Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2019, 09:17

florin_albinutza scrie:Daca tot se aduc rase care se dezvolta asa bine la temperaturi negative ar trebui adusi tei si salcami care infloresc prin februarie sau de 3 ori pe an pentru ca cei care infloresc normal nu ajung ca baza melifera nici pentru carpatina noastra amarata.


În zona Tokaj din Ungaria în pădurile de salcâm s-au plantat diferite soiuri dintre care unele tardive ( se dezvoltă mai încet ). Astfel, ei au salcâmul 1,2,3 și 4 în aceiaș pădure ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2019, 09:19

Neafiliatul scrie:
https://www.lumeasatului.ro/articole-re ... re-ii.html


Hei ! Păi ce facem aici ? Ne tăiem creaca de sub picioare, sau ne dăm în cap apicultor contra apicultor ? Ne dăm amenzi nouă ? Nu apicultorii sunt de vină că statul Român nu are ferme de elită pentru albine, patronate (conduse ) și plătite de statul Român .... cum au alte specii.....ci doar ferme ale unor particulari (ACA și ai lor ) care vor monopol că doar ei știu și pot să vândă....
Nu apicultorii sunt de vină că există mafia exportatorilor de miere ( asociație a așa zișilor procesatori ( a procesa = a prelucra = a modifica , ori mierea nu se modifică.....) ) care oferă prețuri de rahat având monopolul.... !
Nu apicultorii sunt de vină că poliția de frontieră și dsv-urile nu au treabă cu animalele ce intră sau tranzitează România ( nu au carantine, nu au laboratoare de analize, nu au personal competent, au doar șpăgari.....)
Nu apicultorii sunt de vină că mierea din România conține pesticide (cum ar fi neonicotinoidele dar și...) și este refuzată la export sau i se oferă un preț de rahat !
Nu apicultorii sunt de vină că se importă miere fără acte din republica Moldova și Ucraina și se vinde la export ca miere Românească !
Nu apicultorii sunt de vină că Germania a refuzat loturi de miere Românească ce conținea antibiotice dar și polen de eucalipt !
Nu apicultorii sunt vinovați că le sunt otrăvite sistematic albinele cu pesticide !
Nu apicultorii sunt vinovați că se folosește glifosatul și-n canalele de irigații ......
Nu apicultorii sunt vinovați că se taie pădurile, inclusiv rezervațiile naționale !
Nu apicultorii sunt de vină că nu avem laboraroare acreditate internațional care să fie capabile să facă analize recunoscute de instanțe......la :
boli și paraziți ai albinelor ; falsificarea produselor apicole ; intoxicații cu pesticide ; intoxicații cu metale grele ; etc.
Nu apicoltorii sunt de vină că aproape toată mierea din supermarket-uri e falsificată.....ca și alte produse alimentare dar fără a fi alimente...!
Nu Apicultorul Român trebuie să rezolve situația de rahat în care a ajuns Țara și Apicultura , ci politicienii și ministerele pe care le conduc ! :evil: :evil: :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde florin_albinutza » 12 Apr 2019, 16:49

Aveti dreptate, politicienii sunt de vina pentru legile date dar si noi in egala masura pentru ca i- am lasat.
Exista un scenariu in care prin introducerea hibrizilor in apicultura se urmareste crearea dependentei apicultorilor de a cumpara matci deoarece nu si le mai pot produce in stupina proprie. Daca este asa atunci cine are de castigat cu adevarat?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 12 Apr 2019, 18:56

florin_albinutza scrie:Aveti dreptate, politicienii sunt de vina pentru legile date dar si noi in egala masura pentru ca i- am lasat.
Exista un scenariu in care prin introducerea hibrizilor in apicultura se urmareste crearea dependentei apicultorilor de a cumpara matci deoarece nu si le mai pot produce in stupina proprie. Daca este asa atunci cine are de castigat cu adevarat?


Hibrizii si alte rase au aparut pentru ca nu au existat alternative. Degeaba produce un crescator 2000 de regine carpatine de calitate daca necesarul este de 400 000.
Aproape in toate tarile cu apicultura dezvoltata importul este liber, dar se fac verificari pentru a preveni si "importul" unor boli. In schimb rasele locale sunt pastrate institute de cercetare, in majoritatea cazurilor se foloseste inseminarea artificiala.
Am o alta rasa/hibrid din 2003, crede-ma ca nu devii dependent. Daca maine nu as mai putea importa as putea trai fericit multe zeci de ani. Totusi mai import pentru a evita consangvinizarea(sunt foarte izolat fata de altii). Daca ar fi 5000 de crescatori la fel in tara probabil as face schimb cu ei.
Am devenit din ce in ce mai izolat pentru ca in zona de munte albinele aproape ca au disparut. Au disparut din cauza culesurilor de miere de mana, verilor ploioase, varroa si nu in ultimul rand nepriceperea apicultorilor, aia cu 30-50 de ani de apicultura au ramas fara albine, nu mai zic de alti incepatori. Uneori situatia este putin dramatica, tineri care au accesat proiecte europene, au folosit multi bani pentru dezvoltare, intra in iarna cu peste 100 de familii si in primavara nu mai au nimic. Trebuie sa dea banii inapoi ....
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde florin_albinutza » 12 Apr 2019, 20:16

Intrebarea era daca importul de hibrizi strica rasa si apicultorul trebuie sa cumpere mereu matcile pentru ca nu le mai poate produce singur. Da sau nu? Una e sa cumperi ca asa vrei sau crezi ca e mai bine si alta sa fii obligat. Piata sigura pentru producatorii de matci, interes, BANI. Pe termen lung o fi bine sau rau pentru apicultura si albine?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 12 Apr 2019, 23:16

florin_albinutza scrie:Intrebarea era daca importul de hibrizi strica rasa si apicultorul trebuie sa cumpere mereu matcile pentru ca nu le mai poate produce singur. Da sau nu? Una e sa cumperi ca asa vrei sau crezi ca e mai bine si alta sa fii obligat. Piata sigura pentru producatorii de matci, interes, BANI. Pe termen lung o fi bine sau rau pentru apicultura si albine?


Sherk iar o sa zica de reclama ascunsa dar nu ma pot abtine sa-mi spun parerea :lol:
Daca cei care sunt platiti sa pastreze rasa si sa o imbunatateasca isi fac treaba cine vrea carpatina o sa poata cumpara carpatina 100%. Si eu m-am decis ca incepand de anul acesta sa inseminez carpatina. Mai bine zis sa incerc sa o imbunatatesc prin inseminare, deci sa am control 100%, vedem ce iese.
Eu as zice ca hibrizii/rasele aduse imbunatatesc albinele existente, adauga varietate. O parte din reginele importate sunt rezistente la nosemoza si se comporta mai bine la varroa fata de rasa locala, o parte, se aduc si prostii. Eu de exemplu nu mai am probleme cu nosemoza. Pur si simplu este un subiect inchis. Verific des numarul de spori, dar nu sunt nevoit sa tratez. Varroa in schimb o tratez, mai este mult pana departe.
In anii 70-80 s-a adus ligustica, rezultatul l-am avut toti in lazile noastre. A trebuit sa importam neaparat alte rase? NU.
Singura problema eu o vad in posibilitatea aducerii unor boli noi, sau paraziti rezistenti la anumite tratamente care la noi inca sunt eficiente de aceea importul ar trebui permis si facut controlat. Cand interzici ceva de obicei apar mai multe probleme ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Balian » 13 Apr 2019, 09:32

Propunem cu insistență ca eliberarea ordinului de deplasare în pastoral să fie făcut pe baza buletinelor de analiză, prin prelevare de probe și nu pe baza declarațiilor pe proprie răspundere; astfel controlăm răspândirea de maladii în teritoriu.

Referitor la această propunere. Apicultorii în jurul meu, (și eu) de mulți ani, primăvara și toamna trimitem probe de albine pentru analiză.
Nici măcar odată, pe buletinul de analiză nu am primit o atenționare de la DSV despre un anumit nivel de infestare.
(Cei de la DSV dacă ar găsi ceva în neregulă ar fi obligați să urmărească un protocol de monitorizare și măsuri.
Să recunoaștem că nici un actor în această problemă nu dorește activarea acestei proceduri . Și lucrurile merg cum merg. :oops: )
Buletinele la toți :!: arată așa:
Fişiere ataşate
Buletin de analiză 1.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Apr 2019, 10:36

Trebuie să conștientizăm faptul că hârtiile sunt doar hârtii și de cele mai multe ori nu au legătură cu realitatea : de la doctorate și până la buletine de analize ......!
Astfel de analize nu sunt decât o altă șpagă și o altă deplasare......, care va face pe apicultor să fie mai sărac și mai scârbit...... !
Caiete de stupină , adeverințe, înștiințări sunt doar hârtie igienică și timp pierdut aiurea,.... pentru că realitatea e întotdeauna alta !
Eu mă refer la analize adevărate nu cele pe care le poate face apicultorul gen organoleptice.....! ( analize comparative între noseme ,genurile acarapis, viroze , neonicotinoide , pesticide etc. ) !
Civilizarea apicultorului și conștientizarea rolului său este cea mai bună soluție și nu amezi, hârti și alte opreliști sau obligații...... !
Obligativitatea cunoașterii unui ghid de bune practici și testarea cunoștiințelor pentru a avea dreptul de a deține stupi, e soluția optimă !( ca și pentru obținerea permisului de conducere...), :roll:
Faptul că ACA ( înainte de 1989 când era a apicultorilor dar și după în unele Județe ) a ținut anual cursuri gratuite a făcut ca apicultura să înflorească......! Depistarea Varroa jacobsoni pe teritoriul României a fost făcută de apicultorii din Sadova și nu de institut ......
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Apr 2019, 11:36

florin_albinutza scrie:Intrebarea era daca importul de hibrizi strica rasa si apicultorul trebuie sa cumpere mereu matcile pentru ca nu le mai poate produce singur. Da sau nu? Una e sa cumperi ca asa vrei sau crezi ca e mai bine si alta sa fii obligat. Piata sigura pentru producatorii de matci, interes, BANI. Pe termen lung o fi bine sau rau pentru apicultura si albine?

Albina Românească a fost inițial albina sălbatică de scorbură . Câtă miere și câtă albină are loc într-o scorbură ? Roia de câteva ori pe an ! Despre agresivitatea ei s-au mirat și alții ( Herodot spunea ca tinutul de dincolo de Istru este ocupat de albine si, din cauza lor, nu se poate trece mai departe. ). După ceva vreme a apărut tehnologia buduroaielor și a coșurilor acoperite cu lut când albina erea înmulțită exclusiv prin roire, o altă caracteristică....Odată cu stupul sistematic a apărut și la noi o rasă selecționată de cel puțin 1000 de ani LIGUSTICA și prin hibridarea cu albina autohtonă a început apicultura .....
Introducerea de rase rezistente și productive trebuie făcută dar nu haotic . Riscul de a aduce boli , viroze sau paraziți este foarte mare . Porcăriile aduse în ultimii ani
au dispărut datorită selecției naturale dar și a apicultorilor care au eliminat din stupine familiile neproductive ! Selecția este continuă și albina de azi nu mai e ca cea de acum 10-20 de ani, dar nici clima sau flora..... !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde florin_albinutza » 13 Apr 2019, 11:48

Intre rase am inteles ca este in regula dar intre hibrizi si rase cate ar fi rezultatul fara o impetechere controlata adica liber in natura?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Apr 2019, 12:12

cresterea-reginelor_8349856.jpg


În vest se practică cu succes tripla hibridare

variabilitatea mare a caracterelor este principalul pericol ( familii inegale în dezvoltare sau producție ) ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2019, 15:22

peterneamt scrie: În vest se practică cu succes tripla hibridare

variabilitatea mare a caracterelor este principalul pericol ( familii inegale în dezvoltare sau producție ) ! :D


In multe sectoare ale cresterii animalelor si plantelor lipsa variabilitatii este problema cea mai mare.
Cand toate plantele sau animalele sunt identice, este eliminata din start posibilitatea ca o anumita planta/animal sa fie rezistenta la un anumit daunator, dar nici nu trebuie sa ajungem in cealalta extrema. :)

La noi toti se tem de consangvinizare, de hibridare, de etc ... parerea mea(si din multe discutii telefonice se pare ca si a altora mai in varsta si cu mai multa experienta) este ca ne cam agitam degeaba. Daca o anumita combinatie nu este adaptata o sa fie eliminata de mama natura sau o sa-i sucim noi gatul ca nu produce sau se imbolnaveste des.

De ce credeti ca se merge din ce in ce mai mult pe imperecheri pe insule sau locuri izolate si inseminarea ramane doar pentru a face combinatii inedite si pentru formarea de linii noi? Tocmai pentru ca lipseste acea variabilitate. Ducem pe in locul izolat 50 de familii cu regine surori ccare cresc trantori, dar trantorii aia nu sunt identici 100% din punct de vedere genetic, chiar daca mamele lor sunt surori. Sau ducem 2-3 grupuri de familii ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 13 Iun 2019, 02:33

Singurul lucru bun din această serie de articole,este publicarea postării lui Peterneamț.Restul...maculatură.

https://www.lumeasatului.ro/articole-revista/apicultura/5763-cum-putem-proteja-albina-noastra-romaneasca-v.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 08 Sep 2019, 08:42

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 02 Oct 2019, 03:46

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori