Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde tinumaftei » 18 Dec 2016, 01:24

kovacslg scrie:Eu spun ca apicultorul corect / incorect va depune tot prin asociatie.
Cel incorect sigur. Ai perfecta dreptate.
Insa, scopul pentru care am deschis acest subiect era de a puncta ca, daca se dorea intradevar, ca apicultorii sa depuna direct cererile, nu ar fi trebuit sa creeze metode de control diferit.
Sa fie control 100%, 60 %.40%, 6%, dar aplicat tuturor!

Apicultorii vor începe să depună individual si se va vedea că în ciuda unui control de 100% vor fi mai puține neconformitati decât la asociații. Sint sigur că mai apoi procedura de control se va schimba în sens invers. Un
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 01:31

tinumaftei scrie:
kovacslg scrie:Eu spun ca apicultorul corect / incorect va depune tot prin asociatie.
Cel incorect sigur. Ai perfecta dreptate.
Insa, scopul pentru care am deschis acest subiect era de a puncta ca, daca se dorea intradevar, ca apicultorii sa depuna direct cererile, nu ar fi trebuit sa creeze metode de control diferit.
Sa fie control 100%, 60 %.40%, 6%, dar aplicat tuturor!

Apicultorii vor începe să depună individual si se va vedea că în ciuda unui control de 100% vor fi mai puține neconformitati decât la asociații. Sint sigur că mai apoi procedura de control se va schimba în sens invers. Un


Totusi un impediment e procurarea tablitelor de identificare.
Cum se pot procura de catre cei care nu sunt in Asociatii?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 01:39

tinumaftei scrie:
kovacslg scrie:Eu spun ca apicultorul corect / incorect va depune tot prin asociatie.
Cel incorect sigur. Ai perfecta dreptate.
Insa, scopul pentru care am deschis acest subiect era de a puncta ca, daca se dorea intradevar, ca apicultorii sa depuna direct cererile, nu ar fi trebuit sa creeze metode de control diferit.
Sa fie control 100%, 60 %.40%, 6%, dar aplicat tuturor!

Apicultorii vor începe să depună individual si se va vedea că în ciuda unui control de 100% vor fi mai puține neconformitati decât la asociații. Sint sigur că mai apoi procedura de control se va schimba în sens invers. Un


Sper sa ai dreptate.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 01:56

filip scrie:
tinumaftei scrie:
kovacslg scrie:Eu spun ca apicultorul corect / incorect va depune tot prin asociatie.
Cel incorect sigur. Ai perfecta dreptate.
Insa, scopul pentru care am deschis acest subiect era de a puncta ca, daca se dorea intradevar, ca apicultorii sa depuna direct cererile, nu ar fi trebuit sa creeze metode de control diferit.
Sa fie control 100%, 60 %.40%, 6%, dar aplicat tuturor!

Apicultorii vor începe să depună individual si se va vedea că în ciuda unui control de 100% vor fi mai puține neconformitati decât la asociații. Sint sigur că mai apoi procedura de control se va schimba în sens invers. Un


Totusi un impediment e procurarea tablitelor de identificare.
Cum se pot procura de catre cei care nu sunt in Asociatii?


Din alta experienta va spun, ca probabil apia va pune la dispozitia solicitantilor o macheta model in format electronic. Beneficiarul o completeaza cu datele personale si-l da la editat la o firma care executa imprimari, reclame etc.
Asta va fi cea mai mica problema.
Cea mai mare este ca, se modifica programul constant pana la ultimul moment. Asociatiile au acces rapid la informatii, participa la indrumari, noi nu putem sta toata ziua la calculator... poate in dec.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 02:00

kovacslg scrie:
filip scrie:
tinumaftei scrie:
kovacslg scrie:Eu spun ca apicultorul corect / incorect va depune tot prin asociatie.
Cel incorect sigur. Ai perfecta dreptate.
Insa, scopul pentru care am deschis acest subiect era de a puncta ca, daca se dorea intradevar, ca apicultorii sa depuna direct cererile, nu ar fi trebuit sa creeze metode de control diferit.
Sa fie control 100%, 60 %.40%, 6%, dar aplicat tuturor!

Apicultorii vor începe să depună individual si se va vedea că în ciuda unui control de 100% vor fi mai puține neconformitati decât la asociații. Sint sigur că mai apoi procedura de control se va schimba în sens invers. Un


Totusi un impediment e procurarea tablitelor de identificare.
Cum se pot procura de catre cei care nu sunt in Asociatii?


Din alta experienta va spun, ca probabil apia va pune la dispozitia solicitantilor o macheta model in format electronic. Beneficiarul o completeaza cu datele personale si-l da la editat la o firma care executa imprimari, reclame etc.
Asta va fi cea mai mica problema.
Cea mai mare este ca, se modifica programul constant pana la ultimul moment. Asociatiile au acces rapid la informatii, participa la indrumari, noi nu putem sta toata ziua la calculator... poate in dec.

Experienta mea cu APIA a fost NET superioara Asociatiei.
Voi incerca si anul viitor,deja am rezervat matci
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 18 Dec 2016, 05:33

De unde aveti numere de identificare,credeti ca o sa mearga si fara!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde viorel55 » 18 Dec 2016, 08:33

Stimați apicultori,


1. În ultimii ani (2014 - 2016) apicultura s-a confruntat cu situații atipice generatoare de pierderi economice importante: depopulări, pierderi de colonii de albine și producții de miere nesatisfăcătoare, fără să se cunoască adevăratele cauze.

Situația fiind fără precedent, în fața autorităților competente nu putem prezenta date concrete. Pentru acesta avem nevoie de informații și de sprijinul tuturor apicultorilor care sunt rugați să ne transmită situația existentă cu ajutorul unor fișe de investigație.
În acest scop avem rugămintea să completați formularul online pe care îl găsiți pe pagina ROMAPIS la:

http://romapis.org/index.php?id=chestio ... ctie_miere


Federația ROMAPIS va utiliza datele astfel colectate ca justificare pentru un memoriu adresat MADR pe tema ajutorului de minimis pentru apicultură, promis inițial în vară dar ulterior neacordat, cu explicația că anul apicol 2016 a fost totuși relativ bun și nu este nevoie de un asemenea ajutor. Putem împreună să dăm un semnal celor din MADR care țin în mâini pâinea și cuțitul că protestăm împotriva lipsei de respect pe care o arată încă o dată pentru apicultori, năpăstuiți în 2016 de aproape toate relele care se puteau întâmpla dar nesprijiniți în nici un fel să treacă peste momentele grele. Vă solicităm să „investiți” 3 minute din timpul dumneavoastră, cât este necesar completării acestui chestionar, pentru cauza comună a apicultorilor din România.

Pentru consultanță privind starea de sănătate a albinelor ne puteți contacta prin email la: soropa.ro@gmail.com. SoRoPa - Societatea Română de Patologie Apicolă din cadrul AGMVR, va colabora cu toate asociațiile apicole în vederea analizării situației și identificării cauzelor în situațiile în care considerați că sănătatea familiilor dumneavoastră de albine este nesatisfăcătoare.

2. Federația ROMAPIS a încheiat un protocol de colaborare cu Autoritatea Națională Fitosanitară care prevede și comunicarea către apicultori a avertizărilor emise de Unitățile fitosanitare județene care stau, în principiu, la baza deciziilor fermierilor de a folosi diferite tratamente cu produse de protecția plantelor. Deoarece aceste informații pot fi de interes în sezonul apicol, mai ales în perioada de înflorire a rapiței, considerăm util să le punem la dispoziția apicultorilor pe site-ul nostru la: http://romapis.org/index.php?id=avertis ... o-sanitare

Cu prietenie și urări de bine

ROMAPIS, București, 15.12.2016


Adresa noastra este:
ROMAPIS
Blv. N. Balcescu, nr.21, et.3
Bucuresti 010044
Romania
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Hunbee » 18 Dec 2016, 10:31

Multumim mult! Apreciez initiativa.
In sfarsit o actiune concreta, ca altfel nu facem decat sa ne contram fara o finalitate pe forumul asta.
Sa vedem cati dintre completeaza chestionarul. Cred ca doar cei cativa care scriu pe forum. Restul sunt oar spectatori.
Mai adaug ca este postat pe youtube conferinta aca din bucuresti 08.12.2016 si omul care vorbeste( posibil sa fie fetea) zice mari adevaruri, legate de situatia mondiala a mierii, de piata interna, de pna, si ce e incurajator e ca punctul lui de vedere coincide cu alenoastru cei care " dam la taste" pe aici.
Deci cineva acolo sus vede si spune ca suntem in rahat si ca necasteapta vremuri grele si ca pna actual nu ajuta apicultura decat in mica masura.
Si mai adaug la adaugare ca chestionarul romapis daca se vrea aproape de realitate ar trebui sa fie sub anonimat pt a garanta sinceritatea cometantilor. Asta daca vrea sa culeaga date reale de pe teren despre stare familiilor si culesul realizat. Nu de alta dar o gramada dintre noi( inclusiv eu) avem mai multe familii decat cele declarate, sau avem mai multe declarate decat avem, sau u avem familii decat pe hartie, sau nu le avem declatate deloc,
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 11:26

Nimeni nu o sa dezvaluie locatiile unde a facut productie in pastoral.Si nici nu-si da nume si adresa.......
Apropos am vazut Atestate de producator in care sunt trecute doar fam de albine,vanzare miere de albine fara a fi trecute cantitati.
Si uite asa se baga cantitati din pix............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 12:51

Salut initiativa. Surpriza placuta.

Toate asociatiile ar trebui sa le faca. Prin mediul on line, cat si pe format scris.
Chestionarul contine multe elemente, date, ca sa fie completat on line.
Daca aceste date ar fi adunate de asociatiile locale si pe un format scris, ar fi completat de mai multi apicultori.
Sa contactam fiecare, asociatia de care apartinem si sa solicitam un astfel de demers.

Asociatiile trebuie sa ne reprezinte, iar noi sa fim mai implicati in activitatea lor.
Peste tot mediul asociativ reprezinta pe producatorii individuali, nu putem schimba lumea.
Sa ne implicam, multe discutii, intalniri sunt publice acum, deci este usor sa 'difuzam' in acest mediu, orice initiativa, propunere care ridica semne de intrebari.
Daca prin postarile noastre putem influenta cat de putin atitudinea si actiunea lor, inseamna ceva.

Bravo ROMAPIS.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 12:59

Urmatorul meci o sa fie:
Federatie versus Sindicat.
Apicultorii o sa fie din nou victime colaterale.
Inventam tot felul de structuri ce cheltuie bani,bani care ar trebuii sa ajunga la apicultori.
Eu unul nu vad o ameliorare a situatiei apicultorilor din Romania.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Hunbee » 18 Dec 2016, 13:46

Corect filip. Nici locatia de pastoral exacta nu priveste pe nimeni.
Nu are nevoie madru ul sa stie care masiv cat da. Are nevoie cat se produce la acel cules indiferent cai in moldova sau dobrogea. Ideea e sa se stie situatia coloniilor, situatia reala a culesului, etc. Nu trebuie acum si numele apicultorilui si cnp/buleti/grupa de sange.
In chestionar am dat judetul culesului si o localitate fictiva.
Sorry romapis iti spun culesul, hranirile, Starea coloniilor, etc, da nu-mi cere,te rog, nr de tel si locatia de pastoral.
Fi si tu mai realist cand ceri date care sunt publice.
Oricum initiativa e buna si trebuie sprijinita.
In legatura cu asta mentionez o initiativa aca timis de semnaturi contra neonicelor care a adunat vreo 5000 de semnaturi, adica mai nimic, din cei cateva sute de mi cati suntem.
Mai tre sa se gandeasca cineva ca procentul de apicultori cu internet cred ca e de...30% maxim. Deci e discutabila reprezentativitatea cehstionarelor online.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Hunbee » 18 Dec 2016, 13:51

In legatura cu meciul dintre sindicat si asociatie.
F bine. Doar competitia reala da rezultate. F bine. Sa fie competitie, sa fie concurenta pe care are programe mai bune. La fel ca in politica si economie. Sa castige cel mai bun si puternic.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 18 Dec 2016, 13:57

Dl. Filp daca oricum nu apartii nici unei forme de organizare profesionala de ce te f..e grija cine si cum cheltuie banii. Nimeni nu te obliga la nimic.Esti independent si nesilit de nimeni sa faci ce vrei si cum o vrei. Tineti toate in secret si nu cumva sa divulgati la nimeni. Ma amintesc la un anunti din ziare si ma gindesc la dm. Vind ochelar de fazan. Ar trebui se ne dee de gindit cine la cine vinde. :geek:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 18 Dec 2016, 14:08

Daca se aduna un anumit nr. nu obligatoriu mii de chestionare completate ,dar din fiecare zone, de unde se poate trage niste concluzii deja nu afost degeaba. Pentru o statistica aproape corecta se se poate aduna destul de multe date.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 14:11

kiloz scrie:Dl. Filp daca oricum nu apartii nici unei forme de organizare profesionala de ce te f..e grija cine si cum cheltuie banii. Nimeni nu te obliga la nimic.Esti independent si nesilit de nimeni sa faci ce vrei si cum o vrei. Tineti toate in secret si nu cumva sa divulgati la nimeni. Ma amintesc la un anunti din ziare si ma gindesc la dm. Vind ochelar de fazan. Ar trebui se ne dee de gindit cine la cine vinde. :geek:

Daca Asociatiile nu ar mai primi finantare ar mai ramane 300...........?
Daca Cooperativele nu ar avea nimic de ciugulit s-ar mai infinta?
Daca Sindicatele nu ar avea interese proprii..............ar putea chiar reprezenta interesele apicultorilor.
Sigur ca nervozitatea a ajuns la cote maxime si multora nu le iese pasenta,Asociatiile raman fara membri datorita lor.De ce ar trebuii sa cred in cineva care nu ma reprezinta?
Sigur ca banii alocati pentru apicultori trebuie sa ajunga in buzunarul unor grupuri restranse.
Dar cum justifici asta cand pierzi membrii pe zi ce trece.
Eu sunt pensionar ,iubesc albinele si nu sunt dispus sa fac rabat de la calitate.............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori