Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inmatriculare remorca apicola.

Mesajde andrei_calinescu » 05 Sep 2017, 18:36

Va salut,
Am gasit sa cumpar un pavilion apicol care nu e inmatriculat. Omul are numai contract de vanzare-cumparare.
Va rog sa detaliati eventualii pasi necesari inmatricularii sau inregistrarii la primarie.
Multumesc anticipat.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Inmatriculare remorca apicola.

Mesajde yulian » 05 Sep 2017, 18:58

Din cate stiu, fara carte nu misti nimic. Daca o ai, faci pasii normali pentru inmatriculare. Nu stiu cum se procedeaza la primarie, dar cred, ca in mare sunt exact aceleasi lucruri ca si o inmatriculare definitiva: carte/ITP, talon, asigurare, contract de vanzare-cumparare, fiscal. Daca te duci la orice centru care face contractul ala tipizat iti zic exact ce iti trebuie!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Inmatriculare remorca apicola.

Mesajde andrei_calinescu » 05 Sep 2017, 19:16

yulian scrie:Din cate stiu, fara carte nu misti nimic. Daca o ai, faci pasii normali pentru inmatriculare. Nu stiu cum se procedeaza la primarie, dar cred, ca in mare sunt exact aceleasi lucruri ca si o inmatriculare definitiva: carte/ITP, talon, asigurare, contract de vanzare-cumparare, fiscal. Daca te duci la orice centru care face contractul ala tipizat iti zic exact ce iti trebuie!



Multumesc mult. Si daca nu are cartea?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Inmatriculare remorca apicola.

Mesajde yulian » 05 Sep 2017, 19:29

Daca a fost a lui, a fost inmatriculata...sau daca stie pe numele cui a fost si nu a radiat-o din circulatie stiu ca se poate cere un duplicat. Daca nu are nimic...va fi mai greu..cel mai bine intrebi la RAR.
Orice ar fi, sa nu te risti sa circuli cu ea neinmatriculata/radiata ca au astia niste amenzi...si nu stiu daca nu iti fac si dosar
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori