Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 20:19

nu m intereseaza cu este la altii ci cum este la noi ca eu nu am stupii in Italia sau alta tara . Sa discutam de aceasta aplicatie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde Shrek » 08 Feb 2016, 20:40

Poate o s-ajungem sa facem pastoral in alte tari! Cine stie?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 20:44

CristianBee scrie:nu m intereseaza cu este la altii ci cum este la noi ca eu nu am stupii in Italia sau alta tara . Sa discutam de aceasta aplicatie .

Deci ai fost in Calabria si te-ai interesat doar cate gaini tin apicultorii prin curte dar despre albine nimic... :?: :lol:
Secretosi macaronarii astia domnule...sa le fie rusine....macar nu mai deschideai vba despre cum e la altii... :?
Am o intrebare,unde ai fost cand Legea Apiculturii era in dezbatere publica in vederea complectarii si modificarii din noiembrie anul trecut...???...poate se apleca cineva si asupra ideii tale....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 20:50

Mai intrebat cum este cu pastoralul la ei ! nu stiu cum este dar stiu ca daca nu ai autorizatie sa tii animale in localitate iti sunt confiscate daca nu faci dovada ca iai inregistrat dupa primul control ( orice animal , chit ca este vaca sau gaina sau stup ) .
Nu eu am spus cum este la altii si nici nu ma intereseaza pentru ca nu tin stupii acolo .
Si ce daca atunci nu aveam aceasta gandire acum nu trebuie discutata ? Haideti sa ne aplecam acum pentru atunci cand se va decide sa se faca modificari nu sa ajungem in fata faptului implinit .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde lucky5strike » 08 Feb 2016, 20:57

Pastoralul, dupa mine, se cuvine oleaca organizat. Nu spun neaparat reglementat...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 21:04

EU unul consider ca LEGEA este buna dar stufoasa si ar mai trebui coafata pe ici pe colo....
Deocamdata NU am auzit pe nimeni sa fie amendat sau sa fie scos afara din padure sau de pe tarla...
Cu atat mai putin sa fie alungati cu bolovani sau cu politia....sa fim seriosi...
DA....Aplicatia este bine venita dar...ATENTIE...!!!....NU tine loc de LEGE.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 21:07

Pai si scrii in lege ce trebuie sa faca aplicatia si gata , ai si lege ai si o aplicatie interactiva si foarte usor de folosit .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 21:11

lucky5strike scrie:Pastoralul, dupa mine, se cuvine oleaca organizat. Nu spun neaparat reglementat...


Asa si cum il organizam ?
De cand tot citesc pe forumuri legat de legislatie nu vad decat persoane care spun ce si-ar dori dar nu vin cu propuneri de solutii . Noi tot spunem ca si Hagi
" sa fie bine sa nu fie rau " .
Uite eu am propus probabil o "prostie" , hai discutam si sa vedem daca este sau nu .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde daffid mihailov » 08 Feb 2016, 21:16

proapis13 scrie:DA....Aplicatia este bine venita dar...ATENTIE...!!!....NU tine loc de LEGE.... ;)



Subscriu. Nu de legi avem nevoie si reglementări. Ca oricum avem tradiție la forme fara fond. Haideti sa vedem cum o sa iasă aplicația si căti dintre noi o sa o folosească.

Si ce faci cu cei care nu au wc in casa, apa curenta, le ceri sa cumpere laptop sa se conecteze la net? Ii scoti cu poliția de pe proprietatea altuia cu care s-a înțeles? Probabil il scoti dupa un an, cu forța nu ai voie. Nu e constitutionala o lege ca asta. Il amendezi. Atât!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 21:26

CristianBee scrie:Pai si scrii in lege ce trebuie sa faca aplicatia si gata , ai si lege ai si o aplicatie interactiva si foarte usor de folosit .

DACA era asa de usor de implementat,nu avea tu grija ca se propunea asa ceva...
Forma in care ai expus-o NU o sa prinda niciodata deoarece NU suntem stat politienesc...
Cere introducerea aplicatiei la Art.12 din Lgea 383/2013....la urmatoarea modificare... :)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 21:31

Pe legea actuala cine nu are viza de la primarie este pe raza acesteia in mod legal sau ilegal ? Ce pateste cel care este im mod ilegal pe raza acesteia ?

* Nu este mentionat nicaieri in lege ca esti ilegal pe un teren public sau privat .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde thomas » 03 Mar 2016, 19:28

Nu se mai aude nimic de proiectul bazei de date melifere? Speram sa nu aibe soarta proiectului ICDA STUPAS! Acest proiect a mancat multi bani, si nu s-a realizat nimic, sau cel putin nu stiu eu.
Din ce am mai cercetat, exista pe site-ul MADR o baza de date in format excel cu date despre suprafetele melifere. Proprietarii trimit date despre culturile agricole si ocoalele silvice trimit suprafetele cu tipurile de arboret. Un inceput bun, dar fara prea multa claritate. De ce? Datele respective nu sunt pozitionate geografic, ci pot fi oriunde in cadrul uat-ului respectiv, iar cantitativ, sunt foarte putine suprafete declarate.
E adevarat, inca se merge pe recunoastere si dialogare la fata locului cu fermierul, padurarul, samd. Dar ganditi-va, cum ar fi daca ati avea o aplicatie care sa mearga atat pe pc/laptop/tableta, gen google maps, dar care sa aiba pe un layer parcelele melifere??! S-ar putea face ceva organizat prin MADR, prin care orice stupar inregistrat dupa lege, sa-si poata rezerva parcela pentru pastoral. Nu va mirati, nu sunt chiar atat de multi stupi ca sa nu fie loc pentru toata lumea. Numai rapita pe care am vazut-o in tulcea si constanta anul asta si e clar acest lucru. Stiti foarte bine ca in unele locuri e un conglomerat de stupine si peste cativa km, e teren virgin, atat la plante tehnice cat si la tei, salcam..
Noi nu putem sustine acest proiect prin noi insine sau forum, dar prin asociatii se poate ajunge la minister si se poate relua proiectul acesta.
Va dau doua puncte de start:
-seria de harti militare, realizate foarte bine, pana in anul 2000, si pe care se pot identifica tipul de padure (fag, salcam, tei...samd)
-institutul ICAS care a masurat mai toate padurile tarii si face harti pentru ocoalele silvice foarte foarte detaliate.
Mai ramane partea culturilor agricole. Aici ar fi domeniul primariilor si agentilor agricoli sa-si faca treaba si sa inventarieze foarte bine culturile si suprafetele insamantate, iar dupa aceea sa centralizeze datele geospatiale.
Poate parea ceva greu pentru stuparii batrani, poate multi prefera pastoralul clasic, sau mersul la ghici.
Dar o aplicatie gis de baza melifera pe tot teritoriul Romaniei este ceva necesar, urgent.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 03 Mar 2016, 19:55

CristianBee scrie:Pe legea actuala cine nu are viza de la primarie este pe raza acesteia in mod legal sau ilegal ? Ce pateste cel care este im mod ilegal pe raza acesteia ?

* Nu este mentionat nicaieri in lege ca esti ilegal pe un teren public sau privat .

Legea Apiculturii 383/2013...
Art. 18
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
g) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neanuntarii de catre apicultor, in maximum 24 de ore de la instalarea stupinei pe vatra, a consiliului local si a administratorilor terenurilor agricole sau silvice pe raza caruia se deplaseaza cu stupii in pastoral

Art.19
Prevederile prezentei legi referitoare la contraventii se completeaza cu cele ale Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare

Conform Ordonantei Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor (care a abrogat Legea 32/1968 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor), constituie contraventie fapta savarsita cu vinovatie, stabilita si sanctionata ca atare prin lege, prin hotarare a Guvernului ori prin hotarare a consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, a consiliului judetean ori a Consiliului General al Municipiului Bucuresti.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 03 Mar 2016, 20:13

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:Pe legea actuala cine nu are viza de la primarie este pe raza acesteia in mod legal sau ilegal ? Ce pateste cel care este im mod ilegal pe raza acesteia ?

* Nu este mentionat nicaieri in lege ca esti ilegal pe un teren public sau privat .

Legea Apiculturii 383/2013...
Art. 18
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
g) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neanuntarii de catre apicultor, in maximum 24 de ore de la instalarea stupinei pe vatra, a consiliului local si a administratorilor terenurilor agricole sau silvice pe raza caruia se deplaseaza cu stupii in pastoral

Art.19
Prevederile prezentei legi referitoare la contraventii se completeaza cu cele ale Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare

Conform Ordonantei Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor (care a abrogat Legea 32/1968 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor), constituie contraventie fapta savarsita cu vinovatie, stabilita si sanctionata ca atare prin lege, prin hotarare a Guvernului ori prin hotarare a consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, a consiliului judetean ori a Consiliului General al Municipiului Bucuresti.


Am gresit eu in gandire si apoi am scris ceva ce nu este bine inteles : in lege nu este specificat faptul ca odata ce potentialul bazei melifere ( inventariat , nu cel stabilit de primar in mod arbitrar ) pe o perioada data ( perioada in care vrei tu sa stai in acel loc cu stupii ) tu sa nu ai posibilitatea de a mai aduce 0,1 stupi in acel loc pentru acea perioada .
In lege scrie ca esti sanctionat daca nu anunti in maxim 24 h pe cei de pe raza pe care te duci cu stupii .
Care raza ? de zbor , a satului , a comunei , municipiului , orasului ....sau care .
Ce anume din lege te impiedica sa iti instalezi stupii acolo ( desi baza melifera nu suporta acesti stupi ) daca tu ai anuntat comfor acesteia ? .

Pe sistemul actual trebuie sa ghicesti unde ai salcam , sa ii cauti pe cei responsabili , sa vezi cati stupi mai sunt in zona ca sa te asiguri ca zona nu este cu mai multi stupi decat suporta padurea , sa mergi la primarie , sa mergi la ocol sa anunti si acolo . Ce se intampla daca nu mai doresc sa merg acolo si vreau in alta parte ? Ce fac reiau aceleasi proceduri pentru noua locatie sau ma mut ca pana termin eu procedurile trece salcamul .
Apicultorul nu are timp de hartii , proceduri , alergatura pe teren sa anunte cate si mai cate institutii cand si asa ai o groaza de activitati de facut .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 03 Mar 2016, 21:04

DACA mai intelege cineva ce scrii sa-ti raspunda...le amestecasi de le lua mama dracului... :lol:
Pui aceleasi intrebari la care ai primit raspuns in paginile anterioare
Amesteci legea ta imaginara,inteleasa doar de tine si la care EU nu am acces cu Legea Apiculturii
Nici cu LEGEA in fata nu pot sa-ti raspund la intrebarea de mai sus..
CITESTE Legea 383/2013...o sa iti raspunda la ce te framanta...Art 12....daca nu ma insel...
Pentru mine actuala LEGE este buna si ma straduiesc sa o respect... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 03 Mar 2016, 21:35

(3) In vederea repartizarii suprafetelor melifere prevazute la alin. (1), apicultorul, direct sau prin intermediul formei asociative, depune/transmite o cerere la consiliul local sau la administratorii terenurilor agricole sau silvice.
(4) Consiliile locale sau administratorii terenurilor agricole sau silvice, dupa inregistrarea si centralizarea cererilor, solutioneaza mai intai solicitarile apicultorilor domiciliati in localitatile aflate in raza acestora, iar excedentul il repartizeaza celorlalti apicultori solicitanti din alte localitati/judete

Spune-mi cum se aplica alineatele acestea din art. 12 . Deci eu la inceputul sezonului trebuie sa stiu 100% unde ma voi duce cu stupii pentru urmatoarele minim 6 luni = stupiditatea in forma cea mai avansata .

Aplicatia ar dinamiza acest proces , automatiza ( se cunoaste cat suporta baza melifera si te lasa sau nu sa iti rezervi un loc pentru stupii tai sau o parte din acestia pe perioada pe care o doresti ) , fluidizeaza si minimizeaza/elimina secatuirea bazei melifere datorita aglomeraii stupilor ( nu stie stanga ce face dreapta = apicultorii nu stiu unii
de altii ) .

Nu te mai chinuii sa imi raspunzi cu ajutoarul legii actuale pentru ca este in van . Nu ai sa reusesti ! .

Pun doar doua intrebari :

- cum ma opreste legea sa nu ma pot duce intr-o anumita zona ? .
- cum ma forteaza legea sa plec de acolo in cazul in care baza melifera este depasita ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori