Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 04 Mar 2014, 15:00

filip scrie:http://www.agri-news.ro/exclusiv-producatorii-agricoli-vor-fi-obligati-sa-isi-eticheteze-marfa-vanduta-in-piete/

Cu ocazia asta se intra in legalitate
am fost ieri intr-o piata agroalimentara ; aceleasi fructe si legume cu preturi asemanatoare cu cele din
marile magazine din afara orasului cu mentiunea ca proveneau din aceeasi sursa de aprovizionare :!:
sa vedem ce se v-a intampla si daca si cum se aplica legea dupa 15 martie :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde gica.mosu » 04 Mar 2014, 20:41

....De 21 ani vand prod apicole an piata....zilele trecuti a venit control=acte,printre care se cere si mentionat pe eticheta pe langa celalalti-termen di garantie 8-) (aveam scris ter di valabilitate nelimitat)...si zic ei ca nu-I bine.....Ce termen ar fii bini de trecut=ma poati lamurii cineva-conform"normelor"...multumesc :!: P.S-an legatura cu noile reglemetari=se urmareste eliminarea intermediarilor si a evaziunii fiscal=Nu vor REUSII..Orice minuni tine 3 zile :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 04 Mar 2014, 21:58

Mosule data viitoare sa le spui ca in piramidele din Egipt s-au descoperit vase de lut cu miere ce inca ara buna de consum :!:
Normele U.E. au stabilt ca nici-un produs sa nu aive termen de valabilitate mai mare de 2 ani ; scrie 2 ani si cu asta,basta... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Mar 2014, 10:26

http://www.stiriagricole.ro/impozitul-p ... -9496.html
Deci impozitul pe norma de venit e unul si impozitul pe mierea vanduta e altul!
Apropos,eu bifez la termenul pe eticheta un an,asta mi-a zis doctorul veterinar cand am dus proba la laborator.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2014, 10:29

filip scrie:http://www.stiriagricole.ro/impozitul-pe-usturoi-sau-cum-le-complica-noile-certificate-viata-producatorilor-9496.html
Deci impozitul pe norma de venit e unul si impozitul pe mierea vanduta e altul!

Tu abia acum ai descoperit ??... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Mar 2014, 10:44

Nu,eu tocmai pentru asta am fost la Bucuresti.apicultorul care e la nivel mic,sa nu fie impozitat.Nu primesti nimic,nu ti se cere!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Mar 2014, 11:07

Eu am pus problema in genul;
"" Nu vor beneficia, de asemenea, de ajutor social cei care au peste 3 bovine – vaci, bivoliţe (în lactaţie), boi, bivoli, tineret de înlocuire; peste 5 porcine – porci la îngrăşat, scroafe cu purcei; peste 20 ovine/caprine – ovine de reproducţie, tineret de înlocuire sau caprine – caprine de reproducţie, tineret de înlocuire; peste 2 cabaline – cai, măgari, catâri; peste 50 de capete iepuri de casă; peste 80 de capete păsări – raţe, găini, gâşte, curci, bibilici; peste 15 familii de albine. °""

Daca nu poti vinde ca mic producator,statul pierde mai mult daca te transforma in asistat.
Ieri am vazut o faza interesanta,viitorul ministru al muncii nu stia care e pragul saraciei,adica care ar fi pragul de la care nu mai esti sarac.
Am explicat si faptul ca persoana fizica daca produc 100 lei,statul incaseaza TVA 24 lei plus alte taxe.Daca nu produc nimic,sunt asistat.Ori aici trebuie vazut acul balantei,ce e mai rentabil sa fii asistat ori lasat sa produci fara a cere nimic...........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde TDI » 05 Mar 2014, 11:27

Domnule Filip, modul in care ganditi dumneavoastra poate forta Romania pe un drum mai bun. Dar apicultorul in piata, producatorul gaseste mult mai greu un mod de a-si vinde produsele decat un bisnitar. De ce?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Mar 2014, 11:37

TDI,fiindca apicultorul marunt nu are puterea financiara a unui bisnitar!
Apoi cel care produce are si pierderi,costuri.Diferenta mare intre el si un bisnitar care cumpara un produs cu 1 leu si il vinde cu 3 lei,cel putin 1 leu e profit sigur in buzunarul bisnitarului.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Dila Daniel » 05 Mar 2014, 12:33

Proiect de lege pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol
https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=17921

asa este forma aprobata in senat
https://www.senat.ro/Legis/PDF/2014/14L008FS.pdf
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde gica.mosu » 05 Mar 2014, 21:16

filip scrie:http://www.stiriagricole.ro/impozitul-pe-usturoi-sau-cum-le-complica-noile-certificate-viata-producatorilor-9496.html
Deci impozitul pe norma de venit e unul si impozitul pe mierea vanduta e altul!
Apropos,eu bifez la termenul pe eticheta un an,asta mi-a zis doctorul veterinar cand am dus proba la laborator.


Sa'ntaleg un an de la data eliberarii bul de analize-D.A.S.V :?:
Mariane...2 ani=de cand?!?.....Multumesc!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde adytza » 05 Mar 2014, 21:22

filip scrie:http://www.stiriagricole.ro/impozitul-pe-usturoi-sau-cum-le-complica-noile-certificate-viata-producatorilor-9496.html
Deci impozitul pe norma de venit e unul si impozitul pe mierea vanduta e altul!


Daca si tu dai crezare unor aiureli dintr-un articol care nici macar NU este semnat(adica nu isi asuma nimeni raspunderea pt. ce scrie acolo) privind asa zisa dubla impozitare a venitului, atunci cred ca voi renunta sa imi mai pierd timpul cu citarea diverselor extrase din legi si norme(deci prevederi legale, nu articole de presa nesemnate), intrucat constat ca ma agit degeaba. Se pare ca aproape nimeni nu se straduie sa la citesca cu atentie sau sa le inteleaga corect. :(
Fac totusi o ultima incercare: calcularea si stabilirea normei de venit de catre ANAF INCLUDE si vanzarea de miere. Deci impozitul pe venit se plateste O SINGURA DATA, la norma de venit. Filele care raman in carnetul de comercializare NU SE CONTABILIZEAZA ci se preda la primarie. Scopul acestor file l-am precizat intr-o postare pe alt topic tot ca raspuns la o intrebare a ta:

filip scrie:QAdytza,
gandeste putin logic,care ar fii scopul ca o persoana fizica sa taie fila din carnetul fiscal pentru orice kg de miere vanduta,atat in piata cat si de acasa?

@Adytza scrie:
Am doua raspunsuri:
1. Logica ANAF este urmatoarea: te obliga sa scrii orice kg de miere vandut(inclusiv pretul/kg) deoarece o fila ramane la carnet care se preda la primarie iar primaria are obligatia sa comunice aceste date ANAF. ANAF le centralizeaza si obtine o situatie despre pretul si cantitatea de miere vanduta, apoi in baza acestei valori totale, asa cum citeaza proapi mai sus in art.15 si 16, stabileste norma de venit. Dupa cum vezi atat introducerea carnetului de comercializare cat si aceste prevederi privind calcularea normelor de venit sunt in stransa legatura. Amandoua au scopul de a ne strange cat mai bine de c...
2. In spatiu public autorizat(piete,targuri,etc.) nu va trebuie sa taiem cate o fila din carnet pt. fiecare vanzare ci numai daca o facem in spatiu privat adica la noi acasa sau la client acasa. La piata se va intocmi la sfarsitul zilei o singura fila pe care se va centraliza totalul vanzarilor din acea zi.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Avram Sorin » 05 Mar 2014, 21:23

Ca sa nu ne tot incurcam cu data asta de valabilitate . Ideeea e ca trebuie trecut pe eticheta produsului (aici vorbesc de miere) data la care a fost obtinut produsul. si apoi "a se consuma de preferinta inainte de " si aici data nu are voie sa depaseasca 2 ani de la data producerii. La miere nu se scrie "expira"
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Avram Sorin » 05 Mar 2014, 21:31

ady eu am citit art 15, si 16 dar nu am gasit nimic legat de impozit pe norma de venit ! lamureste-ma si pe mine ...
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2014, 21:42

adytza scrie:Am doua raspunsuri:
1. Logica ANAF este urmatoarea: te obliga sa scrii orice kg de miere vandut(inclusiv pretul/kg) deoarece o fila ramane la carnet care se preda la primarie iar primaria are obligatia sa comunice aceste date ANAF. ANAF le centralizeaza si obtine o situatie despre pretul si cantitatea de miere vanduta, apoi in baza acestei valori totale, asa cum citeaza proapi mai sus in art.15 si 16, stabileste norma de venit. Dupa cum vezi atat introducerea carnetului de comercializare cat si aceste prevederi privind calcularea normelor de venit sunt in stransa legatura. Amandoua au scopul de a ne strange cat mai bine de c...

Am inteles ca si la noile carnete de producator v-or fi aceleasi rubrici ca si la cele vechi ; la noi la apicultori cu productia de miere pt comercializare
ai declarat ca vinzi 300kg,pai atata vinzi,nu poti vinde mai mult decat produci,iar daca vinzi mai putin....platesti statului mai putin... ;)

gica.mosu scrie:Sa'ntaleg un an de la data eliberarii bul de analize-D.A.S.V :?:
Mariane...2 ani=de cand?!?.....Multumesc!!!

De la data ambalarii :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde artpop46 » 05 Mar 2014, 23:03

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde artpop46 » 15 Dec 2013, 18:44
Fara dorinta de a intra in polemica,cred ca intentia legiuitorului ,rezultata din modul de completare a filelor carnetului de comercializare este urmatoarea:
-orice cantitate de produs vanduta precum si suma,in lei,obtinuta pe cantitatea de produs respectiva se trec in filele carnetului de comercializare;
-in acest fel,prin intermediul celui de-al 3-lea exemplar al fiecarei file, completate, care ramane la carnet ,la sfarsitul anului cand mergi la primarie pentru a preda carnetele utilizate si a solicita alt atestat de producator toate datele din aceste carnete (cantitatile vandute respectiv veniturile realizate pe acestea) sunt transmise la fisc;
-fiscul totalizeaza veniturile obtinute de fiecare si :
-daca se incadreaza in normele de venit,stabilite pentru fiecare activitate agricola,platesti impozitul si contributia la sanatate calculate dupa normele de venit actuale

-daca veniturile sunt mai mari decat cele pe care ar trebui sa le obtii conform normelor de venit in vigoare,atunci :
-pentru anul urmator creste valoarea normelor de venit si implicit a impozitului si contributiei la sanatate pe care le platesti;
-sau elimina total normele de venit si aplica impozitul si plata contributiei la sanatate la veniturile rezultate din carnetele de comercializare ale fiecaruia.

ATENTIE :de revazut pozitia unui reprezentant al MADR,in legatura cu carnetele de comercializare si modificarea impozitarii, prezentata in cadrul sectiunii "legislatie nationala si europeana.



Prin obligativitatea utilizarii carnetelor de comercializare pentru fiecare producator agricol care isi vinde marfa, la piata sau la procesatori, fiscul va cunoaste toate veniturile obtinute de fiecare.Restul ...stie ce are de facut.
artpop46
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Ian 2013, 23:46

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori