Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Cristi Ciocoiu » 30 Mai 2016, 22:24

Ce telenovela frumoasa
Cristi Ciocoiu
 

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Donbazil » 30 Mai 2016, 23:59

Alexandru.Chisinau scrie:Salutare stimați colegi.
Deci parcă sau limpezit apele la primărie. A vorbit prezbiterul bisericii locale la telefon cu primarul cu care era vecin cândva și cel din urmă a cedat și m-a lăsat în pace. Ce să mai zic, sper să nu intervină altele probleme. Plănuiesc să mai servesc vecinii cu câte un kg de miere sau miere cu nuci, sau căpăceală ș.a.
Apropo, vecinii m-au întâmpinat cam cu așa vorbe în primele ore pe când descărcam niște stupi goi: vezi sălcânașul ăsta? eu l-am plantat! și albinele tale vor veni să-mi culeagă nectarul meu! dule de unde le-ai adus, mai departe de aici (albini nici nu aveam pe atunci). Apoi au mai urmat unele cuvinte înjositoare ș.a. vorbe ce nu trebuiau spuse. Asta e, mă acomodez cu încetul cu traiul în România. :) Fiecare sat și fiecare familie cu obiceiurile lor și cu educația lor.
Mulțumesc tuturor de comentarii, mai scriu dacă apar careva întrebări.
Sănătate și pace cu vecinii!
Cu apreciere,
Alexandru


Salut!

Pai, vezi, daca nu te-ai gandit sa vii in Banat!!!.... :lol: ;) ;)
Inca nu-i tarziu!....
Multa sanatate!..... :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 01 Iun 2016, 22:40

Donbazil scrie:
Salut!

Pai, vezi, daca nu te-ai gandit sa vii in Banat!!!.... :lol: ;) ;)
Inca nu-i tarziu!....
Multa sanatate!..... :)


Salutare!
Mulțumesc de propunere, mai vedem pe parcursul vieții cum se aranjează lucrurile. :)
Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde stupar » 02 Iun 2016, 00:35

Daca un roi se aseaza pe un copac si esti nevoit sa duci scara in gradina vecinului.Daca vecinul nu te lasa cum se procedeaza in acest caz?Epl.m-am dus cu scara si am asezat scara in gradina vecinului cu mare grija,ca stiam ce fel de om,am avut grija sa nu calc pe usturoiul plantat si totus ultorior a strigat la mine spunand ca am calcat usturoiul lui si daca nu platesc imediat 5 kg miere,face plangere la politie!
Nu am avut problema de acest fel nu stiu cum se procedeaza in asemenea situatie
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde balasbebe » 02 Iun 2016, 06:40

Am avut roi in gradina vecinului. Am vrut sa-l iau si a zis sa cosesc iarba sa nu se incalceasca. Pana tot am dat cu coasa a plecat roiul. La al doilea roi l-am luat noaptea. A vazut iarba incalcita a bombanit si gata. La noi iarba nu se mai valorifica asa ca nu era nici o pierdere. Voia doar sa fie cosit macar acel petic de iarba.

Eu zic sa faci un efort si sa gasesti o alta locatie. Daca mergi mai departe si oamenii sunt mai buni. Cu cat te departezi de oras cu atat vei gasi oameni mai omenosi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde stupar » 02 Iun 2016, 07:17

Locatia este proprietatea mea cumparata de 10 ani,la 15 km de oras.Mentionez ca locatia este inafara satului,vecini cu case am la distanta de 100m in ambele part.La urmatorul roi care se va aseza,voi solicita asistarea politiei.Cred ca asta este solutie legala!
Astept pareri si de la alti colegi forumisti!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde proapis13 » 02 Iun 2016, 09:10

stupar scrie:Daca un roi se aseaza pe un copac si esti nevoit sa duci scara in gradina vecinului.
Daca vecinul nu te lasa cum se procedeaza in acest caz?

Codul Civil prevede ca daca nu urmaresti sau recuperezi roiul timp de doua zile,
acesta revine de drept proprietarului terenului unde s-a asezat...asa ca... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Mircea_63 » 02 Iun 2016, 10:53

Nu indemn pe nimeni sa nu respecte legea, dar legea e una si relatiile intre oameni, alta. Indiferent ce zice legea, daca vecinul nu imi permite sa intru pe terenul lui sa iau roiul, nu il iau.

Cand cineva este intepat de albina, vei spune ca nu scrie pe ea ca e albina ta. Roiul chiar daca l-ai vazut ca a plecat de la tine, ba mai mult, n-are nimeni albine pe o raza de 10-20 de km, nu scrie pe el ca e de la tine. De aceea insist pe relatiile blande si mieroase cu vecinii. Asa fi normal chiar si daca nu ai albine. Deseori vecinul e mai aproape decat 112.
Sa nu uitam ca un vecin rau intentionat si care stie... poate fi mai rau decat o boala americana.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Shrek » 02 Iun 2016, 16:31

proapis13 scrie:
stupar scrie:Daca un roi se aseaza pe un copac si esti nevoit sa duci scara in gradina vecinului.
Daca vecinul nu te lasa cum se procedeaza in acest caz?

Codul Civil prevede ca daca nu urmaresti sau recuperezi roiul timp de doua zile,
acesta revine de drept proprietarului terenului unde s-a asezat...asa ca... :!:

La care articol ca m-ai facut curios?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde stupar » 02 Iun 2016, 21:46

Sant curios care codul civil scrie despre soarta roiului.Nu cred ca roiul nu se aseaza la vecini la altii,numai la mine.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde proapis13 » 02 Iun 2016, 22:18

Shrek scrie:
proapis13 scrie:
stupar scrie:Daca un roi se aseaza pe un copac si esti nevoit sa duci scara in gradina vecinului.
Daca vecinul nu te lasa cum se procedeaza in acest caz?

Codul Civil prevede ca daca nu urmaresti sau recuperezi roiul timp de doua zile,
acesta revine de drept proprietarului terenului unde s-a asezat...asa ca... :!:

La care articol ca m-ai facut curios?

Art. 576 Noul cod civil ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Shrek » 02 Iun 2016, 23:26

Multumesc! Nu-l remarcasem!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Hunbee » 03 Iun 2016, 00:44

:) da. Misto legea. Ce bine ca juristi nostrii se gandesc ei la toate ca sa ne mearga noua mai bine.
Apai vecinu' ala sa-si tina roiul de pe prunul din ograda lui. Sa fie sanatos, sa bage bani in lazi ,echipamente, sa se chinuie sal dezvolte, sal treaca peste iarna, sa dea turte, zahar etc, sa vada cad de greu se face mierea, daca se face.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde mellis » 03 Iun 2016, 00:51

Pe scurt, sa moara si capra lui...
..intr-o zi va veni si roiul lui la tine-n copac...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 04 Iun 2016, 12:11

Vă salut.
Am vrut să vă împărtășesc că până la urmă m-a scos primarul frumușel afară din sat căci îl deranjau zilnic (după cum spune el) sătenii cu noi plângeri cu privire la albinele mele. A rugat măcar pe timpul alegerilor să plec căci sătenii băștinași i-au promis că-l votează și nu mai știu ce chestii. Mai zicea că e între ciocan și nicovală. Ieri mi-am dus albinele în satul unde e situată căsuța mea cu 2.5 ari cum se dădea pe timpul lui Ceușescu. Cam greu a fost pe timp de ploaie, vând, glod ș.a. Vecinii am căutat să-i îmblânzesc cu miere de mai cu nuci grecești și ei oricum s-au ținut de rău. :cry: Îmi pare rău de cum au evoluat lucrurile dar asta e. Cheltuieli pe drumuri, forță de muncă, timp pierdut, stres, sănătate pierdută, miere, ceva albină, posibil regine ș.a.m.d. Intuiam eu că pot interveni astfel de probleme dar nici chiar nu am mai întâlnit așa oameni deosebiți în felul lor. Dumnezeu va răsplăti fiecărui după faptele lui, fie ele bune sau fie ele rele.
Un gând: corb la corb nu scoate ochii dar apicultor la apicultor de ce ar face un rău sau altul ? :( (întrebare retorică) Concluzi: pace și înțelegere să fie între apicultori. :idea:
Legea bunului simț - unde te-ai pierdut tu, draga noastră? :?
Eu până la urmă nu am luat aproape de inimă toate cele întâmplate căci așa înțeleg eu că-i bine pentru mine.
(Un psalm al lui David.) Nu te mania pe cei rai si nu te uita cu jind la cei ce fac raul;
caci sunt cositi iute ca iarba si se vestejesc ca verdeata. Increde-te in Domnul si fa binele; locuieste in tara si umbla in credinciosie. Domnul sa-ti fie desfatarea, si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra, El va face sa straluceasca dreptatea ta ca lumina, si dreptul tau ca soarele la amiaza. Taci inaintea Domnului si nadajduieste in El. Nu te mania pe cel ce izbuteste in umbletele lui, pe omul care isi vede implinirea planurilor lui rele. Lasa mania, paraseste iutimea; nu te supara, caci supararea duce numai la rau. Fiindca cei rai vor fi nimiciti, iar cei ce nadajduiesc in Domnul vor stapani tara.
(Psalm.37:1-9)
Adevarata neprihanire duce la viata, dar cel ce urmareste raul gaseste moartea. - (Proverb.11:19)
Cine urmareste binele isi castiga bunavointa, dar cine urmareste raul este atins de el. - (Proverb.11:27)
Inselatoria este in inima celor ce cugeta raul, dar bucuria este pentru cei ce sfatuiesc la pace. - (Proverb.12:20)
Celui ce intoarce rau pentru bine, nu-i va parasi raul casa. - (Proverb.17:13)
Nu zice: "Ii voi intoarce eu raul!" Nadajduieste in Domnul, si El te va ajuta. - (Proverb.20:22)
Sufletul celui rau doreste raul, semenul lui n-are nicio trecere inaintea lui. - (Proverb.21:10)
Este o bucurie pentru cel neprihanit sa faca ce este bine, dar pentru cei ce fac raul este o groaza. - (Proverb.21:15)

Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Shrek » 04 Iun 2016, 12:45

Sandel, vino neica în Banat! Aici este loc pentru toata lumea daca iti place munca si ai 7ani de-acasa! Totusi nu inteleg de ce acei săteni nu te-au acceptat!? Poate ar fi trebuit sa descarci un butoi mai mare si sa le povesteste c este plin cu samahoanca! Atunci erai prietenul lor cel putin pana se dumiresc ei ce si cum!
Eu bănuiesc ca nu ne-ai spus chiar toata povestea! Asa îi?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori