Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Donbazil » 12 Feb 2013, 00:01

Sal'tare!
Am urmarit filmuletele.....FELICIARI SORIPAN!....
Apreciez deosebit si pe ceilalti si-i multumesc lui Octav.....
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!.... :idea:
Donbazil - Faget (Timis)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde filip » 12 Feb 2013, 00:02

Din filmulete e clar ca a fost organizata o intalnire pentru a manipula apicultorii si ai ivrajbi.Sa ramana asa cum a fost hotarat de BAIETII DESTEPTI.Cred ca s+a ratat ultima sana prin care se putea pune bazele unui sindicat solid.Felicit apicultorii ce au punctat problemele apiculturii!O sa difuzez filmuletele astfel incat cat mai multi parlamentari,ministrii si ziaristi sa afle cat de bine s+a informat ministerul inainte de a hotara impozitarea.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Jean Valjean » 12 Feb 2013, 00:16

Din intamplare, am urmarit un singur filmulet. Din care a reiesit ca domnul Ponta a punctat foarte bine :lol:
La celelalte filme nu ma mai uit.
Concluzia este clara ca lumina zilei: cei cu sute de stupi - va meritati soarta.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde so-ri-pan » 12 Feb 2013, 00:27

MyBees scrie:Eu nu vreau sa mai comentez, pentru ca mi-am facut-o cu mana mea. Sunt extrem de dezamagit, atat de acest domn Stefan de la Agrostar, care crede ca ne-am strans acolo ca sa ne certe dumnealui(cu toate ca erau vreo cativa care ar fi meritat si ceva palme...), cat mai ales de noi apicultorii care am dovedit inca o data ca habar nu avem ce este aia civilizatie(din fericire, o minoritate)

Bineinteles cu exceptiile care se pot observa in filmele puse, care insa nu puteau pune o intrebare coerenta din cauza celor care adora sa se auda vorbind. Singuri.

Deasemenea, m-am simtit furat de cateva ore din viata mea, pentru ca am mers acolo la "strigarea" unui sindicat care incearca sa ma manipuleze. Nu de afilierea la o alta asociatie eram interesat ci de un sindicat echidistant. Drept pentru care il rog pe Sorin sa ma scuze ca nu am ramas sa ascult promisiunile "dezinteresate" ale colegului sau, in aceasta privinta.

Sper ca in timp sa ne trezim...


Opinia ta este demna de tot respectul in ciuda faptului ca este negativa. Spun asta sincer, pentru ca ai avut imboldul launtric de a participa, si asta este mult in comparatie cu indolenta generala. Sper totusi sa nu ma faci raspunzator. Sti bine ca discutiile pe tema ASOCIATII a generat propunerea. Daca am fi ramas TOTI pe subiectul IMPOZITARE+POLENIZARE,asa cum stabilisem de comun acord, devierea nu s-ar fi produs. Nici eu nu agreez acel moment. Si eu am fost stanjenit, cred ca ai vazut asta din comportamentul meu. Regret sincer momentul. As fi bucuros sa stiu ca ma intelegi si ca amicitia dintre noi nu se opreste aici. Avem inca multe de rezolvat si nu putem altfel decat impreuna. Nu santem decat niste oameni, cu bune si cu relele noastre, iar lumea in care traim este cea reala si asa trebuie privita.

Oricum, eu te consider in continuare un CAMARAD, iar daca ma insel ar fi o dezamagire mare pentru mine.

Acelasi Sorin,
0723723975, daca crezi ca mai este cazul!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde so-ri-pan » 12 Feb 2013, 00:39

Donbazil scrie:Sal'tare!
Am urmarit filmuletele.....FELICIARI SORIPAN!....
Apreciez deosebit si pe ceilalti si-i multumesc lui Octav.....
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!.... :idea:
Donbazil - Faget (Timis)


Don`Bazil, multumesc pentru aprecieri in numele baietilor care au participat. Ei le merita cu prisosinta. Fara ei eu sunt un..."oarece" in ploaie!!
Ce-a depins de mine, am facut ca totul sa fie OK. Ce a iesit... comentariile lor sunt martore. Si cei multumiti, cati sunt, si cei nemultumiti, au dreptul la a le fi respectata opinia. Au participat si asta NU E PUTIN. Ei sunt cei care vor face treaba asta mult mai bine. Eu am inceput, ei vor continua. Mizez pe buna lor intentie.

Ca o gluma... ;) apreciez ca nu ai mai pus sindicatul intre ghilimele!! :lol:
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde ralu » 12 Feb 2013, 02:09

Cati dintre dumneavoastra ar participa la un protest organizat la parlament?
ralu
 
Mesaje: 20
Membru din: 31 Ian 2013, 15:17

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde eugen. » 12 Feb 2013, 07:57

1. Sunt dezamagit de prestatia sefului AGROSTAR !
2. Toti apicultorii prezenti au fost impotriva impozitarii !
3. Raspuns finante : daca sunteti impotriva impozitarii n avem ce discuta , daca discutam despre norma de venit si imbunatatirea sistemului de impozitare pentru anul urmator - se poate :lol:
4. Raspuns MADR : a scaldat o doamna .....ca la televizor, la viata satului... N a putut sa dea un raspuns cum a calculat norma de venit ... Dansa crede ca in anul apicol toate familiile sunt "de productie " si le mulgi din toate titele .... si polen si miere si laptisor de matca si apilarnil si matci si roiuri ( chiar daca ar ploua in fiecare zi ! ) . Dupa ce a scazut cheltuielile i a dat ...70 si 98 . Din pix zic eu :lol:
5. Am fost apostrofati ca nu am trimes ministerului o baza de calcul... ( venituri si cheltuieli ) , dar o putem face pentru anul viitor :lol:
6. A fost atat de urgenta ordonanta ca nu a fost discutata cu nimeni din cei afectati ( la agricultori ma refer... apicultori in particular)
7. Nu s a facut un studiu de impact al acestei ordonante asupra agricuturii in general ( al apiculturii in cazul nostru ).N au putut sa spuna daca in urma acestei ordonante numarul familiilor de albine va creste, va scadea sau va ramane acelasi in cativa ani ... Personal cred ca va scadea ... odata cu terminarea masurilor 141, 112... va scadea si mai mult !
8. Cei care aveau habar, stiau cu ce se mananca apicultura a fost D l Sonea si D na Chirca . Dansi doresc o cat mai buna colaborare cu apicultorii, o cat mai buna informare a apicultorilor despre PNA si cum si cu ce se "mananca acesta "... , o discutie transparenta despre acesta ... Au realizat ca de multe ori cei ce conduc asociatiile nu informeaza corect apicultorii despre PNA , nu reprezinta apicultorii la discutiile despre PNA ci propriile interese... PNA 2014-2016 nu este batut in cuie pana acum... sunt asteptate propuneri pertinente ce pot fi cuprinse in program astfel incat banii alocati acestui program sa fie folositi cat mai eficient si SA AJUNGA LA APICULTORI !
9. Ordonanta trebuie discutata si aprobata de parlament in maxim 6 luni de la promulgare . Parlamentul poate aduce modificari..... Daca nu va fi discutata si aprobata de parlament in decurs de 6 luni va fi considerata abrogata ( nu se va mai aplica)
10. Avocatul AGROSTAR a sustinut un punct de vedere corect zic eu (CORECT NUMAI DACA NU REUSIM SA SCAPAM DE IMPOZITARE ) , acela ca PFA urile, II urile sa nu fie impozitate dupa norma de venit !

Optimist sau pesimist : Astazi este bine, maine poate fi mai rau !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2013, 09:25

Imi pare rau de postarile colegilor ce au fost prezenti si care scot la suprafata doar aspectele negative ce au existat si nu le contest.
Dar adunarea s-a vrut a fi una informativa si de discutii constructive.
Este de apreciat dispozitia si reusita D.lui Stefan(Agrostar) si D.lui Panait(S.A.N)de a ne pune fata in fata cu reprezentanti ai ANARZ,MADR,FINANTZE,si dispozitia acestora de a fi prezenti.
Ca noi nu suntem inca pregatiti profesional sa avem o conduita buna in astfel de intalniri,nu trebuie sa gasim vina la altii.
Filmuletele, NU cuprind tot ceea ce s-a discutat acolo.
-S-au dat materiale de "studiu"reprezentantiilor guvernului,pe care speram sa le aiba in vedere cu alte ocazii...
-S-au argumentat pozitiile noastre in legatura cu neimpozitarea apiculturii,iar daca aceasta nu este posibila(si nu va fi...)sa se tina seama de faptul ca:
1.albina nu este animal domestic
2.o stupina de X familii declarate,nu produce cu toate aceste X familii.
3.o familie de albine care genereaza venit,este foarte usor de pierdut...
4.norma de venit sa se reduca proportional cu familiile detinute de apicultor,si nu sa creasca.
5.sa se prevada situatii speciale pentru anii calamitati
6.Pfa sau II sau IF...etc,cele care au caen 0149 sa poata opta pentru impozit pe norma sau la profit.(in prezent s-a stabilit de leguitori,sa plateasca toti la norma)
7.sa se vina in sprijinul apicultorului cu masuri de contracarare a acestui impozit,astfel incat el sa fie cat mai suportabil de noi,si nu sa ne ingenuncheze mai rau.
Ni s-a precizat de catre reprezentantii guvernului,ca totul este perfectibil de la anu'.Cat va fi de real vom vedea,dar cel putin sperantza ca vom fi mai ascultati,exista.


Aceste aspecte trebuie evidentiate si argumentate de noi,cu ocazia fiecarei intalniri de dezbateri apicole.
Noi ne intalnim si fiecare incearca sa individualizeze si sa monopolizeze discutia.
Trebuie dezvoltata structura sindicala la nivel de filiale de judetz,daca vreti sa avem un cuvant de spus,intr-un cadru cat mai organizat,iar ceea ce spunem sa fie si auzit...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde octav79 » 12 Feb 2013, 09:40

[quote="Dila Daniel"]
Filmuletele, NU cuprind tot ceea ce s-a discutat acolo.
quote]

Domnul Dila Daniel are dreptate.
Asa am precizat si eu la inceputul postarilor.
Ca idee, filmuletele insumeaza cam 45 minute iar sedinta efectiva a durat 4 ore (fara prima ora de acomodare intre noi). Total la 10 am ajuns eu si am plecat la 15:30.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde stupul » 12 Feb 2013, 09:48

stupul scrie:
octav79 scrie:Mai urmeaza sunt pe cale de a fi incarcate, dar si domnul Valter a avut o interventie la obiect, si au mai fost cateva.
Se vor vedea in masura in care am avut memorie la aparat ca mult s-a discutat si dupa ce nu am mai filmat.


http://youtu.be/ziX2AQNX5rc

Pe la min. 4,40 d-na explica modul de calcul a normei de venit, astfel : 30 kg produse ale stupului la pretul de 10 lei /kg, rezulta 300 lei venit. Totul este ok cu privire la aceasta formula de calcul, nimeni nu o contesta!
Fara cuvinte!
Produce un stup 30 kg miere ? Mai ales in stationar?
Dar in pastoral ce produce dupa o stropire sau la organisme modificate genetic?
Daca vor impozitarea apiculturii atunci trebuie sa si duca o politica de protejare a albinei si a arealului melifer ( vad ca de polenizare ii doare in fund).
Albinele sunt in pericol de disparitie, iar impozitarea apicultorului la un venit estimat de 300 lei/fam.albine , in conditiile in care se desfasoara apicultura in ziua de astazi , nu este altceva decat genocid .
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2013, 09:49

octav79 scrie:
Dila Daniel scrie:Filmuletele, NU cuprind tot ceea ce s-a discutat acolo.
quote]

Domnul Dila Daniel are dreptate.
Asa am precizat si eu la inceputul postarilor.
Ca idee, filmuletele insumeaza cam 45 minute iar sedinta efectiva a durat 4 ore (fara prima ora de acomodare intre noi). Total la 10 am ajuns eu si am plecat la 15:30.

Octav,nu vreau sa se inteleaga ca un repros din partea mea acest lucru.
Vreau doar sa se inteleaga de catre toti,ca aceasta adunare nu a fost chiar un fiasco total,sau o cearta continua.
La cald,unii colegi si-au manifestat unele nemultumiri(repet justificate)viz-a-vis de mersul discutiilor.
Eu iti multumesc si tie si tuturor celor ce ati filmat sau fotografiat momente din discutii.
Stiu ca nu a fost posibila o inregistrare totala a discutiilor.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde proapi » 12 Feb 2013, 10:23

eugen. scrie:9. Ordonanta trebuie discutata si aprobata de parlament in maxim 6 luni de la promulgare . Parlamentul poate aduce modificari..... Daca nu va fi discutata si aprobata de parlament in decurs de 6 luni va fi considerata abrogata ( nu se va mai aplica)


Ne imbatam cu apa rece, fratilor....
Felul in care acest guvern "democrat", ne-a dat hapul impozitarii ma face sa cred ca ne putem astepta si la altceva....
Parca ar fi sfarsitul lumii pentru ei...

De ce optimism la negocieri post-coitus, numai ca i se spune democrat?
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde octav79 » 12 Feb 2013, 10:31

Dila Daniel scrie:
octav79 scrie:
Dila Daniel scrie:Filmuletele, NU cuprind tot ceea ce s-a discutat acolo.
quote]

Domnul Dila Daniel are dreptate.
Asa am precizat si eu la inceputul postarilor.
Ca idee, filmuletele insumeaza cam 45 minute iar sedinta efectiva a durat 4 ore (fara prima ora de acomodare intre noi). Total la 10 am ajuns eu si am plecat la 15:30.

Octav,nu vreau sa se inteleaga ca un repros din partea mea acest lucru.
Vreau doar sa se inteleaga de catre toti,ca aceasta adunare nu a fost chiar un fiasco total,sau o cearta continua.
La cald,unii colegi si-au manifestat unele nemultumiri(repet justificate)viz-a-vis de mersul discutiilor.
Eu iti multumesc si tie si tuturor celor ce ati filmat sau fotografiat momente din discutii.
Stiu ca nu a fost posibila o inregistrare totala a discutiilor.


Repros nu l-am considerat in nici un caz pentru mine.
Au fost si discutii interesante pe care e bine ca le-au auzit si de la noi (nu prea imi vine sa cred ca nu le stiau) insa concluziile au fost dezamagitoare cel putin pentru mine.
"Anul asta NU, ... POATE... la anu". Astra nu inseamna ca ma dau la o parte in caz ca se striga adunarea cum a spus domnu Sorin. Aduc si un stup (dar gol, si il iau inapoi).

Oricum mie doamna Chirca imi parea ca zambea mai tot timpul cu subinteles,... si unul amar si defavorabil noua. Sau poate asa e dansa mai joviala.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde filip » 12 Feb 2013, 11:24

Domnilor,folositi toate parghiile comunicand.Nu va bazati doar pe sindicat.Fiecare poate comunica prin internet inteligent.Iar raspunsurile nu intarzaie.
Ex;VarujanVosganian spune:
februarie 9, 2013 la 6:57 pm

@ all

O sa discut chestiunea asta cu apicultorii cu Daniel Constantin. Poate ca face o intalnire cu organizatiile reprezentative. Care sunt astea?
Aici e BUBA,cine reprezinta apicultorul simplu?

Nu doresc sa jignesc pe nimeni,din filmulete am inteles multe.
Din partea mea VALTER ,cred ca ma reprezinta foarte bine,punctual,ordonat si eficient.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde stupul » 12 Feb 2013, 11:32

proapi scrie:
De ce optimism la negocieri post-coitus, numai ca i se spune democrat?


Chiar asa...! De ce sa nu ii cautam de oua , ca sa vedem in ce masura au respectat legile si constitutia, la elaborarea acestei ordonante ?
Ultima oară modificat de stupul pe 12 Feb 2013, 11:34, modificat 1 dată în total.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde stupul » 12 Feb 2013, 11:33

stupul scrie:
proapi scrie:
De ce optimism la negocieri post-coitus, numai ca i se spune democrat?


Chiar asa...! De ce sa nu ii cautam de oua , ca sa vedem in ce masura au respectat legile si constitutia tarii, la elaborarea acestei ordonante ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori