Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubzistenţă"

Mesajde MyBees » 27 Feb 2011, 00:11

Măsura 141 „Sprijinirea fermelor agricole de semisubzistenţă”
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde catalin.profiri » 18 Apr 2011, 09:48

tocmai am sunat la Bucuresti sa intreb daca au ajuns proiectele la ei la verificat
inca mai sunt judete care nu au trimis situatia la ei, SPERA sa termina pana la 1 iunie (cand incepe urmatoarea sesiune) iar cand am intrebat cate luni mai dureaza pana ne intra banii.. "wooow, asta asa mai pe toamna".
deci... daca mai sunteti multi ca mine care visati sa luati anul asta roi cu banii de la UE ... mai aveti de asteptat. : :x
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde un OM » 18 Apr 2011, 21:21

Banii pe foecare transa din masura 141 sunt luati in intervalul noiembrie-ianuarie, functie de judetul in care locuiti.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 19 Apr 2011, 08:23

catalin.profiri scrie: care visati sa luati anul asta roi cu banii de la UE ... mai aveti de asteptat. : :x


Ce are masura 141 cu roii??Tu ai auzit de dubla finantzare shi cum se pedepseshte??
Atentzie marita,roii se cumpara shi se deconteaza numai prin PNA-2011-2013 :shock:
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde catalin.profiri » 19 Apr 2011, 08:40

nu-mi amintesc sa fi spus ca vreau sa decontez si prin PNA banii primiti pt 141...
am afirmat ca la telefon au spus ca pt proiectele depuse anul trecut in nov. banii vor intra in toamna. :?

edit: pai si eu daca vreau sa cumpar roi in loc de bilet pt grecia, cum fac altii, care-i problema? atat timp cat implinesc planul de afaceri ... luminati-ma va rog.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 20 Apr 2011, 00:11

Ce au a face aici roii cu biletele pt Grecia :shock: dezvolta??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MyBees » 20 Apr 2011, 00:23

Proapis, mai citeste o data ce a scris colegul si iti raspunzi singur... ;)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde catalin.profiri » 20 Apr 2011, 13:24

poate de data asta ma fac inteles: as fi vrut cu banii de pe 141 sa iau roi si la anul sa fiu "in paine". dar se pare ca planurile de acasa iar nu coincid cu alea din targ.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 20 Apr 2011, 13:30

MyBees scrie:Proapis, mai citeste o data ce a scris colegul si iti raspunzi singur... ;)


Cred ca e a dua oara cand vorbeshti fara sa gandeshti,pardon scrii...
Daca potzi sa raspunzi la intrebare in locul lui catalin;fa-o,daca nu .... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 20 Apr 2011, 13:37

catalin.profiri scrie:poate de data asta ma fac inteles: as fi vrut cu banii de pe 141 sa iau roi si la anul sa fiu "in paine". dar se pare ca planurile de acasa iar nu coincid cu alea din targ.


Nimic mai simplu daca ai proiectul eligibil
Mergi shi faci PFA cod CAEN 0149 te autorizezi la DSVSA
depui cererea cu ce vrei sa cumperi,roii,roii .a pachet sau regine in fine, material biologic
- la ACA sau la orice Asociatie sau Cooperativa cu profil apicol autorizata shi recunoscuta -
Faci cumparaturile pe PFA tzii bine de facturi iar la sfarshtul lui iulie depui dosarul
Banii tzi-i recuperezi cand o sa fie viratzi in cont de OJCA
Bafta shi salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde catalin.profiri » 20 Apr 2011, 14:25

da. in cazul in care ai 1500E pt rulaj. daca nu...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 20 Apr 2011, 21:53

Nu ai nevoie de 1500 euro dar daca ai declaratzi 25 stupi,
Conf PNA 2011-2013 pana la accesare Masurii 141
potzi sa beneficiezi de 25 roi la pachet shi 25 regine
ca persoana fizica ;garantat 100%
Pe cand ca PFA se schimba calimera pentru evitarea dublei finantzari
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MyBees » 21 Apr 2011, 15:17

proapis13 scrie:Cred ca e a dua oara cand vorbeshti fara sa gandeshti,pardon scrii...


Intradevar, nu am nevoie de un mare efort intelectual pentru a a scrie cateva randuri. Daca tie iti este necesar nu-i bai, o rezolvi prin exercitiu...

Hai fii baiat bun si mai citeste o data ce scrie colegul si ce raspunzi tu. Vei observa(sper din prima, daca nu, mai incerci... pana reusesti) ca ai nimerit-o ca nuca in perete. Esti total pe langa... Catalin spune ceva, tu spui altceva...
As prefera pentru contre sa ne vedem la "BATTLE" daca ai chef de asta, de preferat dupa sarbatori... Pana atunci m-as bucura daca aceasta arie ar ramane cat mai curata.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 22 Apr 2011, 09:17

Daca mai lucrezi la mentalitate s-ar putea ca intr-o buna zi sa purtam o discutzie civilizata
pana atunci esti dator cu o info dar atata timp cat voi ,,capitalishtii'' tratatzi provincialii de sus
sa nu va ashteptatzi la mai mult shi shtii la ce ma refer
Pana atunci incearca sa pui macar un emoticon in loc de salut cand te adresezi unui coleg in mod direct
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MyBees » 22 Apr 2011, 18:42

Proapis, hai sa o luam prieteneste, nu stiu de ce esti asa incrancenat, poate nu ti-au crescut cozonacii...

Deci: Catalin spune ca spera sa primeasa banii mai din vreme astfel ca de banii respectivi sa poata cumpara niste roi. Adica mai din vara asa... ca sa nu ii ia doar sa bage papa in ei. Colegul are proiectul depus, deci cel mai probabil ca stie despre 114 cel putin cat stii si tu, daca nu mai mult.
Cu banii respectivi, atunci cand ii primesti poti sa faci ce vrei, inclusiv bilete de vacanta, asa cum ti-a dat un exemplu pertinent. Da, poti sa iti iei cu banii respectivi ce doresti, iar el ar fi ales sa isi cumpere niste roi.
Inca odata, doar sa ii cumpere, nu sa ii si deconteze.

Iar tu te-ai grabit ca fata mare la maritat, mai mai sa il bagi la zdup ca fura banii uniunii.
Sper sa fi inteles de data asta, ca nu mai insist...

proapis13 scrie:
catalin.profiri scrie: care visati sa luati anul asta roi cu banii de la UE ... mai aveti de asteptat. : :x


Ce are masura 141 cu roii??Tu ai auzit de dubla finantzare shi cum se pedepseshte??
Atentzie marita,roii se cumpara shi se deconteaza numai prin PNA-2011-2013 :shock:
salve



Legat de capitalisti... Relax! Suntem asa de vreo douaj’ de ani, le cererea noastra. Eu sunt unul din cei multi care au semnat pe cererea aia. Dar stiu ca nu la asta te-ai referit...
So! Cum spuneam. Relaxeaza-te. Nu ai nici o vina ca te-ai nascut in MH... dar nici eu nu am vreo vina ca nu si-a pascut Bucur oile prin satul tau... nu inteleg de unde frustrarea respectiva.
Daca te incalzeste cu ceva, nu sunt nascut in Bucuresti si sunt “capitalist” de nevoie nu ca mi-ar place asta in mod deosebit. Acum ca a murit si capra mea, poate te simti mai linistit...
Paste fericit!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde catalin.profiri » 22 Apr 2011, 19:22

domnilor, multumesc pentru raspuns.
mybees spune bine: eu imi exprimam dezamagirea legat de faptul ca actele merg f greu. or fi buni banii in toamna, dar mult mai bine mi-ar fi prins acum, pana incepe sesiunea urmatoare.
dar asta e, sunt provocat sa ma descurc cu ce am.

pe de alta parte, recunosc, mi-a trecut prin gand sa vad si daca pot deconta ceva prin pna (atat timp cat este legal...). numai nu incepeti sa va certati din cauza mea ok?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori