Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde lucky5strike » 28 Feb 2016, 22:15

mircea_tm scrie:
ricu_sib scrie:Azi am calculat RCA-ul pt masina mea Man 17 362 si trebuie sa platesc pentru 6 luni 3699,81 lei. Omor,astia ne gata,de tot.Ce s-ar putea face in afara de vorbe? Asociatiile sunt apa de polaie,nu ne ajuta cu nimic.Noi cativa oameni tot nimica nu putem face,nu ne asculta nimeni,nu sti cum s-o mai dai sa iasa bine.Daca are cineva vreo idee sau ceva sa facem ca asa nu merge.



daca autovehiculul este omologat ca si apicol, se acorda reduceri la CITY INSURANCE...

nu se mai acorda nimic DOAR pe declaratie notariala. Trebuie specificat pe talon...APICOL!

Mereu au mai fost unii asigratori care sa sparga gheata. Dupa cativa ani, ii vezi faliti, dar in fine...
Niste detalii? Cat, cum?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde lucky5strike » 01 Mar 2016, 20:20

Ce parere aveti de posibilitatea asta:

1. alcatuim o lista cu apicultori care detin camion apicol
2. delegam pe careva din noi priceput in domeniu.
3. strangem 100 de pastoralisti interesati si... imposibil sa nu dea una din firmele de asigurari o reducere serioasa!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde nicu has » 01 Mar 2016, 21:01

Idee foarte buna si EU sunt la.un pas SA IMI camion de 6 tonel succes
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde yulian » 02 Mar 2016, 10:21

Noi idei crete marca ASF

http://www.zf.ro

Ce schimbări propune ASF în proiectul de lege pe RCA
ASF vrea ca poliţa RCA să se prelungească automat la fiecare 12 luni, iar asigurătorii care nu plătesc despăgubirile la timp să fie penalizaţi pentru fiecare zi de întârziere


Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a propus în proiectul de lege pe RCA trimis ieri Parlamentului şi Ministerului de Finanţe prelungirea automată a poliţelor la fiecare 12 luni, decontarea directă între asigurători, dar şi sancţiuni mai dure pentru asigurătorii care întârzie plata despăgubirilor sau diminuează nejustificat valoarea acestora. Potrivit documentului, asigurătorii care nu plătesc la timp daunelor vor fi penalizaţi cu o sumă formată din indicele Robor plus o marjă anualizată de 30% din valoarea despăgubirii.

Ideea unei legi pe RCA a venit ca o soluţie pentru detensionarea pieţei locale de profil, în condiţiile în care ultima perioadă a fost marcată de discuţii aprinse pe tema majorărilor de tarife.


Principalele modificări propuse de ASF:

@Prelungirea automată a poliţei de asigurare RCA la fiecare 12 luni, în cazul în care asiguratul nu denunţă contractul de asigurare cu cel puţin o lună înainte de expirare. :shock: :shock:

@Excluderea posibilităţii încheierii poliţei RCA pe şase luni. Poliţa se va încheia în mod obligatoriu pe o perioadă de 12 luni. :shock:

@Termenul maxim de plată a despăgubirilor de către asigurători este prelungit cu 5 zile. Asigurătorii sunt obligaţi să plătească despăgubirile în maximum 15 zile de la data depunerii ultimului document la dosarul de daună, faţă de maximum 10 zile în prezent.

@Asigurătorii care nu plătesc daunele în termenul impus prin lege sau care diminuează nejustificat despăgubirea sunt penalizaţi pentru fiecare zi de întârziere cu o sumă dată de valoarea indicelui Robor plus o marjă anualizată de 30 de puncte procentuale pentru întreaga despăgubire sau la diferenţa neachitată.

@Baza de date CEDAM privind evidenţa poliţelor RCA trece din administrarea ASF în administrarea Biroului Naţional al Asigurătorilor de Autovehicule, institutie nou-creată.

@Se introduce compensare directă între asigurători doar pentru daunele materiale. Decontarea directă se va stabili prin convenţii multilaterale între asigurătorii RCA.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde zip2006 » 02 Mar 2016, 17:49

Si daca nu am bani sa fac asigurare pe 12 luni ci numai pe 6 luni ce fac ????? Cu camioanul merg 6 luni aprilie -septembrie in rest rugineste ce fac???? Astazi am platit RCA la camion 7,5 t 603 ron pe 6 luni .....anul trecut am dat 730 ron nu mai inteleg nimic ..niste banditi ..salutare.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde DanF » 07 Mar 2016, 15:22

Mai nou, m-au sunat de la primarie sa ma anunte ca de anul acesta, 2016, camioanele omologate apicol nu mai beneficiaza de scutirea impozitului anual si deci sunt bun de plata si aici.La un tel cu un prieten din MM am aflat ca pe el primaria l-a scutit si anul asta de impozit(pe acelasi tip de camion, acelasi tonaj, acelasi an ) Cum sta treaba aici, stie cineva ? Adica e la libera alegere scutirea de impozit sau e scris negru pe alb undeva. Eu am cautat fugitiv si nu am gasit asta in legea apiculturii...
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde DanF » 07 Mar 2016, 16:23

E pe bune... cu legea 383/2013 si modificarile ei la zi in mana, am dat fuga intr-un suflet la primarie la cearta cu doamna care m-a sunat. Spre uimirea mea m-a potolit repede cu un articol 502 din decembrie 2015 prin care se abroga ce credeti .... art. 16 din legea 383/2013 ca se refera la scutirea de la plata impozitelor a mijloacelor de transport autopropulsante ce efectueaza transportul stupilor in pastoral. Si cu asta punct. Cine are acces la monitorul oficial sau la legix poate verifica si confirma.

Deci dragi colegi stupari care aveti asa ceva ..... suntem buni de plata !!!
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde mircea_tm » 07 Mar 2016, 18:09

DanF scrie:E pe bune... cu legea 383/2013 si modificarile ei la zi in mana, am dat fuga intr-un suflet la primarie la cearta cu doamna care m-a sunat. Spre uimirea mea m-a potolit repede cu un articol 502 din decembrie 2015 prin care se abroga ce credeti .... art. 16 din legea 383/2013 ca se refera la scutirea de la plata impozitelor a mijloacelor de transport autopropulsante ce efectueaza transportul stupilor in pastoral. Si cu asta punct. Cine are acces la monitorul oficial sau la legix poate verifica si confirma.

Deci dragi colegi stupari care aveti asa ceva ..... suntem buni de plata !!!


te salut. In primul rand, ai plecat de acasa cu lectia neinvatata... daca erai documentat nu ai fi intampinat o asemenea problema!

citeste legea nr. 227/2015, capitolul IV, art. 469, alin. 1, litera i .

spor la lecturat!!!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde DanF » 07 Mar 2016, 20:04

mersi mircea, am aflat mai tarziu de lege. Maine ma duc sa rezolv problema. Mersi oricum !!
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde Shrek » 07 Mar 2016, 21:19

Nu uita sa iei un buchet de flori si o ciocolata! Face mai mult decat .......textul de lege!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2016, 22:36

Ba.... mai bine o lada de bere - de 9 martie - lui Mircea_tm !! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2016, 10:51

RCA la un camion apicol de 18 Tone... :shock:
Fişiere ataşate
RCA.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde lucky5strike » 09 Mar 2016, 19:52

Da.

Ajungi sa dai in 5-6 ani pe asigurare cat ai dat pe camion .

Ar trebui facuta o lista care-cum, si negociat, din cate stiu, la anumite volume se poate discuta cu aia de la sediul asigurarilor.

Gasim pe vreunul din noi care e si in domeniu si altfel se pune problema...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2016, 16:11

Cum se calculează impozitul pe maşini?
http://www.avocatnet.ro/content/article ... %9Fte.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: RCA & Impozit - 2016 Autopropulsate Apicole

Mesajde aurelianpopescu » 25 Mar 2016, 13:40

la un camion de 7,5 tmercedes 814 asigurare 6 luni 400lei pensionar/un pret bun la asirom/la 18 t=5000lei/14 t=12oolei
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

RCA scump la camioane

Mesajde nelustoica » 25 Mar 2016, 16:30

Buna, daca ati auzit careva despre rca-uri ,ca tare le-au mai scumpit astia ,mai cu seama la cele de tonaj de la16 tone in sus. Ne ia pielea . Am un MAN de 18 t si pe 6 luni e undeva la 4500 lei.
nelustoica
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Mar 2016, 16:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori