Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde sapstel » 15 Feb 2012, 17:44

pngflorin scrie:caz concret : eu.
angajat cu carte de munca din 2002, la o regie autonoma-ocol silvic (STAT),
CARE SUNT IMPOZITELE CE TB SA LE PLATESC CA URMARE A ACCESARII MAS 141?

caz concret, tu
dupa ce faci PFA, te duci la Finante, obligatoriu, si declari ce venituri ai
ex
venit din vanzarea mierii 1000 lei(nu o face pe marele producator ca nu e cazul)
cheltuieli cu productia 800 lei
profit 200 lei
TAXE impozit 16% 32 lei
dupa ce ai terminat la finante, te duci la CJAS, obligatoriu, cu adeverinta de vechime si cu o copie de la finante privitoare la venit si platesti 5% sau 5,5% mai stiu exact, din profit adica 11 lei
TOTAL 43 LEI
Atentie Prezenta la Finante este obligatorie, sanctiune cu amenda
La CJAS daca nu te duci, te cheama ei in timp de 5 ani si platesti penalitati
Desi, conform legii, apicultura nu se impoziteaza, am fost sfatuit sa platesc suma ceruta. Nefiind o suma prea mare am platit fara sa ma cert cu functionara respectiva, mai ales ca acel CASS este obligatoriu de platit
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde kissi » 15 Feb 2012, 18:04

D-nul sapstel nu stiu daca a-ti vizionat linkul pus de mine dar la urmatorul calcul ce fac? venit din vanzarea mierii 1000 lei
cheltuieli cu productia 1100 lei
pierdere 100 lei , atunci ce fac?
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde sapstel » 15 Feb 2012, 20:25

kissi scrie:D-nul sapstel nu stiu daca a-ti vizionat linkul pus de mine dar la urmatorul calcul ce fac? venit din vanzarea mierii 1000 lei
cheltuieli cu productia 1100 lei
pierdere 100 lei , atunci ce fac?

Nu mai dati nimic,dar cum orice activitate desfasurata genereaza teoretic profit iar dvs nu aveti, riscati sa primiti vizita unui inspector care sa faca o verificare mai amanuntita.Am primit un sfat prietenesc"da-le ceva sa te lasa in pace"Asa ca faceti cum credeti ca este mai bine pentru dvs.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde kissi » 15 Feb 2012, 20:36

Eu oricum nu sunt de acord cu ,, da-le ceva" , dar la noi la finante nici nu ne-au bagat in seama, au spus ca nu au chef sa se incarece cu hartii inutile deoarece noi nu platim impozit.Nu mi-ti raspuns daca a-ti vizionat filmul din lincul pus de mine. Poate reveniti dupa ce-l vizionati. Stima
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde sapstel » 15 Feb 2012, 20:50

kissi scrie:Eu oricum nu sunt de acord cu ,, da-le ceva" , dar la noi la finante nici nu ne-au bagat in seama, au spus ca nu au chef sa se incarece cu hartii inutile deoarece noi nu platim impozit.Nu mi-ti raspuns daca a-ti vizionat filmul din lincul pus de mine. Poate reveniti dupa ce-l vizionati. Stima

L-am vizionat
Am fost sfatuit sa-i dau in judecata pe cei de la CJAS. MERITA DERANJUL?
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde un OM » 15 Feb 2012, 22:22

Apicultura nu este impozitata.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde adycnst » 16 Feb 2012, 15:14

sapstel scrie:
kissi scrie:Eu oricum nu sunt de acord cu ,, da-le ceva" , dar la noi la finante nici nu ne-au bagat in seama, au spus ca nu au chef sa se incarece cu hartii inutile deoarece noi nu platim impozit.Nu mi-ti raspuns daca a-ti vizionat filmul din lincul pus de mine. Poate reveniti dupa ce-l vizionati. Stima

L-am vizionat
Am fost sfatuit sa-i dau in judecata pe cei de la CJAS. MERITA DERANJUL?

servus, tu platesti dupa niste legi, ai legea respectiva sa o pui aici!?...plactesti CASS-ul doar din veniturile impozabile - veniturile din apicultura nu sunt impozabile deci nu ai ce CASS sa platesti!!!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde robinson » 16 Feb 2012, 22:00

kissi scrie:Cam asta ar fi , dar cel mai bine e sa vorbesti cu consultatul care ti-a facut planul de afaceri, pentru ca sunt tot felul de chichite. Formularele de completat sunt aici http://www.apdrp.ro/content.aspx?item=1841&lang=RO

Am descarcat formularele,nu-s simple....-unde,cand se completeaza?
Consultantul nu mai raspunde la tel.
robinson
 
Mesaje: 24
Membru din: 05 Apr 2011, 08:12
Localitate: Oradea

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde pngflorin » 17 Feb 2012, 13:46

Ieri am depus actele pt PFA , 250 de lei.
Am mers cu un prieten si a mers rapid, cam 30 de minute, insa cred ca erau la coada peste 50 de persoane si eu am ajuns la 8.15.
Marti ma duc si ridic documentele, fac stampila.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde pngflorin » 17 Feb 2012, 13:49

sapstel scrie:
kissi scrie:Eu oricum nu sunt de acord cu ,, da-le ceva" , dar la noi la finante nici nu ne-au bagat in seama, au spus ca nu au chef sa se incarece cu hartii inutile deoarece noi nu platim impozit.Nu mi-ti raspuns daca a-ti vizionat filmul din lincul pus de mine. Poate reveniti dupa ce-l vizionati. Stima

L-am vizionat
Am fost sfatuit sa-i dau in judecata pe cei de la CJAS. MERITA DERANJUL?



am intrebat de impozit, CASS, alte taxe etc, ce urmeaza sa achit.
mi sa spus ca nu am de plata , din simplu motiv ca APICULTURA NU DE IMPOZITEAZA.
ATENTIE.nu am vb cu fct de ghiseu ci am vb cu om din conducere, care cred ca are habar despre ce vb.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde adycnst » 17 Feb 2012, 18:39

florine fii antena aici, ordinea este asta: iti iei actele, te duci faci stampila, te duci deschizi cont la banca pe pfa(atentie sa scrie pe identificarea de la banca ca esti PFA) dupa care mergi scoti cazier fiscal de la ANAF sa ai grija sa detii cazierul judiciar - cu astea mergi sa faci dosarul si sa te rogi sa te ajute!!!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde pngflorin » 18 Feb 2012, 14:41

adycnst scrie:florine fii antena aici, ordinea este asta: iti iei actele, te duci faci stampila, te duci deschizi cont la banca pe pfa(atentie sa scrie pe identificarea de la banca ca esti PFA) dupa care mergi scoti cazier fiscal de la ANAF sa ai grija sa detii cazierul judiciar - cu astea mergi sa faci dosarul si sa te rogi sa te ajute!!!


ok, partea finala e interesanta.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde viorelolt » 20 Feb 2012, 11:23

Va salut. Nu vreu sa par omu cu vestea rea, dar am auzit ceva la TV,legat de blocarea nu stiu caror fonduri pentru Romania. Am prins stirea cam pe la coada. Nu am gasit altceva pe nicaieri. A-ti auzit ceva, sau am inteles eu aiurea. Scuze daca gresesc.

Am gasit asta:
http://www.ne-cenzurat.ro/index.php?opt ... 1:economie
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde pngflorin » 20 Feb 2012, 22:23

viorelolt scrie:Va salut. Nu vreu sa par omu cu vestea rea, dar am auzit ceva la TV,legat de blocarea nu stiu caror fonduri pentru Romania. Am prins stirea cam pe la coada. Nu am gasit altceva pe nicaieri. A-ti auzit ceva, sau am inteles eu aiurea. Scuze daca gresesc.

Am gasit asta:
http://www.ne-cenzurat.ro/index.php?opt ... 1:economie


din ce am citit in presa, sau vazut la TV se pare ca nu o sa afecteze programele si platile, deoarece acestea se vor face din fonduri europene.
se pare ca e o suspendare pe 6 luni din partea Europei pt nereguli, sa speram ca o sa fie rezolvate astfel programele sa se poate derula in ordine.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2012, 23:58

e vorba de alte axe si masuri, POSDRU cred, opereaza pe reconversie profesionala
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde vasea57 » 21 Feb 2012, 22:38

domnilor am si eu o mica dilema pf sau sc adica care e mai avantajos
eu dorind sa cumpar si un tractor si sincer nu as mai plati tva pt el dar pt cei cu cunostinte juridice si nu numai o parere ce si cum adica ce ma intereseaza e care e cu bataie mai mare de cap
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori