Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Deplasare pentru iernat

Mesajde softim » 13 Oct 2014, 12:10

Buna ziua,

daca vreau sa iernez stupii la niste cunostinte mai aproape de casa am inteles ca trebuie sa anunt la Consiliul local al localitatii respective. Este vreun formular? Trebuie sa aduc acte si de la proprietarul terenului unde pun stupii? Stiti ceva detalii?

Multumesc
softim
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Oct 2014, 12:06

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 13 Oct 2014, 15:26

softim scrie:Buna ziua,

daca vreau sa iernez stupii la niste cunostinte mai aproape de casa am inteles ca trebuie sa anunt la Consiliul local al localitatii respective. Este vreun formular? Trebuie sa aduc acte si de la proprietarul terenului unde pun stupii? Stiti ceva detalii?

Multumesc

Salve,citeste Legea Apiculturii si o sa te lamuresti ; http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde softim » 14 Oct 2014, 13:43

Multumesc frumos. Am citit unde se vorbeste de iernat:

Art. 9
Apicultorii care amplaseaza stupine in pastoral sau la iernat sunt obligati sa anunte autoritatile administratiei publice locale in a caror raza teritoriala se afla, locul, perioada, numarul familiilor de albine, precum si adresa detinatorului de stupi, asigurand evidenta acestora, dar si protectia familiilor de albine impotriva tratamentelor fitosanitare.

dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva.

Deci?
softim
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Oct 2014, 12:06

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 14 Oct 2014, 14:04

softim scrie:Multumesc frumos. Am citit unde se vorbeste de iernat:

Art. 9
Apicultorii care amplaseaza stupine in pastoral sau la iernat sunt obligati sa anunte autoritatile administratiei publice locale in a caror raza teritoriala se afla, locul, perioada, numarul familiilor de albine, precum si adresa detinatorului de stupi, asigurand evidenta acestora, dar si protectia familiilor de albine impotriva tratamentelor fitosanitare.

dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva.

Deci?


Te duci la primarie si depui o hartie formulata asa:

Domnule Primar,

Subsemnatul......datele tale de identificare.....posesor al unui nr de stupi.....inregistrati la..... va aduc la cunostinta ca in perioada ...de la pana la...
voi ierna stupina la ....datele de contact ale celui care-ti va tine stupii. Prin prezenta mai mentionez ca stupii au tratamentele efectuate la zi si anexez urmatoarele......


Domnului primar al..........


Cu hartia in mana vorbesti la primarie ce documente ar mai fi necesare eventual (copii de pe act de inregistrare, buletinul tau, carnet sanatate,....)
N-am ajuns la pasul asta dar asa as face.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 14 Oct 2014, 17:00

softim scrie:dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva. Deci?

Pina la urma unde duci stupii ; pe domen iul public sau la un particular ?????
Pentru amplasarea stupilor pe domeniul public ceri acordul primariei in prealabil....
Daca ii duci la cineva in curte acesta ii declara la primarie si are obligatia de a anunta doctorul zonal sa ia stupina in evidenta ... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 14 Oct 2014, 18:05

proapis13 scrie:
softim scrie:dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva. Deci?

Pina la urma unde duci stupii ; pe domen iul public sau la un particular ?????
Pentru amplasarea stupilor pe domeniul public ceri acordul primariei in prealabil....
Daca ii duci la cineva in curte acesta ii declara la primarie si are obligatia de a anunta doctorul zonal sa ia stupina in evidenta ... :!:

nu-l incurca, zice clar art.9 ca stuparul informeaza(nu cere sa primeasca acord) primaria si elementele ce fac scopul informarii :twisted:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 14 Oct 2014, 22:38

cosming scrie:
proapis13 scrie:
softim scrie:dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva. Deci?

Pina la urma unde duci stupii ; pe domen iul public sau la un particular ?????
Pentru amplasarea stupilor pe domeniul public ceri acordul primariei in prealabil....
Daca ii duci la cineva in curte acesta ii declara la primarie si are obligatia de a anunta doctorul zonal sa ia stupina in evidenta ... :!:

nu-l incurca, zice clar art.9 ca stuparul informeaza(nu cere sa primeasca acord) primaria si elementele ce fac scopul informarii :twisted:

Reciteste si tu Legea Apiculturii,o sa te convingi ca am dreptate ; sau scrie o fraza coerenta ...... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde Aurel1959 » 15 Oct 2014, 00:16

proapis13 scrie:
softim scrie:dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva. Deci?

Pina la urma unde duci stupii ; pe domen iul public sau la un particular ?????
Pentru amplasarea stupilor pe domeniul public ceri acordul primariei in prealabil....
Daca ii duci la cineva in curte acesta ii declara la primarie si are obligatia de a anunta doctorul zonal sa ia stupina in evidenta ... :!:

Din cate am inteles eu, legea la art.9 spune clar ca cel ce are obligatia dea a anunta autoritatile locale cu toate datele, este proprietarul stupilor adica apicultorul si nu persoana privata proprietar al terenului pe care se amplaseaza temporar stupii la iernat sau in pastoral
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 15 Oct 2014, 09:24

cosming scrie:
proapis13 scrie:
softim scrie:dar nu spune daca trebuie ca proprietarul terenului trebuie sa comunice ceva, sau sa faca ceva. Deci?

Pina la urma unde duci stupii ; pe domen iul public sau la un particular ?????
Pentru amplasarea stupilor pe domeniul public ceri acordul primariei in prealabil....
Daca ii duci la cineva in curte acesta ii declara la primarie si are obligatia de a anunta doctorul zonal sa ia stupina in evidenta ... :!:

nu-l incurca, zice clar art.9 ca stuparul informeaza(nu cere sa primeasca acord) primaria si elementele ce fac scopul informarii :twisted:

Gata am citit zice asa, primarul se obliga ca o data pe luna sa inspecteze gospodariile comunei si sa numere stupii. Cum apare ceva schimbat fata de situatia anterioara anunta medicul veterinar. Acesta are obligatia sa trateze famiile noi aparute si sa aplice o amenda ca proprietarul respectivei gospodarii nu a anuntat 'imediat' modificarile din curte.Mamaaaaa asta da apicultura :mrgreen:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2014, 09:25

Aurel1959 scrie:Din cate am inteles eu,

Ai inteles gresit...mai exista o chichita,faci cerere de comodat sau de arenda,in functie de statutul juridic al stupinei,
duopa care ceri sa ti se deschida rol separat in registrul agricol la ,,strainasi''.... ;)
...asta este calea legala....
Discutiile pe Legea Apiculturii se tin in alt topic....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2014, 09:27

cosming scrie:Gata am citit zice asa, primarul se obliga ca o data pe luna sa inspecteze gospodariile comunei si sa numere stupii.

Vreau si eu adresa de unde ai copiat ce am subliniat cu rosu mai sus....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 15 Oct 2014, 09:32

proapis13 scrie:
cosming scrie:Gata am citit zice asa, primarul se obliga ca o data pe luna sa inspecteze gospodariile comunei si sa numere stupii.

Vreau si eu adresa de unde ai copiat ce am subliniat cu rosu mai sus....

Asta as dori eu sa scrie, acum ramane obligatia proprietarului de stupi sa anunte primaria cu toate detaliile de la art.9 in caz ca ierneaza pe o proprietate privata. Morocanosule
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2014, 10:19

cosming scrie:
proapis13 scrie:
cosming scrie:Gata am citit zice asa, primarul se obliga ca o data pe luna sa inspecteze gospodariile comunei si sa numere stupii.

Vreau si eu adresa de unde ai copiat ce am subliniat cu rosu mai sus....

Asta as dori eu sa scrie, Morocanosule

Intra unul ce nu a citit Legea Apiculturii citeste ce visezi tu ca ai v rea sa vezi scris in Lege
si deseara il vedem la stiri ca a batut primarul din comunaX ca nu a venit sa-i inspecteze stupii
,,,,rusinicaaaa... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 15 Oct 2014, 10:41

Sa intre dar sa citeasca tot. :) Si apoi asta e sunt eu visator, altfel nici nu ma apucam de stupi. Deci pentru prietenul care a postat intrebarea ramane valabila o hartie la primarie de forma scrisa mai sus. Acum ce nu visez bine? Il lasam pe primar cu ale lui dar macar doctorul sa fie obligat sa culeaga probe din stupinele inregistrate, dar nu numai, ce sa fie evaluate in cel putin doua laboratoare. Esantioanele prelevate sa fie sigilate si o proba sa ramana la apicultor. Dar asta numai dupa ce primaria se ocupa de fondurile necesare tratarii albinelor fara nicio obligatie din partea stuparului. Ah am uitat exista PNA dar nu-mi place
áprobat si urmarit' parca ar lasa loc de interpretari....vezi 2i
http://www.maap.ro/docs/agricultura/pro ... 4-2016.pdf

Adica de ce stupina unuia ar avea un plan de tratare diferit de al alteia? Doar vrem sa fie toate sanatoase.
cu respect si sa ai o zi frumoasa
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2014, 11:01

cosming scrie: ....macar doctorul sa fie obligat sa culeaga probe din stupinele inregistrate, dar nu numai, ce sa fie evaluate in cel putin doua laboratoare. Esantioanele prelevate sa fie sigilate si o proba sa ramana la apicultor.
Dar asta numai dupa ce primaria se ocupa de fondurile necesare tratarii albinelor fara nicio obligatie din partea stuparului.
Ah am uitat exista PNA dar nu-mi place
Adica de ce stupina unuia ar avea un plan de tratare diferit de al alteia? Doar vrem sa fie toate sanatoase.
cu respect si sa ai o zi frumoasa

1.Doctorul este obligat sa vina sa ia probe din stupina in baza unui contract intre tine si el - e lege ce reglementeaza asta
a doua evaluare a analizelor o platesti - doar una se deduce din cheltuieli prin PNA
2.legea spune destul de clar cine are OBLIGATIA tratarii stupilor si face trimitere la medicatia aprobata de ICBMV
3.PNA......nu-ti place...nici vulpii nu-i placeau strugurii....nu putea ajunge la ei... :lol:
4.De 3 ani NU tratez cu medicamente din Romania..asta nu inseamna ca nu urmez un grafic de tratare al stupilor
am incercat la comuna unde am stupina sa convoc apicultorii ca toti sa tratam in aceeasi perioada impotriva varooa
nu s-a putut din varii motive asa ca m-am lasat pagubas...i-am tratat ,,bio''...prin pastorale si se vede efectul...aproape zero paduche...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Deplasare pentru iernat

Mesajde cosming » 15 Oct 2014, 13:35

proapis13 scrie:
cosming scrie: ....macar doctorul sa fie obligat sa culeaga probe din stupinele inregistrate, dar nu numai, ce sa fie evaluate in cel putin doua laboratoare. Esantioanele prelevate sa fie sigilate si o proba sa ramana la apicultor.
Dar asta numai dupa ce primaria se ocupa de fondurile necesare tratarii albinelor fara nicio obligatie din partea stuparului.
Ah am uitat exista PNA dar nu-mi place
Adica de ce stupina unuia ar avea un plan de tratare diferit de al alteia? Doar vrem sa fie toate sanatoase.
cu respect si sa ai o zi frumoasa

1.Doctorul este obligat sa vina sa ia probe din stupina in baza unui contract intre tine si el - e lege ce reglementeaza asta
a doua evaluare a analizelor o platesti - doar una se deduce din cheltuieli prin PNA
2.legea spune destul de clar cine are OBLIGATIA tratarii stupilor si face trimitere la medicatia aprobata de ICBMV
3.PNA......nu-ti place...nici vulpii nu-i placeau strugurii....nu putea ajunge la ei... :lol:
4.De 3 ani NU tratez cu medicamente din Romania..asta nu inseamna ca nu urmez un grafic de tratare al stupilor
am incercat la comuna unde am stupina sa convoc apicultorii ca toti sa tratam in aceeasi perioada impotriva varooa
nu s-a putut din varii motive asa ca m-am lasat pagubas...i-am tratat ,,bio''...prin pastorale si se vede efectul...aproape zero paduche...


1. De acord, altfel se deruleaza lucrurile in baza unui contract iar daca de referi la analiza mierii decontata prin PNA eu ma gandeam la analiza albinelor preventiv pentru depistarea unor eventuale boli.
2. Exista obligatia stuparului de a trata dar nu am gasit in Norma de combatere si tratare a bolilor infectocontagioase masuri ce trebuie luate de apicultori decat la deplasarea stupinei. Sa nu ma gandesc la un plan actualizat anual cu ce boli si tratamente ar trebui urmat ca recomandare.
3. Aha m-ai citat dar ai exclus un rand <áprobat si urmarit' parca ar lasa loc de interpretari....vezi 2i> si ai sucit-o cum ai vrut tu :mrgreen:
4. Eu inafara de tratament varroua (VF) doar toamna, in rest asigur doar curatenie pe tot ce inseamna recuzita stupului. M-a suparat un 'gandac' de braula dar ii vin de hac cu mavrirol.

O rugaminte am la tine, pui o schema de tratament/tratamente ce le faci preventiv pe parcursul anului? Asta daca tu consideri ca e util :P
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori