Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde filip » 22 Mar 2017, 11:33

madalinapis scrie:Forma asta de viata ,,gorjeanul,, trebuie banat

Interesant ai 6 postari si a 7-a ceri o banare.
Deranjeaza ceva grupuri de interese?
Sunt pentru o exprimare fara jigniri.Combateti cu argumente...........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PNA 2017-2019

Mesajde madalinapis » 22 Mar 2017, 11:58

Hunbee scrie:Da da, sa fie banat! Ce tupeu, sa spuna cum stau lucrurile. Incredibil!!!

Proapis este o valoare pe forumul asta si fiecare a avut de invatat de la dansul. Merita respectat!!!
madalinapis
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Mar 2017, 21:45

Re: PNA 2017-2019

Mesajde madalinapis » 22 Mar 2017, 12:04

filip scrie:
madalinapis scrie:Forma asta de viata ,,gorjeanul,, trebuie banat

Interesant ai 6 postari si a 7-a ceri o banare.
Deranjeaza ceva grupuri de interese?
Sunt pentru o exprimare fara jigniri.Combateti cu argumente...........
n.am accesat pana acum nimic, decat zootehnie si culturi in camp, dar ma intereseaza si PNA
madalinapis
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Mar 2017, 21:45

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 22 Mar 2017, 13:15

gorjeanul scrie:in loc sa fiu ajutat de A.C.A Gorj

De ce mai rămâi atunci în ACA?

Eu nu sunt în ACA, ci într-o altă asociație și am accesat PNA de la început. Niciodată n-am avut probleme.
Și nu sunt omul lor, în sensul de manevră. Din contră, m-au ajutat întotdeauna, iar de pe urma mea, în afară de cotizație, prea multe nu au câștigat.
Mai sunt și asociații bune.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 22 Mar 2017, 14:14

cristi_vidican scrie:
gorjeanul scrie:in loc sa fiu ajutat de A.C.A Gorj

De ce mai rămâi atunci în ACA?

Eu nu sunt în ACA, ci într-o altă asociație și am accesat PNA de la început. Niciodată n-am avut probleme.
Și nu sunt omul lor, în sensul de manevră. Din contră, m-au ajutat întotdeauna, iar de pe urma mea, în afară de cotizație, prea multe nu au câștigat.
Mai sunt și asociații bune.

Nu mai exista alte asociatii in gorj.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 22 Mar 2017, 14:23

MIHAEE'E scrie:eu nu țin cu ursul, dar uneori trebuie sa-i dai dreptate.
anul trecut cei de la A CCA, nu au vrut sa- mi accepte dosarul pe motivul ca , pe ordinul de deplasare in pastoral, la o primărie am pus stampila cu 12 zile întârziere (NU mai corespundea cu datele de pe carnetul de stupina ).
eram in regula cu toate ( nr la stupi, cursuri,viza de la med vet, dsv, membru cotizat ) :mrgreen:
uneori cand se vad anumite situatii greu de inteles, inainte de a judecă ( si de a pune si un verdict , de cele mai multe ori jignitor) trebuie sa gândim, la faptul ca atât la asociații, cat si cei care lucrează cu fonduri, sunt oameni si oameni.......
gorjanule poate la tine sunt oameni de buna credința si sunt constienti de importanta absorbtie de fonduri, dar in alte județe nu ( accepta idea ca se cere comision, si oamenii care spun lucrul acesta, nu dezinformarea )

CA IDEE , ..... SI rame DACA, CRESTEAM TOT PRIMEAM SI EU UN SPRIJIN, DAR CU ALBINELE ASTEA NIMIC, NIMIC...... :lol:
o zi frumoasa la toata lumea!

S-ar putea sa ai dreptate. Dar eu sunt la al doilea proiect si nu am intampinat nici un fel de problema cu AFIR-ul. E posibil ca in alte judete sa existe anumite lucruri murdare, am citit ca la Iasi au fost facute cateva dosare penale. Dar daca cineva a avut probleme,de ce nu scrie macar aici, poate gaseste ajutor cu ceva sfaturi. Iar eu cand m-am oferit sa-l ajut pe dl Stancu,ma refeream la sfaturi. Eu nu fac proiecte ,dar am trecut prin toate etapele si pot ajuta ca acel om sa nu faca zeci de drumuri aiurea(ca lipseste x hartie,ca poate nu se incadreaza,etc) Am fost,si sunt de buna credinta. E,un baiat aici ,cu care am vorbit la telefon acum 3 ani cred. Si cred ca l-am ajutat. Ii pot da si numele ca sa confirme. Chiar ieri a postat pe forum.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde madalinapis » 27 Mar 2017, 12:52

Ce se intampla dupa scurgerea celor 10 zile de cand a aparut proiectul de act normativ la MADR?
madalinapis
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Mar 2017, 21:45

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 27 Mar 2017, 14:04

Trebuie sa apare hotarirea definitiva.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 28 Mar 2017, 08:11

gorjeanul scrie:Iar tu esti NESIMTIT si IPOCRIT. Aproape toti care acceseaza PNA, sunt oamenii asociatiilor
Cine a putut accesa in mod corect sa spuna . Nu oameni gen PROPAPIS PNA. Cineva cu nume si prenume si adresa.Sa vad ,e cineva?


Esti marlan si grobian
Am acesat M.141 si de la incheterea Masurii,in limita legii am accesat PNA in fiecare an cu pauza legala de 1 an
Am nume si prenume si il cunosc toti APICULTORII forumisti si de pe grupurile Apicole

A cui trompeta esti ? ...cu cat te plateste.?...vad ca te bagi la legislatie dar nici macar NU CITESTI sa vezi despre ce este vorba
Ca tine mai sunt vreo cativa...parca va vad ca nici anul acesta NU DECONTATI NIMIC prin PNA...
o sa aveti motiv sa chitaiti inca 1 an ...ca altceva bun in afara de a da din gura si la taste...nu sunteti buni la nimic
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 28 Mar 2017, 08:31

Pai daca ai accesat 141 ,6 ani nu aveai voie sa accesezi pna. Unde e minciuna? Si daca te cunosc unii apicultori de pe la targuri, ce-i cu asta? Le spui ce invarti tu? Ma indoiesc.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 28 Mar 2017, 09:15

Si asta in care articol de lege mai scrie! Poate o fii aparut ceva special pe la gorj?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 28 Mar 2017, 22:04

Adica ce zoli? Ca puteai accesa pna daca aveai 141? Nu puteai. Daca tu ai facut-o sau proparis recunoaste ca ai incalcat legea. Eu am primit raspuns clar(scris) de la APIA ca nu pot accesa. Sunt curios ce raspundeti?!!!! Va spun eu, va incurcati in minciuni.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde daffid mihailov » 28 Mar 2017, 22:26

Gorjeanule, nu stiu de ce dar te agiti ca Pepsi-Cola pe aici. Stai omule lin, ca nu-ti ia nimeni banii din buzunar. De cand ai aparut aici pe forum nici o postare constructiva nu ai scris. Proapis a dat numai informatii de valoare, iar tu te iei de unu si de altul. Te-am lasat in pace si cand te-ai luat de mine, fara sa fii bagat in seama, vorbeam cu Mellis. Dar vad ca nu-ti mai da nimeni peste nas. Pe unde treci, poluezi posturile off topic, ex bilant pierderi mortalitate. Unde ai scris numai gorjenii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 29 Mar 2017, 08:23

Si in ce ai scris tu acum ce e constructiv? Pe mine ma poti jigni(sunt imun la prosti) dar cu ceilalti oameni care traiesc in Gorj ce ai ?
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 29 Mar 2017, 18:58

gorjeanul scrie:Nu puteai. Daca tu ai facut-o sau proparis recunoaste ca ai incalcat legea.
Eu am primit raspuns clar(scris) de la APIA ca nu pot accesa. Sunt curios ce raspundeti?!!!! Va spun eu, va incurcati in minciuni.


NICIODATA nu s-a putut accesa M141 SI PNA-UL,exceptie in primul an cand s-au primit dosarele si legislatia era ambigua si onterpretabila
Apoi s-a facut greseala si cei care accesau M 112 puteau Aplica si M141...dar si asta a durat doar un sezon...
Am accesat M.141 si dupa cei 5 ani,am facut pauza de 1 an dupa care am accesat PNA...LEGAL...

CAND O SA TE AJUTE MEMEACA SI O SA POTI CITI MAI MULT DECAT PROSTIILE PE CARE LE DEBITEZI
o sa gasesti prin postarile mele cele ce am scris mai sus...

Singurul lucru care se vede de la o posta este ca ta mananca in tur...
Pentru ca esti marlan si gura sparta,O SA AM GRIJA,sa invart o rotita si sa ti se puna bete in roate..
Nici anul asta NU o sa accesezi nimic... :lol: :lol: :lol:

Singura lege pe care o incalc este cea a bunelor maniere si iti raspund...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde teinegru64 » 29 Mar 2017, 21:01

Scroafa are rut .Si o mananca nici in ruc.O doare la basca ...a vandut bicicleta.Betze e de pescuit??
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori