Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde MUSTA » 24 Oct 2017, 18:16

Cei care au achizitionat familii de albine si matci trebuie sa depuna mai devreme adeverinta cu efectivul de albine intrat la iernat la Apia.
MUSTA

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Bambucha » 07 Noi 2017, 14:27

Bambucha scrie:Probabil se doreste sa apara scriptic peste iarna "mortalitati" extreme de familii pentru a se justifica "refacerea" septelului. Desigur nelimitat :P
Astfel prioritatea numarul 1 PNA 17-19 este achizitia de familii respectiv matci de calitate proasta.
Romania lucrului bine f....

Eu am formulat-o mai poetic. Vedem si noi apicultorii consecintele acum dupa 1 an de guvernare!

VIOREL 55 scrie:
Am informat, pe acest forum, ca la inceputul acestui an am fost convocati la MADR de doua ori fara sa ni se dea in prealabil draftul cu proiectele ce urma sa le discutam.La a doua intalnire, am semnalat acest fapt d-lui ministru Daea,care era de fata,spunandu-i deschis ca aceasta inseamna bataie de joc, dupa care cele 3 forme reprezentative au parasit sala,dar au ramas cei de la sindicat si cativa "neafiliati".Deci nu am putut sa oferim o imagine de unitate (unanimitate) nici intr-o astfel de situatie,dar in altele... nici vorba.

!!!De asemenea actualul PNA trebuie modificat pentru ca nu este corect ca un grup(266 stupine de multiplicare) sa consume cca 20 milioane lei(2/3 din suma totala),vanzand in medie 260 familii de albine +...regine +...miere+...altele.!!!

Inca o ciudatenie: in acest an cooperativele apicole au avut dreptul sa cumpere cateva accesorii apicole,drept de care a uzitat O SINGURA COOPERATIVA.De ce? Pentru ca trebuia sa intruneasca o conditie:sa fi avut activitate economica in ultimul an.Desi, in ultimii ani, mai multe cooperative au incasat prin PNA multe MILIOANE de lei(uitati-va pe situatia publicata pe site madr.ro)dar in acest an nu au accesat. Concluzia:inseamna ca nu au avut activitate in ultimul an (???!!) Deci aceste cooperative au fost infiintate doar pentru a aspira cat mai multi bani de la cei care accesau PNA sau PNDR si nu pentru indeplinirea obiectului de activitate inscris in actul de constituire.

Interesant nu? Draga mass-media! Programul apicol national a devenit pentru stuparul simplu nefrecventabil!
Gram cu Gram se face Tona.
Bambucha

Mesajde Neafiliatul » 30 Mar 2018, 19:21

HOTĂRÂRE pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 443/2017 privind aprobarea Programului naţional apicol pentru perioada 2017-2019, a normelor de aplicare, precum şi a valorii sprijinului financiar, precum și pentru stabilirea unor măsuri de aplicare a acesteia.
http://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative.html
Neafiliatul

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA