Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cucubau » 25 Feb 2017, 10:26

filip scrie:Cum poate un medic veterinar sa semneze o nota de comanda pentru medicamente neomologate?
Informatia e aici,sa nu avem discutii:

Problema trebuie pusa altfel, nu faptul ca medicamentele sunt sau nu omologate constituie ipocrizia din apicultura , ci faptul ca medicul in cauza ca dealtfel toti medicii implicati in apicultura prescriu medicamente fara macar sa ridice un capac la o familie de albine.
Si ne miram de ce sunt mortalitati sau productii slabe , de ce nu putem compara apicultura de la noi cu cea de peste ocean!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Hunbee » 25 Feb 2017, 15:03

Asta cu medicul veterinar zonal este inca o cretinitate tipic romanesca gandita cu curu.
Daca la alte animale mai vezi medicul cum face un consult, da un vaccin, la albine nici macar nu se apropie de stupina, ce sa mai zici de verificare si diagnoza.
Birocratie complect rupta de realitate. Aviz autoritatilor cand coc legislatia.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 25 Feb 2017, 19:41

Haideti cu o propunere cum sar putea sarii peste obstacolul asa zise nepriceperii al medicilor veterinari. Pe tema asta au mai fost niste propuneri catre madr. de care nu sa tinut cont. Sa vedem daca avem aceeasi parere si daca merita pusa in discutii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Hunbee » 25 Feb 2017, 20:56

Tot respectul pt veterinari, pt munca si cunostintele lor.
Presupun ca au un rol important in zootehnie, cel putin in fermele mici de familie, ca la alea mari au ele propriul personal mai specializat.
Acum o sa li se puna in carca si legea mierii.
Inteleg de ce birocratii au prevazut sa ne dea vet. si prescriptia pt medicament. Pt ca la fel se procedeaza daca dai medicatie la porc, capra,gaste. Vine medicu, vede "pacientul" si face prescriptia.
Acum venim la apicultura si la realitatile ei.
Cum identifica vetu ca ai varoza? Nici apicultorii nu prea stiu. Cati facem spalari cu alcool/zahar sau numaram paduchi de pe placa de control?
Cum vede vetu ca ai nosema? Nici noi nu putem.
Cati vet stiu cum arata loca? Cati stupari?
Cum vine vetu la tine in pastoral? Ii duci tu probe? Si ce face cu ele? Poze?
In europa e la fel? Tre sa ceri stampila pt orice tratament?
La nivel national (3 mil de stupi si citeva mi de vet.)sa facut un singur diagnostic la un singuru stup de personal veterinar? Poate doar cateva.
Atat timp cat nu au capacitatea sa intre fizic in stupul tau si sa faca diagnoza nu are ce sati dea cu stampila pe hartii.
Nu am nimic contra vet dar nu vad rostul lor in apicultura. Cel putin nu in prescriptia de medicamente.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 26 Feb 2017, 02:00

Cea mai mare problema este ca nu se cunoaste regulire minime care ar trebui sa aiba la baza cind se apuca cineva de apicultura.
RECunoasterea si diagnosticarea bolilor contagioase ar trebui sa intre in cunostintele de baza al individului care se pretinde apicultor. Nu esti capabil, nu ai ce cauta in bresla -intitulat-al apicultorilor.
Trebuie instituit controlul sistematic de 2x pe an al fiecarui stupina inregistrata la dsv.
Stupina neinregistrata trebuie desfiintata si persoanelor respective interzisa practicarea la orice nivel la dreptul de a mai detine familii de albine!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde viorel55 » 26 Feb 2017, 08:53

Hunbee scrie:Tot respectul pt veterinari, pt munca si cunostintele lor.
Presupun ca au un rol important in zootehnie, cel putin in fermele mici de familie, ca la alea mari au ele propriul personal mai specializat.
Acum o sa li se puna in carca si legea mierii.
Inteleg de ce birocratii au prevazut sa ne dea vet. si prescriptia pt medicament. Pt ca la fel se procedeaza daca dai medicatie la porc, capra,gaste. Vine medicu, vede "pacientul" si face prescriptia.
Acum venim la apicultura si la realitatile ei.
Cum identifica vetu ca ai varoza? Nici apicultorii nu prea stiu. Cati facem spalari cu alcool/zahar sau numaram paduchi de pe placa de control?
Cum vede vetu ca ai nosema? Nici noi nu putem.
Cati vet stiu cum arata loca? Cati stupari?
Cum vine vetu la tine in pastoral? Ii duci tu probe? Si ce face cu ele? Poze?
In europa e la fel? Tre sa ceri stampila pt orice tratament?
La nivel national (3 mil de stupi si citeva mi de vet.)sa facut un singur diagnostic la un singuru stup de personal veterinar? Poate doar cateva.
Atat timp cat nu au capacitatea sa intre fizic in stupul tau si sa faca diagnoza nu are ce sati dea cu stampila pe hartii.
Nu am nimic contra vet dar nu vad rostul lor in apicultura. Cel putin nu in prescriptia de medicamente.



Sunt de aceeasi parere cu d-v. Uitati-va la situatia actuala cand avem pierderi estimate la 30% din efective, pe tara. Ne zbatem,discutam si cu unii si cu altii, se cunoaste situatia(multi veterinari sunt ei insusi stupari si au pierderi insemnate) dar nimeni si in principal ANSVSA nu misca nimic.Pun o stampila in carnetul de stupina si te taxeaza(fara sa presteze vre-un serviciu si,de regula, fara sa fiscalizeze suma incasata).
De asemenea,ICDA.vestitul nostru institut,construit cu banii tuturor stuparilor din Romania,care traieste bine acum dupa urma PNA, nu misca nimic, nici macar pentru stuparii lor(desi este dator tuturor).
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 26 Feb 2017, 23:03

Programul National Apicol - LEGISLATIA UNIUNII EUROPENE
Regulamentul (UE) nr. 206/2010 al Comisiei din 12 martie 2010 de stabilire a unor liste de țări terțe, teritorii sau părți ale acestora autorizate să introducă în Uniunea Europeană anumite animale și carne proaspătă, precum și a cerințelor de certificare sanitar-veterinară Text cu relevanță pentru SEE (pdf, 442 KB)
REGULAMENTUL (CE) NR. 1234/2007 AL CONSILIULUI din 22 octombrie 2007 de instituire a unei organizări comune a pietelor agricole si privind dispozitii specifice referitoare la anumite produse agricole („Regulamentul unic OCP”) (pdf, 65,4 KB)
REGULAMENTUL (CE) NR. 939/2007 AL COMISIEI din 7 august 2007 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 917/2004 de stabilire a normelor de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 797/2004 al Consiliului privind actiunile de îmbunătătire a conditiilor de productie si comercializare a produselor apicole (pdf, 42,9 KB)
REGULAMENTUL (CE) NR. 917/2004 AL COMISIEI din 29 aprilie 2004 de stabilire a normelor de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 797/2004 al Consiliului referitor la actiunile care au ca scop îmbunătătirea conditiilor de producere si de comercializare a produselor apicole (pdf, 493 KB)
REGULAMENTUL (CE) nr. 797/2004 AL CONSILIULUI din 26 aprilie 2004 privind actiunile de îmbunătătire a conditiilor de productie si comercializare a produselor apicole(pdf, 493 KB)
DIRECTIVA 92/65/CEE A CONSILIULUI din 13 iulie 1992 de definire a cerințele de sănătate animală care reglementează schimburile și importurile în Comunitate de animale, material seminal, ovule și embrioni care nu se supun, în ceea ce privește cerințele de sănătate animală, reglementărilor comunitare speciale prevăzute în anexa A punctul I la Directiva 90/425/EEC (pdf, 649 KB)

Sursa : www.madr.ro
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Neafiliatul » 08 Mar 2017, 07:59

De-ale PNA 2017
Apicultorul trebuie să dețină 75 de stupi cu familii de albine.
Achiziționarea cutiilor se face de două ori pe perioada derulării Programului.
Cheltuieli eligibile - prețul fără TVA pentru achiziția de cutii , dar nu mai mult de 25 % din totalul stupilor cu familii de albine deplasați în pastoral la data depunerii cererii de solicitare a ajutorului financiar .
Familiile de albine achiziționate prin Program nu se unifică cu familii de albine deținute de apicultor . :lol:
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Danielu » 08 Mar 2017, 12:17

Conditia asta este doar pentru inlocuirea cutiilor.
----Apicultorul trebuie să dețină 75 de stupi cu familii de albine.

Ce nu imi este clar, s-a scos conditia de inregistrare la directia sanitar veterinara?
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Neafiliatul » 08 Mar 2017, 12:40

Din draft-ul PNA nu reiese această condiție . În schimb , la fiecare măsură sunt condiții specifice , comune fiind : Toți solicitanții trebuie să dețină un cod unic de identificare atribuit de APIA central . Apicultorii să aibă pregătire
în domeniul apiculturii .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Danielu » 08 Mar 2017, 12:44

Iarasi interesant este ca la sfarsit de an ei ar vrea sa fii onest si sa le spui ce miere ai facut, cum ai vandut-o si unde.
Pe de alta parte, un apicultor mic cu 30-40 de stupi, practic n-are voie sa vanda pt ca n-are autorizatie de comert.

Am valorificat din stupina proprie cu codul de identificare al stupinei......., următoarele:
Mod de valorificare miere Observaţii
En gros
kg
La borcan
kg
Direct la
unitate de
procesare
Direct la
achizitori La piaţă
Declar pe proprie răspundere că datele de mai sus sunt conforme cu relitatea
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Neafiliatul » 08 Mar 2017, 12:55

Își fac și ei de lucru . Dacă nu am obținut nimic , dacă o țin pentru consum propriu , trebuie să merg la ei și să dau și declarație ?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Danielu » 08 Mar 2017, 13:06

Da... asta mi se inutila.
Pt. repopularea septelului trebuie trimis la sfarsitul anului document care atesta nr. de familii pregatite pentru iernat.
Alta masura obligatorie ar fi ca toti apicultorii sa-si identifice stupii la ANZ.

In schimb, vad un plus faptul ca apicultorii incepatori pot sa-si faca cerere singuri fara sa fie intr-o asociatie, pentru programele B,C,D.

PS: din pacate vad ca nu pot urca documentele in format pdf, trebuie sa fie word..., dar sunt luate de pe forumul concurent.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2017, 09:27

Neafiliatul scrie:Din draft-ul PNA nu reiese această condiție .
[i]Toți solicitanții trebuie să dețină un cod unic de identificare atribuit de APIA central . Apicultorii să aibă pregătire

Danielu scrie: Ce nu imi este clar, s-a scos conditia de inregistrare la directia sanitar veterinara?


Codul unic de identificare atribuit de APIA certifica faptul ca ai fost inregistrat si autorizat DSV...
e la mintea cocosului...cum poti intreprinde activitatea de crestere a albinelor fara cele doua acte :?:
oricum,autorizarea se depune la dosar cand faci dovada ca ai achizitionat tratamentele...
fara factura de achizitie a tratamentelor NU ti se deconteaza nimic
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Danielu » 09 Mar 2017, 11:53

Am inteles acum, multumesc! Nu am de nici unele avand doar cativa stupi si incercam sa inteleg birocratia asta...
Din cate am citit in programul trecut era specificata conditia explicit in conditiile de eligibilitate pt. PNA.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: PNA 2017-2019

Mesajde MUSTA » 09 Mar 2017, 13:44

Este adevarat ca fara adeverinta de la primarie cu numarul de stupi, nu se pot cumpara medicamente? La DSV trebuie duse probe dupa ce se elibereaza adeverinta primarie? Sau se poate si in mai cand e mai mult puiet? Care sunt primele acte de care avem nevoie pentru 2017? Va multumim!
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori