Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 15 Dec 2013, 18:24

Fila aia merge la primaria care a eliberat certificatul pt cuantificarea produselor
Daca vinzi mai mult decat ai declarat sau decat suporta parcela respectiva data viitoare nu mai primesti carnetul
Ex; ai 1o meri,cantitatea estinata 1tona,cantitatea declarata pentru vinzare 950 de kg
NU trebuie sa vinzi nimic peste cantitatea asta,la fel si cu ceapa sau mai stiu eu ce
Toate culturile au un minim si maxim de incarcatura pe suprafata si nu poti tu declara si vinde mai mult decat procuce sola respectiva
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 15 Dec 2013, 18:32

@proapis13,
si asta nu are nimic de a face cu Fiscu,trebuie doar 10 ani pastrate.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 15 Dec 2013, 18:54

filip scrie:@proapis13,
si asta nu are nimic de a face cu Fiscu,trebuie doar 10 ani pastrate.

Pai fiscul cum te impoziteaza daca nu la norma de venit declarata/realizata???
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 15 Dec 2013, 19:09

Hai sa ne intelegem
Impozitarea stupilor pe norma de venit se face peste 75 stupi.
Impozitarea mierii potrivit carnetului de comerciant e alta.Cine scade costurile mele?
Pentru a avea miere sa vand ,eu muncesc.Eu stiu decat sa muncesc degeaba ,mai bine dorm.
Hai ca pentru 2014 o rezolv,stochez marfa,dar pierd clientii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 15 Dec 2013, 19:23

Nu intereseaza pe nimeni costurile taranului roman recte apicultorului ce tine cativa stupi pe linga casa
Dovada e ca acum 2 ani s-a dat si legea ce stipuleaza ca daca stai la tara si ai mai mult de 5 fam de albine NU ai dreptul la ajutor social si la lemne
Pe guvernanti ii intereseaza sa aduca bani la buget prin orice mijloace
Ex; inscrierea in asociate,eliberarea adeverintelor de la primarie si de la asociatia agricola,eliberarea atestatului de producator de produse agricole animale/vegetale cu care mergi la primarie sa-ti iei carnetul de producator,eliberarea autorizatiei DSV,drumurile pe la portile institutiilor la si de la tara catre dinspre orasi,ei bine toate astea sunt bani ce direct si indirect ajung undeva la statul roman
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 15 Dec 2013, 19:34

Asa ma gandeam si eu.Hai sa omoram gaina de aur.Eu daca vand un kg de miere dau statului 24% la tot ce cumpar din acesti bani,fie ia o factura ori un produs.
Ori daca nu produc,nu vand,deci nu cumpar.
De ceva timp ,asemenea bucurii ,apar pe final de an.
Eu incerc in 2014 sa stochez,cu riscul de a pierde clienti.Am sa dicut cu ei si sper sa inteleaga.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde artpop46 » 15 Dec 2013, 19:44

Fara dorinta de a intra in polemica,cred ca intentia legiuitorului ,rezultata din modul de completare a filelor carnetului de comercializare este urmatoarea:
-orice cantitate de produs vanduta precum si suma,in lei,obtinuta pe cantitatea de produs respectiva se trec in filele carnetului de comercializare;
-in acest fel,prin intermediul celui de-al 3-lea exemplar al fiecarei file, completate, care ramane la carnet ,la sfarsitul anului cand mergi la primarie pentru a preda carnetele utilizate si a solicita alt atestat de producator toate datele din aceste carnete (cantitatile vandute respectiv veniturile realizate pe acestea) sunt transmise la fisc;
-fiscul totalizeaza veniturile obtinute de fiecare si :
-daca se incadreaza in normele de venit,stabilite pentru fiecare activitate agricola,platesti impozitul si contributia la sanatate calculate dupa normele de venit actuale

-daca veniturile sunt mai mari decat cele pe care ar trebui sa le obtii conform normelor de venit in vigoare,atunci :
-pentru anul urmator creste valoarea normelor de venit si implicit a impozitului si contributiei la sanatate pe care le platesti;
-sau elimina total normele de venit si aplica impozitul si plata contributiei la sanatate la veniturile rezultate din carnetele de comercializare ale fiecaruia.

ATENTIE :de revazut pozitia unui reprezentant al MADR,in legatura cu carnetele de comercializare si modificarea impozitarii, prezentata in cadrul sectiunii "legislatie nationala si europeana.



Prin obligativitatea utilizarii carnetelor de comercializare pentru fiecare producator agricol care isi vinde marfa, la piata sau la procesatori, fiscul va cunoaste toate veniturile obtinute de fiecare.Restul ...stie ce are de facut.
artpop46
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Ian 2013, 23:46


Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde adytza » 27 Feb 2014, 01:49

Uite ca primul pas a fost facut de dragii nostrii conducatori, adica senatul, in dorinta lor acerba de a ne incarca de hartogaraie, amenzi si alte dari: http://www.senat.ro/Legis/PDF/2014/14L008FS.pdf
Initial am vrut sa citez si comentez mai multe extrase insa sunt atat de multe ciudatenii incat mi s-a facut lehamite si ma rezum doar la cateva:
1. Nu ma pot abtine sa comentez aberatiile din art.11 alin 1(nu pot sa citez deoarece sunt in format pdf) din care rezulta ca cumparatorul(poate fi chiar o ruda sau cunostinta) este obligat sa aiba asupra sa(impreuna cu mierea) acel formular din carnetul de comercializare pe care il elibereaza vanzatorul, in caz contrar e pasibil de amenda intre 100-500 ron. Adica daca pleaca in vacanta cu mierea si nu are grija sa aiba acest formular ar putea sa-l coste mai mult decat benzina. Poate exagerez putin insa mi se pare aberant acest articol si totodata un abuz. Cum sa impui unui cumparator persoane fizica amenzi printr-o legislatie destinata vanzatorilor? :oops:
2. ATENTIE! Articolul 10 este special destinat celor care vand direct unor persoane fizice la ei acasa sau la cumparator acasa deci in spatiu privat, nu public adica piete si targuri,etc. Acum un an parca cand aparuse prima initiativa se vorbea doar de vanzarea in spatii publice(piete,targuri,etc) insa acum au extins-o la tot, adica inclusiv in situatiile mentionate anterior.
3. De asemenea art 11 alin 4 ne obliga sa avem asupra noastra pe laga buletin si aceste documente(atestat si carnet comercializare) inclusiv atunci cand transportam mierea recoltata in pastoral si o ducem acasa. Deci nu poti transporta mierea acasa pana nu ai aceste acte sau poti, insa risti amenzi usturatoare. Dar daca eu nu vreau sa o vand si o tin doar pentru consum propriu? Politia va spune ca ei nu au de unde sa stie cu nu intentionezi sa vinzi si probabil te va amenda iar tu va trebui sa te duci in jutitie sa dovedesti contrariul. :evil:
4. Pentru cei cu PFA atentie la ultimul art.23. In loc sa spuna simplu ca prevederile prezentei legi nu se aplica PFA,II si AF constituite conform OG44/2008 au ales o cale mai complicata de a o spune. Asta ma face sa cred ca cei care au redactat aceasta lege au probleme cel putin cu formularea daca nu cumva si cu altele. :evil:
In rest va las si pe voi sa cititi si sa va cruciti.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 27 Feb 2014, 09:36

Eu zic ca nu e rea legea
fila aia din carnet prin pastrarea ei tine loc de Aviz de insotire a marfii
se previne ,,evaziunea fiscala'' cu produse agricole - credeti ca or sa moara ,,pietarii'' de foame ???
se interzice Borderoul de achizitie la 180 de zile de la intrarea legii in vigoare - apicultorii inca pot sa-si vinda mierea pe Borderou
acum am inteles de ce la emiterea noii Autorizari Sanitar - Veterinare - in cazul persoanelor fizice cu mai putini stupi - te pune sa semnezi un formular prin care iti iei angajamentul ca nu vinzi miere :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Jean Valjean » 28 Feb 2014, 18:23

proapis13 scrie:acum am inteles de ce la emiterea noii Autorizari Sanitar - Veterinare - in cazul persoanelor fizice cu mai putini stupi - te pune sa semnezi un formular prin care iti iei angajamentul ca nu vinzi miere


Eu tot nu inteleg de ce trebuie sa ma inregistrez/autorizez sanitar-veterinar, din moment ce nu comercializez mierea, ea fiind destinata consumului propriu !!!
E ca si cum mi-ar trebui autorizare pentru ciorba de perisoare pe care o face nevasta-mea acum, in bucatarie!
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 28 Feb 2014, 18:35

Jean Valjean scrie:Eu tot nu inteleg de ce trebuie sa ma inregistrez/autorizez sanitar-veterinar, din moment ce nu comercializez mierea, ea fiind destinata consumului propriu !!!
E ca si cum mi-ar trebui autorizare pentru ciorba de perisoare pe care o face nevasta-mea acum, in bucatarie!

Citeste Legea Apiculturii si o sa te lamuresti :!: ....asa vrea legiuitorul ca toata lumea sa fie in cadrul legii....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Jean Valjean » 28 Feb 2014, 22:23

Ma las lagubas.
Oricat am incercat, nu reusesc sa inteleg ce ai inteles tu.

Legea din 24 februarie reglementeaza activitatile economice agricole, pe care le defineste ca fiind "activitatea desfasurata in propria ferma de un producator agricol persoana fizica, pentru obtinerea unor produse agricole care depasesc necesarul de consum propriu si sunt destinate vanzarii pe piata".
Prin urmare, este logic ca cel care produce pentru vanzare trebuie sa se inregistreze sanitar-veterinar si probabil, asta a avut in vedere legiuitorul in articolul 2 din Legea Apiculturii 383/2013 din 14 ianuarie.

Asta nu explica insa de ce legiuitorul considera ca trebuie sa se inregistreze sanitar-veterinar si cel care produce doar pentru consumul propriu.

Nu e de mirare, din moment ce acest legiutor are probleme de exprimare logica sau gramaticala, asa cum putem vedea in art. 8 din Legea apiculturii:
"ART. 8
În scopul îmbunătăţirii resurselor melifere, autorităţile administraţiei publice locale vor folosi cu prioritate terenurile pe care le au în administrare la plantarea terenurilor improprii pentru agricultură, a râpelor, a marginilor de drumuri, a spaţiilor verzi, cu arbori, arbuşti şi alte plante ornamentale care prezintă şi interes pentru apicultură."
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde kiloz » 28 Feb 2014, 22:31

Ai o căine ,ai porc sau o vaca, trebuie sa aiba carnet de sanatate sau sa fie luat in evidența la medicul veterinar.Na exact așa si cu familia de albina,daca cumperi mierea pentru consum,nu are treaba nimeni cu tine.Dar daca ții porc ca sa ai carne pentru ciorba se schimba situatia!Ții vaca ca sa mai pui si smantana,iar ăi un pic mai complicat!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 28 Feb 2014, 22:37

Jean Valjean scrie:Asta nu explica insa de ce legiuitorul considera ca trebuie sa se inregistreze sanitar-veterinar si cel care produce doar pentru consumul propriu.

E vorba despre animale si produsele acestora
un animal trebuie inregistrat SanitarVeterinar si trebuie urmarita starea de sanatate a lui si a produselor acestuia
numai un animal sanatos aduce subproduse sanatoase :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori