Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde ilalexandru » 27 Feb 2017, 01:19

-fiecare proprietar va declara stupii detinuti la ANZ, IN FIECARE AN,in perioada nov.-dec.conform prevederilor art. 55 din Regulamentul CE nr 1308/ 2013......nu ma pot abtine...voi ati gandit cand ati scos asta?????? cand marea majoritate a stupilor mor in perioada ianuarie - martie....voi vreti stupii declarati in noiembrie????? HOTILOR! Cereti declararea stupilor in aprilie... nu in iarna!Eu in registrul fermelor am un cod de identificare....si asta de prin 2009! Incepe cu RO....... am stupii identificati....toti cu placute pe ei! Platesc impozit la stat! Declar stupii trimestrial la primarie! Ce mai vreti voi astia de la ROMAPIS???? Nu stiti de unde sa mai furati???? Cereti desfintarea PNA-ului daca tot vreti a face ceva....si cereti ajutorarea directa a apicultorului! Sau lasati-ne dracului in pace! De asta nu mai merge apicultura....nu am un numar de identificare contra hotilor! cata prostie e in tara asta!!!!! Faptul ca se face ITP -ul anual la un pavilion care nu merge nici 1000 km anual nu va intereseaza!!!!! faptul ca ....dar nu mai conteaza! Eu cer....sa se marcheze fiecare albina!!!!! Cereti marcarea albinei....asta va salva apicultura romaneasca!!!! Albina sa poarte cip pe ea...sa vada ROMAPIS unde se plima albina mea!!!!!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 06:20

Presupunem ca cerem desfiintarea pna-ului. Si ce se intimpla? Renuntam la banii respectiv! De ce, pentru ca daca nu sint folosite conform regulamentului -protocolului semnat la aderare la UE. nu mai vine cele 50% din banii respectiv. Si asta fara apel! Banii se pierd!
Trebuie modificari esentiale nu numai in articolele de aplicare si la inpartirea de bani ci si in mentalitatea oamenilor!
Alta treaba,de ce nu se poate folosi in scopuri bine determinate si ca sa fie de folos si daca indirect -nu prin banii bagati in buzunar-la o mai mare masa a apicultorilor?
Spun eu. Multi striga hotie,se fura bani ,dar cind cineva vine cu o idee de modificare,da sigur ca ala are interese. Cum sa nu avem interese,altfel nu ar mai face nimeni nimica. Si ce se intampla,cum zic unii si altii,banii ajung in buzunarul baetilor destepti si o sa aiba dreptate.
Intro postare a fost facuta referire ca au participat la un seminar-conferinta apicola. Cum patroneaza,si finanteaza elvetienii,asemenea seminarii,noi de ce nu putem face asemenea lucruri? Si ar fii foarte simplu,ca exista posibilitatea prin pna, dar nu are sustinere corespunzatoate. Prin program sar crea posibilitatea de a junge la o asemenea manifestare nu numai un numar restrins ci o masa larga a apicultorilor.
Informatii de care au nevoie toti, si macar o parte din banii ar fii folosita in scopuri comune,si nu personale!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde pvc » 27 Feb 2017, 08:54

Simplu pentru apicultori ar fi declararea stupilor la primarie si depunerea actelor la APIA. La fel cum se procedeaza cu terenul agricol si cu animalele.Apia vireaza banii direct apicultorului iar acesta face ce vrea fara a da alte justificari pt cheltuirea banilor. Nu inteleg de ce pt apicultori sa fie totul altfel. Dar probabil unii raman fara ciolan.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 09:04

Si inca ceva. Pana nu schimbam drastic mentalitatea de gindire ca se poate face ceva si in bine, nu mai putem vorbii de consens.
In toate ue. laolalta nu este atitea probleme cu inplementarea programului cum este la noi. Si aici este vorba si la nivelul ministeriatului. UN lucru este siguri azi inca oficial pe suport de hirtie na primit nimeni nici o varianta a modificarilor preconizate.

Ca raspusn la postarea anterioara. Lipseste suportul legal.Si chiar asta presupunea modificarile aduse inca din ianuari 2016 cind sau discutat deja problemele inplementarii.
Proverbul -cind iti arde luminarea pe unghii- ce poti face ,sting luminarea si ramai in intuneric. Cam asta sa intimplat in cazul nostru, si de ani de zile repetam treaba asta. Inprovizatii,peste inprovizatii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 27 Feb 2017, 09:18

kiloz scrie:Presupunem ca cerem desfiintarea pna-ului. Si ce se intimpla? Renuntam la banii respectiv! De ce, pentru ca daca nu sint folosite conform regulamentului -protocolului semnat la aderare la UE. nu mai vine cele 50% din banii respectiv. Si asta fara apel! Banii se pierd!

D-ta chiar crezi cea ce spui , sau esti convins ca ne vinzi gogosi ieftine.
PNA-ul a fost si va ramane vaca de muls a celor ce manaresc hartii si doar praf in ochii apicultorilor. Banii respectivi au fost si vor ramane directionati spre apicultura .
De ce sa nu fie subventie pe familia de albine asa cum sunt subventii la oi vaci capre , pe nr pe bucata .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Hunbee » 27 Feb 2017, 09:37

Ialexandru.
Ai toate motivele sa fi revoltat. In ultimi ani nu am avut decat bajbaieli birocratice care doar au complicat lucrurile si nu au adus beneficii reale.
Asta e nivelul nostru, atat ne poate creierul. Suntem prosti si asta se vede de departe.
Legat strict de crotalii, problema e ca nu functioneaza. Avem, parca, 3 mil de crotalii si 1,8 mil stupi. Nu se leaga lucrurile. Cum dezvolti programe de finantare pt 1,8 sau 3 mil? Care e real? Sau facem media?
Stupul nu e vaca sa-i pui crotal in ureche. El se divide uneori in 3, sau se unifica, sau moare, toate aste in decurs de 3-4 luni, deci nu merge sistemul. E evident.
Cu vopsitul pe stupi e vorba de un singur numar care e al stupinei si se pune pe lazi. Tampenie sa te oblige sa pui pe toate dar eventual sa ai ai acolo pe cativa macar. Asa ca sa se vada cine esti. De parca ar venii ceva autoritate la tine pe camp sa vada. Nu am vazut la ciobani placute la stana.
Cu declararea stupilor in aprilie nu stiu. Poate in Mai eu inmultesc 2% si tu 30% deci cam mari diferente fata de ce declarm in aprilie. Iarna se vede nr real. La final de iarna.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde florin_albinutza » 27 Feb 2017, 11:04

Sistemul actual de crotaliere este total depasit sau sa fim mai corecti a fost depasit inca de la inceput pentru ca nu a tinut cont de particularitatile specifice apiculturii (inmultire, pierderea unei familii de albine, unificare).
De ce raportarea sa se faca numai la registrul agricol: -aproape de apicultori
-functionarul de la primarie are obligatia sa vina sa te controleze
- oricum trebuie sa o faci si la registrul agricol
De ce in noiembrie si martie: -stupii sunt mai greu de mutat dintr-o curte in alta
-sa poti face diferenta dupa iernare
-sa stie autoritatile cu cate familii pleci in sezonul apicol ca sa primesti subventiile pe masura
De ce identificare pe stupina: -numarul actual contine si numarul asociatiei ceea ce te face cam legat de aceasta
-nimeni nu declara cand moare, este unificata sau este distrusa (bezmeticire) o familie de albine pentru ca face alta la loc, adica o birocratie inutila
-un numar simplu care poate fi pus pe cutii prin pirogravare, vopsire sau placuta
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 11:16

Raspuns catre cucubau. Da cred in ce spun si consider ca sint in cunostinta de cauza, nu-m place sa discut despre probleme aiurea.Si daca consideri ca toata lumea se poate incadra in aceeasi categorie te inseli. Mainaitea scriam de un consens macar pentru discutarea unor probleme dar vad ca unii nu sint dispus nici macar la atitea. Nu avem cu cine discuta,sintem ca niste papagali, repetam aceeasi lucru pina la nesfirsit.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde gorjeanul » 27 Feb 2017, 11:40

kiloz scrie:Presupunem ca cerem desfiintarea pna-ului. Si ce se intimpla? Renuntam la banii respectiv! De ce, pentru ca daca nu sint folosite conform regulamentului -protocolului semnat la aderare la UE. nu mai vine cele 50% din banii respectiv. Si asta fara apel! Banii se pierd!
Trebuie modificari esentiale nu numai in articolele de aplicare si la inpartirea de bani ci si in mentalitatea oamenilor!
Alta treaba,de ce nu se poate folosi in scopuri bine determinate si ca sa fie de folos si daca indirect -nu prin banii bagati in buzunar-la o mai mare masa a apicultorilor?
Spun eu. Multi striga hotie,se fura bani ,dar cind cineva vine cu o idee de modificare,da sigur ca ala are interese. Cum sa nu avem interese,altfel nu ar mai face nimeni nimica. Si ce se intampla,cum zic unii si altii,banii ajung in buzunarul baetilor destepti si o sa aiba dreptate.
Intro postare a fost facuta referire ca au participat la un seminar-conferinta apicola. Cum patroneaza,si finanteaza elvetienii,asemenea seminarii,noi de ce nu putem face asemenea lucruri? Si ar fii foarte simplu,ca exista posibilitatea prin pna, dar nu are sustinere corespunzatoate. Prin program sar crea posibilitatea de a junge la o asemenea manifestare nu numai un numar restrins ci o masa larga a apicultorilor.
Informatii de care au nevoie toti, si macar o parte din banii ar fii folosita in scopuri comune,si nu personale!

Prin PNA putem cere si pavilioane,utilaje etc. Sa terminam odata cu plimbarea hartiilor pentru materialul asta biologic. Cei care discuta cu cei de la minister ,sunt toti atarnati de acest PNA. Sa ne adunam 30 de apicultori si sa mergem in audienta la doamna Chirca (e dispusa la orice dialog). Astept reactia dumneavoastra. Daca ne lamentam pe forum ,nu rezolvam nimic..
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Hunbee » 27 Feb 2017, 14:11

Ar fi extraordinar!!!
Sa mearga 10-20 de apicultori cu lista f scurta 2-3 probleme principale si solutiile posibile.
Apicultorii sa fie DOAR apicultori , nu rep. de asociatii, de aca, de romapis, si alte trupe fiecare cu orgoliile si interesele sale.
Adica omul "din popor" , simplu, cu situatia reala din teren.
Pt cine e din zona bucuresti, are macar vreo 50 stupi, face o pastorala doua, si cunoaste problemele actuale cat de cat nu e mai mult de o zi investita.
Doar tre un pic de organizare, facute probabil cereri pt intalnire etc.
Si na, tre si sange in instalatie ca sa te prezinti acolo si sa vorbesti un pic.
Ar face mai mult decat toate postarile inutile si contrele care ni le dam aici fara nici un folos real.
Dau o bere MARE ( la timisoara) la oricine se baga in asta.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde proapi » 27 Feb 2017, 15:48

Nu suntem pe subiect, dar uitati aici, de asta avem si noi nevoie;

http://www.franceagrimer.fr/Autres-fili ... anshumance

E atat de usor sa preluam ceea ce este deja gandit de altii......
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde proapis13 » 27 Feb 2017, 15:50

Hunbee scrie:Legat strict de crotalii, problema e ca nu functioneaza.
Avem, parca, 3 mil de crotalii si 1,8 mil stupi. Nu se leaga lucrurile.
Cu declararea stupilor in aprilie nu stiu.


Va spun eu de unde apar aceste crotalii cu milioanele.
la peste 1 an de cand am parasit Asociatia din care am facut parte,am fost notificat de catre Asociatia la care ma inscrisesem,
ca nu pot accesa PNA-ul deoarece figuram cu crotalii in doua forme asociative.
Am incercat sa stau de vba cu cineva de acolo si mi s-a raspuns ca nu se discuta decat cu acte sau prin E-mail.
Precizez ca acelasi ANZ imi eliberase crotalii pentru stupii pe care ii inscrisesem la a doua asociatie....
Pe cei din prima II RADIASEM odata cu crererea de parasire a asociatiei...
Asociatia nu trimisese actele catre ANZ pentru anularea crotaliilor :!:
Am platit sa mi se elibereze o a doua adeverinta conf cu originalul care in cele din urma a ajuns la ANZ

In baza de date a asociatiei,figureaza cu crotalii si colegii care au decedat si cei care au lichidat PFA-urile
dupa ce au incheiat in totalitate M141 sau M112....

cei din urma sunt cei care nu au achitat cotizatia pe ultimii ani si nici nu au mai trecut pe acolo
dupa ce au luat adeverinta sa incaseze banii pentru anul 4...
Acesti colegi incheie conturile cu asociatia doar in baza unei cereri,
cu cerere au intrat,cu cerere trebuie sa iasa,plus achitarea datoriilor...
Situatia de mai sus este la toate asociatiile din tara asta...de acolo nr asa mare de crotalii
NU CUM S-A VEHICULAT GRESIT ca 1,8 mil fam de albine au accesat PNA-ul

Este lege care reglementeaza CAND si la ce data se declara fam de albine la primari...
nu inteleg de ce o complica,ba cu noiembrie,ba cu aprilie...???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde eugen_c » 27 Feb 2017, 16:44

Hunbee scrie:Ar fi extraordinar!!!
Sa mearga 10-20 de apicultori cu lista f scurta 2-3 probleme principale si solutiile posibile.
Apicultorii sa fie DOAR apicultori , nu rep. de asociatii, de aca, de romapis, si alte trupe fiecare cu orgoliile si interesele sale.
Adica omul "din popor" , simplu, cu situatia reala din teren.
Pt cine e din zona bucuresti, are macar vreo 50 stupi, face o pastorala doua, si cunoaste problemele actuale cat de cat nu e mai mult de o zi investita.
Doar tre un pic de organizare, facute probabil cereri pt intalnire etc.
Si na, tre si sange in instalatie ca sa te prezinti acolo si sa vorbesti un pic.
Ar face mai mult decat toate postarile inutile si contrele care ni le dam aici fara nici un folos real.
Dau o bere MARE ( la timisoara) la oricine se baga in asta.


Si eu sustin aceasta initiativa! Nu am talentul sa vorbesc deschis, dar pot ajuta cu prezenta si cu niste idei:
-sustin eliminarea PNA si modificare legislatie astfel incat fiecare apicultor sa primeasca in fiecare an pe data de 1 mai subventie/ familie albine. Declararea familiilor trebuie realizata intre 20 martie -1 aprilie si apoi sa urmeze doua saptamani de controale prin sondaj, iar cine este prins cu minciuna sa plateasca amenzi uriase si trimis in judecata pentru fals in declaratii.
-nu am nevoie de crotalii!!! la ce ajuta? In pastoral este bun un panou pe care sa scriu: nume, telefon si numar dsv.
- toate auto folosite exclusiv in apicultura sa aiba ITP-ul valabil minim 3 ani (pentru a nu discrimina anumiti apicultori, legea trebuie aplicata si pentru auto neomologate apicol! exemplu platformele cu macara, cele cu lift, etc)- si in aceasta situatie in caz de fals, amenzile trebuie sa fie mari.
-solicit introducerea unei accize pentru mierea de provenienta non-ue.
-solicit o campanie media serioasa, un spot publicitar scurt si concis prin care romanii sa fie informati cat de important este consumul de miere.
-sustin introducerea unor amenzi drastice pentru cei care falsifica mierea si inseala consumatorul.
-etc
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde daffid mihailov » 27 Feb 2017, 17:06

Prostii mai mari propuse ca asociatia asta n-am vazut. Da ba si eu sunt in asociatii. Si nu una, mai multe. Dar chiar asa prosti sunteti? Pai noi ne impiedicam de placute cand stupii mor de foame la floare si salcam? Bai da voi nu mai stiti cum sa va justificati proasta existenta? Alte probleme nu ati gasit in apicultura? Tot cu smecherii si firimituri din astea ne luati ochii?


Auzi tu propunere. Schimbam un numar cu altul! Si mai dam si bani pentru asta. Mare ti-e gradina...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde gorjeanul » 27 Feb 2017, 17:57

Eu personal am vorbit cu doamna Chirca acum 1 an si jumatate si la propuneea mea de a putea accesa pna-ul si cei care nu fac parte din asociatii sa poata accesa. A fost acceptata propunerea si dansa mi-a spus daca mai am si alte propuneri. Am propus si pastrarea fam de alb ,minim 3 ani de la achzitie, pentru ca in PNADR exista obligatia de a pastra exploatatia 8 ani la aceiasi dimesiune a UDE-urilor. Am adus in discutie si fraudatea banilor . MI-a spus sa vin cu propuneri de schimbare pt ca se poate si ea doreste binele apicultorilor. Cei care doresc sa se incrie pt audienta sa lase un nr de telefon ,sa-i pot contacta.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde viorel55 » 27 Feb 2017, 18:07

Programul National Apicol este elaborat conform Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European si al Consiliului de instituire a unei organizari comune a pietelor produselor agricole si de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 922/72, (CEE) nr. 234/79 (CE) nr. 1037/2001 si (CE) nr. 1234/2007 ale Consiliului, al Regulamentului CE nr. 1366/2015 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European si al Consiliului in ceea ce priveste ajutoarele din sectorul apicol si al Regulamentului CE nr. 1368/2015 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European si al Consiliului in ceea ce priveste ajutoarele din sectorul apicol.
Conform art. 8 alin. (2) din Regulamentul CE nr. 1366/2015: „Alocarea fondurilor Uniunii pentru programele apicole din perioada 2017-2019 se efectueaza pe baza numarului de stupi comunicat in 2013 de catre statele membre in programele lor apicole pentru perioada 2014-2016”.
In art. 55 din Regulamentul 1308/2013 se prevede ca"...trebuie sa aplice o metoda fiabila pentru a stabili,in fiecare an,in perioada 1 sept.- 31 dec.,numarul de stupi pregatiti pentru iernat,prezenti pe teritoriul lor". Ca la statul roman METODA FIABILA este compusa din doua declarari(la ANZ si Registrul Agricol), care vor da rezultate diferite asta este alta poveste. Noi am cerut tot timpul sa se renunte la declaratia catre ANZ,dar responsabilii MADR + ANZ nu vor...(cei din urma nu prea mai au obiectul muncii si se" agata" de noi).
Eu inteleg ca unii apicultori de pe aici au idei putine si fixe si isi permit sa jigneasca in lipsa unor argumente (nu vor sa citeasca nici 3 pagini- ialexandru) si de aceea ii rog sa citeasca regulamentele susmentionate,sa vada ca nu tot ce zboara se mananca....
D'asta am ajuns unde suntem, ca daca cerem parerea la 20 de apicultori vom obtine...25 de variante.Fiecare detine ,in conceptia lui, cea mai buna varianta ...si ceva in plus
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori