Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde 7Rame » 08 Oct 2014, 20:56

Cu toate ca nu ar trebui, ma bag si eu:
Nu comentez cuantumul ajutorului, ci comentez aceasta stratificare, filtrare, dupa numarul de stupi, astfel: De ce stuparul cu 74 stupi - declarati, vaccinati, etc primeste 4lei/stup, iar cel cu 75 de stupi aproape dublu?!...Unde e logica, ca n-o vad

Daca legiuitorul, sau un reprezentant al lui, in cizme, ar fi stat in spatele unora, in 2014, incepand de la rapita (si mai de devreme, la pomi, da) pana la namoalele luate pe la maracini si menta (si pot dovedi cu imagini ca le-am luat!) si ar fi cuantificat cheltuielile de logistica, si cele necesare tinerii in priza a unei stupini, in aceasta perioada....care ar fi fost cuantumul normal, omenesc, real?... Il stie careva dintre noi?
hai sa fim seriosi, ca suntem oameni mari!
Personal, refuz sa ma duc sa ridic 7,5 lei.
Dar nici miere nu mai dau degeaba. Pt ca o sa fie, vin iar anii aia cand te impiedeci de vreo 5-6 tone prin batatura...vin sigur, ca suntem oameni muncitori si perseverenti. Atunci sa ne vedem, cum ne vandem pielea.

Ma bucur ca am stupina acasa, ca nu mi-a luat-o apa, ca sunt sanatosi, si plini de miere. Da, sunt plini, pt ca nu am folosit deloc centrifuga. Asta conteaza pt mine acum, ce o veni...om'vedea.
Ce inseamna, sincer 750 de lei? Un bidon de miere, de plastic? Adica 2 stupi..intr-un cules bun?.. nu asta inseamna? Stabiliti prioritatile si valorile, pe astia eu i-as lasa in treaba lor.
Va pup!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 08 Oct 2014, 21:47

7Rame scrie: De ce stuparul cu 74 stupi - declarati, vaccinati, etc primeste 4lei/stup, iar cel cu 75 de stupi aproape dublu?!...Unde e logica, ca n-o vad

Deoarece statul mai castiga un leu prin tva si impozitare ; tva-ul la achizitionarea produselor de catre apicultor si impozitul pe venit
La cei cu pana in 75 fam le ia impozit pe norma de venit iar la cei cu peste 75 le ia altfel de impozit acestia platind mai mult ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde stupar » 08 Oct 2014, 23:11

Cu o mana dau si cu alta i-au.Nu iera mai simplu sa ne scuteasca de impozit si sa nu dadeau nici un ajutor??Pentru niste bani marunti ne pune pe drum,sa adunam niste hartii,santem umiliti Ce bun guvernul Ponta.Daca in acest ani,n-am amut venit nimic,de ce ne obliga la impozit?
Exemplu: la 200 familii,am administrat 1500kg zahar,fara sa extrag nici un kg miere.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34


Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Closcutz » 09 Oct 2014, 07:57

Ne-am lamurit ca data limita de depunere a cererilor la directiile agricole judetene este 3 noiembrie. Cererile sunt tip sau fiecare le face dupa cum considera? Trebuie anexate facturi cu ,,inlocuitorii de hrana"sau biostimulatori cum le-o spune? Cineva de la o asociatie activa ne poate da detalii despre ce pasi trebuie realizati? (Eu stau la peste 110km de Directia agricola si nu-mi permit sa ma plimb toata ziua pentru asa suma fabuloasa...). Va multumesc.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 09 Oct 2014, 08:12

totusi, punctul "C" de la conditii de eligibilitate ii putin interpretabil...pentru ca spune asa: " in cazul achizitionarii de suplimente..." ,parca nu ar fi o conditie obligatorie, mai obligatorie ar fi treaba cu DSV-ul si inregistrarea in registrul agricol....trebuia sa spuna la punctul "C" asa: "sa aibe/posede documente justificative din care sa reiese faptul ca s-au achizitionat biostimulatori si suplimente nutritive , acestea sa fie notificate la bla,bla,,bla....""
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 09 Oct 2014, 08:32

mircea_tm scrie:totusi, punctul "C" de la conditii de eligibilitate ii putin interpretabil...pentru ca spune asa: " in cazul achizitionarii de suplimente..." ,parca nu ar fi o conditie obligatorie, mai obligatorie ar fi treaba cu DSV-ul si inregistrarea in registrul agricol....trebuia sa spuna la punctul "C" asa: "sa aibe/posede documente justificative din care sa reiese faptul ca s-au achizitionat biostimulatori si suplimente nutritive , acestea sa fie notificate la bla,bla,,bla....""


http://www.madr.ro/ro/comunicare/1508-c ... presa.html

a ramas tot la 7,5 lei ...nu 11 lei sau 12 lei!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 09 Oct 2014, 12:23

În cazul achiziționării de suplimente nutritive şi biostimulatori, acestea trebuie să fie notificate la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar.
Dar în cazul neachiziţionării de suplimente nutritive şi biostimulatori.................. ( neprezentării facturii ) mai primim banii ??? Dacă nu,.... ce valoare trebuie să aibă factura .....raportat la numărul de stupi ??? ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Closcutz » 09 Oct 2014, 13:31

Dupa cum e formulat ordinul( de cacao) si dupa experienta PNA etc se subantelege vag ca e nevoie de o justificare, in speta factura pentru supliment de hrana sau biostimulatori. Acum stau stramb ca sa judec drept: de ce mama masii n-au putut sa zica:,, se va atasa cererii factura care sa justifice achizitionarea de suplimente sau biostimulatori aprobati de minim 7,5 lei/familie?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 09 Oct 2014, 19:42

Cred că, calamitatea principală este vederea îngustă a celor ce ne conduc destinele :
http://www.stiriagricole.ro/daniel-cons ... 15566.html
Degeaba s-au făcut cercetări, degeaba a aprobat UE. că unii susţin în continuare
:(
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 09 Oct 2014, 20:19

Câţi apicultori sunt în conducerea ACA pe ţară ?
Nici unul !
De ce ?
Din cauza statutului asociaţiei !
Cine la modificat ?
Ei !
De ce ?
Ca să beneficieze.........
http://www.recolta.eu/zootehnie/apicult ... 26397.html :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde stupar » 10 Oct 2014, 07:41

Reprezentantul nostru in Parlament de ce nu poate explica ce diferenta este intre vaca ,capra,oaia si albina.Exp.Vaca o legi cu lant de iasla si mulgi de doua ori pe zii si acolo sta legat,nu rupe lantul.Albina are aripi si zboara,se roieste si nu mai poti socotii ca familie.Ti sa rasturnat toate socotelile.Albina mulgi de doua ori pe ani daca n-a inroit.Anul asta niciodata,din contra am fost nevoit ca in mijlocul salcamului in toi,sa hranim cu zahar.
Sa nu ne mai impoziteze dupa numarul de familii,ca efectivul de albine se schimba mereu.Impozitul sa calculeze dupa miere marfa,dupa ce in prealabil,scade toate cheltuielile survenite pana la obtinerea mierii.Venitul neto fara cheltuiel.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 10 Oct 2014, 09:25

Legea apiculturii este făcută în aşa fel încât indiferent cât de corect ai fi, să plăteşti amendă, fiind astfel un element important de descurajare a celor ce vor să facă apicultură, impunând reguli aberante care fac ca alţii care habar nu au de apicultură să decidă soarta albinelor cum ar fi: primarii,... inspectorii,.... medicii veterinari...,fermierii ,.... etc. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 10 Oct 2014, 09:34

peterneamt scrie:Legea apiculturii este făcută în aşa fel încât indiferent cât de corect ai fi, să plăteşti amendă...

Ma faci sa rad :lol: anul asta NU s-a aplicat nici-o amenda,NU s-a putut NU ca nu s-a vrut ; cei ce cunosc legea stiu de ce ;) :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 10 Oct 2014, 11:23

Dacă mă lămureşti că scopu-la, la lege este să facă ordine în apicultură, dau de băut la întâlnirea de la Craiova. Despre amenzi stai liniştit mai ai timp de luat (de plătit). Şi oricum cine vine în control nu pleacă cu mâna goală, dar să nu îi zicem amendă să-i zicem cotizaţie benevolă...... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 10 Oct 2014, 11:31

Cind faci ceva ii problema,cind nu si mai mare. Si daca esti minoritar tot reprezinti pe cineva,pot sa ai dreptul la parerea proprie si daca altii nu sunt de acord.Mentalitatea ,ca nu trebuie bagati in seama ,denota un caracter greu de explicat.Cu cit est mai mare cu atit mai mult trebuie sa auzi pe cei mici.De ce cel mare nu invita pe ala mai mic la masa pentru discutii,se teme ca sar face de rusie cu ei?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron