Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde daffid mihailov » 06 Iul 2017, 21:38

Acoperiti de hartii. Puteau lasa macar ambele variante:-)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PNA 2017-2019

Mesajde MIHAEE'E » 07 Iul 2017, 03:07

salut !
am si eu o inebare ?
pana la 01. 07.2017 am fost PF
după ac data sunt PFA
pot accesa PNA ( in special achizitie de cutii ) , având ordinul de pastoral pe P F ?
multumesc ?
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Bambucha » 10 Iul 2017, 19:16

La ce pondere a ajuns mat. biologic in PNA mai renteaza sa decontezi 3,14 cutii o data la cinci ani?
Cam de rasul curcilor!

Nu conteaza ca stuparii nu mai nici un sprijin, vital e ca bugetarii sa-si pastreze locurile caldute devenind absolut indispensabili pentru emiterea adeverintelor, ciornelor si stampila la stampila.
Si uite asa se transforma PNA intr-un club exclusivisti! Oare e bine asa??
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Nicolae1 » 11 Iul 2017, 22:46

Dacă nu am scos adeverință în martie și nu am declarat pierderile atunci și le fac acum pe ambele mai pot deconta lazi?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Nicolae1 » 11 Iul 2017, 22:49

Deplasari in Pastoral am făcut trei cu ordin și comunicare și stampila dar nu am scos adeverință ca tot am asteptat sărăcia ăsta de PNA și mi-a ieșit din minte
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Nicolae1 » 11 Iul 2017, 22:54

ANARZ primește adeverințele dacă sunt eliberate acum și nu în marție? De fapt când trebuia scoase adeverințele de declarare a mortalității sau în cazul in care fac unificării la salcam nu mai am voie sa anunt ANARZ de ele
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 12 Iul 2017, 11:17

Suna la ei.
Eu am sunat si mi-au spus ca îmi trebuie adeverinta de la asociatie.
La asociatie trebuie sa stie
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde viorel55 » 12 Iul 2017, 13:04

Nicolae1 scrie:Deplasari in Pastoral am făcut trei cu ordin și comunicare și stampila dar nu am scos adeverință ca tot am asteptat sărăcia ăsta de PNA și mi-a ieșit din minte


PENTRU CUTII DE STUPI,conform H.G.
Documente justificative:
a) copia actului de identitate - B.I./C.I., în cazul persoanelor fizice;
b) copia certificatului de înregistrare de la oficiul registrului comerţului/a certificatului de
înregistrare fiscală, după caz, iar toate documentele vor fi eliberate pe forma de organizare;
c) adeverinţa eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute, emisă
înainte de efectuarea achiziţiilor;
d) copia adeverinţei/atestatului/certificatului/diplomei care să confirme pregătirea apicultorului în
domeniul apicol, conform legislaţiei în vigoare, eliberată/eliberat până la termenul limită de
depunere a cererii şi a documentelor, după caz;
e) copia ordinului de deplasare din care să rezulte că acesta a efectuat deplasarea în pastoral,
înainte de data achiziţiei;
f) copia facturii de achiziţie şi a documentelor de efectuare a plăţii cutiilor;
g) documentul de identificare bancară;
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: PNA 2017-2019

Mesajde MIHAEE'E » 12 Iul 2017, 13:24

MIHAEE'E scrie:salut !
am si eu o inebare ?
pana la 01. 07.2017 am fost PF
după ac data sunt PFA
pot accesa PNA ( in special achizitie de cutii ) , având ordinul de pastoral pe P F ?
multumesc ?


Salut !
Ca si noutate ( ciudatenie ) toate documentele pentru decontare PNA trebuie sa fie datate dupa 4 iulie ( am intrebat deca sunt valabile deplasarile in apr. mai. Iun si a zis ca nu ! Trebuie sa am deplasari efectuate dupa data de 4 iulie cand a fost publicat in MO .
Achizitia de medicamente, cutii , colectoare etc trebuie facutr dupa ce ai Ro de la APIA si adeverinta cu nr de stupi de la ANZ !
O zi buna la toata lumea !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Donbazil » 12 Iul 2017, 14:43

Salut!

D'aia n-are ursu' coada - si vulpea abia si-o duce!....
Eu care sunt adeptul "legalismului" am obosit....Vrei sa fii corect dar nu poti. Ei nu-s corecti si tot Ei sunt cei care impart bucatele....Anul acesta am renuntat la orice "avantaj" oferit apicultorilor....Si-apoi ce-o mai fi o-m mai vedea!.... :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 12 Iul 2017, 14:52

Donbazil scrie:Salut!

D'aia n-are ursu' coada - si vulpea abia si-o duce!....
Eu care sunt adeptul "legalismului" am obosit....Vrei sa fii corect dar nu poti. Ei nu-s corecti si tot Ei sunt cei care impart bucatele....Anul acesta am renuntat la orice "avantaj" oferit apicultorilor....Si-apoi ce-o mai fi o-m mai vedea!.... :evil:

Hai nea Vasile, că dau faliment cei de la Teclem ....
Nicio ladă?

Ca în fiecare an, decontez Varachetul și uneori iau și Mavrirol.
Anul acesta e mult de umblat.
Am făcut socoteala și ai zice că nu se merită, mai ales că băgăm mult și oxalic pe urdiniș.
Dar, pt că totdeauna mi-a fost frică de birouri și hârtii oficiale, ca să le dovedesc că murim greu, voi încerca să aplic și anul acesta.
Avantajul meu e că am actele, trebuie doar să le pun cap la cap.


P.S. Vin acum din alte birouri unde am aflat că, pt că nu ni s-a spus să plătim nu știu ce aviz în urmă cu mai mulți ani, avem de plată ca Biserică nu mai puțin de 4000 de lei.
Plus alte expertize și diriginți și ingineri și topografi și tot așa. care fiecare cere bani.
Dar, nu-i bai, noi învățăm că în viață e greu și pe viitor vom ști, că acum ne-am ars.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Bambucha » 13 Iul 2017, 10:31

Nimic Cristi,

PNA 2017-2019 nu e pentru apicultori, ci pentru anumite gasti exclusiviste. Este inadmisibil ca reprezentantii apicultorilor (federatie, aca, sindicat, etc) sa fie chemati la consultari de fatada, iar decizia (alocare, constitutie, termene si conditionari) sa se ia in spatele usilor intru totul si cu totul, favorabila altor interese. Poate aca/icda sa fi fost oarecum partasa fiindca are interes de monopol prin statutul de "elita"( bai nene si macar de ar fi dezvoltat o strategie pe termen lung de cercetare si ameliorare genetica ).

Cu ce-l ajuta pna 17-19 pe badea gheorghita de 75 de ani din cucuietii din deal? Nici macar medicamente nu mai vede :( Va muri saracul prostit ca i se va da...

Cu ce-l ajuta pna pe pastoralist (tractorul bransei, motorul breslei care produce valoarea cea mai mare, si contribuie direct prin polenizare la marirea pungii fermierului, tragand la schimb otrava prin toate orificiile)? Ii aloca sub 0,8 % pentru anexe apicole :lol: iar centrifuga, topitorul, maturatorul se ia pe turma de magari (cooperativa). Imi si inchipui cum se imparte centrifuga de 4 rame la 30 de stupari in mijlocul sezonului :mrgreen: :lol:

In schimb se mareste ponderea la 50 % pe material biologic (matci, familii, roi) un club cu doar cateva sute de beneficiari (fermele de multiplicare). Oare contribuabilul roman si european (daca ar sti) ar fi de acord cu acest lucru? Ar fi de acord ca marea masa a stuparilor cinstiti sa nu profite mai nimic in urma acestor subventionari? Eu ca si contribuabil roman NU sunt de acord. :(

In tara asta nu dorim sa construim pe principiul meritocratiei, ci doar pe interes de clica si promovarea incompetentei, respectiv a "sifonului".
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kovacslg » 13 Iul 2017, 20:28

Din pacate marirea alocarii pentru material biologic a fost si este sustinut de aproape toti cei care participa la elaborarea PNA. Asociatii ACA toti.
Cel putin urmarind evolutia intalnirilor de la minister eu nu am observat proteste vehemente legat de valoarea f mare alocata pt material biologic.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 13 Iul 2017, 20:45

kovacslg scrie:Din pacate marirea alocarii pentru material biologic a fost si este sustinut de aproape toti cei care participa la elaborarea PNA. Asociatii ACA toti.
Cel putin urmarind evolutia intalnirilor de la minister eu nu am observat proteste vehemente legat de valoarea f mare alocata pt material biologic.

Cum numărul de apicultori care accesează PNA era mic oricum, nu există un interes real din partea apicultorilor pentru PNA.
Apicultorii de felul lor sunt individualiști și fug de asocieri pentru așa e treaba cu stupii, cauți să te ascunzi de ceilalți stupari.
Și uite-așa, s-au trezit unii singuri în birouri și au zis: hai să tranșăm cașcavalul. Și fiecare și-a tăiat felia.

Ce trebuie făcut este ca fiecare în asociația în care este să pună presiune.
Presiune cu presiune se adună și pușcă unde trebuie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kovacslg » 13 Iul 2017, 20:49

Pe de alta parte am fost astazi la un mare furnizor de echipamente apicole in judetul Alba.

Ce sa vezi s-au scumpit EXACT mai toate produsele decontate prin PNA cu aprox 10-20%
Adica minicamera de incalzit miere de 90 l s-a scumpit de la 1600 ron la 1800, iar la cel de 65 l de la aprox 1450 la 1600
Astazi s-a scumpit si uscatorul de polen de 50 kg inox 10 tavi de la 2600 si ceva la 2900 Ron, iar cel de 25 kg inox si 5 tavi este azi 2000 de ron de urmarit cat va fi maine.
La distribuitori au ramas inca preturile vechi. Daca si ei schimba preturile maine, inseamna ca ei se inteleg toti la o marire artificiala a preturilor ceea ce este in neregula si de semnalat. (urmariti siturile on line apicole...)

Cand s-a finantat siropul comerciantii au scumpit siropul, apicultorii matcile si vanzatorii de echipamente pretul utilajelor acceptate in program.
Subentiile se duc in marja suplimentara pt furnizori, si nu in marja suplimentara pentru beneficiari, ceea ce este profund in neregula.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 13 Iul 2017, 22:21

kovacslg scrie:Pe de alta parte am fost astazi la un mare furnizor de echipamente apicole in judetul Alba.

Ce sa vezi s-au scumpit EXACT mai toate produsele decontate prin PNA cu aprox 10-20%
Adica minicamera de incalzit miere de 90 l s-a scumpit de la 1600 ron la 1800, iar la cel de 65 l de la aprox 1450 la 1600
Astazi s-a scumpit si uscatorul de polen de 50 kg inox 10 tavi de la 2600 si ceva la 2900 Ron, iar cel de 25 kg inox si 5 tavi este azi 2000 de ron de urmarit cat va fi maine.
La distribuitori au ramas inca preturile vechi. Daca si ei schimba preturile maine, inseamna ca ei se inteleg toti la o marire artificiala a preturilor ceea ce este in neregula si de semnalat. (urmariti siturile on line apicole...)

Cand s-a finantat siropul comerciantii au scumpit siropul, apicultorii matcile si vanzatorii de echipamente pretul utilajelor acceptate in program.
Subentiile se duc in marja suplimentara pt furnizori, si nu in marja suplimentara pentru beneficiari, ceea ce este profund in neregula.

Trist, dar găsim noi soluții.
La încălzitorul de miere eu am găsit o soluție simplă - un frigider vechi, un bec și un termostat. Totul m-a costat cam 50 de lei. :lol:
La mătci - mi le fac eu ;)
La lăzi - mi le fac eu cu un tâmplar și nu-mi mai bat capul :mrgreen:
La tratamente, trec pe oxalic - cu 50 de lei dai 2 ani 50 de stupi. :o
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori