Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 07 Feb 2016, 23:49

daffid mihailov scrie:Da. Legal nimeni nu poate sa te strămutarea de pe o proprietate privată fara o hotarâre judecătorească. Iar daca ai carnetul semnat de veterinar si Autorizație Dsv nici amenda nu-ti iei.

De ce insisti sa mergem atât de departe. Eu mizez ca suntem oameni raționalizarea si nu avem nevoie de autorități. Avem nevoie de acest soft la care deja l-am facut si sa adaug baza melifera si programări optionale.


Legea se poate schimba daca nevoile cer acest lucru . Cred ca daca de buna voie nu se vrea trebuie un pic dirijata treaba . Cu buna voie nu sa făcut nimic pana acum .

Hai sa îți spun cum este prin alte tari . Ai o casa mare si frumoasa si o curte mare si la fel de frumoasa dar sa stabilit ca pentru a tine animale câini , pisici , purcei , stupi , găini , vaci , capre. etc , îți trebuie autorizație de la primărie . Daca nu ai autorizație îți iau vacile si toate cele si se confisca . Nu este permis ca animalele sa stea in localitate pentru ca poate creeaza miros neplăcut sau zgomote sau mai știu eu ce .

Te duci frumos si îți iei autorizație si poți tine apoi 5 găini si ce mai vrei atât timp cât te încadrezi in limitele impuse . La fel si la stupi . Îți faci o rezervare si gata ii ții unde vrei tu in curtea ta , pe proprietatea ta .

Asta nu înseamnă ca daca ești proprietar poți face ce vrei tu , crești 50 vaci , 200 de stupi sau porci încât sa miroasă , sa fie zgomot si toate cele .

Proprietatea este sfânta dar are limite .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 07 Feb 2016, 23:53

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:Chiar si daca ești din localitate si ai pământ acolo nu poți tine mai mulți stupi decât susține suprafața .
Ii înregistrezi , îți rezervi pentru când vrei si apoi discutam . Nu bagi scuza ca tu ești din sat si ai mulți stupi ; ii duci acolo unde nu este ocupată încărcătura pe ha sau ții cât îți permite zona .

1. LEGEA imi da voie sa detin pe PROPRIETATE un numar LIMITAT de stupi DOAR de
respectarea distantelor pana la vecini,drumuri publice,etc...
2. CONSTITUTIA imi respecta dreptul la proprietate....

Cele scrise de tine imi incalca aceste drepturi...
Si daca ar fi asa si CITEAI ATENT ce am scris tot pot OCOLI LEGEA ...LEGAL... ;)



LEGEA SE POATE SCHIMBA !!!

1. Pai bine apăi de ce sa îmi spună el mie la câți metri sa ii țin de gard daca tot este proprietatea mea ??? :? :lol:

2. Pai ți-l respecta dar are limite , nu poți face orice vrei ca doar tu ești proprietar .

Proapis : spune cum se poate ocoli legea , legal . Nu lasă așa totul in aer . Știu eu ce voi nu știți dar nu va spun ca sa par ca știu multe dar ...
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde B-father » 08 Feb 2016, 00:26

te uiti pe aplicatie si vezi loc liber
de duci la fata locului si il gasesti plin de stupari care nu au intrat in viata lor pe internet si nu stiu ce e o aplicatie
si ii doare undeva de rezervarea ta ca ei merg acolo de treizeci de ani
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 09:09

CristianBee scrie:....LEGEA SE POATE SCHIMBA !!!
Proapis : spune cum se poate ocoli legea , legal . Nu lasă așa totul in aer .
Știu eu ce voi nu știți dar nu va spun ca sa par ca știu multe dar ...

1 LEGEA 383 reglementeaza .....nu spune ci impune...ca de-aia e lege
2 Poti face ce vrei pe proprietatea ta atata timp cat respecti legea

Raspunsul este aici...Trebuie doar sa citesti cu atentie...
viewtopic.php?f=28&t=6453&start=32#p289782
Aplici Legea 383/2013 la situatia data si NU mai este nevoie de ...programari...
...doar de comunicare..... ;)
Pastoralistii cu state vechi stiu la ce ma refer... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 13:04

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:....LEGEA SE POATE SCHIMBA !!!
Proapis : spune cum se poate ocoli legea , legal . Nu lasă așa totul in aer .
Știu eu ce voi nu știți dar nu va spun ca sa par ca știu multe dar ...

1 LEGEA 383 reglementeaza .....nu spune ci impune...ca de-aia e lege
2 Poti face ce vrei pe proprietatea ta atata timp cat respecti legea

Raspunsul este aici...Trebuie doar sa citesti cu atentie...
viewtopic.php?f=28&t=6453&start=32#p289782
Aplici Legea 383/2013 la situatia data si NU mai este nevoie de ...programari...
...doar de comunicare..... ;)
Pastoralistii cu state vechi stiu la ce ma refer... ;)



Legea apiculturii sa modificat pana acum ? Sa modificat ! deci s-ar putea sa se modifice din nou .

Si se aplica legea acum acum ? .

Asta cu partea legat de "trebuie doar sa comunicam " si se rezolva toate este bullshit :cry: . Crezi ca eu stau sa alerg prin tot satul sa văd care are stupi si pe unde ii tine ascunși ? Poate chiar ii tine pe undeva de nu știe pe ăla pe care i-l întreb eu ( am întrebat un primar si habar nu avea ce stupi sunt in sat ) , atunci ce fac ? M-a duc sau nu ? .

Cum faci astfel încât sa nu se aglomereze lumea chiar cu legea 383/2013 in mâna ? Ca nu poți face asta .

Soluția vrem nu vrem tot un fel de raționalizare o sa fie ca apicultorul este lacom orice ați spune , vrea cât mai mult si ar face orice daca nu i se impun limite . Chiar așa de greu este sa faci in 5 minute o rezervare susții ca 1 luna pe aia 3 km nu se depășește încărcătura pe ha ? .

Haideți sa venim cu soluții la problema asta si nu sa băgam legea in fata . Ne ștergem cu l... la ... Daca nu este buna facem alta mai buna si care sa aibe efecte .

Daca m-am inflamat , sorry :lol: dar haideți sa vedem cum s-ar putea aplica ceea ce am propus eu si sa lăsam legea actuala pe banca . Daca bagam imediat legea actuala in fata imediat nu mai facem nimic ca doar avem o lege NU ?!
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 14:02

NU s-a reusit INCA centralizarea electronica a stupilor de pe teritoriul Romaniei
si o sa reuseasca sa se implementeze o srfel de INITIATIVA....???...Sa fim seriosi....
NU este posibil asa ceva la noi
Adica,nea Gogu din centrul tarii isi rezerva un loc la stupina undeva pe malul Dunarii timp de 1 luna.... 15 mai-15 iunie,3000 de mp unde sa-si pastoreasca singur stupii astfel incat sa prinda si salcamul si teiul si sa faca asa fel incat raza de actiune a albinelor lui sa NU MA DERANJEZE pe mine ca apicultor local si nici pe cei ce ocupa vremelnic acel masiv...
EU ca localnic,ma trezesc dupa data de 3 ian si descopar ca toate parcelele unde mergeam de obicei sunt ocupate...
Ce ma fac,ma deplasez cu stupina in locul lasat liber de nea Gogu ???...sunt locuri libere acolo...
Dar daca nea Gogu nu vine in perioada aia....cine ii ia locul...???
EU cunoscand LEGEA imi amplasez stupii LEGAL pe o suprafata de teren/padure in apropierea lui nea Gogu,in cei 3000 de mp rezervati electronic de catre el si iti demonstrez cu LEGEA in mana ca nu ai ce sa-mi faci....si cu asta si cu cea pe care vrei tu sa o modifici... ;)

Si uite asa ajungi iar la ce am scris mai sus.....si scrii din nou.... :lol:
Cum faci astfel încât sa nu se aglomereze lumea chiar cu legea 383/2013 in mâna ? Ca nu poți face asta .
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 14:18

Proapis : te faci ca nu pricepi ca si spui ca la noi nu se poate ! Deci la alții se poate dar la noi NU ?! Cum vine asta , da motivele pentru care nu se poate .

Trai stupii înregistrați ? Bănuiesc ca ai toate actele pe cei 50 de stupi ( ca exemplu doar ) .
Deci poți sa îți rezervi si tu un loc acolo . Daca tu ai rezervat locul nu o sa mai poată nea Gougu sa vina cu stupina depaseste încărcătura pe ha .
Daca nea Gogu nu vine cu stupina la 2-3 zile de când începe rezervarea aceasta se anulează si locul devine liber ( inspectorul apicol verifica si validează rezervarea in aplicație .

Nu poți sa faci o rezervare cu la 3 Ianuarie pentru 15 mai - 15 Iunie ci cu maxim 7-15 de când începe acea rezervare .
Nimeni nu o sa vina din centrul tării daca o sa fie rezervate locurile .

Ce vreau eu este sa combat aglomerarea doar in anumite locuri in timp ce altele sunt libere iar aplicație asta face , iti arată ce locuri si pentru cât timp sunt ocupate si ai de unde alege .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 14:50

CristianBee scrie:Proapis : te faci ca nu pricepi ca si spui ca la noi nu se poate ! Deci la alții se poate dar la noi NU ?! Cum vine asta , da motivele pentru care nu se poate

Ce vreau eu este sa combat aglomerarea doar in anumite locuri in timp ce altele sunt libere iar aplicație asta face , iti arată ce locuri si pentru cât timp sunt ocupate si ai de unde alege .

La care altii fratele meu...pune legislatia la dispozitie sa o comentam...??...asa bati apa in piua degeaba...
Inca ceva,calamitate naturala,nu se poate ajunge acolo,de unde stii sa anulezi rezervarea ?
Se intoarce rapita,ma obligi pe mine ca fermier sa vin si sa te anunt pe tine apicultor sau primaria sa te anunte ca baza melifera nu mai este aceeasi ?...nu mai pun floarea...ma razgandesc...e seceta...floarea nu creste...???
LEGEA actuala zice ca la 15 martie in fiecare an se centralizeaza bazele melifere...
Hai sa vb la 15 martie sa vedem o centralizare...DACA SE FACE....
In vechea lege era stipulat pana la ce data se depun cererile pentru acordarea locurilor in pastoral
Legea scrie ca primariile pun gratuit la dispozitie vetre de pastorat...perfect adevarat...dar NU ai sa vezi...
o sa primesti replica primarului care o sa sune cam asa....EU imi protejez mai intai apicultorii din zona si apoi mai vorbim...!!!! Jos palaria in fata oamenilor ca el...si RESPECT...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 15:02

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:Proapis : te faci ca nu pricepi ca si spui ca la noi nu se poate ! Deci la alții se poate dar la noi NU ?! Cum vine asta , da motivele pentru care nu se poate

Ce vreau eu este sa combat aglomerarea doar in anumite locuri in timp ce altele sunt libere iar aplicație asta face , iti arată ce locuri si pentru cât timp sunt ocupate si ai de unde alege .


La care altii fratele meu...pune legislatia la dispozitie sa o comentam...??...asa bati apa in piua degeaba...
- tu ai spus ca la noi nu se poate in postul anterior
Inca ceva,calamitate naturala,nu se poate ajunge acolo,de unde stii sa anulezi rezervarea ?
- inspectorul apicol știe cu ajutorul aplicației ca tu ai rezervare între 15 mai - 15 Iunie și daca tu pana pe 18 mai nu ai venit iti anulează rezervarea si locul devine liber
Se intoarce rapita,ma obligi pe mine ca fermier sa vin si sa te anunt pe tine apicultor sau primaria sa te anunte ca baza melifera nu mai este aceeasi ?...nu mai pun floarea...ma razgandesc...e seceta...floarea nu creste...???
- baza melifera nu se schimba cu 15 zile înainte de ați face tu rezervarea ( după 1 mai iti poți face rezervarea pentru 15 mai - 15 Iunie )
- floarea , rapița nu se plantează cu 15 zile înainte sa înflorească
- daca ți-ai făcut rezervarea te duci si faci recunoașterea si apoi iti pui stupii ( așa ai locul ocupat si nu mai poate veni altcineva pe locul tău )
LEGEA actuala zice ca la 15 martie in fiecare an se centralizeaza bazele melifere...
Hai sa vb la 15 martie sa vedem o centralizare...DACA SE FACE....
- ASOCIAȚIILE ce fac ?
In vechea lege era stipulat pana la ce data se depun cererile pentru acordarea locurilor in pastoral
- nici nu este nevoie sa facem asta pentru ca daca FS înflorește in Iulie eu depun cerere in Martie - pai ce ei vor sa știu cu luni înainte unde m-a duc la FS ? Așa cu 15 zile mai merge si daca nu poți acolo rezervi in alta parte iar locul precedent devine liber
Legea scrie ca primariile pun gratuit la dispozitie vetre de pastorat...perfect adevarat...dar NU ai sa vezi...
o sa primesti replica primarului care o sa sune cam asa....EU imi protejez mai intai apicultorii din zona si apoi mai vorbim...!!!! Jos palaria in fata oamenilor ca el...si RESPECT...

- având rezervare prin aplicație tu ca apicultor din localitate te protejezi singur , nu trebuie sa vina primarul sa ii spună altuia ca nu ii poate da vatra ca el își protejează apicultorii locali ? WTF daca nu mai sunt locuri nu mai vine nimeni dar daca mai este loc de ce sa nu vina si sa utilizeze baza melifera ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 15:21

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:Proapis : te faci ca nu pricepi ca si spui ca la noi nu se poate ! Deci la alții se poate dar la noi NU ?! Cum vine asta , da motivele pentru care nu se poate

Ce vreau eu este sa combat aglomerarea doar in anumite locuri in .

La care altii fratele meu...pune legislatia la dispozitie sa o comentam...??...asa bati apa in piua degeaba...

Vad ca ai sarit peste intrebarea mea,nu de alta dar sa avem ce discuta... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 15:29

Din postul tău :

" NU este posibil asa ceva la noi " .

Când spui ca la noi nu este posibil automat se deduce faptul ca doar la noi nu se poate in timp ce la alții se poate .

Poți spune ca " nu este posibil " si astfel da nu este posibil nicăieri nu doar la noi .
Si ce daca alții nu au o astfel de reglementare . Daca ei nu o au nici noi sa nu o avem ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 16:16

CristianBee scrie:Hai sa îți spun cum este prin alte tari .
Daca nu ai autorizație îți iau vacile si toate cele si se confisca


Numele tarii si tragucerea legii daca se poate sa avem ce discuta.... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 17:04

Italia :

Legislatia nu o am la indemana . Am stat 1 luna acolo si pentru 5 gaini outoare iti trebuia autorizatie ca sa le tii in sat altfel vine controlul ( suna vecinii ) si ti le confisca .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 17:37

Pe noi ne intereseaza albinele,nu...gainile...si pastoralul lor ca despre aia vorbeam... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 17:46

Pai ca sa iti tii albinele in curte te obliga legea sa ii ai inregistrati ( ca ai 1 sau 100 nu conteaza ) si dupa ce esti inregistrat ai dreptul la rezervari .
Vine controlul si vede ca ai stupi neinregistrati , ori ii inregistrezi in termen de cateva zile ori se confisca . Asa este si acolo ( regiunea Callabria ) .
Deci chiar daca ii proprietatea ta nu poti face ce vrei tu ca doar esti tu mare proprietar . Exista reguli de respectat . Le respecti si nu are nimeni nimic cu tine .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Aplicație baza melifera si de gestionare a stuparitului

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 18:03

Cu inregistrarea o rezolvaram,cum e cu Pastoralul la ei ???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori