Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Ali_fie » 30 Iul 2015, 13:38

Da, stiu ca nu este nimic in ghid care sa spuna ca stupii trebuie sa fie cumparati dupa ce avem vizat Ordinul de pastoral.
Dar am inteles ca asociatiile au primit o precizare de ultim moment de la APIA:
Precizare

"Pentru solicitanții de sprijin pentru înlocuirea cutiilor de stup deteriorate la deplasările în pastoral, cererea de solicitare a sprijinului prin PNA se face DUPĂ aducerea adeveriței de la Registrul Agricol la asociație și DUPĂ efectuarea minim a unei deplasări în pastoral.

În cazul efectuării mai multor deplasări, viza care se ia în considerare este ULTIMA.
Așadar după depunerea cererii de sprijin, nu se mai pun vize pe ordin, acesta va fi predat la asociație odată cu cererea pentru PNA.
Cele de mai sus sunt valabile pentru deplasările efectuate în anul curent, la cele din 2014 nu sunt probleme."

Eu inteleg de aici ca cererea de solicitare a sprijinului trebuie sa fie depusa dupa efectuarea unei deplasari. Nu spune nicaieri, nici macar in ghid, ca Ordinul trebuie vizat inainte. Stiu ca singura conditie care este precizata in ghid, este ca Lazile sa fie inlocuite pana la data de 1 august si cele vechi sa fie distruse.

Din precizare mai deduc ca poti efectua deplasari in pastoral, valabile pentru 2016 si in cea de-a doua parte a anului 2015. Asa este? Mai precis, daca ma deplasez cu stupii in lunile august-octombrie 2015, vizez Ordinul, acesta este valabil pentru PNA 2016, fara alte deplasari in 2016?

De la ce data putem incepe achizitiile pentru PNA 2016? (ma refer aici la cutii, medicamente, funduri). Stiu ca pentru materialul biologic se pot face achizitii de la 1 martie...pana in iulie banuiesc.
Daca eu achizitionez familii/matci in august-septembrie 2015, cand le pot deconta? in 2016?
Sa inteleg ca PNA-ul coincide cu anul apicol?
Ali_fie
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2013, 21:07
Localitate: Arges

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde lucky5strike » 30 Iul 2015, 13:50

Nu le mai poti deconta. Material biologic se ia dupa 1 martie, restul, dupa 1 noiembrie; limita e depunerea cererii de decontare, teoretic 1 august, practic cu o saptamna mai devreme.
Trebuie sa ai toate actele gata, inainte de a depune cererea de sprijin. Ca ordinul de pastoral si factura achizitie sunt una inaintea alteia, indiferent, nu conteaza.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde paul » 06 Sep 2015, 19:20

Imi poate explica si mie cineva care-i treaba cu PNA-ul asta ???
Am un amic care ma tot intreaba si caruia nu stiu sa-i raspund si sincer m-a facut si pe mine interesat, mai ales ca-mi povestea despre niste decontari care ar conta ceva in bugetul familiei ... ;)
Ce acte si ce formalitati trebuie indeplinite ? Din ce-am inteles eu ... trebuie sa ai stupii inregistrati la Primarie, trebuie sa fii membru al unei asociatii de profil (eu unul nu stiu nici una la mine-n zona care sa mai primeasca membri), trebuie sa fii inregistrat la DSVSA si ... nu mai stiu ! ;)
Cei care l-ati accesat ... se merita umblatura asta pe la Institutii ???
Multumesc pentru raspunsuri !
LE ... din ce-am citit pe topicul asta, sau, mai exact din ce-am inteles eu,informatiile punctuale legate de subiect ar fi putin ... clasificate. Adica, nu prea se spune sau mai exact nu prea vrea sa se spuna ! :o Care-i spilu, nu-i pentru toata lumea ??? Este doar pentru ... initiati ??? :shock:
LE 2 ... daca intr-adevar nu m-am inselat in supozitia mea si informatia ar fi ... clasificata, rog binevoitorii sa ma lamureasca pe MP ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde paul » 06 Sep 2015, 19:52

tudorascu scrie: Din pacate si pentru PNA trebuie sa ai minim 50 de familii de albine.

Asta mai e valabila ???
Daca sa zicem ca as vrea sa accesez PNA-ul asta ... la anul (2016), ar trebui ca la anul sa am 50 de familii (cand il accesez) sau trebuie anul asta cand fac formalitatile ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde paul » 06 Sep 2015, 19:57

proapi scrie:NORME DE APLICARE A
PROGRAMULUI NAŢIONAL APICOL PENTRU PERIOADA 2014 - 2016

f) copia adeverinţei/atestatului/certificatului/diplomei care să confirme pregătirea apicultorului în
domeniul apicol, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a
cererii şi a documentelor, după caz;

Sa inteleg ca nu pot accesa acest program decat cei cu ... diploma ??? :o
Adica, cei care n-au carte (sic), n-au ... parte ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2015, 21:17

paul scrie:
tudorascu scrie: Din pacate si pentru PNA trebuie sa ai minim 50 de familii de albine.

Asta mai e valabila ???
Daca sa zicem ca as vrea sa accesez PNA-ul asta ... la anul (2016), ar trebui ca la anul sa am 50 de familii (cand il accesez) sau trebuie anul asta cand fac formalitatile ?

Pentru PNA-UL de anul asta trebuie sa intre banii la cei ce l-au accesat intre 1-15 octombrie...
DA,la anul trebuie sa ai 50 fam de albine cu acte in regula la data depunerii cererii ..
Totul incepe primavara cu depunerea primei instintari la primaria pe raza careia faci prima deplasare in pastoral..
Sper ca pana la anul sa nu se mai modifice inca ceva....oricum si anul asta a fost cam stufos dosarul...
Din an in an se mai adauga cate ceva la dosar....dupa mine,daca anul asta se respectau toate doleantele legiuitorului foarte putini accesau PNA-ul...oricum nu au facut-o asa de multi... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde kiloz » 06 Sep 2015, 21:52

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde tudorascu » 07 Sep 2015, 10:11

Nu stiu cum e in alte judete insa la mine in judet e interzis pentru pulime. Poti deconta numai medicamente,pentru restul nu se poate. Rog apicultorii din tara sa spuna si ei daca acelasi lucru se intampla si la ei in judet. O sa revin cu amanunte.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dragos2006 » 07 Sep 2015, 13:15

daca nu este cu supărare , din ce judet esti ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde paul » 07 Sep 2015, 13:38

kiloz scrie:http://www.apia.org.ro/files/pages_files/Ghid_apicol_2015.pdf

MULTUMESC FRUMOS !!!
Am printat !
Sa vad ce inteleg, ca binevoitori (din cei care-au accesat)care sa ma lamureasca si pe mine se pare ca nu prea sunt ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde paul » 07 Sep 2015, 13:46

tudorascu scrie:Nu stiu cum e in alte judete insa la mine in judet e interzis pentru pulime. Poti deconta numai medicamente,pentru restul nu se poate. Rog apicultorii din tara sa spuna si ei daca acelasi lucru se intampla si la ei in judet. O sa revin cu amanunte.

Asa ceva auzisem si eu. Ba mai mult, am auzit ca sunt unele asociatii favorizate ! ;)
Nu stiu cat e legenda si folclor din auzitele astea, tocmai de aceea am cerut lamuriri, sa vad daca sa-mi bat capul sau nu cu chestia asta ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dragos2006 » 07 Sep 2015, 15:11

Nu poate exista asociatie favorizata deoarece DNA monitorizeaza orice ban de la mama Europa . Nu cred ca un angajat de la APIA isi va risca jobul si libertatea pentru cateva firmituri din painea amara a apicultorului roman.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 07 Sep 2015, 19:20

paul scrie:Sa vad ce inteleg, ca binevoitori (din cei care-au accesat)care sa ma lamureasca si pe mine se pare ca nu prea sunt ! ;)

Eu am depus la dosar urmatoarele...
- adeverinta de la primarie cu nr fam de albine
- notificarile cu stampila primariilor pe raza carora am amplasat stupina
- ordinul de deplasare in pastoral semnat si parafat la primariile pe raza carora am fost cu stupii
- certificatul de absolvire al cursului de apicultor
- copia de la actele PFA- ului..
- pagina cu viza doctorului veterinar din Carnetul de stupina
- autorizarea sanitar-veterinara
- copie si original dupa factura doveditoare ca am achizitionat tratamentele pentru albine...
- copie si original dupa factura de achizitie a stupilor
- copie si original dupa factura de achizitie a reginelor
- declaratie pe propria raspundere ca nu am aceesat PNA-ul la alta forma asociativa
- adeverinta de la forma asociativa ca am stupii identificati,crotaliati..
- copie dupa carnetul de stupina care nu mi s-a retinut ca in anii anteriori..

Daca am omis ceva imi cer scuze,graficul de tratamente si PV de casare al stupilor a fost depus de catre asociatie

Mi s-a cerut in plus si am obtinut de la ANSVSA ,DSVSA Mehedinti,Fisa de sanatate necesara pentru animalele de la care se valorifica produsele de origine animala,in cazul meu albinele...a fost prima eliberata pentru albine in Mehedinti..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde tudorascu » 07 Sep 2015, 20:43

Intreb si eu (cu toate ca stiu raspunsul), exista cineva in jud Gorj care a decontat fam de abine ,roiuri sau matci in ultimii 3 ani? Unul, macar unul. Dar va spun eu, se va sparge cat de curand buba purulenta numita PNA.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Dragos2006 » 07 Sep 2015, 21:07

Fiind bani europeni toate datele sunt publice ! am aruncat un ochi pe 2013 si am vazut doua structuri asociative din Gorj care au aplicat pentru refacerea septelului . Mai sunt o multime de stupari gorjeni care au aplicat prin structuri din alte judete.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde tudorascu » 07 Sep 2015, 21:11

Nu cred o iota din ce spui. Da-mi linkul cu cei care au accesat in Gorj. Oricum te banui de mult ca faci anumite jocuri murdare.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori