Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde Geangu Cristian » 13 Mar 2013, 17:26

Cu cateva zile in urma am adus si inscris o autoutilitara basculanta cu cu masa total autorizata de 3400kg in vederea transportului de stupi si a altor treburi din gospodaria mea ,astazi ma opit din drum un prieten care are ceva asemanator si mi-a zis ca sa dat o ordonanta de guvern din care reese ca la acest tip de transport este obligatoriu licenta de transport si ca sunt lasate vreo 60 de zile ptr meteologia de aplicare in care mai avem de circulat fara liceenta ,am cautat pe net si am gasit ce am inserat mai jos ,ce pareri aveti eu vad ca se refera la transporturile contracost nu si la persoane fizice in interes personal, ce pareri aveti???




ORDONANTA DE URGENTA Nr. 11 din 27 februarie 2013 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere
ORDONANTA DE URGENTA Nr. 11 din 27 februarie 2013
pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere
EMITENT: GUVERNUL ROMâNIEI
PUBLICATA îN: MONITORUL OFICIAL NR. 122 din 5 martie 2013

Având în vedere faptul ca România se confrunta în ultima perioada cu o serie de evenimente rutiere cu consecinte extrem de grave, în care sunt implicate autovehicule construite si echipate pentru transportul a 9 persoane, inclusiv conducatorul auto, care efectueaza transport rutier national contra cost de persoane, vehicule rutiere a caror masa totala maxima autorizata este cuprinsa între 2,4 tone si 3,5 tone, care efectueaza transport rutier national de marfa, precum si vehicule care efectueaza transport rutier de vehicule rutiere defecte sau avariate, fara ca aceste operatiuni de transport sa fie autorizate,
întrucât în urma acestor evenimente a crescut numarul constatarilor autoritatilor abilitate si sesizarilor partenerilor sociali în privinta existentei unor practici ilicite în activitatile de transport rutier de persoane,
tinând seama de faptul ca se constata o crestere alarmanta a transporturilor cu vehicule rutiere destinate transportului de vehicule avariate sau defecte, vehicule care nu corespund din punct de vedere tehnic, nefiind omologate si agreate în acest sens, iar conducatorii auto ai acestora nu au o pregatire specifica, astfel încât se pune în pericol siguranta rutiera,
luând în considerare faptul ca atât în cazul transportului rutier contra cost, cât si în cazul transportului rutier în cont propriu cu vehicule rutiere de tipul celor mentionate mai sus nu exista în prezent reglementari de natura sa permita autoritatilor competente o monitorizare eficienta a acestor transporturi si luarea unor masuri preventive sau coercitive, dupa caz,
tinând seama de faptul ca aceste elemente constituie situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amânata si vizeaza direct legalitatea transportului si siguranta rutiera, fiind necesare masuri care sa conduca la reglementarea imediata a conditiilor de autorizare si efectuare a acestor transporturi rutiere nationale,
în temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia României, republicata,

Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.

ART. I
Ordonanta Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 625 din 2 septembrie 2011, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Dupa articolul 11 se introduce un nou articol, articolul 11^1, cu urmatorul cuprins:
ART. 11^1
(1) Pentru a efectua transport rutier national contra cost de marfuri cu vehicule rutiere a caror masa maxima autorizata, inclusiv cea a remorcii/semiremorcii, este cuprinsa între 2,4 tone si 3,5 tone, întreprinderile trebuie sa fie autorizate de catre autoritatea competenta.
(2) Pentru a efectua transport rutier national contra cost de persoane cu autovehicule având 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducatorului auto, destinate prin constructie si echipate pentru transportul de persoane, întreprinderile trebuie sa fie autorizate de catre autoritatea competenta.
(3) Pentru a efectua transport rutier national contra cost de vehicule rutiere defecte sau care sunt avariate, întreprinderile trebuie sa fie autorizate de catre autoritatea competenta.
(4) Modalitatea de autorizare, precum si conditiile care trebuie îndeplinite pentru autorizarea transporturilor prevazute la alin. (1) - (3) se stabilesc de catre autoritatea competenta prin norme.
2. Articolul 18 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
ART. 18
Prevederile privind accesul la transportul rutier în cont propriu se aplica întreprinderilor care efectueaza operatiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere a caror masa totala maxima autorizata, inclusiv remorca/semiremorca, depaseste 2,4 tone, cu autovehicule având cel putin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducatorului auto, destinate prin constructie si echipate pentru transportul de persoane, respectiv întreprinderilor care efectueaza operatiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere care se deplaseaza fara încarcatura.
3. La articolul 19, litera a) se abroga.
4. La articolul 19, literele b) si l) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
b) transportul de marfuri efectuat cu vehicule rutiere a caror masa totala maxima autorizata, inclusiv remorca/semiremorca, nu depaseste 2,4 tone;
..........................................................................
l) transportul de persoane efectuat cu autovehicule având mai putin de 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducatorului auto, destinate prin constructie si echipate pentru acest scop; .
5. La articolul 24, dupa alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (6), cu urmatorul cuprins:
(6) Transporturile prevazute la art. 11^1 alin. (1) - (3) se efectueaza în conditiile stabilite de catre autoritatea competenta prin norme.
6. Articolul 35 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
ART. 35
(1) Transportul rutier contra cost de persoane cu autobuze se poate realiza prin:
a) servicii regulate;
b) servicii regulate speciale;
c) servicii ocazionale.
(2) Transportul rutier national contra cost de persoane cu autovehicule având 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducatorului auto, destinate prin constructie si echipate pentru acest scop, se poate realiza prin:
a) servicii regulate speciale;
b) servicii ocazionale.
7. La articolul 40, alineatele (1) si (4) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
ART. 40
(1) Transportul rutier national contra cost de persoane prin servicii regulate se efectueaza numai cu autobuze dotate cu aparat de marcat electronic fiscal/case de bilete si cititor de carduri cu posibilitatea de a transmite date on-line.
..........................................................................
(4) Modul de utilizare, precum si conditiile pe care trebuie sa le îndeplineasca aparatele de marcat electronice fiscale/casele de bilete si cititoarele de carduri vor fi reglementate prin norme metodologice, aprobate prin hotarâre a Guvernului.
8. La articolul 41, alineatul (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
(3) Modelul biletelor, abonamentelor si legitimatiilor speciale se stabileste de Ministerul Transporturilor prin ordin al ministrului transporturilor, cu avizul Ministerului Finantelor Publice.
9. La articolul 41, dupa alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins:
(5) Transportul rutier în trafic judetean/interjudetean al elevilor prevazuti la art. 84 alin. (1) - (3) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, se efectueaza de catre operatorii de transport rutier.
10. Articolul 80 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
ART. 80
Biletul de calatorie/Abonamentul reprezinta contractul de transport în cazul serviciilor regulate, încheiat între prestator-operator de transport si beneficiar-calator, prin care operatorul de transport rutier se obliga sa efectueze transportul în conditii de siguranta si confort, iar beneficiarul se obliga sa achite contravaloarea sa, care include si asigurarea persoanelor si a bagajelor, precum si riscurile ce pot decurge din efectuarea transportului rutier.
ART. II
în termen de cel mult 60 de zile de la data intrarii în vigoare a prezentei ordonante de urgenta, Ministerul Transporturilor va actualiza Normele metodologice privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea si efectuarea transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora stabilite prin Ordonanta Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor si infrastructurii nr. 980/2011, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 854 din 2 decembrie 2011, cu modificarile si completarile ulterioare.
ART. III
Ordonanta Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 625 din 2 septembrie 2011, cu modificarile si completarile aduse prin prezenta ordonanta de urgenta, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o noua numerotare.

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemneaza:
Ministrul transporturilor,
Relu Fenechiu

Viceprim-ministru,
ministrul finantelor publice,
Daniel Chitoiu

Ministrul afacerilor interne,
Radu Stroe

Viceprim-ministru,
ministrul dezvoltarii regionale
si administratiei publice,
Nicolae-Liviu Dragnea

Ministrul educatiei nationale,
Remus Pricopie

Ministrul delegat pentru învatamânt superior,
cercetare stiintifica si
dezvoltare tehnologica,
Mihnea Cosmin Costoiu
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde cantemir » 13 Mar 2013, 18:43

Cred ca se refera la vehiculele intreprinderilor, conduse de soferi amatori si a celor ce fac carausie (transporturi ocazionale) contra cost.
Habar n-aveam si d-asta!
Ca amatori, nu ne afecteaza decat daca nu avem acte de proprietate pe marfa din bena basculei personale!
Am categoria B si cata vreme nu depasesc 3500kg cu orice troaca de masina personala, ma doare-n cot de ordonanta a lor!
Oricum, de la o vreme nu mai ma mira nimic: tot ce se putea face pana acu, s-a interzis ba de UE, ba de guvernele noastre. Altfel, toti sprijina libera initiativa...

Si mai ma-ntreb: la ce dracu mai trebe legislativ (gramada aia de trantori din senat si camera derutatilor), cata vreme tara e condusa cu ordonante de urgenta?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde costi_vic_ro » 13 Mar 2013, 19:37

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemneaza:
Ministrul transporturilor,
Relu Fenechiu

Viceprim-ministru,
ministrul finantelor publice,
Daniel Chitoiu

Ministrul afacerilor interne,
Radu Stroe

Viceprim-ministru,
ministrul dezvoltarii regionale
si administratiei publice,
Nicolae-Liviu Dragnea

Ministrul educatiei nationale,
Remus Pricopie

Ministrul delegat pentru învatamânt superior,
cercetare stiintifica si
dezvoltare tehnologica,
Mihnea Cosmin Costoiu[/quote]
FELICITARI TUTUROR CARE AU VOTAT CU USL.IN CURAND O SA CEARA SI AUTORIZATIE DE MERS PE JOS
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde justy » 13 Mar 2013, 21:02

costi_vic_ro scrie:PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemneaza:
Ministrul transporturilor,
Relu Fenechiu

Viceprim-ministru,
ministrul finantelor publice,
Daniel Chitoiu

Ministrul afacerilor interne,
Radu Stroe

Viceprim-ministru,
ministrul dezvoltarii regionale
si administratiei publice,
Nicolae-Liviu Dragnea

Ministrul educatiei nationale,
Remus Pricopie

Ministrul delegat pentru învatamânt superior,
cercetare stiintifica si
dezvoltare tehnologica,
Mihnea Cosmin Costoiu

FELICITARI TUTUROR CARE AU VOTAT CU USL.IN CURAND O SA CEARA SI AUTORIZATIE DE MERS PE JOS[/quote]


Ei nu fac altceva decat sa incurce pe cei care lucreaza fara sa plateasca taxe!!! Marii transportatori nu sunt bucurosi cand mai toti posesorii de platforme de 3500 kg, si cei cu detarate cara marfa la greu fara licenta si alte alea... Intreaba pe cineva care are camion de 7.5 T si mai mari si au firma de transport, licenta si sunt la zi cu taxele daca le convine ca unu cu 3.5 sa faca transport marfa. Nu cred ca vei gasi vreunul sa spuna DA. Vrei sa cari marfa, OK , platesti taxe!!! e perfect normal!!
Si cei care cara persoane cu Bus 8+1 vor fi deranjati!
Albina e cuminte cât ai minte
Avatar utilizator
justy
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Noi 2012, 00:13
Localitate: Onesti

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde roi_ag » 13 Mar 2013, 21:51

Licenta vor sa o extinda si pana la 3,5t dar afecteaza pe cei care fac transp. contra cost si in cont propriu(firme)
Cei care fac transport in interes personal nu au nevoie de licenta.
Ordonanţă 27/2011 Ordonanţă privind transporturile rutiere
Art. 11. - În conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) lit. a) din Regulamentul (CE) nr. 1.071/2009, prevederile privind accesul la ocupaţia de operator de transport nu se aplică întreprinderilor angajate exclusiv în următoarele tipuri de transport rutier naţional
m) transporturi în interes personal efectuate de către persoane fizice, cu vehicule rutiere deţinute de acestea, indiferent de capacitate
o) transporturi necomerciale de lapte şi stupi de albine
roi_ag
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Sep 2011, 22:19
Localitate: PITESTI

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde jenica67 » 14 Mar 2013, 21:47

Cum dovedesti ca ai dus o tura de albine si te duci dupa alta cand esti gol ??
Apropo de legislatie eropeana, eu in germania nu am auzit d greutatea unei remorci ce poti sa o tragi. Ei nu stiu de asa ceva. Ei cunosc numai apasarea pe carlig si asta scrie si in talon, apasarea maxima pe carlig. Asa ca nu avem nici o treaba cu altii, noi le avem pe ale noastre, numai dam vina pe UE.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde roi_ag » 14 Mar 2013, 21:57

jenica67 scrie:Cum dovedesti ca ai dus o tura de albine si te duci dupa alta cand esti gol ??

Daca camionul este al tau si faci transport in interes personal fie gol, fie plin(daca faci dovada ca marfa este a ta) nu
te intreaba nimeni de licenta
roi_ag
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Sep 2011, 22:19
Localitate: PITESTI

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde bally » 15 Mar 2013, 11:05

Cat despre legea de mai sus nu stiu daca avem acte pe toate prostiile de acasa.
Daca incarc cu nisip si vreau sa-l duc la bunicu cum pot sa demonstrez ca nu fac transport contra cost? Ce acte pot avea? Si exemplele pot continua...........


Poate putin off topic:
Am posibiliatea de a cumpara o autoutilitara 3.5t, care are lungimea de 5m, perfecta pentru stupi. Problema este ca nu mai pot sa pun pe ea decat 1,04 tone.
Ce pot sa patesc daca ma opreste cantarul si constata ca am mai mult (depastesc MMA=3.5). Precizez ca posed permis C+E.
bally
 
Mesaje: 11
Membru din: 15 Sep 2011, 15:37

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde costi_vic_ro » 15 Mar 2013, 14:07

bally scrie:Cat despre legea de mai sus nu stiu daca avem acte pe toate prostiile de acasa.
Daca incarc cu nisip si vreau sa-l duc la bunicu cum pot sa demonstrez ca nu fac transport contra cost? Ce acte pot avea? Si exemplele pot continua...........


Poate putin off topic:
Am posibiliatea de a cumpara o autoutilitara 3.5t, care are lungimea de 5m, perfecta pentru stupi. Problema este ca nu mai pot sa pun pe ea decat 1,04 tone.
Ce pot sa patesc daca ma opreste cantarul si constata ca am mai mult (depastesc MMA=3.5). Precizez ca posed permis C+E.


SALUT.TU AI NOROC CA POTI CARA 1 TONA,EU AM UN FORD TRANZIT CU CARE POT CARA DOAR 670 KG.IN CAZ CA TE OPRESTE TI-AI PUS-O,ITI IA CERTIFICATUL SI AMENDA
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde proapis13 » 15 Mar 2013, 14:55

Mi se pare ca se incadreaza in clasa IV a sanctiunilor si amenda suie pina la 21 de puncte
In vechiul cod rutier se suspenda dreptul de a conduce si se intocmea si dosar penal
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Licenta la vehicule

Mesajde linde » 16 Mar 2013, 09:47

Art. 11. - În conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) lit. a) din Regulamentul (CE) nr. 1.071/2009, prevederile privind accesul la ocupaţia de operator de transport nu se aplică întreprinderilor angajate exclusiv în următoarele tipuri de transport rutier naţional
m) transporturi în interes personal efectuate de către persoane fizice, cu vehicule rutiere deţinute de acestea, indiferent de capacitate
o) transporturi necomerciale de lapte şi stupi de albine


Intrbare;
Detin un vehicol 7,5t omologat apicol,personal am doar "B, masina este pe numele meu ,daca poate fii condusa de alta persoana care nu detine atestat?
Din lege reese ca la transport albine nu este necesar atestat.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde kamy » 18 Mar 2013, 03:13

Domnilor cand aveti ocazia sa povestiti cu pruncii aia din guvern da ne-o prostit si i-am votat in frunte cu victoras,spuneti-le ca nu avem vreme dupa tate prostiile lor,vor 250 de roni,banii de licenta in regula ne-am invatat deja sa ne bage mana in buzunare na banii si ada poptirusu da lasati-ne dreacu-n pace cu birocratia romaneasca, de-mi vine sa plec in africa.
Pentru licenta e un dans intreg,nu se da la persoane fizice,tre sa pupi dosu la o firma,daca te pun pacatele sa-ti faci firma,nu tiu minte sa fi depus la finante de doua ori acelasi format la o declaratie,ba o rubrica in plus ba o casta mai hacana,ba inca doua linii intr-un cog de bare,un soi de-a soarecele si pisica,de acolo se trage vorba aia dreapta ,,faptul ca traiesti in romania iti ocupa tot timpul,,
Iar la aia pusi sa tot modifice legi si formate sa fie pusi sa simplifice aplicarea lor practica,in cazul in care complica sa fie trimisi la sapa sau sa astupe gropile din carosabil!
Anglia e renumita pentru simplitatea contabilitatii si nu numai,io zic ca ar trebui facut schimb de guverne ca noi n-avem cum sa-i ajungem pe ei ne mai trebuie fo 50 de ani,dar cu o mentalitate pura romaneasca am avea sanse sa ne ajunga ei pe noi,in masalier!
Vorba unui glumet de la vocea americii,,legislativul nostru decate ori glumeste iese o lege,decate ori da o lege iese o gluma,,
DAR AU PRETENTII DE 1 DECEMBRIE SA SARIM IN SUS CA MAIMUTELE CA DE E ZIUA NATIONALA A ROMANIEI.
Va inselati amarnic,pentru noi prostimea nu e decat o alta zi in care ne aducem aminte cat de mult ne-ati umilit.Acest lucru alunga bucuria!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde Mircea_63 » 18 Mar 2013, 09:38

kamy scrie:Anglia e renumita pentru simplitatea contabilitatii si nu numai,io zic ca ar trebui facut schimb de guverne ca noi n-avem cum sa-i ajungem pe ei ne mai trebuie fo 50 de ani,dar cu o mentalitate pura romaneasca am avea sanse sa ne ajunga ei pe noi,in masalier!


Of topic, da` am o solutie. Bine ca Anglia nu-i in UE!

Le declaram razboi :!:

Mai mult ca sigur ca va decurge ca la fotbal...Apoi, dupa ce castiga, n-au decat sa se descurce ei... am avea si noi guvern englez. :shock:
Daca am circula pe stanga, ar fi mai bine. In dreapta poti tine pistolul...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde DoruAN2 » 18 Mar 2013, 17:55

Ce buna idee ai Mircea sa declaram razboi englezilor ,sa ne bata si apoi sa aiba grije de noi,dar cum stiu cat suntem de ghinionisti parca vad ca o sa-i invingem si ramanem la acelasi stadiu.
Toate cele bune si cu sanatate le vom trece pe toate!
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde ionel07196555 » 22 Mar 2013, 22:17

bally scrie:Cat despre legea de mai sus nu stiu daca avem acte pe toate prostiile de acasa.
Daca incarc cu nisip si vreau sa-l duc la bunicu cum pot sa demonstrez ca nu fac transport contra cost? Ce acte pot avea? Si exemplele pot continua...........


Poate putin off topic:
Am posibiliatea de a cumpara o autoutilitara 3.5t, care are lungimea de 5m, perfecta pentru stupi. Problema este ca nu mai pot sa pun pe ea decat 1,04 tone.
Ce pot sa patesc daca ma opreste cantarul si constata ca am mai mult (depastesc MMA=3.5). Precizez ca posed permis C+E.

NU sint sigur adica nu stiu de la politist stiu de pe NET ca sa dat voie cu categoria B sa ajungi cu un ansamblu [ turism + remorca ]
LA 4250 Kg
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Licenta la vehicule cu masa t.a.intre 2,4si 3,5 tone

Mesajde ionel07196555 » 30 Mar 2013, 00:21

ionel07196555 scrie:
bally scrie:Cat despre legea de mai sus nu stiu daca avem acte pe toate prostiile de acasa.
Daca incarc cu nisip si vreau sa-l duc la bunicu cum pot sa demonstrez ca nu fac transport contra cost? Ce acte pot avea? Si exemplele pot continua...........



NU sint sigur adica nu stiu de la politist stiu de pe NET ca sa dat voie cu categoria B sa ajungi cu un ansamblu [ turism + remorca ]
LA 4250 Kg

////
3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."
Stie cineva unde se face acest curs ?????
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori