Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde peterneamt » 10 Oct 2014, 11:57

Să nu se interpreteze greşit .Nu fac parte din nici un partid politic şi nu votez pe nimeni . :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 10 Oct 2014, 18:04

peterneamt scrie:Dacă mă lămureşti că scopu-la, la lege este să facă ordine în apicultură, dau de băut la întâlnirea de la Craiova. Despre amenzi stai liniştit mai ai timp de luat (de plătit). Şi oricum cine vine în control nu pleacă cu mâna goală, dar să nu îi zicem amendă să-i zicem cotizaţie benevolă...... :D

Anul trecut am avut deosebita placere sa le fac vint la doua ,,comisii'' de control....anul asta NU au vrut sa mai vina la mine...nici trimisi...
Prima data nici nu am stat cu ei de vorba deoarece nu intruneau conditiile legale,i-am chemat la umbra la ceva rece si m-au refuzat...
A doua oara au venit pe la vremea prinzului si i-am poftit chiar si la masa insa iar nu au vrut sa intre,ii asteptasem si cu un borcanel de miere,un fagurasi,o punguta cu polen ca stiam ca venisera chititi pe mine....ei nu si nu....Batman,ce sa mai....
II-am bagat in stupina,le-am dat manusi si masti si i-am invitat sa controleze stupii
Le-am aratat doar actele si ,,pareau '' in regula dupa parerea lor....le-am cerut si eu actele...nu le aveau...si iarasi le-am zis pa-pa...
In acte aveam stupina pe doua locatii iar pe vatra doar 10 roi
Au avut tupeul sa-mi ceara pe banii si pe timpul meu si cu masina personala sa-i duc in cele doua locatii ; nu am vrut...
Am cerut sa-mi arate in legislatie unde scrie ca trebuie sa-i duc eu sa faca controlul ; nu au stiut....
A ramas sa ma sune intr-o zi si sa ma cheme pe timpul si pe banii statului sa le arat cele doua locatii....nu au mai venit
In schimb agentul agricol de la A.N.A.R.Z. o doamna Inginer de nota 20 s-a deplasat personal sa-mi verifice crotaliile pe stupi
Legal NU avea ce sa caute singura la mine in control insa de data asta am facut o exceptie....
I-a povestit cele scrise mai sus si am glumit pe tema asta...mi-a dat dreptate....
Fratilor unde-i lege nu-i tocmeala,spune un proverb iar daca tu stii legea si cei ce vin in control NU, atunci merita ,,tavaliti''.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde delorin I » 10 Oct 2014, 18:24

:D Buna treaba! La noi prin Bacau se pare, din auzite, ca au cam facut putin ravagii! Au fost persoane cautate si in cutii! Cumva motivat! Sa ajungi in anul 3 si tu sa ai 10 stupi sau sa nu ai deloc...., sau mai stiu eu ce! Se mai schimba lucrurile si se vorbeste ca pe teren a venit chiar seful agentiei judetene...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde stupar » 14 Oct 2014, 14:27

Azi am fost la Directia Agricola Judeteana Mures sa de pun dosarul de ajutor minimis.Nu a primit,spunand ca nu aparut legea in M.O.
Asa stie domnii de la aceasta directie,ca sa respins aceasta lege,nu s-a votat.Ziaristii ne-prostesc!!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 14 Oct 2014, 15:21

http://www.madr.ro/ro/comunicare/1508-c ... presa.html
Marți, 07 Octombrie 2014 16:24
COMUNICAT DE PRESĂ
Guvernul României a adoptat, în ședința din data de 7 octombrie 2014, Hotărârea privind aprobarea schemei „Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai – iulie 2014 ce au produs pagube asupra sectorului apicol”.

Bugetul alocat pentru despăgubirea crescătorilor de albine se ridică la peste 4,13 milioane de lei, iar sumele reprezentând ajutoare de minimis se vor plăti începând cu data de 2 decembrie 2014.

Prin actul normativ adoptat astăzi se stabilește valoarea sprijinului financiar, după cum urmează:
a) 4 lei/ familia de albine pentru o stupină de până la 75 familii;
b) 7,5 lei/familia de albine pentru o stupină cu peste 75 familii;

Totodată, actul normativ stabilește categoriile de beneficiari și procedurile de acordare a compensațiilor. Astfel, beneficiarii schemei de ajutor de minimis, conform Regulamentului de minimis in agricultură, sunt:

apicultori, persoane fizice care deţin certificat de producător emis potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr.661/2001 privind procedura de eliberare a certificatelor de producător, cu modificările şi completările ulterioare;
apicultori, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale, constituite potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, cu modificările şi completările ulterioare;
apicultori, persoane juridice, precum şi orice forme asociative cu/sau fără personalitate juridică constituite conform legii.

Pentru a putea beneficia de sprijin, apicultorii trebuie să îndeplinească o serie de criterii de eligibilitate, astfel:

să aibă familiile de albine înscrise în Registrul agricol;
să aibă familiile de albine înregistrate/autorizate la direcţia sanitară-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti;
în cazul achiziționării de suplimente nutritive şi biostimulatori, acestea trebuie să fie notificate la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar.

Beneficiarii, care îndeplinesc criteriile de eligibilitate, trebuie să depună cererile până la data de 31 octombrie 2014, la direcţiile pentru agricultură judeţene sau a municipiului Bucureşti.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde cristi_vidican » 14 Oct 2014, 16:33

Parcă ROMAPIS se lăuda că va crește suma acordată / familia de albine, undeva la 11 lei. Ce se știe de asta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde stupar » 14 Oct 2014, 16:58

Da dl.Kiloz! Asta scrie ziaristii,da nu in M.O.Daca este dat si termen pt. depunere,trebuia sa apara deja,ca sa avem vreme pt.a incadra in acest termeni.
Acest ajutor foarte modest 800gr apifonda,sau 2kg zahar,in conditii in care trebuie sa asiguram minimum 15 kg miere pentru iernat.
Poate este o minciuna de a lui Ponta campanie electorala??!!
Va rog ,daca cineva a incercat sa depuna cererea?
Sa ne scrie!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 14 Oct 2014, 17:02

La Mehedinti nu sunt norme de aplicare ale acestei ,,legi''.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 14 Oct 2014, 17:05

eu am incercat dar, am primit acelasi raspuns...ca nu s-a publicat in M.O., asa ca sunt cu ochii in M.O. iar dupa publicare, ma apuc de treaba!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Closcutz » 14 Oct 2014, 20:49

Dle Mircea, daca aflati ceva, va rugam sa ne dati de veste!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 15 Oct 2014, 12:27

Da,in sfarsit...a fost publicata in M.O.....spor la treaba!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Closcutz » 15 Oct 2014, 12:46

Pai si concret ce acte trebuie sa prezentam la Directia agricola? Timpul este scurt si nu e loc de bajbaiala... Va multumesc de solicitudine!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 15 Oct 2014, 13:02

cerere tip- o gasiti/primiti in momentul in care depuneti dosarul la Directia Agricola,
adeverinta primarie- din care sa reiese efectivul cu familii de albine,
inregistrare sau autorizatie DSV,
certificatul de inregistrare( in copie) in cazul persoanelor juridice sau, certificat de producator in cazul persoanelor fizice,
extras de cont,
o copie buletin,
facturi.
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde cristi_vidican » 15 Oct 2014, 13:53

Facturi pe ce sumă?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2014, 14:30

mircea_tm scrie:Da,in sfarsit...a fost publicata in M.O.....spor la treaba!

Puneti frate info cu subiect si predicat,dati un link sau Nr din MO....sau si stirea asta este data dupa ureche ??? :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 15 Oct 2014, 15:52

D-voastra, nu aveti acces pe M.O. ?
acum sa revenim la subiect si predicat , aveti la pagina cu numarul doi => http://www.monitoruloficial.ro/mofnou/i ... _end=&pg=2 , "prima" de sus, actul nr 865 din 7 octombrie 2014
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori