Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapi » 20 Noi 2014, 14:34

cristi_vidican scrie:Deci, după ce ANARZ a mai solicitat acești bani?
„Deoarece Agenția Națională pentru Ameliorare și Reproducție în Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" nu a depus la APIA cererea și documentele justificative necesare pentru implementarea măsurii privind realizarea Sistemului informatic pentru identificarea stupilor, suma alocată pentru anul 2014 a fost realocată pentru celelalte măsuri prevăzute în Programul național apicol.”


Vreau sa atrag atentia ca desi o parte din presedintii de asociatii apicole fac pe giruetele sau nu recunosc ca au sustinut masura respectiva, totul s-a terminat cu bine si banii au ajuns acolo unde trebuia, la apicultori.
Le trebuie mai multa maturitate, sa speram ca au dobandit-o...
Din partea lor o mea culpa s-ar fi dorit, dar mai e mult pana departe...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde viorel55 » 20 Noi 2014, 21:30

proapi scrie:Poate nu stiti sau nu va aduceti aminte, dar la inceputul acestui an a fost un subiect pe acest forum despre acest program 2014-2016.

Credeti ca lipseste pur si simplu, ca nimeni nu ar fi vrut sa se discute despre el SAU ca a existat si a fost sters abuziv si cu rea credinta, una la mana ( pentru ca spunea mai multe) si a doua cum s-a adoptat masura despre care vorbim, daca nu cu "ajutorul" unor sefi de asociatii...ca altfel e abuz in serviciu...





Ba stiu si imi aduc aminte ca la toate intalnirile de la MADR,in care s-au dezbatut prevederile PNA 2014-2016 nu s-a discutat NICIODATA despre sistemul informatic necesar ANARZ. Acesta a aparut "din spuma marii" in proiectul de H.G si apoi In H.G.
In urma protestelor apicultorilor(unanime ,inclusiv ACA),unele si pe la U.E,se pare ca s-a propagat o teama (de DNA) si toata lumea interesata(de cei 8.000.000 lei) s-a dat la fund si nu a mai ...vrut sistemul informatic .

mesaj editat
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapi » 21 Noi 2014, 15:01

Da, devine evident ca subiectul e departe de a fi rezolvat...cu moderatori sau fara...apare si un citat de al meu "din spuma marii"...

Cred ca s-a discutat de masura "rastalmacita" de importanta ei, in fel si chip (importanti erau banii) cel putin in ultima luna de dinaintea hotararii (acolo cand vorbesti de proiect sau hotarare e acelasi lucru) in decembrie 2013.
S-a discutat ceva mai deschis fata de introducerea impozitului pe mica agricultura (printre care si apicultura) de la inceputul aceluiasi an 2013.

In temeiul dreptului si accesului la informatie (e o lege in sensul asta)se poate afla usor cine si unde s-a gresit.
Pe mine ma intereseaza mai mult daca sunt implicati apicultori...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 15:20

Eu unul nu am inteles unde este acea suma din vreme ce conf legii a fost alocata ???
Trebuia sa ajunga DOAR la o forma asociativa si cineva s-a razgandit ??
DE ce nu s-a redistribuit celor ce au accesat PNA - 2014 ?????? :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde geangu » 21 Noi 2014, 15:52

Ce ti mai plac formele asociative ! Cum sa ajunga la o forma asociativa cand acei bani au fost alocati pt. ANARZ ?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 16:25

geangu scrie:Ce ti mai plac formele asociative ! Cum sa ajunga la o forma asociativa cand acei bani au fost alocati pt. ANARZ ?

PE primul punct din PNA 2014 - 2016 scria ca banii sunt pentru realizarea sistemului informatic pentru identificarea stupilor
Acel sistem de identificare era deja implementat pe banii nostri ai apicultorilor,din propriul buzunar ....
ANARZ trebuia doar sa achizitioneze un soft si calculatoare pentru o baza statistica cu toti apicultorii din Romania
NU stiu ce s-a intamplat cu banii iar cei ce deschid astfel de discutii ar trebui sa stie ceva
Posibil sa ii vedem maine poimaine la DNA ....Microsoft avea prioritate in licitatii si le putea castiga lejer la acea data ;)

Daca acei bani s-au intors inapoi,de ce sa nu fi fost redistribuiti a[icultorilor ; ce am zis gresit in treaba asta ??

PS.....NU am accesat PNA-ul in ultimii doi ani :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dila Daniel » 21 Noi 2014, 18:59

proapis13 scrie:(...)
PS.....NU am accesat PNA-ul in ultimii doi ani :!:

Marian,pentru un apicultor,asta nu este o lauda sau o justificare ca este "curat" sau "ciumeg"(adica vezi Doamne nu am nevoie de banii lor!--dar ei au nevoie de ai mei si nu au nici o jena sa ii ia)
Un apicultor care nu acceseaza PNA-ul(ca o forma de subventie o vad eu)...se incadreaza la unul din situatiile de mai jos
1-face apicultura hoby,cu un numar mic de stupi,sau este "lenes"
2-nu este informat
3-ii este frica de un eventual control in teren

tu ce motiv ai avut? :D
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 19:13

Dila Daniel scrie:...tu ce motiv ai avut? :D

Din revolta si din indignare fata de cei ce se cred stapani pe banii statului iar simplul aicultor daca cere LEGAL ce i se cuvine i se pun piedici tocmai de cei care le reprezinra interesele si se comporta in astfel de situatii ca pe propria feuda...Nu pot da nume si fapte...deocamdata..
Nu sunt singurul in situatia asta,sunt multi,in toata tara dar NU se vorbeste...
Stiu ca ti se pare aiurea ca eu,care stiu legislatie apicola sa scriu asa ceva...deocamdata atata pot sa scriu
salve ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dila Daniel » 21 Noi 2014, 19:20

...nu pot sa te contrazic,dar stiu sigur ca tot ce am primit eu ca apicultor(zic "eu" ca nu pot scrie in numele altuia),a fost legal si nu am avut piedici puse de nimeni.
"piedicile"puse unora,au la baza neiformarea apicultorului,si/sau lipsa reactiei lui.De partea cealalta(care primesc actele) poate fi acuzata reaua vointa,prostia,sau tot neinformarea sau chiar abuzul de putere,dupa caz.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 19:33

Cand ti se aduce la cunostinta ca daca nu cumperi inventar apicol de la o anumita societate agreata
de catre asociatia din care faci parte tie nu-ti vine lehamite,asa ca simplu om de rand ???
Sau atunci cand ai toate actele pregatite ti se aduce la cunostinta ca s-ar putea ca cineva de pe acolo sa nu ti le aprobe ??
Mai scriu ??
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde cristi_vidican » 21 Noi 2014, 19:33

Dila Daniel scrie: Un apicultor care nu acceseaza PNA-ul(ca o forma de subventie o vad eu)...se incadreaza la unul din situatiile de mai jos
1-face apicultura hoby,cu un numar mic de stupi,sau este "lenes"
2-nu este informat
3-ii este frica de un eventual control in teren
tu ce motiv ai avut? :D

Am accesat PNA, puțini bani, dar tot a fost bine.
Ce e aiurea de tot cu PNA-ul este că nu poți previziona cât vei lua înapoi. În afaceri trebuie să poți previziona ce va ieși la capătul țevii.
La PNA nu se știe. Într-un an am luat sirop și s-a decontat tot fără TVA. Apoi am luat și în următorul an. Puțin mai mult. Au luat toți, așa că am primit o mică parte înapoi din bani.
Pentru mine aceasta este problema PNA-ului, nu este predictibil deloc. Probabil doar la medicamente.
Anul acesta s-au luat bani frumoși pe mătci, roi, familii de albine, lăzi etc.
Dacă la anu toată lumea decontează mătcile prin PNA, cât se va da înapoi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dila Daniel » 21 Noi 2014, 19:44

Cristi,tot ceea ce cumpar nu este pentru a lua bani din PNA ,ci pentru ca am nevoie.
Orice leutz luat inapoi de la PNA,este un castig pentru mine.
Da,iti dau dreptate in unele cazuri cum a fost cu "stimulatorii",unde preturile au sarit nejustificat in sus datorita introducerii lor in lista de decontare.(asta off topic fiindca in actualul PNA nu mai sunt)
Dar spre exeplu,aceia ii gaseai(tot informarea conteaza) sub alte denumiri si cu alte preturi,mult mai bune decat prin PNA
Insa lazi,medicamente,funduri,roiuri,matci...niciodata nu am iesit mai bine la negru decat cu facturi si PNA
Si aici depinde de unde cumperi si de cat de corecta este asociatia cu tine...(tot o informare buna este baza)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 19:52

proapis13 scrie:Cand ti se aduce la cunostinta ca daca nu cumperi inventar apicol de la o anumita societate agreata
de catre asociatia din care faci parte tie nu-ti vine lehamite,asa ca simplu om de rand ???

Ba da, iti vine.
ina se trateaza de la sine, prin inscrierea intro alta asociatie.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 19:59

cristi_vidican scrie:Ce e aiurea de tot cu PNA-ul este că nu poți previziona cât vei lua înapoi. În afaceri trebuie să poți previziona ce va ieși la capătul țevii.

Cristi, nu ata ar trebui sa fie rolul PNA-ului, de "afacere" (ca pentru "descurcareti" a insemnat o afacere... alta treaba, vorbin noi mai incolo :roll: )
Asa cum zice si Dila, iti iei ce oricum ai nevoie si ti se deconteaza macar in parte.
Ce, strica ? Ai luat sau ai dat % la decontare ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde viorel55 » 22 Noi 2014, 19:03

proapis13 scrie:
geangu scrie:Ce ti mai plac formele asociative ! Cum sa ajunga la o forma asociativa cand acei bani au fost alocati pt. ANARZ ?

PE primul punct din PNA 2014 - 2016 scria ca banii sunt pentru realizarea sistemului informatic pentru identificarea stupilor
Acel sistem de identificare era deja implementat pe banii nostri ai apicultorilor,din propriul buzunar ....
ANARZ trebuia doar sa achizitioneze un soft si calculatoare pentru o baza statistica cu toti apicultorii din Romania
NU stiu ce s-a intamplat cu banii iar cei ce deschid astfel de discutii ar trebui sa stie ceva
Posibil sa ii vedem maine poimaine la DNA ....Microsoft avea prioritate in licitatii si le putea castiga lejer la acea data ;)

Daca acei bani s-au intors inapoi,de ce sa nu fi fost redistribuiti a[icultorilor ; ce am zis gresit in treaba asta ??

PS.....NU am accesat PNA-ul in ultimii doi ani :!:


Extras din Comunicatul de presa al MADR din 30 sept. 2014:
"Deoarece Agenția Națională pentru Ameliorare și Reproducție în Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" nu a depus la APIA cererea și documentele justificative necesare pentru implementarea măsurii privind realizarea Sistemului informatic pentru identificarea stupilor, suma alocată pentru anul 2014 a fost realocată pentru celelalte măsuri prevăzute în Programul național apicol".
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapi » 22 Noi 2014, 19:51

Trebuie scoasa masura cu implementarea sistemului informatic din urmatorii 2 ani ai programului. Era de la inceput un fel de SNIIApicol...Subliniez ca cea mai mare prostie e sa te lauzi ca suma era provenita din bugetul european.
Mai exista o masura, fara a se putea controla efectiv realitatea din teren, cea cu materialul biologic, tot asa trebuie sa fie abrogata din hotarare si sumele realocate celorlalte masuri (in lipsa altora noi). Se cere un sprijin efectiv stupinelor de multiplicare/elita...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori