Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MariaB » 30 Ian 2012, 14:46

cipry74 scrie:Dupa numaratoarea mea ordinea celor 2600 de contestatii este:

-0 si cativa cu 15 pct.- aprox.600
-20 pct. - aprox.-1100
-35 , 40, 55 pct. - 900


Deci considerand ca cei aprox.700 cu 40 si 55 pct. vor intra mai adaugam 1540 cu 40 pct in asteptare rezulta 2240.....insemnand ca se va opri la 35 puncte......cu erorile de rigoare ..punctari si depunctari in cazul contestatiilor.....

Imi poti spune te rog de unde te-ai informat cand ai facut numaratorea?...... de unde sti cate contestatii sunt la cei cu 0 puncte, 15 puncte etc. iar daca se vor aproba contestatiile si la cei cu 20 de puncte vor fi mai multi cu 40 deci eu cred ca la 40 se va opri.
merci.
MariaB
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Ian 2012, 18:32
Localitate: Alba Iulia

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde cipry74 » 30 Ian 2012, 17:29

lista celor 2600 de contestatii este publicata pe site......iar contorizarea aproximativa a lor functie de punctaj este dupa numaratoarea mea conform listei celor 2600....si dupa opinia mea nu prea cred ca o sa se dea punctaj suplimentar la prea multe contestatii intrucat criterrile de obtinere punctaj sunt destul de clare....faci parte din asociatie(dovedit cu adeverinta+copie statutul asociatiei)iei 20 pct.,ai sub 40 ani mai iei 20 pct. ,esti din zona defavorizata mai iei 20 pct.In caz de egalitate departajarea se va face conform celorlalte 6 criterii de departajare.Multe cotestatii sunt pentru cele 20 puncte cu asociatia intrucat cateva judete au cerut numai adeverinta fara copie dupa statutul asociatiei .......daca acestora li se va da dreptate va trebui sa le adauge 20 de puncte si celorlalti care au numai adeverinta dar nu au depus contestatie...ceea ce e total absurd.se vor aproba ...CRED EU ...numai acelea care au avut erori de corectare...si nu cred ca vor fi prea multe....repet...asa vad eu treburile
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MariaB » 30 Ian 2012, 19:42

cipry74 scrie:lista celor 2600 de contestatii este publicata pe site......iar contorizarea aproximativa a lor functie de punctaj este dupa numaratoarea mea conform listei celor 2600....si dupa opinia mea nu prea cred ca o sa se dea punctaj suplimentar la prea multe contestatii intrucat criterrile de obtinere punctaj sunt destul de clare....faci parte din asociatie(dovedit cu adeverinta+copie statutul asociatiei)iei 20 pct.,ai sub 40 ani mai iei 20 pct. ,esti din zona defavorizata mai iei 20 pct.In caz de egalitate departajarea se va face conform celorlalte 6 criterii de departajare.Multe cotestatii sunt pentru cele 20 puncte cu asociatia intrucat cateva judete au cerut numai adeverinta fara copie dupa statutul asociatiei .......daca acestora li se va da dreptate va trebui sa le adauge 20 de puncte si celorlalti care au numai adeverinta dar nu au depus contestatie...ceea ce e total absurd.se vor aproba ...CRED EU ...numai acelea care au avut erori de corectare...si nu cred ca vor fi prea multe....repet...asa vad eu treburile

Aha... imi poti trimite si mie linkul unde sunt publicate contestatiile ca nu le-am gasit. merci mult. Sper sa fie asa cum zici tu :) ca si eu am 40 de puncte si sunt in lista de asteptare si atunci as avea sanse sa se aprobe.
MariaB
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Ian 2012, 18:32
Localitate: Alba Iulia

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde cipry74 » 30 Ian 2012, 21:35

http://www.madr.ro/pages/page.php?catid=03 in continuarea listei celor in asteptare se afla proiecte care au depus contestatie
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde marian67stroe » 31 Ian 2012, 09:06

Am si eu doua intrebari pentru cei care sunt mai documentati:

1)Stie cineva ce se intampla cu proiectele care sunt aflate pe lista de asteptare???
:arrow:
2)Care este diferenta intre un proiect neeligibil si unul eligibil dar care este aflat pe lista de asteptare punctat cu 0 sau 20 puncte??? :!:
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde cipry74 » 31 Ian 2012, 09:51

marian67stroe scrie:Am si eu doua intrebari pentru cei care sunt mai documentati:

1)Stie cineva ce se intampla cu proiectele care sunt aflate pe lista de asteptare???
:arrow:
2)Care este diferenta intre un proiect neeligibil si unul eligibil dar care este aflat pe lista de asteptare punctat cu 0 sau 20 puncte??? :!:



1--------functie de numarul contestatiilor aprobate diferenta pana la 2600 vor intra in ordinea afisata cei din lista de asteptare

2--------un proiect eligibil punctat cu 0 e o.k dar nu are punctaj(sesiunile trecute au intrat destui cu punctaj 0 cand nu erau atatea dosare depuse),pe cand unul neeligibil nu este acceptat din cauza cerintelor la depunerea dosarului.


........Cei ce nu vor fi acceptati acum vor reface dosarul pentru sesiunile urmatoare....(daca vor dori bineinteles..)
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde buse » 31 Ian 2012, 10:12

a semnat cineva decizia de finantare pentru sesiunea iunie 2011?
buse
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Dec 2011, 13:13

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde adycnst » 31 Ian 2012, 11:58

sa inteleg ca ai facut deja pfa-ul!?
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde robinson » 31 Ian 2012, 13:06

de cristi_vidican » 27 Ian 2012, 20:00
[quote="robinson"
Multumim pentru aceasta informatie valoroasa(350-400 lei un curs).
Din pacate pentru mine a venit tarziu,am depus deja avansul pentru un curs de apicultor care va incepe in februarie.

O diploma in urma unui curs apicol nu e de neglijat. PNA-ul nu-l poti accesa fara diploma, iar in viitor probabil ca nu se vor putea face nimic fara.
Unde faci cursul?
Eu tocmai l-am absolvit luni la Botos. A fost interesant


Pentru diploma puteam sa aleg din doua cursuri de apicultor care incep in februarie iar eu am ales varianta mai ieftina.Referitor la PNA nu este foarte clar
daca poti sa accesezi decontari fiind prins in M 141.
robinson
 
Mesaje: 24
Membru din: 05 Apr 2011, 08:12
Localitate: Oradea

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde buse » 31 Ian 2012, 13:14

da am facut pfa
am dus actele la oficiul judetean de dezvoltare rurala valcea si mi-au spus ca m-am grabit. Le-am lasat actele si mi-au zis ca ma vor suna. de aceea eram curios daca s-a semnat pe undeva decizia de finantare
buse
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Dec 2011, 13:13

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MariaB » 31 Ian 2012, 15:41

buse scrie:da am facut pfa
am dus actele la oficiul judetean de dezvoltare rurala valcea si mi-au spus ca m-am grabit. Le-am lasat actele si mi-au zis ca ma vor suna. de aceea eram curios daca s-a semnat pe undeva decizia de finantare

pentru infiintare pfa treubuie sa ai un curs in domeniu absolvit? sau il absolvi dupa aceea?
In cazul in care mi se aproba proiectul si voi fi pfa cand o sa ma angajezi oare va conta pentru angajator ca sunt pfa si nu pf? va influenta acest lucru (avand in vedere ca o sa vreau sa ma angajez din vara dupa ce termin facultatea) sper sa nu fie problema.
MariaB
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Ian 2012, 18:32
Localitate: Alba Iulia

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde buse » 31 Ian 2012, 15:47

eu am avut curs facut la ACa, dar poti deschide PFA cu certificat de producator, am vazut cand depuneau copie dupa el
buse
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Dec 2011, 13:13

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde pngflorin » 31 Ian 2012, 15:57

buse scrie:da am facut pfa
am dus actele la oficiul judetean de dezvoltare rurala valcea si mi-au spus ca m-am grabit. Le-am lasat actele si mi-au zis ca ma vor suna. de aceea eram curios daca s-a semnat pe undeva decizia de finantare


ce acte ai dus si de ce la OJDR si nu la Registrul Comertului ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde lefter » 02 Feb 2012, 13:43

stie cineva ceva legat de transa a doua de bani pt.141 am depus actele pe 9dec.si nu vad nici un semn
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MariaB » 02 Feb 2012, 14:41

lefter scrie:stie cineva ceva legat de transa a doua de bani pt.141 am depus actele pe 9dec.si nu vad nici un semn

pentru a doua transa se depun acte din nou? Banii primiti in prima transa i-ai justificat prin facturi?
MariaB
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Ian 2012, 18:32
Localitate: Alba Iulia

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde dorindafi » 02 Feb 2012, 18:30

MariaB scrie:
lefter scrie:stie cineva ceva legat de transa a doua de bani pt.141 am depus actele pe 9dec.si nu vad nici un semn

pentru a doua transa se depun acte din nou? Banii primiti in prima transa i-ai justificat prin facturi?

salutare
1-se depunn acte dar mult mai putzine,adica nu e ceva greu
2-la 141 nu e ca la 112,sa justifici o parte din bani
e bine sa ai facturi /bonuri fiscale pe ceace cumperi pt a putea justifica dupa anul 3 pe ce ai fufuit o parte din bani
interesul e sa aratzi ca ai crescut procentajul in anul 3 fatza de anul 1 cu cel putzin 20 de procente
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Marinescu_Cornel şi 26 vizitatori