Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde cantemir » 12 Dec 2015, 13:09

geangu scrie:... Printre conditii este si acel 3% impozit pe VENIT...

Din pacate impozitul de 3% e impozit pe cifra de afaceri! Adica, ai n-ai profit platesti impozit.
Eu am tras cu dintii sa trec de pragul ala de 100 000 euro si am optat pentru impozitarea cu 16% pe profit. Alta viata!

P.S. S.R.L.-ul meu are alt obiect de activitate!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde dorindafi » 12 Dec 2015, 18:51

pensiune , agroturism ;)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde cantemir » 13 Dec 2015, 14:30

dorindafi scrie:pensiune , agroturism ;)

Da, duc fete pe centura! Asta stiu- asta fac!
Multumit?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde dorindafi » 13 Dec 2015, 16:27

cantemir scrie:
dorindafi scrie:pensiune , agroturism ;)

Da, duc fete pe centura! Asta stiu- asta fac!
Multumit?

eu le scot pe transalpina si nu-i cine stie ce
la tine cum e?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Mishu05 » 13 Dec 2015, 20:29

Dar daca esti microintreprindere mai platesti impozit si direct pe stupi la norma de venit ? Adica treaba aia cu peste 70 de stupi? Sau impozitul se plateste ca ai stupi => la primarie si ce tine de microintreprindere la anaf ca esti patron?
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Marius Adrian » 14 Dec 2015, 13:24

.
Asa am fost informat cand am luat legatura cu consultantul...(scrie proapi)



Schimba consultantul. Sau apucate de citit ca nu dauneaza sanatatii.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapis13 » 15 Dec 2015, 21:41

Marius Adrian scrie:.
Asa am fost informat cand am luat legatura cu consultantul...(scrie proapi)
Schimba consultantul. Sau apucate de citit ca nu dauneaza sanatatii.


Doar atat poti...deja daca mai vii cu penibilatati din astea te trec in lista de ignore...
Deja ti-am acordat prea mult timp...mai incerc inca odata...poate reusesti
sa vii si cu ceva info apicola si cu o adresa...sa stiu macar cu cine stau de vba... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde daffid mihailov » 17 Dec 2015, 15:10

Asa se intampla cand te iei dupa consultanti fara sa citesti si sa iti pui intrebari singur. Te trezesti apoi ca...pai eu n-am stiut. Astia nici la finante nu stiu cate taxe sunt si ce decelaratii trebuie inregistrate...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Adrian Galofteanu » 28 Dec 2015, 00:56

Interesant e stiut asta cu 3%+5%+taxa pe stup dar vad ca pare a fi ceata in zona asta.... sa revenim la chestiune...

Are cineva informatii privind derularea masurii? Mai concret este cineva care a depus cerere de finantare pe 6.3 si a primit control?

Daca da, poate ne spune si noua cum sta treaba! Eu am depus un dosar prin octombrie si mi s-a spus ca ne vedem in noiembrie dar a trecut noiembrie, trece si decembrie si iarna nu mai vine....comisia nu mai vine....pe site-ul AFIR vad ca sunt cateva proiecte de prin august deci ne prinde vara!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde sapstel » 28 Dec 2015, 15:58

Adrian Galofteanu scrie:Interesant e stiut asta cu 3%+5%+taxa pe stup dar vad ca pare a fi ceata in zona asta.... sa revenim la chestiune...

Are cineva informatii privind derularea masurii? Mai concret este cineva care a depus cerere de finantare pe 6.3 si a primit control?

Daca da, poate ne spune si noua cum sta treaba! Eu am depus un dosar prin octombrie si mi s-a spus ca ne vedem in noiembrie dar a trecut noiembrie, trece si decembrie si iarna nu mai vine....comisia nu mai vine....pe site-ul AFIR vad ca sunt cateva proiecte de prin august deci ne prinde vara!


Un prieten din Galati a fost verificat.Pe langa numarul de stupi au verificat istoricul expluatatiei( cum a ajuns de la 69 la 153) ,au vrut facturi pentru cutii, si au cerut facturi pentru cantitatea de miere pe care o avea de comercializat in anul 5. Cum nu avea facturi pentru cutii, i-au dat 5 zile sa faca rost, daca nu ii declarau proiectul neeligibil.Extrem de sobra comisia...
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Ian 2016, 15:43

sapstel scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Interesant e stiut asta cu 3%+5%+taxa pe stup dar vad ca pare a fi ceata in zona asta.... sa revenim la chestiune...

Are cineva informatii privind derularea masurii? Mai concret este cineva care a depus cerere de finantare pe 6.3 si a primit control?

Daca da, poate ne spune si noua cum sta treaba! Eu am depus un dosar prin octombrie si mi s-a spus ca ne vedem in noiembrie dar a trecut noiembrie, trece si decembrie si iarna nu mai vine....comisia nu mai vine....pe site-ul AFIR vad ca sunt cateva proiecte de prin august deci ne prinde vara!


Un prieten din Galati a fost verificat.Pe langa numarul de stupi au verificat istoricul expluatatiei( cum a ajuns de la 69 la 153) ,au vrut facturi pentru cutii, si au cerut facturi pentru cantitatea de miere pe care o avea de comercializat in anul 5. Cum nu avea facturi pentru cutii, i-au dat 5 zile sa faca rost, daca nu ii declarau proiectul neeligibil.Extrem de sobra comisia...


Multumesc pentru informatii. Dupa cum stim, de la un bordei la altul obiceiurile se schimba si probabil comisia de la Bacau nu va face opinie separata.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Adrian Galofteanu » 13 Mar 2016, 07:24

Am primit raspuns la dosarul depus: PROIECT NECONFORM SI NEELIGIBIL!

Ma simt PENIBIL, adica imi este rusine pentru ca accept sa fiu analizat de atata INCOMPETENTA! Unii zic ca ar fi indusa de lipsa de fonduri, etc, etc........
In fine poate sunt vorbe la suparare dar daca s-au depus peste 750 proiecte din care s-au selectat doar mai putin de 170, cineva care raspunde in tara asta de cheltuirea banilor europeni trebuie sa-si puna un mare semn de intrebare.

Nu va ganditi ca nu am avut numarul de stupi sau ca nu am indeplinit vreo conditie din cele serioase, nu.

Mi s-au imputat 3 motive:
- o neconcordanta intre documentele emise de primarie si cele emise de Apia........u ..... :?:
- o declaratie de la ANAF pe care am solicitat-o si pentru care am negatie cum ca nu s-a cerut la data respectiva :twisted:
- in investitiile propuse am trecut si stupi, aici am gresit prin neinformare, acestia nefiind admisi pe motivul ca se pot finanta si prin PNA(o mare prostie! dupa parerea mea).

Nu am scris aici ca sa ma plang, am scris ca sa luati aminte ca banii europeni nu pot fi accesati cu usurinta si ca acel consultant pe care il platiti trebuie sa fie unul foarte competent. Al meu este si cu toate astea.....
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2016, 16:01

Adrian Galofteanu scrie: - in investitiile propuse am trecut si stupi, aici am gresit prin neinformare, acestia nefiind admisi pe motivul ca se pot finanta si prin PNA(o mare prostie! dupa parerea mea).

Nu am scris aici ca sa ma plang, am scris ca sa luati aminte ca banii europeni nu pot fi accesati cu usurinta si ca acel consultant pe care il platiti trebuie sa fie unul foarte competent. Al meu este si cu toate astea.....

Cineva nu a citit cu atentie Ghidul Solicitantului...
Am fost sunat de catre un coleg forumist in legatura cu acest aspect...
Am insistat SA NU CEARA dezvoltare pentru stupi si bine am facut...

DACA citeste poate confirma cele scrise de catre mine si poate ne scrie cum a ramas la el... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde iosca » 13 Mar 2016, 19:48

Și eu am în familie un proiect pe 6.3 cu verdict neeligibil pentru lipsă document din dosar. În ghid scrie că se depun declaraţiile (221 cred) anilor "n" și " n-1" UNDE "n" ESTE ANUL ANTERIOR DEPUNERII CERERII DE FINANŢARE :!: Proiectul este făcut în 2015, n= 2014 și n-1 este la mintea cocoșului, 2013.
Consultantul, pune la dosar toate cele 3 declaraţii iar inspectorul de la APDRP( nu știu dacă se numesc la fel) , ne spune să scoatem din dosar declaraţia anului 2013 pentru că nu-i necesară. Acum proiectul este declarat neeligibil pentru lipsa de la dosar a declaraţiei pe 2013 iar cea pe 2015 scrie că nu este necesară. Am mers la inspectorul vinovat, care nu recunoaște, directorul instituției spune că n-avem dovezi, că-n biroul respectiv, din 4 oameni a rămas numai unul (și ala nou, fost inginer la fab de avioane), care nu face faţă numărului mare de dosare........ și ...... toți ne îndrumă să depunem alt proiect !
Nu vă spun prin ce stări am trecut și ce mi-a stat la gură, însă în zadar !
Ultima oară modificat de iosca pe 13 Mar 2016, 19:57, modificat 1 dată în total.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde iosca » 13 Mar 2016, 19:55

Aaaaa, să nu uit, pe Dolj, toate dosarele asemănătoare cu al meu, au picat cu acelaș motiv și acelaș istoric ! Eu știu de 17 proiecte însă încercau să mă consoleze, spunându-mi că sunt vreo 40 .
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde un OM » 13 Mar 2016, 22:38

Nu cumva sfatul dat de fostul inspector a fost gresit...intentionat?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori