Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde kiloz » 15 Feb 2015, 20:05

In legea respectiva este vorba de toti producatori ,nu numai de apicultori!Este un mod de valorificare pentru persoane fizice de mic producator!Nu vrei nu faci.Pina acuma"Un certificat era de 25 ron+25 ron pentru stampila trimestriala".Puteai sa vinzi orice marfa ,daca era trecuta pe el!

Daca vindem de acasa pietele se pot inchide,nu mai sint nevoie de ei.In vest se lupta ca sa fie tot mai multi de Mici Producatori,iar noi vrem sa-l desfiintam? Ce mentalitate mai e si asta?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde tudorascu » 15 Feb 2015, 20:27

Eram sigur ca o sa-mi fac dusmani. Micul producator din vest nu inseamna evazionist. Cati dintre apicultori vand in piata?!! 2-3% ,restul predau mierea en-gros si mai opresc ceva pentru vanzare cu borcanul. Cati legumicultori vand in piete ? 10%maxim si atunci pe o perioada scurta 3-4 luni(vara-toamna). Comercializarea produselor proprii prin piete si standuri este de maxim 5%. Restul sunt speculanti. Iar eu daca ar fi sa ma duc in piata sa vand miere as plati 2% .Adica 4000 de lei vechi la borcanul de miere vandut.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde paul » 15 Feb 2015, 20:34

tudorascu scrie:
Mircea_63 scrie:Paul, batranica aia nu merge la oras cu 10 oua. Costa mai mult drumul. Certificatul de producator a costat 20 lei pe an si exista treaba asta de ani de zile. In Timisoara de ex. exista piata de gross, importuri masive. Te duci linistit si iei ce vrei, la preturi super-bune, dar sa iei cu sacul si lada. Aceleasi produse le gasesti apoi in piata, desigur mai scumpe. Le vand unii sub masca de tarani producatori. Pe Stat l-ar durea la basca, numai ca el, Statul l-a scutit pe taran de impozit pentru mica productie, insa pe comerciant nu. Comerciantul se adapteaza, face rost de acte... taranul urla ca din gura de sarpe, desi nimeni nu avea treaba lui. Arata-mi actele de "taran" si e ok.

Tudorascule, pe motiv ca legea in general poate fi fentata, nu crezi ca ar fi mai bine sa nu existe? :?

Mah, n-am cum, dar asa mi-ar place sa adun niste carcotasi (de serviciu) d`astia ca voi si sa-i pun pe ei sa faca legile si eventual sa guverneze. :lol: :lol:

Cum as face eu? Producatorul scutit de impozite, dar daca vinzi in piata ,casa de marcat ,pentru ca acum esti si comerciant. Babuta cu zece oua le vinde si de acasa.

Zona mea e-o zona mai saraca ! Stiu multe babute care vin la piata cu cateva legaturi de patrunjel, cu 20-30 de oua, cateva kg. de fasole si ... cam atat ! Nu stiu cum se descurca cu transportul, poate fac blatul sau poate le iau soferii pe ... bogdaprosti ! Personal, cumpar doar de la ele iar cand se duce nevasta-mea sa faca piata ii atrag atentia sa cumpere NUMAI de la ele !
@ Toderasule ... las-o moarta ! Cum adica, babuta cu 2 legaturi de patrunjel sa aiba casa de marcat, chiar in piata fiind ? In asta sta ... evaziunea ? Vai mama noastra daca am ajuns sa impozitam si cele cateva legaturi de patrunjel ale unei babe amarate !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde tudorascu » 15 Feb 2015, 20:47

Tu pui problema complet gresit.Daca tu crezi ca asa o protejezi pe babuta aia te inseli amarnic. Impozitele luate de la comercianti trebuie duse in investitii,programe sociale ,pensii etc. Nu obligand-o pe babuta sa aiba casa de marcat ci acea babuta sa aiba minimum de trai civilizat si nu sa stea in frig 10 ore pentru 8 lei profit. Asa se pune problemu . Stiu ca o incepi sa zici ca banii nu ajung unde trebuie ca bla bla bla, De acord dar asta e alta discutie.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde proapis13 » 15 Feb 2015, 20:56

(5) Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol se utilizeaza exclusiv pentru produse vegetale, produse zootehnice, precum si pentru produse apicole
Conform celor scrise mai sus Apicultorii,persoane fizice trebuie neaparat sa-si scoata acest Carnet,
adica omul de rand,taranul sau orasanul ce din varii motive s-a mutat la tara....vesnicul banuit de evaziune...
persoanele juridice,PFA.II.AF,etc,nu se supun acestor legi...vanzarea fiind conditionata de facturi sau bon de casa...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde tudorascu » 15 Feb 2015, 21:20

Corect.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde Mircea_63 » 15 Feb 2015, 21:37

tudorascu scrie:Eram sigur ca o sa-mi fac dusmani.


Asta e una de pus in rama! :lol: Ce dusmani domnule? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde Mircea_63 » 15 Feb 2015, 21:49

Danciu, Tudorascu, legea asta nu e impotriva comertului sau a taranului.

Repet: taranul e scutit de niste taxe. Comerciantul nu. Ca urmare comerciantul se da taran ca sa scape de taxe. Statul iti cere sa ai la tine "buletinul de taran", daca esti taran producator. Atat si n-are alta treaba cu tine.
In schimb are treaba cu comerciantii care incearca sa ocoleasca taxele si pe deasupra fac o concurenta neloiala producatorului.

E in avantajul producatorului, pentru cine are ochi sa vada. Ca implica si costuri... asta nu comentez.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde m_obreja » 15 Feb 2015, 21:57

cornelioandanciu scrie:Pai taranul , daca este taran, sa produca! Iar comerciantul (samsarul) , daca este comerciant, sa vanda!Comerciantii sint necesari, altfel taranii tot stand prin piete , pana la urma vor da de gustul banului si se vor transforma in comercianti! Si atunci cine va mai produce? Fiecare cu treaba lui...

e si corect dar e si gresit
samsarii depun efortul decat sa preia marfa si sa o vanda cu un adaos urias, gandestete ce s-ar intampla daca ai cumpara direct de la taran
m_obreja
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2015, 14:25

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde tudorascu » 15 Feb 2015, 22:17

Domnilor, haideti sa o lamurim. Cu actuala lege nu se poate deosebi taranul de samsar.Samnsarul se va umple de acte si te da pe tine ca producator afara din piata(au relatii la politie,politia locala ,primarie etc} In tarile civilizate,unde vrem sa ajungem si noi, producatorul produce si comerciantul vinde. Producator se numeste acela care are productie si nu un solar de 10 metri patrati si o gradina de 20. Acela face agricultura de consum sau de hobby sau sa manance el sanatos. Daca faci productie(tone),marfa o duci catre depozite si ei trimit catre supermarket, magazine,aprozare etc. Totul fiscalizat. Repet 95% din marfa vanduta in piete e marfa vanduta de samsari. Daca i-am fiscaliza pe astia in doi ani cu bani strinsi am putea construi depozite de preluare a marfii taranilor in toata tara. Un taran autentic de cat credeti ca vinde marfa in piata intr-un an? 6-7000 de lei. Samsarii vand pe saptamana de 6-7000 de lei.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde m_obreja » 15 Feb 2015, 22:29

iti dau dreptate tudorascu
m_obreja
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2015, 14:25

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde proapis13 » 15 Feb 2015, 22:30

tudorascu scrie:Domnilor, haideti sa o lamurim. Cu actuala lege nu se poate deosebi taranul de samsar.

Reciteste Legea si o sa te convingi ca o sa fie o demarcare stricta intre taran si pietar...vezi si amenzile :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde cucubau » 15 Feb 2015, 23:18

tudorascu scrie:Domnilor, haideti sa o lamurim. Cu actuala lege nu se poate deosebi taranul de samsar.Samnsarul se va umple de acte si te da pe tine ca producator afara din piata(au relatii la politie,politia locala ,primarie etc} In tarile civilizate,unde vrem sa ajungem si noi, producatorul produce si comerciantul vinde. Producator se numeste acela care are productie si nu un solar de 10 metri patrati si o gradina de 20. Acela face agricultura de consum sau de hobby sau sa manance el sanatos. Daca faci productie(tone),marfa o duci catre depozite si ei trimit catre supermarket, magazine,aprozare etc. Totul fiscalizat. Repet 95% din marfa vanduta in piete e marfa vanduta de samsari. Daca i-am fiscaliza pe astia in doi ani cu bani strinsi am putea construi depozite de preluare a marfii taranilor in toata tara. Un taran autentic de cat credeti ca vinde marfa in piata intr-un an? 6-7000 de lei. Samsarii vand pe saptamana de 6-7000 de lei.

Sunteti total pe langa subiet , asa zisii samsari sunt nici mai mult nici mai putin decat oameni care cu greu reusesc sa se strecoare printre impozite si dari oameni care reusesc sa traiasca de azi pe maine . Credeti ca realizeaza venituri prea mari? va inselati . Fara ei adevaratii producatori s-ar descurca destul de greu . Ce sa faca un producator , sa produca sau sa faca comert ? Nu le poate face pe amandoua .
Dati ca exemplu tari dezvoltate unde productia si comertul sunt bine definite si nu se intersecteaza ? Oare ce dari exista in acele tari ? Pai daca la noi vrei sa faci ceva legal 100% esti falit din start , statul ia mai mult decat cetateanul fara nici o obligatie din partea sa . Despre ce vorbim despre un stat drept si cinstit , in care cetateanul de rand se straduieste din prostie sau lacomie sa nu plateasca darile , sau despre un stat nedrept in care cetateanul daca nu incalca legile nu reuseste sa supravietuiasca .
Sunteti cam prea multi de partea ursului .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde Mircea_63 » 16 Feb 2015, 14:05

Cucubau, ai dreptate. Comerciantul face un act de comert. Samsar exact asta inseamna, dar a dobandit in timp o conotatie negativa, in acest sens samsar fiind oarecum sinonim cu... ticalos.
Ca unii dintre comecianti incearca sa ocoleasca legea... e treaba altora. Cine-i fara de pacat sa ridice primul piatra.

Comentand impotriva unei legi (necesare la urma urmei), pe motiv ca nu rezolva problema, uitam ca legislativul doar emite legea, iar executivul trebuie sa o puna in practica. De fapt ce facem noi aici? Ce avem noi aici? :lol: Ne plangem ca nu sunt destule controale???
Asa este, nu sunt destule, dar pentru altii. Pentru noi sunt destule. Aveti grija ce va doriti, s-ar putea sa se implineasca. 8-)

Daca la o lege care ne protejeaza avem de comentat... ce va fi la una care are in vedere sa ne ia la purecat? Si vazand cat comentam pe asta, ce credibilitate mai avem la celelalte? Ajungem ca cel care striga ca e lupul la oi. Cand intradevar va fi, nu ne va lua nimeni in seama. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde kiloz » 19 Feb 2015, 15:34

Joi, 19 Februarie 2015 11:51
COMUNICAT DE PRESĂ

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) a desfășurat, în perioada 9-19 februarie 2015, ample acţiuni de inspecţie în mai multe pieţe agroalimentare din municipiul Bucureşti, care au vizat modul de implementare a Legii nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol.

Inspecţiile efectuate în mai multe dintre pieţele agroalimentare din Capitală au urmărit verificarea modului în care legumele şi fructele proaspete expuse spre comercializare corespund standardelor de calitate, respectarea de către producători și comercianți a normelor de etichetare și cele privind trasabilitatea, precum şi depistarea, sancţionarea şi eliminarea neregulilor constatate.

Astfel, au fost verificaţi peste 300 comercianţi, atât producători agricoli persoane fizice, cât şi persoane juridice, fiind identificate 36 de încălcări ale normelor de comercializare, cum ar fi ,,substituirea originii” legumelor şi fructelor comercializate, prezentate ca produse autohtone, deși loturile de fructe şi legume proveneau, în fapt, din import din ţări terţe sau din comunitatea europeană.

În urma constatării acestor abateri, au fost aplicate sancţiuni contravenţionale în valoare de 36.000 de lei.

Totodată, acțiunile întreprinse de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale au vizat modul în care administraţiile pieţelor respectă prevederileLegii nr. 145/2014privind procentul minim de spaţii de vânzare ce trebuie alocat pentru producătorii agricoli deţinători de certificat de producător (atestat de producător şi carnet de comercializare) şi s-a constatat că, în prezent, procentul rezervat pentru producători este de 60-70% din totalul spaţiilor existente în pieţe. Una dintre deficiențele constatate a fost că, în majoritatea cazurilor, spaţiul destinat comercializării fructelor şi legumelor de către producători nu era delimitat distinct faţă de spaţiul de vânzare rezervat persoanelor juridice, aşa cum este prevăzut în lege.

De asemenea, pentru a veni în sprijinul producătorilor agricoli, inspectorii i-au informat pe aceștia cu privire la prevederile acestei legi.

Menţionăm că acţiunile de această natură vor avea continuitate, MADR punând accent atât pe componenta de prevenţie, în sensul respectării prevederilor Legii nr. 145/2014, cât şi pe efectuarea unor acţiuni pertinente de inspecţie şi control.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea 145/31.10.2014

Mesajde stupar » 08 Mai 2015, 07:57

Daca primaria elibereaza atestatul si carnetul de comercializare fara sa verifice daca intredevari are produsele declarate,samsardele nu se elimina din piata.Cunosc persoane care are declarat la primarie ca detine 5 stupi dupa care a primit atestatul si carnetul si cumpara miere si vinde,sau altul care vinde zarzavaturi ce a cumparat de la depozite si vinde ca producatori.In concluzie nu este protejat producatorul prin aceasta lege si este impozitat dublu in sensul ca odata plateste impozit dupa terenul ce detine,sau daca are peste 50 de familii de albine,iar cand vor sa valorifice produsele este impozitat a doa oara! :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori