Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde TDI » 25 Apr 2015, 20:13

ghitacusman scrie:.............curiozitate ma face sa intreb !?(.In pastoral amplasez stupina la 5metri de sursa de cules . pe directia de zbor( in spatele meu ),pependicular ,la 254 metri ,stupina stationara (23,3 ani de statoinar ),......rog profesionistii sa raspunda ............amplasare corecta ,sau incorecta .......

Incorecta pentru cel din stationar, mai ales daca sola unde te-ai asezat tu e cea mai apropiata sursa de cules pentru el.
Pentru apicultorul din pastoral...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Legea APICULTURII

Mesajde TDI » 25 Apr 2015, 21:52

ghitacusman scrie:TDI-ule ,fam cu state vechi e deja orientata in momentul cand cea noua se orienteaza .Daca se incurca una pe alta , dispar amandoua ... :lol:

Pai nu-i asa.
Albina din câmp vine si se opreste de multe ori in primul stup pe care-l vede in cale. Vânt, nectar mult, diatanta mare.
Acum e vorba si de asteptari si de investitii si de interes.
Nu fac pastoral, dar vreau sa fac. As evita pe cat posibil o situatie de genul, mai ales daca stiu ca sunt stupi in localitatea respectiva. Teoretic e simplu, pui in partea opusa solei. Practic...
Si cu dispariția amândurora... e discutabil.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Legea APICULTURII

Mesajde TDI » 26 Apr 2015, 07:37

ghitacusman scrie:TDI-ule , daca dintr-un rand de 10 stupi muti unul la 5m de marginea randului ,cate albine se duc la cel mutat ??

La mine-n stupina mut cum vreau eu, când vreau eu. Inclusiv 10 din 40 cu 10 metri mai la vale. Inclusiv stupii intre ei.
Dar eu cred ca am lămurit diferendul, atât cat poate fi lămurit.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mircea_tm » 29 Apr 2015, 08:36

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... alati.html

stire de senzatie...cu asemenea stiri,...
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mellis » 29 Apr 2015, 09:27

Se repeta povestea cu cainii vagabonzi, sper sa nu ajungem la aceleasi consecinte..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 29 Apr 2015, 14:18

Stire de doi bani. Ca starea de spirit prin Romanica... Nu e nimic senzational, doua fraze, doua imagini si un mesaj care nu imi e clar ce vor cu el. Pentru audienta, televiziunile isi permit sa ne puna inclusiv intr-o lumina proasta... grija cum prelucreaza, grija cum prezinta, grija incotro bat.
Stirile trec, manipularea ramane...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 29 Apr 2015, 14:27

...paragraf extras din stirea de mai jos....
.....Copilul se afla impreuna cu mama lui in gradina, chiar langa stupi, iar la un moment dat, a fost atacat de mai multe albine.
Fata a inceput sa tipe, iar cand mama s-a apropiat a constatat fetita avea peste 30 de intepaturi la nivelul capului......
mircea_tm scrie:http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o-fetita-de-10-ani-atacata-de-un-roi-de-albine-in-suceava-trei-persoane-sunt-in-stare-grava-dupa-ce-au-intepate-in-galati.html

stire de senzatie...cu asemenea stiri,...

Numai o mama IRESPONSABILA,sa nu scriu handicapata mintal isi lasa copilul nesupravegheat in propria stupina..
Copiii sunt copii...chiar alienata sa fi fost si tot o invata cineva sa NU lase copila langa stupi fara echipament de protectie...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 29 Apr 2015, 14:43

E o stire amarata, prea multa importanta unui caz izolat... ne batem cuie in talpa... nu mai spun de offtopic.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 29 Apr 2015, 14:46

Pe mine ma cam doare treaba cu birocratizarea apiculturii, de exemplu porcaria cu fisa familiei de albine. Chiar e nevoie de prostia asta, numita fisa familiei?

Propun sa scapam de ea, la un nr oarecare de familii e curat calvar sa completezi asa ceva...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 29 Apr 2015, 14:53

Legiuitorul a considerat ca in fisa fam de albine se regaseste istoricul regiNei si a fam de albine achizitionate prin PNA..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 29 Apr 2015, 15:31

Maaa, legiuitorul asta, n-a gandit prea bine. O formalitate birocratica si consumatoare de resurse pentru un simplu apiculor. Ar trebui scapat de ea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 29 Apr 2015, 15:43

Regina se consemna pe lada cu un semn distinctiv. A sta cu foile dupa tine, sa compari crotalul cu lista din tabel... a consemna in fiecare foaie ca ai dat fumigatie, cand oricum faci tratament pe toata vatra... ca ai pus faguri la crescut... ca ai dus la cules... inutil!!!.

Cu fisa familiei ne dam suplimentar de lucru.

Mai corecta ar fi o fisa a vetrei.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 29 Apr 2015, 21:04

lucky5strike scrie:...Cu fisa familiei ne dam suplimentar de lucru.
...Mai corecta ar fi o fisa a vetrei.

Aici ai dreptate insa Fisa fam de albine este Anexa..... la Carnetul de stupina...asa ca.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 01 Mai 2015, 07:48

Albina trebuie protejată atât de legi cât și de oameni pentru că ea reprezintă ........viața !
Dacă un animal sălbatic ( urs, lup , vulpe, iepure, căprioară, graure...etc. ) ce intră pe proprietatea cuiva și provoacă daune sau traume, este protejat de lege, albina de ce nu ar fi.....când prin polenizarea......?
Legea apiculturii trebuie să protejeze albina...........DAR EXACT ASTA NU FACE....!
ps. nu am timp, deci mii de scuze, voi revenii ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mosmartin » 01 Mai 2015, 22:40

Servus . Sunt nou intre dv.stra si bucuros ca v-am gasit. M-am inscris aici deoarece am un ,,cui"in cap..... Vreau sa am pentru mine ( familie) 1-2 stupi . Nu sunt incepator , ci un novice ! Important e ca vreau . Asa cum e firesc incep prin a ma documenta si decum am inceput a parcurge continutul ....am decis sa incep cu acest subiect ...legislatie . Acum nu am citit legea , insa inteleg din ce sa scris aici ca nu pot detine 1 -2 stupi daca fata de vecini nu am o distanta de minimum 10 m ? ( asta o fi logica? albina nu te inteapa la o distanta mai mare de 10 m de stupul sau?) Pentru a detine 1 -2 stupi ( sa ma bucur de miere naturala pentru familia mea , trebuie sa ma asociez sa.......? Daca as creste albine , asa ca hobi , ca animalute de companie , tot asa ar fi? Albinele ....sa inteleg ca sunt periculoase pentru om , atunci de ce nu da o lege sa reglementeze activitatea de crestere a viespilor ? Daca ma apuc sa cresc viespi ? sau serpi cu clopotei ?
Haide sa nu o iau razna de la inceput .....ce patesc daca as detine ( creste) 1 -2 stupi pentru mine fara a face afaceri sau mai stiu eu ce ? Mentionez ca am curtea de 17 m deschidere 42 adancime si de afiliat ....la ce sa ma afiliez? Doar asa de dragul legii sa ma bag in seama cu lumea?? :roll:
Multumesc anticipat .
mosmartin
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mai 2015, 19:54
Localitate: langa Bucuresti

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 01 Mai 2015, 23:02

mosmartin scrie:nu pot detine 1 -2 stupi daca fata de vecini nu am o distanta de minimum 10 m ? ( asta o fi logica? albina nu te inteapa la o distanta mai mare de 10 m de stupul sau?)

Bun venit pe forum... :!:
Asta cu 10m pana la gard este propunere...
LEGEA 383/2013 reglementeaza apicultura..dupa aia te iei...nu dupa zvonuri... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori