Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde proapis13 » 24 Ian 2015, 14:38

BOMBA IN JUSTITIE ! Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu.
http://www.urbaniulian.ro/2013/03/28/bo ... stante-nu/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde geangu » 24 Ian 2015, 15:59

Este foarte obligatoriu, nu mai duce lumea in eroare, problema mare este insa la contributia pentru pensii.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde proapis13 » 24 Ian 2015, 16:20

geangu scrie:Este foarte obligatoriu, nu mai duce lumea in eroare, problema mare este insa la contributia pentru pensii.

Citeste cu atentie,s-a creat un precedent...iar apicultorii trebuie sa profite de asta
Sunt inca judete in care se practica dubla impozitare si plata de doua ori a CAS-ului oameni buni
suntem impozitati de doua ori,unii,iar daca ne imbolnavim suntem tratati...partial... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde BogdanU » 24 Ian 2015, 19:38

Asa este! Eu am un PFA activ, desi nu am nici un fel de activitate cu el, iar cand trebuie sa platesc impozitul pentru el imi este incasata su o contributie pentru sanatate tinand cont ca sunt si angajat cu forme legale!

Nu platesc asa de mult, undeva la 40 de lei cu totul pe an, altfel il inchideam.
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde lucky5strike » 24 Ian 2015, 20:24

E simplu, CASS se ia din orice sursa de venit o declari. CAS-ul doar din una singura.

Chestia ca nu contribui deloc, dar stai in Romania, mi se pare o alta "bulgareala".
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Impozitul pentru sănătate nu mai e obligatoriu

Mesajde geangu » 24 Ian 2015, 23:45

proapis13 scrie:
geangu scrie:Este foarte obligatoriu, nu mai duce lumea in eroare, problema mare este insa la contributia pentru pensii.

Citeste cu atentie,s-a creat un precedent...iar apicultorii trebuie sa profite de asta
Sunt inca judete in care se practica dubla impozitare si plata de doua ori a CAS-ului oameni buni
suntem impozitati de doua ori,unii,iar daca ne imbolnavim suntem tratati...partial... :!:


Nu mai faceti confuzii intre impozit, cas si cass. Impozitul si cass-ul se plateste pt. orice venit iar cas-ul se plateste in anumite conditii

Aveti grija cu cas-ul, minimul este in jur de 3000 lei/an.

PS. Mai pe intelesul tuturor, cas-ul este pensia iar cass-ul este sanatatea.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori