Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CODUL APICOL

Mesajde mellis » 11 Feb 2015, 23:26

Presupun ca cei 10 stupi ai mei fac 15 KG (Doamne ajuta ;)).
De ce sa fiu dezavantajat fata de vecinul care are vaca si da cont de lapte?
Pai vecinul respectiv are analiza vacii la zi? Mulge vaca in bidon de inox?
CAR (Codul Apicol Roman) as zice (ca in alta tara nu am auzit asemenea cerinte) ar limita pe cei mici sa isi scoata banii de rame, faguri sau ce o mai fi, putinii bani care fac apicultura sustenabila...
Ei nu vand matci, apilarnil, propolis sau venin (poate putin)..
Nu mai avem o mini-apicultura profitabila, intervine nevasta - cati bani ai bagat si cati ai scos si raman doar apicultorii industriali - asta se doreste ? Suna ca intr-un film cu CAPuri...
Eu la 10 stupi am centrifufa de inox, dar sunt apicultori cu peste 50 familii care inca mai storc cu tabla galvanizata vopsita...mierea lor este mai buna?
Cum se poate respecta in Romania acest CAR(P)? Mai bine nu aduc in discutie mierea de pe mesele din piata..Si aceia sunt apicultori industriali cu peste 50 familii...
Numai de bine...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: CODUL APICOL

Mesajde mellis » 11 Feb 2015, 23:35

Am vrut sa spun ca nu numarul de familii face apicultorul de incredere, apicultuara si produsele de calitate...daca este om atunci fie are 10, 50 sau 100 stupi, vom avea calitate...daca este bijnitar in piata, va avea si diploma/adeverinta de sute de stupi si produsul impecabil la -10 grade pe masa de beton...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori