Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: declaratia 392B

Mesajde api » 23 Feb 2013, 22:37

Buna seara,

dupa cate inteleg fiecare poate sa spuna ce doreste ;
ca se iau in calcul productii den 2012, maine poate cele din 2011 sau poate cele din 2015? :shock:
orice este posibil sau probabil;

un lucru este insa cert ca la adresa aceasta :

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Le ... 3.htm#cap7

scrie negru pe alb publicat si in Monitorul Oficial

ART. 73 Stabilirea venitului anual din activităţi agricole pe bază de norme de venit
(1) Venitul dintr-o activitate agricolă se stabileşte pe bază de norme de venit.
(2) Normele de venit se stabilesc pe unitatea de suprafaţă (ha)/cap de animal/familie de albine.
(3) Normele de venit corespunzătoare veniturilor definite la art. 71 alin. (1) sunt stabilite pentru perioada impozabilă din anul fiscal 2013 cuprinsă între 1 februarie 2013 şi până la sfârşitul anului fiscal, potrivit tabelului următor:

Produse vegetale
Suprafaţa destinată producţiei
vegetale/cap de animal/familie
de albine
Norma de venit
- lei -
Cereale
peste 2 ha
449
Plante oleaginoase
peste 2 ha
458
Cartof
peste 2 ha
3.488
Sfeclă de zahăr
peste 2 ha
697
Tutun
peste 1 ha
1.060
Hamei pe rod
peste 2 ha
1.483
Legume în câmp
peste 0,5 ha
4.001
Legume în spaţii protejate
peste 0,2 ha
8.033
Leguminoase pentru boabe
peste 1,5 ha
801
Pomi pe rod
peste 1,5 ha
4.709
Vie pe rod
peste 0,5 ha
1.385
Flori şi plante ornamentale
peste 0,3 ha
11.773
Animale
Vaci şi bivoliţe
peste 2 capete
453
Ovine şi caprine
10 - 50 de capete
23
peste 50 de capete
65
Porci pentru îngrăşat
6 - 10 capete
56
peste 10 capete
177
Albine
50 - 100 de familii
70
peste 100 de familii
98
Păsări de curte
100 - 500 de capete
3
peste 500 de capete


(2) Contribuabilul care desfăşoară o activitate agricolă prevăzută la art. 71 alin. (1) pentru care venitul se determină pe bază de normă de venit are obligaţia de a depune anual o declaraţie la organul fiscal competent, până la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal, pentru anul în curs. În cazul în care activitatea se desfăşoară în cadrul unei asocieri fără personalitate juridică, obligaţia depunerii declaraţiei la organul fiscal competent revine asociatului care răspunde pentru îndeplinirea obligaţiilor asociaţiei faţă de autorităţile publice în cadrul aceluiaşi termen. Anexa declaraţiei depusă de asociatul desemnat va cuprinde şi cota de distribuire ce revine fiecărui membru asociat din venitul impozabil calculat la nivelul asocierii.


Unsa sa scrie in ordonanta si cod fiscal si alta se spune?

Cred ca este o scapare doar .
“lasati albinele sa va explice” – Brother Adam
Avatar utilizator
api
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Feb 2012, 01:37
Localitate: Sibiu

Re: declaratia 392B

Mesajde livas » 23 Feb 2013, 22:59

Intre 1feb. si 25 mai cand depui declaratia la fisc, se poate sa ai modificari in efectiv, sa apara mai multe roiuri si nici sa nu ai nimic profit de pe urma lor si atunci, care este nr. de fam. pe care le declari, nu alea care au iesit din iarna 2012-2013 si vor fi fam. pe productie in anul urmator :?:
Asta a fost raspunsul celor de la finante cand am intrebat ce fam. declar eu la data de 25 mai.
Daca ei mi-au spus gresit, gresit va spun si eu .
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: declaratia 392B

Mesajde api » 23 Feb 2013, 23:21

reiau ce scrie in codul fiscal nu ce se spune sau se poate interpreta
si citim :

"(3) Normele de venit corespunzătoare veniturilor definite la art. 71 alin. (1) sunt stabilite pentru perioada impozabilă din anul fiscal 2013 cuprinsă între 1 februarie 2013 şi până la sfârşitul anului fiscal, "

Declaratiile se depun pana la 25 mai pentru ca atunci toata lumea va sti exact cu ce familii a iesit din iarna.

si ca totul sa fie mai clar ....medicul veterinar verifica si pune aviz pe fisa medicala in primul trimestru
an 2013 si acolo scrie ce ai avut si ce mai ai apoi in trim 2 vizita , analize puiet si albine si iar viza trimestriala
cu ce ai asta pe langa faptul ca anunti la registrul agricol cu ce ramai sau ce mai cumperi ...

unsa peste alta pana la 25 mai inclusiv se stie exact efectivul care se declara de aceea cred ca a si fost
prevazut acel termen ; ce te faci cand in perioada asta te loveste o nosema? si ai declarat una si mai ramai cu ciuciu ...

dar la aprilie, mai vezi exact ce ai in curte



cu respect
“lasati albinele sa va explice” – Brother Adam
Avatar utilizator
api
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Feb 2012, 01:37
Localitate: Sibiu

Re: declaratia 392B

Mesajde stupar » 23 Feb 2013, 23:39

Mai de vreme de 10 mai stuparul nu stie cate familii productive poate forma.Chiari daca ai accesat fonduri europene,afectivul de familii se schimba de la ani la ani(bobocii se numara toamna si albinele primavara).Daca mori 30% din efectivul cu care iest inregistrat,sau 50% ramane numai roiuri si nu le desfiintez,ca la control sa.ti mai zboara cate o musca,vei platii impozit dupa ele.Aceste 50% ca sa faci familii productive trebuie sa dai 5 kg/roi zahar sa faci familii productive pentru anul urmator.Statul subventioneaza zaharul??Nu! Subventii dupa familii NU,subventie la motorina NU!! Cere impozit pe lazi goale!Sa-i fie rusina,sant niste excroci,talhari,banditi!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: declaratia 392B

Mesajde livas » 23 Feb 2013, 23:56

api scrie:reiau ce scrie in codul fiscal nu ce se spune sau se poate interpreta
si citim :

şi până la sfârşitul anului fiscal


Oricum nu e clar, eu declar la 25 mai ce voi avea peste 4 luni :?:
Da poate la sfarsitul lui august am efectiv dulu fata de ce am declarat la 25 mai!!!
De asta se declara fam. care vor fi pe productie pana la 25 mai.Cresterea ce o ai dupa aceasta data se va reflecta in declaratia de anul viitor.Logic.
Si ca sa nu ducem oamenii in eroare eu ma opresc aici, nu sunt eu in masura sa dau lamuriri, oricum mai este timp.
Cu acelasi respect :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: declaratia 392B

Mesajde balasbebe » 24 Feb 2013, 11:43

Pai nu mai este timp. Noi cei care avem PFA, trebuie sa depunem D 393 B pana in 25.02., pentru anul 2013 anticipat.
Eu am citit din ea privind modul de completare, si cei de la fisc au dreptate. Inca nu s-au adaptat la noile cerinte, sa ne schimbe perioada pana in 25 mai. Normal ultima lege ar fi buna, dar nici ceea veche nu este abrogata, sau poate nu cunosc eu.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: declaratia 392B

Mesajde cipry74 » 24 Feb 2013, 19:04

balasbebe scrie:Pai nu mai este timp. Noi cei care avem PFA, trebuie sa depunem D 393 B pana in 25.02., pentru anul 2013 anticipat.
Eu am citit din ea privind modul de completare, si cei de la fisc au dreptate. Inca nu s-au adaptat la noile cerinte, sa ne schimbe perioada pana in 25 mai. Normal ultima lege ar fi buna, dar nici ceea veche nu este abrogata, sau poate nu cunosc eu.
...

ce Aiureala....in primul rand se depune declaratia 392B si nu 393B si nu se depune anticipat ,ci pentru 2012...asa arata formularul..http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... B_2011.pdf
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: declaratia 392B

Mesajde pab » 25 Feb 2015, 13:48

Vad ca nu se mai agita nimeni pe aici.
Azi ultima zi de depunere pt 392B pe anul 2014, se poate trimite si prin posta, cu confirmare. Vedeti ca s-a schimbat si formularul, il gasiti pe site-ul anaf-ului, nu mai e cu cod de bare ca anul trecut.
De anul asta e obligatorie si pt cifra de afaceri 0, daca ati avut achizitii cu facturi sau bf.
Mi s-a spus de la anaf ca e obligatoriu de depus pt toate pfa, ii, if.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: declaratia 392B

Mesajde eugen. » 25 Feb 2015, 14:39

Am depus 392B de pe 23.02.2015. Doua formulare plus CD ! Dupa CD iti baga datele in sistemul lor ! Apoi iti returneaza CD ul si unul din formulare cu nr de inregistrare. Atentie ! Cine nu depune risca amenzi destul de mari !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori