Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde simona.bn » 31 Mai 2013, 12:03

uite ce am gasit pe net "sanse sunt, proiectul e ca si aprobat doar ca trebuie sa mai asteptati, pt ca nu sunt suficienti bani, dar cand se incheie celelalte masuri, banii ramasi acolo se varsa aici si se vor da la cei cu proiectul in asteptare, pentru ca la celelalte masuri sunt mult mai putine dosare si raman bani"
Nu stiu ce sa zic, asteptam si vedem! ;)
simona.bn
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2013, 11:24

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde ADITZU » 31 Mai 2013, 20:44

Dar pentru anii anteriori pentru cei care au mai fost in listele de asteptare se stie cam cate proiecte au mai fost aprobate in urma realocarii sumelor de la alte masuri ? Am 65 de puncte aici nu cred ca mai conteaza criteriile de departajare ci va conta sumele de bani ce vor fi relocate nu am niciun punctaj la criteriile de departajare si daca observati cam toti cei din teleorman au 0 pe linie la punctajele de departajare . Din ce imi aduc aminte cand am fost la elaborarea proiesctului mi s/a spus ca punctajele de la criteriile de departajare reprezinta celelalte animale din gospodarie ,terenuri cultivate , pomi si alte chestii de astea ce le declare la registrul agricol unde sunt declarati stupii , intr-un cuvat aveai acareturi prin gospodarie erai bun (noi astia cu 65 de puncte ) sa speram ca va fi bine . Plus de asta vreau pe aceasta cale sa spun pentru ce nu am primit 5 pct in plus la primul criteriu datorita faptului ca am fost inscris surpriza la ACA si nu la alta forma associativa alta decat asta care m-a tras la vale asta e merg si ma retrag ca nu e benefic deloc :(
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde CATALIN » 31 Mai 2013, 21:53

ai dreptate colegu si eu tot pe mana aca am mers si am pierdut tot la 65 puncte si acu pe drepte nu mai are rost sa mai speram ma rugat doamna care mi-a facut proiectu sa ma inscriu intr-o coperativa sa am 20 puncte nu 15 si avantaje aca p... curios sunt pe cei care au luat albine din dragoste de ele sau bani cati apicultori oare o sa pierdem?
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde ADITZU » 01 Iun 2013, 08:01

nu pot spune ca nu imi pare rau si pun in balanta faptul ca m-a ajutau tare mult banii pe proiect pt centrifuga si nimic mai mult cutiile si tot ce tine de stupina mi le-am cumparat din banutiii mei noi noute insa un lucru il pot spune si asta ma face fericit , dragostea de apicultura va ramane vesnic si asta imi e de ajuns . :P
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde TmZ » 04 Iun 2013, 14:28

ieri am primit si eu mult asteptata scrisoare care imi da termen de 30 de zile sa ma autorizez,sunt numai buni banutii sa ma dezvolt si eu mai mult
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde BotaPaul » 04 Iun 2013, 17:02

felicitari !!!eu is in asteptare :(
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde remi » 13 Iun 2013, 09:22

Am piedut cu brio !!!Am 65 de pct...Cine stie daca se mai fac proiecte si la anul? aCU' 2 ANI AM AVUT 0 PCT...ANUL TRECUT 65...Poate voi cistiga a 3-a oara !?Nu ma dau batut ..dar e pacat de banii pierduti ,de timp,de alergatura,de munca,etc....Ce criterii vor fi ?Stie cineva?
remi
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mai 2013, 08:40

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde ADITZU » 14 Iun 2013, 02:50

;) Chiar ca frumos ai pierdut la fel ca si tine cu brio 65 points declar pierdere fara sa pot spune unde sa inregistrez insuccesul
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde alin75 » 24 Iun 2013, 18:06

Buna ziua!
M-am hotarat sa-mi intocmesc dosar pentru masura 141. Am intrat pe site http://www.madr.ro/ro/1-404.html si nimic.
Rog colegii, daca se poate sa ma ajute cu niste sfaturi, respectiv etape/pasi de urmat pentru intocmirea dosarului.

Va multumesc!
Si numai ganduri bune
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde kissi » 25 Iun 2013, 11:32

Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde alin75 » 25 Iun 2013, 17:34

Salut! Sa inteleg ca a picat masura 141!?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde adycnst » 25 Iun 2013, 21:07

salut,cred ca ai inteles bine!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde stancu marin » 27 Iul 2013, 14:56

PT AN 3 DE FINANTARE A MAI DEPUS CINEVA DOCUMENTELE IN IULIE CE ACTE SE MAI CER ?
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde sapstel » 27 Iul 2013, 19:33

stancu marin scrie:PT AN 3 DE FINANTARE A MAI DEPUS CINEVA DOCUMENTELE IN IULIE CE ACTE SE MAI CER ?

Documentele sunt aceleasi ca cele din anul 2. Bafta!
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde stancu marin » 29 Iul 2013, 22:28

multumesc ,bafta pt toti patrioti care au avut curajul sa aceseze fonduri europene in conditiile birocratice din tara
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde vasea57 » 18 Aug 2013, 13:15

buna ziua sunt fericitul posesor al masurii 141 aprobata anul acesta si sincer imi pare rau ca am facuto dar nu am sa va spun de ce .
Acuma sa va spun ce probleme am si sa mi spuneti voi care sunteti in anul 2 sau 3 cum le rezolvati .
1 Cum faceti cu cu mierea mai exact cum obtineti factura . ca eu destept fiind am vandut mierea ( acu sa nu va inchipuiti ca multa) inainte sa imi aprobe proiectul ca de aveam nevoie de bani si nu am luat factura si acuma am de platit tva pt 900 kg miere deci cred undeva la 2400 deci nu e chiar placut . Ce mar interesa e cum tineti voi contabilitatea pe pfa ?
2 Cu o casa de marcat nu ar fi mai simplu ? Intreb deoarece cred ca cu o casa de marcat nu ar mai trebui contabil , cred .
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori