Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Apilex » 24 Feb 2020, 11:58

Călător prin viață!
Avatar utilizator
Apilex
 
Mesaje: 68
Membru din: 16 Ian 2020, 18:08


Re: Legea APICULTURII

Mesajde feederman » 26 Mai 2020, 17:15

S-a legalizat monopolul asupra comercializarii familiilor de albine si a matcilor.
Vor fi aplicate amenzi de la 1.000 lei la 2000 lei în cazul vânzării materialului biologic apicol neautorizat, amendă de la 5.000 lei la 20.000 lei pentru introducerea pe teritoriul României de material biologic apicol fără autorizaţie,
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2020, 17:56

feederman scrie:S-a legalizat monopolul asupra comercializarii familiilor de albine si a matcilor.
Vor fi aplicate amenzi de la 1.000 lei la 2000 lei în cazul vânzării materialului biologic apicol neautorizat, amendă de la 5.000 lei la 20.000 lei pentru introducerea pe teritoriul României de material biologic apicol fără autorizaţie,


Daca au crescut amenzile sa vedeti de acum ce imbunatatiri se aduc albinei locale... :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 26 Mai 2020, 19:53

Pai mai oameni buni marele nostru reprezentant ,,Marean Stupar Oltean" nu se batea cu caramida in piept ca nu este corect ca ACA sa aiba monopol si sa impuna vanzarea reginelor pt cei care au stupine de multiplicare? De ce un SRL ca ICDA are nevoie de asa ceva daca face material performant? S-a spus ca este normal si legal ca orice apicultor sa poata vinde legal roiuri si familii de albine care sa poata fi decontate de cumparator prin PNA(pai anul asta cand nu se fac miere ce sa vindem?) Cum se face de iar a iesit tot ce dicteaza ACA si ICDA?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 12 Iun 2020, 15:37

A fost semnat decretul privind promulgarea Legii apiculturii(modificare și completare).
După publicarea în Monitorul oficial se va ști numărul acesteia.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 16 Iun 2020, 06:35

După 3 ani de chinurile facerii,a fost publicată în M.O.510/15.o6.2020,Legea 79/12.06/2020 de modificare și completare a Legii apiculturii.
Acum,Legea apiculturii se prezintă astfel:
Legea 383/2013
Legea 280/2015 de modificare și completare
Legea 79/2020 de modificare și completare
https://www.lege-online.ro/lr-LEGE-79%20-2020-(226789)-(6).html
Birocratizare excesivă,amenzi să se sature tot apicultorul,întărirea rolului de jupân și prelucrător de evidențe al ANZ.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 16 Iun 2020, 07:18

Presimt că după legea asta se va dubla numărul celor care doresc sa devina apicultori :))))
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 16 Iun 2020, 13:02

Closcutz scrie:Presimt că după legea asta se va dubla numărul celor care doresc sa devina apicultori :))))


Si eu ma gandesc sa devin apicultor, dar doar dupa ce apare legea in monitorul oficial :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Apilex » 17 Iun 2020, 13:25

Closcutz scrie:Presimt că după legea asta se va dubla numărul celor care doresc sa devina apicultori :))))


La câți de poate are legea asta, presimți bine :))

Activitatea în apicultură poate fi practicată de orice persoană fizică...pot beneficia de sprijin financiar...Formele asociative pot beneficia de sprijin financiar...
Producerea pentru comercializare a mătcilor ameliorate în rasă curată poate fi realizată doar de stupine de multiplicare şi de elită
Călător prin viață!
Avatar utilizator
Apilex
 
Mesaje: 68
Membru din: 16 Ian 2020, 18:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 17 Iun 2020, 17:03

De ce poate numai unii?
Că asa pot si atât au putut pot-entatii apiculturii. Sa nu zic in- pot-entatii apiculturii, si politrucii din fotoliile capitonate.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 15 Oct 2020, 05:49

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01



Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 13 Mai 2021, 09:47

Ce înseamnă să ai o lege de căcat si niste persoane nesimtiti.
De se fie vorbă de omenie si de respect nici vorbă.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Aurel1959 » 13 Mai 2021, 23:11

Va voi da exemplu real, trait de mine recent apropo de eficienta si modul de aplicare a legii.
Deci vatra de stupina stationar , una extravilan alta intravilan inregistrat corect la primarie. La distanta de circa 1km., fermierul cu lanul de rapita.Discut cu el inca din iarna intucat cultura era mai slaba , intrbandu-l daca o va lasa, sau o intoarce. Zice nu ca "o fertilizez si nu e nici o problema".
In una din zile pe cand lucram la stupi in jurul orelor10-11, apare la marginea lanului de rapita utiajul cu instalatia si dai frate si stopeste.Ce sa mai faci ce sa mai zici? Ma consolez cu gandul si amaraciunea.
La cateva zile merg la primarie cu alte probleme la agentu agricol care ma intreaba:
=Domnu,aveti declaratie cu numarul de familii ?
=Pai am ca doar sant in evidente la rsgistrul agricol.
=Nu nu, delaratie recenta.
=Recenta nu pentru ca urmeza sa fac un inventar si sa vad cu ce mai raman dupa ultimile stropiri care tocmai au avut loc.
= Nu acuma trebue sa-mi declarati .
= Nu declar nimic acum pentru ca nu stiu inca ce si cum.
= Auzi domnu, nu mai comentati si daca nu stiti aici eu fac ordine. Eu am o raspundere si trebue sa fac o situatie asa ca nu mai discutam.
=Doamna daca dumneata aveai raspundere si dorinta de a face ordine, ma anuntai asa cum ptrevede legea.
= Pai ce crezi dumneata ca primaria le poate face pe toate ,pe noi nu ne anunta nimeni si nu putem avea evidenta la toti.
= Dar in anii din urma am fost anuntat.
=Da, dar acuma nu mai este asa. Dumneata nu faci,parte nu esti inscris in nici o asociatie sa te anunte.
=Pai nu se poate asta pentru ca asociatia nu are de unde sa cunoascacea ceea ce se petrece pe plan local si legea spune ca e atributia fermierului si a administratiei locale.
Vazand ca nu am cu cine discuta plec dar inainte de a pleca functionara spune:
=Ai gura prea mare.
Desi nici initial nici dupa nu aveam chef sa fac vreun demers,a doua zi scot preverile legale in doua exemplare cu gandul sa le inmanez unul agentului agricol si unul fermierului care ce sa vezi tocmai era coleg de serviciu cu agentul agricol mai exact sofer la primarie.Macar sa-i fac sa inteleaga ca am dreptate.
Inainte de asta trec prin biroul primarului unde tocmai se afla si viceleprimar. Explic si lor speta, le arat extrasele din lege.
Replica prmarului: Voi avea o discutie foarte serioasa cu doamna.
Povestea este mult mai lunga cu o sumedenie de perle dar si asa cred ca am plictist pe unii:
Intreb doar: Cine , cum ,, cu ce eficienta aplica legea cand ea prevede ca primarul stabileste persoana care sanctioneaza?????
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori