Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 26 Feb 2017, 13:59

De ce credeti ca nu au aparut pana la ora actuala normele de aplicare al pna.? Trebuie aliniata legislatia la modificarile respective.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde gorjeanul » 26 Feb 2017, 14:04

alt stupar scrie:
dan pescarul scrie:Ne văităm că se fură stupii, mai ales cei din pastoral.Cu un sistem de identificare mai bun, vopsit, pirogravat, nu cu numere usor de luat de pe cutie, vom fi mai in siguranţă.Si plimbatul stupilor pentru inselatul inspectorilor va fi ceva mai greu.

Pai cam asa e treaba.
Dar noi... de ce sa gandim in perspectiva ?
NU ! Noi zbieram ca din gura de sarpe SA NE DEA FARA SA NE CEARA NIMIC !
Sa ne dea ”subventie pe exploatatie” pe baza exclusiv a ceea ce zgârâie ”agentul” in Registrul Apicol, ii dam si lui de-o bere si-un mic,ca deh... e intelegator băiatul... si atunci e perfect ! Controale... ce controale ? Sa nu fie permise ! :lol:

Dar de aia care fac acte false pentru a accesa PNA-ul nu zici nimic? Omul ti-a spus ca cei care acceseaza de ani de zile (matci ,familii si roiuri) au cam acelasi numar si astazi. Daca a cumparat 200 de famili in 4 ani ,nu crede nimeni ca i-au murit 180.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 26 Feb 2017, 14:10

Unde s-au facut respectivele afirmatii facuta de Bratu?
Este o stire falsa aruncata fara nici un suport.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde pvc » 26 Feb 2017, 14:31

kiloz scrie:Unde s-au facut respectivele afirmatii facuta de Bratu?
Este o stire falsa aruncata fara nici un suport.


Sambata a fost o conferinta la Sibiu.Ca introducere Bratu ne-a povestit ce sa discutat la minister. Este posibil si sa se fi laudat dar totusi am fost vreo 100 in sala. Nu cred ca-si permitea sa bata campii de fata cu Dragos 2006, Radu Gutescu, etc, oameni care posibil sa fi participat si ei la negocieri sau daca nu in mod sigur au de unde verifica cele spuse.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde filip » 26 Feb 2017, 14:44

Multe interese sunt si cu sustinerea Fermelor de Elita si Multiplicare.
Se cere ca acestea sa fie subventionate.
Luna aceasta circula pe internet o cerere,oare care e intentia?

Stimati Colegi
ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE BUCKFAST ROMANIA
Invitație de aderare

Vă anunţăm debutul activităţii ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE BUCKFAST ROMANIA
Asociaţia are ca scop protejarea si promovarea intereselor crescatorilor de albinelor din rasa Buckfast, pentru dezvoltare personală și profesională – respectiv orientare în carieră – şi perfecţionarea continuă aapicultorilor în scopul atingerii celor mai înalte standarde ale practicii în domeniu. Îi aşteptăm alături de noi pe toţi cei care împărtăşesc aceste deziderate!
Aderarea la ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE BUCKFAST ROMANIA implică urmatoarele etape:
1. Manifestarea in scris prin mail a interesului Completarea cererii de aderare .
2.Completarea cererii de aderare si trimiterea cererii completate la adresa de email office.asiciatibuckfast@ gmail.com, împreună cu următoarele documente în format pdf, până pe data de 15 a fiecărei luni:
§ copie după C.I.
§ copie după diploma de Apicultor

Conducerea,

Asociatia Crescatorilor de Albine Buckfast România
Secretar General
Nistor Ionel
0746074359
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde gorjeanul » 26 Feb 2017, 16:40

Nu vad nici o problema. Mai bine v-ati orienta atentia spre cei care sifoneaza banii(unele asociatii ,prin PNA)
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde florin_albinutza » 26 Feb 2017, 17:37

In sistemul actual de identificare dupa cate stiu eu primele 2 cifre reprezinta judetul, urmatoarele 3 numarul primit de asociatie pe judet si urmatoarele numarele de ordine al familiilor de albine. Prin introducerea numarului asociatiei in numarul de identificare esti cumva obligat sa ramaii in acea asociatie ca daca nu trebuie sa schimbi toate numerele ceea ce nu e simplu de realizat. Cel mai simplu ar fi identificarea pe exploatatie, stupina, fara codul asociatiei si fara numarul de ordine al familiilor de albine ca stim foarte bine ca daca moare o familie nu declara nimeni pentru ca face alta la loc. Un lucru trebuie sa fie simplu si eficient, exemplu IF 0145, numar cu care pot sa ma mut in orice asociatie vreau, cand vreau. De asemenea se face si o centralizare mai eficienta pe judete pentru ca eu personal chiar daca am stupina in Ilfov sunt intr-o asociatie din alt judet cu codul judetului respectiv (mai cunosc si alti apicultori in aceeasi situatie).
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 26 Feb 2017, 20:33

Cred ca unii incep sa bate campii de dragul inducerii in eroare al opiniei.
Este vorba de anarz.
Cititi urmatoarele postari.

"Cum sa iasa din schema cand la intalnirea de luni s-a discutat numai despre posibilitatea autorizarii unei ferme de elita,ca urmare a unei cereri depuse in acest sens de un membru proeminent al SAR....
Corect ar fi ca romikele sa informeze netrunchiat pentru ca aceste intalniri nu sunt intre patru ochi....

Offline romikele
Corect e ca s-a discutat si despre Buckfast.... dar va deranjeaza acea cerere? E ilegala, sau ACA trebuie sa nu aiba concurenta?
Si nu cred ca v-a impiedicat cineva aici sa informati corect si complet apicultorii...."

Dar la intrebarea ca -sa discutat si despre sau numai despre buckfast nici la ora actuala nu sa dat raspuns.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde viorel55 » 26 Feb 2017, 20:58

florin_albinutza scrie:In sistemul actual de identificare dupa cate stiu eu primele 2 cifre reprezinta judetul, urmatoarele 3 numarul primit de asociatie pe judet si urmatoarele numarele de ordine al familiilor de albine. Prin introducerea numarului asociatiei in numarul de identificare esti cumva obligat sa ramaii in acea asociatie ca daca nu trebuie sa schimbi toate numerele ceea ce nu e simplu de realizat. Cel mai simplu ar fi identificarea pe exploatatie, stupina, fara codul asociatiei si fara numarul de ordine al familiilor de albine ca stim foarte bine ca daca moare o familie nu declara nimeni pentru ca face alta la loc. Un lucru trebuie sa fie simplu si eficient, exemplu IF 0145, numar cu care pot sa ma mut in orice asociatie vreau, cand vreau. De asemenea se face si o centralizare mai eficienta pe judete pentru ca eu personal chiar daca am stupina in Ilfov sunt intr-o asociatie din alt judet cu codul judetului respectiv (mai cunosc si alti apicultori in aceeasi situatie).



Uitati proba ...pai eu ce ti-am spus mai sus d-le ? ai citit sau doar vrei sa faci pe interesantul?
Am rugat sa nu comenteze cei neafiliati pentru ca am vazut ca repeta continuu ca ei nu au nevoie de bani si de aceea nu-i intereseaza..
Trebuie sa recunoastem ca IN NICI O TARA NU SE DAU BANI PUBLICI FARA A SE INDEPLINI NISTE CONDITII. Sunt tari in care conditiile impuse stuparilor sunt mult mai aspre decat cele de la noi. Il rog pe "alt stupar" sa spuna aici ce conditii trebuie sa indeplineasca ungurii(cred ca stie fiindca locuieste in apropierea granitei).
In rest,ce sa zic,Bratu a fost la intalnirea de lunea trecuta( intr-o delegatie compusa din 7 persoane) la care nu s-a discutat nimic despre contributia de 1 leu/ ha ci despre altceva (in afara ordinii de zi) si ma mir de ce nu v-a spus ? Poate altadata o fi discutat...nu stiu...
Aveam alte noutati si despre PNA 2017-2019 dar vad ca bunele mele intentii nu sunt apreciate, asa ca ...ma scuzati,imi pare rau ca v-am deranjat. Tineti minte,daca vreti ORICE FORMA DE AJUTOR din bani publici intrati in legalitate.Altfel nu o sa primiti UN LEU si o sa dati degeaba cu pietre sau cu laturi pe aici sau in alte locuri.
Ultima oară modificat de viorel55 pe 26 Feb 2017, 21:08, modificat 1 dată în total.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde florin_albinutza » 26 Feb 2017, 21:01

florin_albinutza scrie:In sistemul actual de identificare dupa cate stiu eu primele 2 cifre reprezinta judetul, urmatoarele 3 numarul primit de asociatie pe judet iar celelalte sunt numerele de ordine ale familiilor de albine. Prin introducerea numarului asociatiei in numarul de identificare esti cumva obligat sa ramaii in acea asociatie ca daca nu trebuie sa schimbi toate numerele ceea ce nu e simplu de realizat. Cel mai simplu ar fi identificarea pe exploatatie, stupina, fara codul asociatiei si fara numarul de ordine al familiilor de albine ca stim foarte bine ca daca moare o familie nu declara nimeni pentru ca face alta la loc. Un lucru trebuie sa fie simplu si eficient, exemplu IF 0145, numar cu care pot sa ma mut in orice asociatie vreau, cand vreau. De asemenea se face si o centralizare mai eficienta pe judete pentru ca eu personal chiar daca am stupina in Ilfov sunt intr-o asociatie din alt judet cu codul judetului respectiv (mai cunosc si alti apicultori in aceeasi situatie).
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde florin_albinutza » 26 Feb 2017, 21:06

Imi cer scuze, nu vreau sa fac pe interesantul, vroiam sa mai aduc un argument in plus ca ar trebui schimbat sistemul de identificare cu unul mai simplu si eficient.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 26 Feb 2017, 21:28

florin_albinutza scrie:Imi cer scuze, nu vreau sa fac pe interesantul, vroiam sa mai aduc un argument in plus ca ar trebui schimbat sistemul de identificare cu unul mai simplu si eficient.

Sunt interese , jocuri de culise , papusi si papusari ....pardon apicultori si presedinti de asociatii.
Sunt de acord cu tine , dar cu doua flori nu se face primavara.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde filip » 26 Feb 2017, 21:36

viorel55 scrie:
florin_albinutza scrie:In sistemul actual de identificare dupa cate stiu eu primele 2 cifre reprezinta judetul, urmatoarele 3 numarul primit de asociatie pe judet si urmatoarele numarele de ordine al familiilor de albine. Prin introducerea numarului asociatiei in numarul de identificare esti cumva obligat sa ramaii in acea asociatie ca daca nu trebuie sa schimbi toate numerele ceea ce nu e simplu de realizat. Cel mai simplu ar fi identificarea pe exploatatie, stupina, fara codul asociatiei si fara numarul de ordine al familiilor de albine ca stim foarte bine ca daca moare o familie nu declara nimeni pentru ca face alta la loc. Un lucru trebuie sa fie simplu si eficient, exemplu IF 0145, numar cu care pot sa ma mut in orice asociatie vreau, cand vreau. De asemenea se face si o centralizare mai eficienta pe judete pentru ca eu personal chiar daca am stupina in Ilfov sunt intr-o asociatie din alt judet cu codul judetului respectiv (mai cunosc si alti apicultori in aceeasi situatie).



Uitati proba ...pai eu ce ti-am spus mai sus d-le ? ai citit sau doar vrei sa faci pe interesantul?
Am rugat sa nu comenteze cei neafiliati pentru ca am vazut ca repeta continuu ca ei nu au nevoie de bani si de aceea nu-i intereseaza..
Trebuie sa recunoastem ca IN NICI O TARA NU SE DAU BANI PUBLICI FARA A SE INDEPLINI NISTE CONDITII. Sunt tari in care conditiile impuse stuparilor sunt mult mai aspre decat cele de la noi. Il rog pe "alt stupar" sa spuna aici ce conditii trebuie sa indeplineasca ungurii(cred ca stie fiindca locuieste in apropierea granitei).
In rest,ce sa zic,Bratu a fost la intalnirea de lunea trecuta( intr-o delegatie compusa din 7 persoane) la care nu s-a discutat nimic despre contributia de 1 leu/ ha ci despre altceva (in afara ordinii de zi) si ma mir de ce nu v-a spus ? Poate altadata o fi discutat...nu stiu...
Aveam alte noutati si despre PNA 2017-2019 dar vad ca bunele mele intentii nu sunt apreciate, asa ca ...ma scuzati,imi pare rau ca v-am deranjat. Tineti minte,daca vreti ORICE FORMA DE AJUTOR din bani publici intrati in legalitate.Altfel nu o sa primiti UN LEU si o sa dati degeaba cu pietre sau cu laturi pe aici sau in alte locuri.

Depinde de CONDITIILE IMPUSE.
Daca se vrea acele conditii pot fi indeplinite de cat mai multi apicultori .Acum sunt interese ca felia PNA sa ajunga doar la unii.
Daca se aloca Nr de identificare a Stupinei ,lucrurile ar trebuii sa se simplifice sa poata depune dosar la Apia si cei care nu sunt in Asociatii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 26 Feb 2017, 21:44

filip scrie:Daca se aloca Nr de identificare a Stupinei ,lucrurile ar trebuii sa se simplifice sa poata depune dosar la Apia si cei care nu sunt in Asociatii.

Acesta este cuiul lui peperlea , ar fi prea frumos sa fie adevarat .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 26 Feb 2017, 21:50

Am rugat sa nu comenteze cei neafiliati pentru ca am vazut ca repeta continuu ca ei nu au nevoie de bani si de aceea nu-i intereseaza..

Convingerile dumitale nu reprezinta si realitatea , uiti ca marea masa a celor din asociatii s-au facut menmbri doar in momentul in care au fost obligati?
Sau tie frica ca asociatiile se duc pe copca .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde ilalexandru » 27 Feb 2017, 01:01

NU stau sa citesc trei pagini....dar ceea ce vad...mi se pare cea mai mare prostie! Eu stiu ca stupii la primarie se declara....trimestrial!!!! Eu stiu ca cine are certificat de producator, merge in fiecare trimestru la primarie pentru stampilarea acelui certificat! De ce sa schimbam acest lucru? ce cerem de fapt???/ cica numere care sa se vopseasca pe cutii????sunt eu oare prost sau....daca am placute de identificare, de ce sa mai cer alte numere? nu pot sa trec direct acel numar si pe stup??? de ce sa fie vopsit un alt numar????/
Cica "am insistat pentru scoaterea panoului de identificare a stupinei"......bai, ati tampit???? din cauza asta nu merge apicultura???? acel panou....in pastoral...e foarte folositor!!!! Pleci in comuna dupa mancare....vine inginerul X care stropeste la 2 km de tine.....cum te anunta ala???? Scoatem panoul de indetificare care costa 35 lei....dar nu scoatem alte taxe.....sunteti penibili!!!! Raportare la ANZ in toamna????/ de ce???/daca vreau alte placute....ma duc si mi le cer cand vreau eu....declar stupii trimestrial la primarie si atat! Cica declar stupii la sfarsitul anului....dar nu-i declar in aprilie....cand pot sa apara modificari foarte mari fata de decembrie!!!! Interese...interese.....interese!!!! In loc sa se ceara ceea ce conteaza pentru apicultura....cerem KK!!!!Penibil!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori