Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2014, 17:36

Pe la noi prin zonă, cei de la Antifraudă (cred?) fac ravagii. Au urmărit în special persoane care vând cereale fără a avea certificat de producător. Știu cazuri în care s-a lăsat cu dosar și marfa confiscată, pt simplu fapt că au fost prinși în timp ce duceau cu tractorul porumb la firmele care achiziționau cereale. Degeaba au demonstrat că sunt înregistrați cu pământul la Primărie, că au primit subveție de la APIA, nu i-a ajutat deloc. Certificatul de producător îi scotea din impas.
M-am gândit eu, că, dacă în timp ce duc mierea de rapiță la Apicola, mă prind și pe mine fără certificat de producător? Nu mă mai pot prinde că deja îl am (mi-a trebuit la ajutorul de minimis), dar oare îmi va folosi și la altceva decât la ajutorul de minimis?
P.S. Costul unui certificat de producător este de 80 de lei :o
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2014, 19:25

Lege pedepseste lipsa certificatului de producator cu amenda si confiscarea marfii ; noua lege ce trebuia sa intre in vigoare la 1 Octombrie ac.
Cristi,ai luat noul certificat de producator sau pe cel vechi ??
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde bio » 17 Oct 2014, 19:31

Credeam ca certificatul de producator ne-ar trebuii cind vindem in piata produsele care le producem.

.... chiar sa avem nevoie de CERTIFICAT de PRODUCATOR chiar si cind transportam produsele proprii pe un drum public....??
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde mircea_tm » 17 Oct 2014, 19:40

nu aveti de la DSVSA autorizatie de comercializare miere si alte produse apicole recoltate?

din cate stiu, daca aveti aceasta autorizatie, nu mai aveti nevoie si de certificatul de producator.

Eu detin aceasta autorizatie si nu mai am nevoie de altceva...bineinteles si pe materialul biologic am autorizatie.
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2014, 20:14

mircea_tm scrie:...din cate stiu, daca aveti aceasta autorizatie, nu mai aveti nevoie si de certificatul de producator.

Daca vi s-au eliberat vechile certificate de producator trebuie sa va supuneti Legii sau HG 661/2001...daca nu,cea mai mica amenda era de 500 lei
Mi-am zapacit laptopul si am pierdut o gramada de legi si de ordonante..mai era o completare adusa la sfirsitul lui 2013
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde bio » 17 Oct 2014, 20:17

aa..

da, am inregistrare de la DSVA..

Inregistrare Sanitar veterinara pentru unitatile de vinzare directa a produselor primare--asa ii spoune exact .


Iarna trecuta am avut si eu ceva probleme cu politia. Imi duceam ceva miere de la Fetesti catre Mangalia si pe drum m-a oprit politia si am avut probleme cu ei .
Nu intelegeau ca mierea o produc si depozitez la Fetesti unde am stupii si imi caram mierea proprie la Mangalia unde am domiciliul .
Imi cereau acte de transport pentru mierea proprie care o transportam cu masina proprie. Poate ca asteptau ceva shpaga dar nu le-am dat nik si dupa aproape o ora de discutii m-au lasat sa plec.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2014, 21:39

proapis13 scrie:Lege pedepseste lipsa certificatului de producator cu amenda si confiscarea marfii ; noua lege ce trebuia sa intre in vigoare la 1 Octombrie ac.
Cristi,ai luat noul certificat de producator sau pe cel vechi ??

L-am luat azi, deci ar trebui să fie cel nou.
Deci, ne trebuie sau nu certificat de producător dacă vindem miere de acasă sau dăm mierea la procesatori?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde Closcutz » 17 Oct 2014, 21:55

Am niste cunostinte fermieri care au avut mari probleme cu politia fiindca la remorca de 15 t cu grau n-au avut aviz de insotire a marfii(oamenii au asociatii, lucreaza mult teren, utilaje multe angajati, etc) S-a dispus amenda si confiscarea marfii! La tractoristi control la sange, retinute permisele etc.

Mai pe subiect, stiam ca daca ai PFA sau II si autorizatie dsvsa nu mai trebuie certificat de producator...(am luat si eu de la primarie pina sa fac II-ul).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2014, 22:42

cristi_vidican scrie:L-am luat azi, deci ar trebui să fie cel nou.
Deci, ne trebuie sau nu certificat de producător dacă vindem miere de acasă sau dăm mierea la procesatori?

NU este cel nou deoarece nu sunt inca definitivate normele de aplicare,cel putin asa stiam...pune o foto sa ne edificam...
Este interzisa comercializarea produselor alimentare pre/ambalate in casa fara autorizatiile necesare
Pe procesator nu il intereseaza de carnetul tau de producator...pe tine te intereseaza actele de la procesator...
Certificatul de producator NU iti da voie sa vinzi mierea de acasa,doar iti confirma
calitatea de producator si comerciant al produselor apicole,in speta fiind mierea. :!:
Autorizatia Sanitar-veterinara iti da voie sa comercializezi mierea in spatiile publice
special amenajate de pe teritoriul Romaniei respectand legislatia in vigoare..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde bio » 18 Oct 2014, 09:20

proapis13 scrie:
cristi_vidican scrie:L-am luat azi, deci ar trebui să fie cel nou.
\.....
Este interzisa comercializarea produselor alimentare pre/ambalate in casa fara autorizatiile necesare
....
Certificatul de producator NU iti da voie sa vinzi mierea de acasa
,doar iti confirma
calitatea de producator si comerciant al produselor apicole,in speta fiind mierea. :!:
Autorizatia Sanitar-veterinara iti da voie sa comercializezi mierea in spatiile publice
special amenajate de pe teritoriul Romaniei respectand legislatia in vigoare..


Sal, Proapis..
Nu prea ma pricep la legislatia actuala, de aceea te rog pe tine sa aflu, ce acte ne-ar trebuii sa putem vinde mierea de acasa la persoane care ne vin la usa/poarta, pentru a cumpara .
Cred ca toti apicultorii, sau mare majoritate, vind miere direct de la domiciliul lor .... si sunt destui ca mine si nu stiu ce acte le-ar trebui .

Credeam ca vinzind produse apicole direct de la domiciliu nu am avea nevoie de prea multe acte.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde mircea_tm » 18 Oct 2014, 11:15

daca ai asa ceva nu mai ai nevoie de altceva...
Fişiere ataşate
1413620106_tmp_1413619895_tmp_IMG_20141018_0003-page-001.jpg
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2014, 11:19

mircea_tm scrie:daca ai asa ceva nu mai ai nevoie de altceva...

Și ce trebuie să facem ca să avem așa ceva?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde mircea_tm » 18 Oct 2014, 11:33

am fost "obligat" sa indeplinesc unele conditii:

sa am un spatiu special amenajat pentru extractia mierii,
apa calda, apa rece,
pardoseala rece; mozaic,gresie dar, gresia sa fie fara "spatiu" intre placi, unite intre ele,
analiza la apa,
analiza la miere,
curent,
spatiul special amenajat sa fie cat mai inchis, adica, sa nu patrunda lumina soarelui caci astfel afecteaza calitatea mierii,
spatiu depozitare miere, spatiu depozitare rame,
adeverinta de la primarie cu efectivul inscris in registrul agricol,
adeverinta medicul veterinar.

eu am "mers" pe forma legala, am facut tot ce mi s-a spus, NU AM MITUIT pe nimeni, asa am vrut eu, sa NU DAU SPAGA!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2014, 11:36

mircea_tm scrie:am fost "obligat" sa indeplinesc unele conditii:

Mă bucur că ați ales această cale!!!
Dar, cât a costat îndeplinirea acestor condiții?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde mircea_tm » 18 Oct 2014, 11:42

cristi_vidican scrie:
mircea_tm scrie:am fost "obligat" sa indeplinesc unele conditii:

Mă bucur că ați ales această cale!!!
Dar, cât a costat îndeplinirea acestor condiții?


initial, acest spatiu a fost construit pentru altceva dar...l-am introdus in circuitul apicol, ca sa-l numesc asa. deci, un fel de noroc ca nu a trebuit sa fac de la zero acest spatiu, a fost "de-a gata facut". Amenajari, apa,etc....cam 3000 de euro.
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Certificatul de producător - chiar îmi trebuie?

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2014, 11:50

mircea_tm scrie:initial, acest spatiu a fost construit pentru altceva dar...l-am introdus in circuitul apicol, ca sa-l numesc asa. deci, un fel de noroc ca nu a trebuit sa fac de la zero acest spatiu, a fost "de-a gata facut". Amenajari, apa,etc....cam 3000 de euro.

Cam ce dimensiuni exterioare are acest spațiu? Sau de cât ar fi nevoie?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori