde kiloz » 01 Feb 2013, 13:16

Putem trimite atitea observatii sa nu aiba timp 5 ani de zile sa prelucreze.La lucru baieti! :twisted:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde bio » 01 Feb 2013, 13:17

..mobilizare...
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde filip » 01 Feb 2013, 13:34

Cat incaseaza statul daca eu din 2014 contest norma de venit la nivel zonal?
Pe perioada contestatiei nu se plateste impozit.Apoi cine face studiu si vizite in teren?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde Dila Daniel » 01 Feb 2013, 14:31

le-am trimis si eu un punct de vedere...

"Buna ziua,
Numele meu este Dila Daniel 45 ani,apicultor din Craiova,membrul unei asociatii apicole si a Sindicatului Apicol National.
Asi dorii sa imi exprim dezacordul impozitarii familiilor de albine,considerand inoportuna si nemeritata aceasta masura.
Familia de albine,nu este un animal(vaca,oaie,etc..) care,odata ajunsa la maturitate ,da productie constanta(sau aproape constanta) de produse.
Familia de albine este un organism biologic intr-o continua schimbare,astfel ca ea difera de la zi la zi,si de la an la an.
Familia de albine,depinde de natura,ea putand acumula miere odata pe an,de trei ori sau niciodata.Aceasta acumulare variaza cantitativ,si nu o poate garanta nimeni.Ea depinde de NATURA.
O stupina declarata cu un numar de X familii,nu produce niciodata cu toate cele x familii.
O stupina are familii ce urmeaza a fi desfiintate,are familii in dezvoltare ce abia anul urmator este capabila sa acumuleze miere,are familii ajutatoare si roiuri ce vor a fi aduse la nivel de familie(nimeni nu poate garanta reusita).Niciuna din aceste familii sau roiuri NU PRODUCE ci CONSUMA resurse financiare apicultorului,in sperantza ca vor si produce vreodata,speranta ce in majoritatea cazurilor,nu devine realitate,din motive logistice,biologice sau naturale.
Se stie ca albinele sunt cele ce polenizeaza in majoritate,culturile,padurile...flora acestui pamant.Ele au rolul principal in mentinerea si imbunatatirea ecosistemului natural.
Norma de venit, nu se poate aplica general la orice familie de albine dintr-o stupina.
Doar 50-60% dintr-o stupina poate atinge acea norma.
Nu trebuie sa ma credeti ce spun,dar trebuie sa verificati la experti apicoli ceea ce afirm.
In concluzie:
Daca Europa vrea sa fim impozitati si noi nu putem sa ne opunem(fiind o colonie),atunci macar impozitati 60% din nr de stupi dintr-o stupina declarata si nu cu mai mult de un euro per familie!
Lasati-ne sa muncim cinstit si in liniste!!!
Nu ne impingeti sa ingrosam randurile somerilor sau al economiei subterane!

Cu stima si sperantza ca veti apleca urechea si la doleantele noastre Dila Daniel!"
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde eugen. » 01 Feb 2013, 14:45

Atentie ! S ar parea ca Duminica ministrul agriculturii si ministrul finantelor vor fi prezenti in emisiunea Viata satului............... pentru a raspunde intrebarilor venite din partea fermierilor . Fiti pe faza , si trimeteti intrebarile voastre ..... fara numar , dar ...punct ochit, punct lovit.... nu bate ti campii :!:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde proapi » 01 Feb 2013, 16:41

Subiectul este realist daca s-ar spune asa:

ANAF-ul asteapta sugestii privind scutirile la impozitare si taxe percepute de administratiile locale si centrale pentru apicultori, persoane fizice sau juridice...
Argumentare:

Studiu european 2013 : http://www.operaresearch.eu/en/news/show/&tid=36

La capitolul "polenizare si agricultura" al acestui studiu se arata ca valoarea mierii produsa in UE este de cca 140 milioane de euro (Moritz, 2010), pe cand valoarea rezultata din polenizare, tot in UE, este mai mare de 20 miliarde de euro (Gallai, 2009).

Un calcul simplu ne arata ca valoarea mierii reprezinta aproape 1 % (unu la suta) din valoarea produsa cu ajutorul albinelor in agricultura europeana.

Stau si ma intreb cine catre cine este dator, apicultorul catre stat sau invers.

Cred ca nu trebuie sa explicam niciunui agricultor, indiferent de pozitia pe care o ocupa in ierarhia administratiilor, ca albina reprezinta si se situeaza la baza lanturilor trofice.
Cu cat avem mai multe albine, sanatoase si bine distribuite in teritoriu, castiga intreaga societate, apicultorul fiind veriga cheie.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde nicus » 01 Feb 2013, 17:05

Astia o sa se stearga la ..cu scrisorile noastre, cine are timp sa le citeasca??
Sugestii.. pei de ce nu au cerut inainte sugestii daca intr adevar doreau..asta e doar o punga unde sa refulam, o inchid la gura si o inteapa cu acu!!

Solutia e sa atragem atentia ..altfel, sa ne unim, sa nu ramanem cu expediatul scrisorii si asteptarea ...a ce??
E exact cum am astepta ploaia saptamana viitoare. Nu cred in asa ceva! (dar o sa le trimit una.. cu scris aplecat)

Proapi, ai punctat minunat!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde filip » 01 Feb 2013, 17:13

Ramane cum am stabilit.
Este bine cunoscut finalul discursului rostit de Farfuridi la întrunirea electorală din actul al treilea al comediei O scrisoare pierdută: “Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele esenţiale… Din această dilemă nu puteţi ieşi… Am zis!” :lol: :lol: :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde cantemir » 01 Feb 2013, 17:16

Nu stiu de ce exprimarea: Eventualele sugestii, propuneri sau opinii referitoare la acest proiect de act normativ..., pentru mine insemna mai mult: Ce altceva ar mai putea fi impozitat si noi am uitat?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde kiloz » 01 Feb 2013, 18:55

Hai sa facem o lista: CAI,CATIR,MAGAR,IEPURI,CHINCHILLA,NUTRIE,SOBOLANI si FAZANI
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde cantemir » 01 Feb 2013, 19:11

kiloz scrie:Hai sa facem o lista: CAI,CATIR,MAGAR,IEPURI,CHINCHILLA,NUTRIE,SOBOLANI si FAZANI

Pinguini si papagali! Asta-n gluma!
Serios vorbind, nu mai ma mira nimic. Incep sa le dau dreptate alora de la Discovery, cu apocalipsa: un colaps financiar generat de guverne impotente, chiar ca ar putea produce sfarsitul lumii. Nu asteroizii, meteoritii si alte SF-uri, ci guvernele incapabile sa gestioneze crize vor aduce popoarele la disperare si in pragul anarhiei!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde peterneamt » 01 Feb 2013, 20:56

"Cum nu vi tu Ţepeş Doamne...." Mihai Eminescu
''Să vă ferească Dumnezeu de burghezia comunistă......" Lenin
Să ne ferească Domnul de răsmeriţe ( răscoale ) sau de război civil că multe nedreptăţi ne făcură..... :x
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde api » 01 Feb 2013, 23:13

As fi tare curios sa se cuantifice contributia albinei la anul agricol 2011!! a fost un an agricol bun nu?
Ce sectoare au beneficiat de munca albinei?
A contribuit cu ceva ? Nici nu incape indoiala? Per total ecuatie bugetara agricultura a ajutat economia? Sigur!!!
No fratilor banu jos !
...............................................................
Peste tot in lume se plateste daca ai albine si chiar te roaga sa ai , la noi incepe invers ;

e o vorba pe la noi cica pe malu apei Grigore mulgea vaca si in apa se vedea invers.

Pixule te intreb tu de unde ai vazut albina? ;)
.................................................................
Sa traiesti domnu' Dila
bine punctat da eu spun nu randul somerilor
ca someri sunt ai de primesc ajutor de somaj 12 luni
dupa aia cica someri neindemnizati....un fel de pa si pusy
se asteapta iesirea lor din sistem in mod natural...
de aia au schimbat acum programul rabla cu programul noua casa .
Sa ne fereasca Dumnezeu.

Daca mai raman pe aici tot e bine ca mai maninca o pita mai dau TVA pe ce or mai cumpara , un impozit la casa
dar unii pleaca de tot si umfla PIB-ul altora pentru a avea si ei si familia lor un trai decent.
“lasati albinele sa va explice” – Brother Adam
Avatar utilizator
api
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Feb 2012, 01:37
Localitate: Sibiu

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde Leon » 01 Feb 2013, 23:36

Daca vrem sa schimbam ceva trebuie sa iesim in strada sa ne facem auziti!!!!!!!
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: ANAF aşteaptă sugestii de la cetăţeni pentru modificarea

Mesajde adytza » 02 Feb 2013, 00:22

Cu tot respectul, poate sunt eu mai tare de cap dar NU vad nici o legatura intre titlu si continutul articolului. In continut nici vorba de asteptarea unor propuneri de modificare a nenorocitelor astea de impozite impuse peste noapte. Inteleg ca este vorba de o procedura de implementare a ordonantei intrucat astia au publicat-o intai si acum si-au dat seama ca nu este aplicabila intrucat nu au fost schimbate/modificate in prealabil formularele si mai ales nu au fost publicate normele. Deci azi ordonanta este in vigoare dar nu se poate aplica. Ei acum doar incearca sa-si scalde cumva incompetenta neaplicarii. Am fost la ANAF acum doua zile si habar nu aveau, erau confuzi si ma plimbau de la unul la altul. Am ajuns la concluzia ca noi,apicultorii suntem mai informati decat ei :lol: Concluzia? Eu cred ca este abureala cu consultarea, sa nu ne lasam dusi cu zaharelul si sa facem proteste. Cu cat mai repede cu atat mai bine.Nu uitati ca se apropie inceputul sezonului si nu prea vom mai avea timp. Asa ca hai sa batem fierul cat e cald!
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori